Přeskočit na obsah

Alergie

 • Autor: Lena

  Alergie
  Prosím o radu, jak u Vás řešíte alergii dětí na ryby a vejce. Co jim dáváte k obědu, je-li zrovna ryba?

  • Autor: Alena

   Re: Alergie
   Nevím, jestli jste školka, nebo škola. Ve školce je to asi větší problém, ale my jsme škola, takže pokud má někdo alergii třeba na rybu, řešili bychom to tím, že místo ryby dostane plátek vepřového nebo drůbežího. U nás máme i alergika na vejce a veškeré mléčné výrobky a řešíme to tím, že mu jídlo upravíme tak, aby uvedené přísady neobsahovalo. Místo klasického mléka používáme např. sojové, nebo pokud příloha obsahuje vejce, dostane jinou přílohu. Vždy to chce ale úzkou spolupráci s rodiči.

  • Autor: BlankaS

   Re: Alergie
   Zrovna řeším podobný problém s jednou maminkou. Její syn je alergický, přesně nevím na co. Maminka tvrdí, že jde o celiakii. Nejdříve jsme se dohodli, že chlapec si bude nosit svačinu z domova a obědy bude odebírat pouze, když maminka dle jídelníčku dovolí.
   Maminka je doma na mateřské s mladším dítětem a chlapce nechává v MŠ do pozdních odpoledních hodin…..třeba i bez oběda.
   Přišla za mnou, zda je možné, aby mu s sebou dala oběd v jídlonosiči a v kuchyni by mu ho ohřáli.
   Je to možné, nebo se to nesmí???
   Problém je v tom, že někdy kluk smí rohlík, někdy si dá knedlík, nebo těstoviny, upečený moučník……a někdy to nesmí. Přijde mi to divné, je tedy na některé potraviny alergický jen někdy?
   Zajímá mě, jestli se v kuchyni smí ohřívat donesené jídlo z domova. Poraďte, prosím.

  • Autor: kleopatra

   Re: Alergie
   Myslím, že jídlonosiče a ohřev obědu od rodičů – raději ne! Jednou když ho ohřejete, tak už za něj odpovídáte. Zavání to průšvihem Spíš bych se asi pokusila vařit pro toto dítě individuelně Seznámila bych se podrobněji s touto nemocí. Taky bych zkusila řešit s pomocí ředitelky MŠ situace, kdy dítě je bez obědu až do odpoledních hodin. To snad není možné jaké maminky jsou! Na toto téma ale už tady bylo několik diskusí. Zkuste si ve vyhledávání najít – bezlepková dieta. Od září mám taky jeden případ s bezlepkovou dietou Dohodli jsme se, že dítě bude odebírat pouze dopolední svačinky a před obědem půjde domů. Zatím se ale dítě ve školce neobjevilo.Čekám, až si maminka vzpomene na školku a pak s ní budu tento problém řešit. Už jsem se taky dívala na internet a pokoušela se seznámit se s touto nemocí.

  • Autor: helena

   Re: Alergie
   Také máme od září dítě s alergií na vejce a mléčné bílkoviny. Domluvila jsem se s maminkou,ta si vždy týden dopředu zjistí,co budeme vařit. Podle toho si pak někdy přinese náhradní potravinu,kterou doma používá. Třeba vejce za zapékání lze nahradit kukuř.škrobem s vodou a mléko si někdy dodá sójové.Pro jistotu jsem takovou možnost donášení jídla v případě diety dala i do Provozního řádu MŠ.

  • Autor: Helena

   Re: Alergie
   Blanko, tak jak napsala Kleopatra , přesně můj názor, zavání to průšvihem, to bych v žádném pří-padě nepraktikovala. Sdělte mamince, ať Vám přinese doporučení od lékaře a nebo lékařky co chlapec NESMÍ. Podle toho se řiďte ! My u nás máme na naší MŠ takové děti 4, děvčata pro ně vaří individuelně a jde to.

   • Autor: elen

    Re: Alergie
    Taky jsem sháněla informace o celiakii a jak tovyřešit v jídelně, náhodou jsem kapla na stránky www.ivako.cz mrkněte tam, paní má děti na celiakii. Krásně jsme si po mewilu poradili co a jak, určitě Vám s tím chlapcem co včšechno by mohl při celiakii a co ne poradila.

  • Autor: Honza

   Re: Alergie
   Alergie je pjeknej fujtabl, třeba já mám alergii na šéfa a nikdo mi ho nevymění ani nenahradí nějakým jiným snesitelnějším. V jídelně tu vstřícnost naše Maruška taky už před časem stopla páč pro dobrotu na žebrotu. Nejdřív to byli vegetariáni, ale to bylo jednoduchý…prostě nehamali maso a na dvojku se přesunulo víc bezmasejch jídel. Já jim říkám vošizený, páč mám po nich hned zase hlad jak vlk. Můžu sníst kbelík dušený mrkve a před jídelnou se to nějak slehne a už bych zase něco zakous, ještěže dostanu nějakej ten rozpíček navíc. Za nějakej čas se vobjevili další nimrové, co nemohli tohle apaxas tohle a maruška skákala a lítala. Nakonec se jeden stejně vosypal a Majda dostala vod rozjetý mamči pucunk. Samo, že to sase vobrečela, páč se snažila a ta mamča si ještě stěžovala ředitelce a ta se zase Marušky jen tak mimochodem zeptala,kdo tyhle specialitky dotuje? To už i Marušce došla trpělivost, převlíkla se za husitu a prohlásila, že jídelna je zařízení hromadnýho stravování..

   • Autor: elen

    Re: Alergie
    Pane Honzo, pokud Vaše Maruška vaří něco za zády paní ředitelky tak je to potom její průšvih, ale správně píšete že jídelna je zařízení hromadnýho stravování – takže má právo každý z té velké hromady na jídlo, nebo ne?

    • Autor: Honza

     Re: Alergie
     Ano Elenko, napsala jsi to túúze správně…každý má právo na jídlo z té velké hromady, ale už si nejsem jist, estli se mají dělat nějaký extra hromádky. To by totiž měly pak dostat kuchařinky na to extra korunky z extra kasičky. U nás teda nedostává nikdo nic a tak Marušce ten kalich na zástěře schvaluju. Voni si totiž všichni zvykli jen přidávat práci, vymejšlet extrovosti a nadstandardy a nějak vopomněli přidat do rozpočtu. A s tou ředitelkou máš recht, Maruška je totiž vodkojená socialismem a tak jakože ze společný hromady přilepšovala těm s vosypkama…a to se nenosí. Dneska je zvykem spíš ze společný hromady přilepšovat sobě. Třeba udělat státní dluh v milijardách a vopravit si kancelář na střeše za sedmnáct miliónů. Brnkačka. To moje Maruška má v kanclu židle ještě vod Husáka a jakýpa sou:-)))

     • Autor: elen

      Re: Alergie
      Honzo – je úplně jedno jakou má Maruška židli …. a taky je zbytečné tady dále debatovat o nějakých kasičkách, hromádkách atd. Je to o tom jestli jste člověk na svém místě a jestli taky dokážete vnímat to co by jste dělala kdyby jste byl na místě těch maminek kterým prostě pro jejich děti odmítáte vařit protože máte židli ještě vod Husáka, až jednou budete mít děti nebo jestli je už máte tak Vám opravdu z celého srdce přeji aby byly zdravé a nikdy jste na vlastní kůži nepoznal jaké to je se doprošovat někoho jako třeba Vás aby dítě mohlo být v kolektivu a mohlo se normálně najíst. A přitom někdy stačí tak málo, např. místo kakaa nalít pouze jen čosté mléko nebo místo pomerančové šťávy dát třeba klasiku z jablíčka. Vy máte svoji práci a jste zcela jistě spokojen a můžete se zamyslet nad tím co mají dělat rodiče dětí, které bohužel trpí alergií na nějakou potravinu? Oni ty děti si to totiž sami nevymysleli že jin třeba zrovna bude vadit to či ono.

     • Autor: alfy

      Re: Alergie
      Elen promiň, ale souhlasím s Honzou. Já když chci pro kuchařky nové zástěry, tak sorry, ale škola nemá peníze… a ředitelka si koupí nový notebook nebo vybaví nově kancelář. Když chceme počet sil, které vyplývají z normativu – tak sorry, škola nemá peníze a přesype naše kuchyňské finance raději angličtinářům … A lítost, ta se dnes nenosí. Komu je líto mé kuchařky, která má tři děti a domů přinese pár korun, protože jí odírá zaměstnavatel.

      Samozřejmě, že se snažíme vycházet svým strávníkům vstříc, ale rozumně. Pardon, ale blbce ze sebe už dělat nenecháme.

     • Autor: ziss

      Re: Alergie
      Naprosto souhlasím s Honzou a postupem Marušky. Zapomínáte totiž na to, že alergie je zdravotní problém. Když se po Vašem dobře míněném úsilí / vařit pro tyto děti zvlášť/ dítěti přitíží, jak se potom budete s rodiči dohadovat, že to není Vaše chyba? Moje zkušenost s rodiči je taková, že jakmile nastane nějaký problém, může za to kuchyně, vždyť ta pro jejich dítě vařila. Nemluvím teď o běžnostech, jako je vynechání kakaa, nebo vaječné pomazánky. Mluvím o vaření jiného jídla pro dítě.

     • Autor: elen

      Re: Alergie
      já jsem mluvila jen o těch běžnostech, tak to jsme si nerozuměly u nás děti které mají alergie chodí před obědem domů

  • Autor: Mana

   Re: Alergie
   Také vaříme bezlepkovou dietu, pokud je dítě spokojené, tak je vše v pořádku, ale jakmile se mu něco nelíbí, nebo je mu zle, příjde mamina a za vše můžeme v jídelně. Více dietek vařit již nebudeme. I naše metodička byla proti.

  • Autor: sarda

   Re: Alergie
   Doporučuji článek Dietní stravování ve školních jídelnách v nejnovějším čísle časopisu Výživa a potraviny. Je zde uvedeno všechno od A do Z.

   • Autor: Barbora

    Re: Alergie
    Prosím Vás v jakém konkrétním čísle byl článek o dietách ve školním stravování?Budeme tento problém řešit od 09/2011.Děkuji.

    • Autor: Bianca

     Re: Alergie
     Dobrý den. Článek je uveden v čísle 5/2007 Je také na internetu v archívu časopisu.

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se