Přeskočit na obsah

Dietní stravování

 • Autor: Marťa 8

  Dietní stravování
  Prosím jak je to s dietní stravou, mám tady maminku se žádostí na bezlepkovou dietu. Máme povinnost ji vyjít vyhovět?
  Už tak bojujeme s prostorem v kuchyni, počty strávníků se nám zvyšují. Nemáme ani kapacitu ani prostor. Jak se můžu bránit??

  • Autor: Boni

   Jste ZŠ nebo MŠ? V MŠ se moc bránit nemůžete, v ZŠ záleží na vedení školy, pokud bude matka usilovná, tak budete muset vyhovět i tam. O prostoru to není, je to jen práce navíc, kterou vám opět nikdo nezaplatí a z vašich peněz budete ještě muset platit nutr.t.

   • Autor: mína

    Mám konkrétně dvě takové děti ve školní jídelně. Nosí si sami jídlo. Vše ošetřeno tiskopisem, rodiče podepsali a souhlasili ,zřizovatel o všem ví. Takže bez problémů. NENÍ POVINNOST stravovat takovéto děti.

  • Autor: Bret

   Školní jídelna nemá status dietní kuchyně a tím je řečeno vše.

   • Autor: ZSTGM

    Nemáte pravdu. Řešilo se to přes ombudsmana a dle vyjádření škola nemá žádnou povinnost přijímat vůči tomuto žádné opatření.

  • Autor: Bret

   Naopak, je povinností školky hledat a přijmout jiné opatření, zejména umožnit, aby si dítě nosilo z domu vlastní dietní jídlo, které mu školka v době oběda ohřeje. Pokud by školka odmítla i donášku vlastního jídla, fakticky by úplně znemožnila stravování, což by znamenalo porušení zákona,“ uvedla Šabatová.

   • Autor: Marťa8

    No ,maminka si může nosit jídlo, to už ve školce dělají ,ale chce to po nás už to zkouší i přes město.
    Taky souhlasím s tím ,že nejsme k tomu zařízení.

  • Autor: Evita

   Dobrý den všem, No my máme letos 9diet. Histaminovou, alergii na lepek a 7 mléčných, z toho laktozu , vejce, soju atd..
   Je to náročný protože diety se vaří zvlášť, lepek úplně i u té histaminové skoro všechno. Někdy nám nestačí krabičky a malý kastrolky, místo na sporáku a dost se letos honíme. Není prostor ani čas. Jsme mš 72 dětí, 3 třídy. dvě kuchařky na plný úvazek. Nikdy jsme tolik diet neměli, ale mám obavu, že to bude ještě stoupat. Jakou máte zkušenost vy? Děsím se, že by jedna z nás onemocněla.

  • Autor: Bret

   Dobrý den, diety nevaříme. Na jídelně máme ledničku a mikrovlnou troubu. Děti si ráno přinesou krabičky, dají si je do ledničky a dohled jim ohřeje přinešené jídlo.

  • Autor: ivka6

   V prosinci bude k dispozici popracovaná metodika ke školním dietám od SZÚ. Všechny způsoby podání jsou možné, vařit dietu v jídelně, dovézt od někoho, kdo je vaří, nebo si mohou přinést svoje jídlo a vy jej ohřejete. Zapracovat do HACCP. Povinnost to není, ve vyhlášce je možnost vařit diety, ale když se s nějakým omezením přijme dítě do mateřské školy, nějakým způsobem zajistit musíte. Ve vyhlášce o mateřské škole je, že když je dítě přítomno v době podání jídla, odebere vždy.

   • Autor: renka

    Dobrý den, prosím mohu se zeptat, jak máte ošetřené v Haccapu? Letos se mi sešlo asi 6 alergií a jelikož jsem poměrně nová (1/2roku) zjišťovali jsme s panem ředitelem přímo přes Krajský úřad. Bylo nám sděleno že zajistit jídlo v tomto případě znamená buď dovést z jiné vývařovny, která je ale vyškolena anebo donést vlastní stravu. Maminkám jsem ovšem sdělila, že donesené jídlo je na jejich zodpovědnost. Je nutné ještě něco sepsat? Děkuji moc za odpověď…

  • Autor: Bret

   Dobrý den,
   nikde není napsáno, že musíte vařit diety. Já jsem vše projednal i po právní stránce. Pokud chcete vařit diety, je to jenomVaše rozhodnutí. Myslím si, že v žádně kuchyni není bezlepkový provoz, jídla která si donášejí rodiče by vůbec neměla projít přes dveře kuchyně, protože když to udělate , tak za to jídlo nesete plnou zodpovědnost i když jste je nevařili.
   Jak řešíte situaci, kdy se někomu, kdo má dietním režim udělá špatně.
   Pak jste za to zodpovědni vy a ředitel/ka.

   • Autor: Hanča

    Dobrý den Renko,
    a všechny kolegyně.
    Na školení nám vždycky bylo řečeno, že vaření diet není naše povinnost. Pokud se tak rozhodnete, je to vaše dobrá vůle. A kuchařka musí být zařazena do 6. platové třídy.
    U nás se diety nevaří. Rodiče si , vždy po domluvě s vedoucí ŠJ, přinesou náhradní jídlo ve svém jídlonosiči. Jsme MŠ.
    V HACCP ošetřeno PROHLÁŠENÍM O NEZÁVADNOSTI STRAVY.
    V dokumentu mám Jméno, příjmení, adresu a datum narození dítěte.
    V textu : Strava, která bude přinesena pro dítě………………………………bude vždy nezávadná. Přineseme ve vlastním čistém, označeném jídlonosiči.
    Pak mám pár vět, že vždy po dohodě s ved.ŠJ , kvůli jaké dietě….
    V závěru dokumentu napíšete, kde jídlo skladujete a jak ohříváte.
    Nakonec datum, místo, podpisy vedoucí i rodiče.
    Pokud budete chtít další info, a třeba poslat vzor, klidně napište. Hezký den, Hanka
    P.S.: Do HACCP rovněž ukládám potvrzení od lékaře, že dítě má dietu.

    • Autor: Radkaa

     V Dohodě máme i podpis ředitelky a učitelek ze třídy. Ty by měly dohlédnout na dítě, aby náhodou nejedlo i z talíře kamaráda u stolečku. Není to jednoduché.

    • Autor: Jabaka

     Dobrý den paní Hano ,
     prosím Vás tímto o zaslání vzoru :PROHLÁŠENÍM O NEZÁVADNOSTI STRAVY.
     Děkuji a přeji hezký den.

   • Autor: mína

    Do HACCAPU nic nemusíte zapracovávat. Vy to jídlo, které si přinesou vůbec neřešíte. V MŠ si přinesou jídlo přímo na třídu, kde je lednice. Učitelky ohřívají. V ZŠ si děti obědy ohřívají samy. Vše se souladem zřizovatele. Nepřidělávejte si více starostí, než máte.

  • Autor: Bret

   Přečtětě si moje příspěvky.

  • Autor: V. M.

   Dobrý den, u nás jen upravujeme stravu , máme písemnou dohodu s rodiči, že nejsme bezlepkový provoz, nevaříme diety, nemáme výživového terapeuta, pouze jídlo upravuje dle diet. Pokud to jde, paní kuchařky odeberou jídlo a do upraví to dle požadavku bezlepkovými… Pokud ne, děti si přinesou vlastní stravu v krabičce.

  • Autor: Ondřej

   Dobrý den, u nás vaříme regulérně dietní obědy. Zřizovatel nám platí nutriční terapeutku, máme proškolenou kuchařku a vše ošetřené ve směrnici a HACCPu. Vaříme bezlaktózovou a bezlepkovou dietu. Je to práce nejen pro kuchařku, ale i pro provozní, protože ta komunikuje jak s nutriční terapeutkou, tak s rodiči. Systém je: vytvoří se jídelní lístek (máme na výběr ze tří jídel a z toho je na trojce salát), ten se pošle NT, ta ho zpracuje a pošle zpět. Upravený JL se pošle rodičům a ty ho schvalují hlavně z důvodu, aby to jejich dítě jedlo (nemůže jim vnucovat rajčatovou omáčku, když jejich dítě rajčata nejí apod.). Po odsouhlasení rodičů se upravený JL předá proškolené kuchařce. Vše funguje, máme to tak zaběhnuté již 4 roky.

   • Autor: MAJA1

    TEDY NA TO, ŽE VY VŠE PRO NT ZPRACUJETE A ONA SE NA TO JEN PODÍVÁ JE 450/HOD PĚKNÁ NESPRAVEDLNOST VŮČI VÁM I KUCHAŘKÁM. KOLIK MAJÍ VAŠE DĚVČATA NA HODINU ? MOJE PŘEDSTAVA JE TAKOVÁ, ŽE NT ZPRACUJE A VY POUZE UVAŘÍTE. JAK SE BUDOU TEĎ NT ŘEŠIT V RÁMCI SNIŽOVÁNÍ NEPEDAG. PRACOVNÍKŮ ?

  • Autor: zdenouš

   Ondro, rozumím tomu dobře, že pokud rodič s jídlem nesouhlasí ,jelikož to dítě nejí, zařadíte na jídelníček něco jiného? Ještě by mě zajímalo, kolik platíte nutriční terapeutce? Děkuji

   • Autor: Ondřej

    Neměníme jídelní lístek, ale snažíme se rodičům(dětem)vyjít vstříc a nabídneme možnost upravit jiné jídlo daného jídelníčku. Máme na výběr ze tří pokrmů.
    NT platíme 450,- Kč/hod na DPP. Dáváme do rozpočtu ke schválení zřizovatelem.

  • Autor: zdenouš

   Dobrá Ondro, díky.

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se