Přeskočit na obsah

Darované potraviny

 • Autor: KateřinaK

  Darované potraviny
  Prosím, setkává se někdo v MŠ s potravinami které darují rodiče (přebytky ze zahrádek – jahody, mrkev, jablka a pod.)? Jak se to řeší fakticky a účetně? Musí nějakým způsobem projít účetnictvím, aby se pak potraviny mohly objevit ve výdejce a spotřebním koši?

  • Autor: Lea22

   Re: Darované potraviny
   Dobrý den Kateřino, u nás to nijak neřešíme. Většinou se setkáváme s tím, že i prodavačky nám dávají ovocná mléka nebo jogurty zdarma. No výdejky jsem to zapisovala jako dar, když jsem to dělávala ručně. Nyní když mám prgram od firmy VIS Plzeň, tak to zapisuji jako že jsme to koupili my – školka- napíšu počet a uložím bez ceny. Přes účetní mi to nejde a na výdejce to mám bez ceny a když mi to někdo kontroluje řeknu že je to dar. Nemám však od toho žádné jiné podklady, ale zatím je nikdy po mě nikdo nechtěl. Prodavačka mi žádný nedává a rodiče taky ne.

   • Autor: KateřinaK

    Re: Darované potraviny
    Děkuji, moji předchůdkyně to dělaly přesně tak, chtěla jsem se ujistit, že to je dobře.

  • Autor: bela

   Re: Darované potraviny
   Zrovna jsem řešila taky darované jablka,udělala jsem to stejně jako vy,ale nebyl by tu problém že neznáte původ potravin?

   • Autor: Lea22

    Re: Darované potraviny
    Jaký původ máte na mysli? Myslím si, že rodiče by nám nedali nic špatného a prodovačka nám taky nikdy nic špatného nedala. Osobně si myslím, že je lepší zelenina a ovoce ze zahrádky než z obchodu. V létě jsme dostali škopek rajčat a dětem se nic nestalo. Nikdo nám nikdy z darovaných věcí neonemocněl, ani neměl průjem nebo tak něco.

    • Autor: Veronika

     Re: Darované potraviny
     Jestli o tom nevíte, tyto darované plody ze zahrádek (ač si můžete myslet, že jsou lepší) nelze používat, protože tento dárce Vám není schopen dodat potvrzení o původu, takzvané
     POTVRZENÍ O SHODĚ, které musíte mít přiložené
     v ktg. KRITICKÝCH BODŮ.

     • Autor: Evča1

      Re: Darované potraviny
      Přesně. Já bych si to netroufla. Na to chodí i kontroly.

     • Autor: EvčaZ

      Re: Darované potraviny
      Souhlasím s Evčou1. Opravdu na to chodí kontroly, kdyby Vám některé děti onemocněly, prvně by se kontrola zabývala hygienou a také
      „původcem “ potravin. Pokud Vám nedají potřebné doklady k tomuto zboží, je to na „Vás“.

     • Autor: Lea22

      Re: Darované potraviny
      No dobře, ale tak pokud vám tyto potraviny dají maximálně v létě kdy je někdo na zahrádce má, tak myslím že to nevadí. Pokud by to ovšem bylo na denním pořádku, tak bych si asi nějaký papír doložila, ale v tomto případě si myslím že to není potřeba. Zeleninu a jiné suroviny jinak bereme přes naše smluvní dodavatelé, které máme podložené papíry. Když se v létě stane vyjímka tak se nám doposud nic nestalo. Já jsem v jídleně sice zatím 2 roky, ale ptala jsem se hlavní kuchařky, která je tam 15 let že nikdy nikomu nic nebylo. Určitě by nikdo z rodičů nám nedal něco špatného.

     • Autor: Evča1

      Re: Darované potraviny
      Ano, dříve to nebylo tak přísné, to jsme si dělaly kompoty, nakládaly zelí, … Ale ty časy jsou opravdu už pryč. Dnes bez dokladu ani ň.

     • Autor: Aleš jiný

      Re: Darované potraviny
      Nemáte pravdu a zcela mylně informujete tazatele.
      Na potraviny není v žádném příapdě nutno mít tzv. prohlášení o shodě !
      Pouze každý, kdo potraviny uvádí do oběhu je zodpovědný za jejich zdravotní nezávadnost, odpovídající jakost atd.
      Tedy je výhradně na zodpovědnosti vedoucí kuchyně jakým způsobem si sám(a) zkontroluje dodavatele.

     • Autor: Evča1

      Re: Darované potraviny
      Nevím jak je to u vás, ale já dostala pro děti hrušky, do toho přišla hygiena a málem mě to stálo peníze. Hrušky se hned donesly do tříd a bylo to v pohodě. Ale do kuchyně už nevemu ani to ň bez dokladu.

     • Autor: Aleš jiný

      Re: Darované potraviny
      U nás je to jako u Vás a všude jinde u nás….
      Prohlášení o shodě prostě být nemusí.
      Zkuste nám říci, co konkrétně Vám hygiena vytkla a hlavně jaké porušení předpsiů u Vás nalezla. To vše Vám musela přece uvést do zápisu. I stanovisko hygieny musí být podepřené konkrétním předpisem.
      Přirozeně musíte být všdy schopna doložit původ zboží a a  na to stačí jakýkoliv přejímací doklad a identifikací dárce.

     • Autor: Iva K.

      Re: Darované potraviny
      Na všechny potraviny musím mít doklad (faktura, dodací list, paragon, darovací smlouva), pokud je chci dát dětem ve školní jídelně. Jinak si netroufám. Zdravím Iva

  • Autor: daja

   Re: Darované potraviny
   Prohlášení o shodě Vám dodává výrobce, přepravce -tzn. že dokláda splnění výrobních podmínek dle platných předpisů. Nejde vzít potraviny od někoho kdo Vám nedoloží potřebné doklady. V případě nákazy strávníků musíte dohledat od koho jste zboží dostala. Je to HCCP tzv.krok dozadu.

   • Autor: Aleš jiný

    Re: Darované potraviny
    Prosím Vás paní Dajo nedávejte zde lidem naprosto mylné informace.
    Pletete si prohlášení o shodě s dodacím listem, který Vám samozřejmě mj. dosvědčuje původ zboží.
    Nic ve zlém, ale Vy ani nejspíš ani nevíte co to prohlášeni o shodě vlastně je a jen tu operujete pojmem, jehož obsah vůbec neznáte.
    Přečtěte si příslušný zákon a zjistíte, že na potraviny se povinnost mít prohlášení o shodě prostě nevztahuje,

    • Autor: KateřinaK

     Re: Darované potraviny
     Prosím Vás, pane Aleši, můžete mi říct, o kterém zákonu se zmiňujete (číslo)? Já s jídelnou začínám a zatím se vůbec neorientuji.

     • Autor: Aleš jiný

      Re: Darované potraviny
      Dobrý den.
      Je to zákon č. 110/1997 Sb. o potravinách v platném znění. Z tohoto zákona již před nějakými 7 lety vypadla povinnost opatřovat si své výrobky tzv. prohlášením o shodě.
      Pochopitelně i nadále každý, kdo potraviny uvádí do oběhu, je zodpovědný za jejich zdravotní nezávadnost,
      Ta odpovědnost se totiž nedá skrýt za žádné papíry a prohlášení.
      Tu kdo tu vykládají nesmysly o tzv. prohlášení o shodě si neuvědomují perličku, že kdyby tomu tak bylo, i oni by vlastně měli povinnost svá jídla (výrobky) tímto prohlášením o shodě opatřovat a spotřebitelům na požádání předkládat !

     • Autor: olik

      Re: Darované potraviny
      Nic bych od soukromníka nevzala ani za peníze ani jako dar.Jestli chce někdo dat dětem např.ovoce,ať jim to dá třeba do třídy,ale ne přes kuchyň.Je to věc velmi ošidná.Například nevíte čím a kdy je ovoce štříkané atd….

     • Autor: Aleš jiný

      Re: Darované potraviny
      To je samozřejmě věc každého jak postupuje, protože to je jeho zodpovědnost.
      Jistě je potřeba respektovat zásadu předběžné opatrnosti.
      Na druhou stranu můj názor je, že není třeba se výpěstků od malododavatelů bát, protože prodávají pouze to, co konzumují sami a nemají důvod si zbytečně zvyšovat výdaje a nadměrně zatěžovat výpěstky drahými chemickými prostředky.
      Spíše se domnívám, že takové výpěstky jsou mnohem méně chemicky zatíženy než od velkododavatelů, kteří je kvůli skladování a dopravě musí ošetřovat nejrůznějším způsobem, nemluvě o tom jak se s nimi zachází ve velkovýrobě.

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se