Přeskočit na obsah

alergie v MŠ

 • Autor: aknelp

  alergie v MŠ
  Prosím, mám nově přijaté dítě do MŠ a v dokladech k přijetí je psáno „alergie v řešení“ . Maminka teď přišla se seznamem 10 potravin které nesmí, včetně soji, mléka, vejce. My dietní stravování neposkytujeme, není to v našich silách, natož, když je dítě alergické na kde co. O co mi ale jde: kdyby měli potvrzení od lékaře – odhlásím dítě ze stravného a budou si nosit svoji přesnídávku,svačinu, oběd. Co ale dělat když v krevních testech se dítěti alergie neprojevily a maminka tvrdí, že když ty dané potraviny sní, zrudnou jí tváře a vyskáče atop. exém. Jde mi o to, že chci co nevíc rodičům vyjít vstříc, ale myslím si, že když nebudou mít potvrzení od lékaře, nemohu dítěti jídlo odhlásit? Prostě, když to nemá na papíře, musí stravu odebrat dítě vždy, když je ve školce. děkuji za info.

  • Autor: ivka 6

   Rozumný rodič bude mít zájem na tom, aby dítěti po jídle nebylo špatně a tak určitě potvrzení od lékaře donese, zvlášť když je reakce viditelná. Ze zdravotních důvodů může mít donášku jídla vlastního, nebo můžete zajistit nákupem služeb od jiného dietního provozovatele strav. služeb, pokud nejste schopni dietu navařit..

   • Autor: spaky2

    Takových případů už jsme měli několik a řešila jsem je různě. Někteří rodiče si zajistili sami dovážku dietní stravy, někteří si nosili vlastní a některým vycházíme vstříc a uvaříme, pokud to jde. Potvrzení jsem měla nejčastěji jen od dětského lékaře, který ale napíše rodičům do potvrzení, co rodiče žádají…pokud je tam ale napsáno, že dítě vyžaduje dietu, tak nevaříme…rodiče si nosí vlastní (dietní stravu nevaříme). Pokud je napsáno jen vynechat některé potraviny, tehdy vycházíme vstříc a vaříme. Rodiče jsou různí…někteří jsou rádi, že vyjdeme vstříc, ale měla jsem maminku, které lékař napsal, že dítě nesmí některé potraviny a maminka si k tomu dopsala asi ještě 10 dalších….ty, které dítko nemělo rádo..luštěniny, ryby…atd…tam už jsme to pak řešily s maminkou domluvou, že takto teda ne…

   • Autor: Marsi

    Dobry den v zákoně ani ve vyhlášce jsem nenasla, že dítě ze zdravotních důvodů nemusi odebrat stravu Můžete prosím vložit odkaz kde to najdu Zatím jsme řešili tak že dítě mělo např brambory a místo ryby na kterou má alergii a, potvrzení od lékaře si donese něco jiného Oběd hradí plnou cenu Ale nevím jak bych resila kdyby si přinesli cely svůj oběd Dekuji

  • Autor: aknelp

   Jenže maminka píše v emailu, že se alergie z vyšetření nepotvrdily, proto řeším, jak postupovat, když potvrzení mít nebude? A lze mít potvrzení i jen od dětského lékaře, nebo to musí být alergolog? Nákup od jiného zařízení nepřipadá v úvahu, nevím kdo by do naší malé obce z cca 8km vzdáleného městečka jezdil s 1 jídlem.

  • Autor: danez

   Dietu nejste povinna vařit,podobný připad jsem měla také. Po dohodě s hygienou si matka nosila své jídlo a paní která vydávala ho ohřívala.

  • Autor: danez

   Za mnou přišla matka,že dceruška má alergii na ryby,když jsem chtěla potvrzení od alergologa,tak přišla s potvrzením od pediatra,což mi bylo divné.Při bližším rozhovoru s matkou z ní vypadlo,že dcerušce se zvedá žaludek, jakmile zjistí že má na talíři rybu.Doma totiž ryby vůbec nevařili.No ale pediatr napsal že se jedná o alergii.Takže některý lékař opravdu napíše to, co si rodič nadiktuje.To jen tak pro zajímavost.

   • Autor: exitkaaa

    Proto jsou na jídelníčku alergeny. Někdo je alergický na ořechy, ryby (opravdu máme holčičku, co má záchvat)…atd. atd. Pro tyto strávníky se nevaří diety, náhrady. Pokud ví, že je na to dítě alergické, oni musí hlídat alergeny v jídelníčku a když tak oběd odhlásit. Toto nejsou diety. A když to nestačí vysvětlit odemě, tak nám vysvětlení napsal nutriční terapeut. A opravdu, rodiče odhlašují.

  • Autor: ivka6

   Mně přijde divné odepírat vzdělávání kvůli stravování. Ten způsob od nutričního terapeuta máte ve vnitřním řádu, jak jste to zdůvodnily?

   • Autor: exitkaaa

    Nerozumím větě….odepírat vzdělávání kvůli stravování. Jinak mám směrnici o dietním stravování.

  • Autor: ivka6

   Odepírat – odepřít. z příspěvku mne připadalo, že dítě nemohlo chodit do školky

   • Autor: exitkaaa

    Ne neee, to jste špatně pochopila. Když byla ryba, tak si to rodič s dítětem hlídal sám. Ze začátku oběd odhlašovali a donesli si svoje a jak byla slečna větší, už si to hlídala sama a vzala si třeba jen polévku a brambory. Tím jsem chtěla říct, že alergeny by si měl ošéfovat rodič. Není to žádná dieta. Myslím, že vycházíme rodičům hodně vstříc, ale ne všechno se dá ošéfovat. Rodič si hlídá jedno dítě …. a denně myslet mezi 500 strávníky kdo je na co alergický nejde. Diety jsou jasné.

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se