Přeskočit na obsah

Ceny jídel pro zaměstnance

 • Autor: Ivanaa

  Ceny jídel pro zaměstnance
  Dobrý den, prosím o radu, z čeho se skládá oběd pro zaměstnance školy. Díky moc.

  • Autor: andysek007

   Oběd pro zaměstnance je tvořen:

   -cenou surovin – stejná jako pro kategorii 14-18 let
   – náklady (energie, mzdy, drobné vybavení kuchyně, opravy kuch.zařízení)
   -10 % DPH
   škola – přispívá na režijní náklady z hlavní činnosti
   škola může dále poskytnout příspěvek z FKSP
   Příklad:
   cena oběda včetně DPH : 93,-Kč
   cena potravin: 39,-Kč
   mzdy,režijní náklady,DPH: 54,-Kč
   Přo zaměstnance:
   příspěvek z  hlavní činnosti : 54,-Kč
   příspěvek z FKSP-třeba 7,-Kč
   zaměstnance hradí 32,-Kč
   zamštnanec hradí 32,-Kč

   • Autor: IlonaŠ.

    Pokud má škola vlastní školní jídelnu, zaměstnanec hradí pouze cenu potravin, která může být snížena o příspěvek z FKSP. Výše příspěvku není omezena.
    Pokud škola nemá školní jídelnu, může zaměstnancům zajistit stravování. Tím zaměstnanec hradí cenu za stravovací službu (cena potravin+ věcná režie + osobní režie, případně zisková přirážka).Na tuto cenu může zaměstnavatel přispět max. 55 % z celkové ceny a poté může být využit i příspěvek z FKSP.

  • Autor: Peeta

   Dobrý den,
   Mohu mít ceny pro cizí strávníky a zaměstnance vyšší, než u kategorie 15-18?
   Když upravim koef. normy z 1 na 1,2, protože ani kategorie 15-18 nesní stejně jako dospělí většinou …

  • Autor: ivka6

   A proč ne, stravování zaměstnanců není školní stravování, má svoje předpisy, ve školní jídelně je jenom podle školského zákona umožněno jej provozovat, o tvorbě cen a velikosti porcí se uzavírá samostatná smlouva o zaměstnaneckém stravování podle zákona 250 o rozpočtových pravidlech, vyhlášky o 84 o nákladech na stravování v příspěvkových organizacích a obecně podle zákoníku práce.

  • Autor: jitka - ved. šj

   Dobrý den,
   jsme MŠ a od září provozujeme Dětskou skupinu. Zaměstnance DS přijímala paní ředitelka jako zaměstnance školky, ale na poradě jsem se dozvěděla, že musí hradit oběd včetně režie, ne jako my pouze cenu potravin. Je to tak správně? Nejde to nějak ošetřit, aby hradily také jen cenu potravin?
   Děkuji za odpověď. Jitka

   • Autor: spaky2

    My vaříme pro DS, ale ta je samostatný právní subjekt (jiné IČO), takže je máme v doplňkové činnosti, děti i zaměstnance.

   • Autor: Pavel Ludvík

    Je-li to zaměstnanec školky – příspěvkové organizace, tak podle mého názoru je jedno, jestli její zaměstnanec vyučuje, vaří v jídelně, uklízí šatny nebo pracuje v dětské skupině, je to prostě zaměstnanec a měl by hradit stravu dle vyhl. 84, tedy jen potraviny.

  • Autor: ivka6

   Dost dobře nechápu jak může mateřská škola provozovat dětskou skupinu, která není školou ani školským zařízením zapsaným do rejstříku škol. Není v rejstříku, jsou pro mne cizí a měli by být zařazení v DČ za plnou cenu. Myslím si, že může být provozována obcí, městem, klidně v prostorách školky, je ale jinak financovaná , nutno řešit se zřizovatelem. Od toho e bude odvíjet i pohled na úplatu za školské služby.

  • Autor: Janinaa

   Dobrý den.CHci se zeptat na obědy zaměstnanců,kteří šli do důchodu.Mají nárok na stravování,za jakou cenu?Děkuji

   • Autor: kytička

    Také by mě zajímalo, řeším stejný problém. Děkuji

   • Autor: MAJA1

    TAK KDYSI DÁVNO DŮCHODCI PLATILI STEJNĚ JAKO ZAMĚSTNANCI, POKUD TO BYLO V KOLEKTIVNÍ SMLOUVĚ PŘES ODBORÁŘE, TED JE ROH SKORO MRTVÉ, SMLOUVY NEEXISTUJÍ = PLATÍ JAKO CIZÍ STRÁVNÍK, ALE PODLE POKYNŮ PRO FKSP BY MOHLI PLATIT JAKO KANTOŘI, ALE MUSÍ TO NĚKDO NA ZAŘÍZENÍ SCHVÁLIT (ŘEDITEL)

    • Autor: Eiram

     Sbírka zákonů č. 84/2005 §3 (6) : Organizace může strávníkům, kteří u ní pracovali při odchodu do důchodu, poskytnout za sníženou úhradu jedno hlavní jídlo denně v případě, že je to umožněno kolektivní smlouvou nebo vnitřním předpisem.

  • Autor: NIKO

   Dobrý den,
   je to trochu mimo, ale nevím si rady.
   Jsem zaměstnanec Mš, které spadá pod ZŠ. Před měsícem jsem nastoupila na neschopenku, operace atd… Myšlenky byly jinde a neodhlasila jsem si obědy. Moje chyba, vím, že zaplatím zpětně a v plné výši, ale čemu nerozumím je, že mám prý uhradit i fakturu firmy, která musí zpětně upravit dokumenty za měsíc listopad, účtují si 1400 Kč za hodinu. To po mě opravdu může ředitel vyžadovat? Děkuji moc

  • Autor: zdenouš

   Pokud si někdo neodhlásí oběd,nic zpětně neplatí.Inspekce se na tyto věci neptala.Nad tím co píšete, mi zůstává rozum stát.Mám opravdu práce mraky,lítám mezi kuchyní a kanceláří.Ale, lidé jsou různé,má to pokračování ,ale to sem psát nebudu.

  • Autor: ivka6

   Vážená kolegyně,
   jste zaměstnanec příspěvkové organizace nebo soukromé školy. Podmínky stravování byste měli mít ve vnitřních předpisech. Je věcí zaměstnavatele, jakým způsobem prokazuje přítomnost zaměstnance na pracovišti pro potřeby úplaty stravování. Jestli máte zakotvenu neodhlášenou stravu jako škodu organizace, pak stravné zaplatíte včetně příspěvku FKSP, který nenáleží. Domnívám se, že náklady na zpracování administrativy tím spojené jdou za zaměstnavatelem. Nepamatuji, že by se něco takového stalo, personální kontroluje přítomnost a vyúčtování stravného a zaměstnanci platí jen skutečnou přítomnost a odebrání stravy.

  • Autor: NIKO

   Dobrý den, jsem zaměstnanec příspěvkové organizace. Zkusím teda nahlédnout do školního řadu, stravného atd, jestli tam něco takového je připsáno. A děkuji mockrát ??

  • Autor: Zdena S.

   Dobrý den,
   kolegyně byla včera na školení a tam jim bylo sděleno, že pro výpočet cen stravného (MŠ a ZŠ) jsou určité koeficinty. Od stravného pro cizí strávníky nebo od zaměstnance je výpočet ceny pro ZŠ: př. cena za cizí strávníky je 70 Kč , výpočet 70 x 0,7 = 49 Kč. Setkal jste se někdo s tímto a připadně, kde jsou tyto koeficienty k dohledání?
   Děkuji Zdena

  • Autor: ivka6

   Při stanovení ceny jídel pro zaměstnance jsem se nikde v předpisech, které s tím souvisí, že by se počítala koeficientem. Cena vychází z vyhlášky o stravování zaměstnanců č. 84/2005 Sb., v platném znění, jestli jste jenom výdejna pokrmů, nebo zaměstnavatel rozhodnul o jiném způsobu stravování. Možná by připadalo v úvahu u tvorby velikosti porcí a výpočtu gramáže , tak jak máme koeficienty u dětí, rozhodující je, ale z jakého základu, jestli přepočtový koeficient 1, 1,25, atp., 0,70 mi přijde jak pro první stupeň, ale nevím, jestli jsem to správně pochopila.

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se