Přeskočit na obsah

dotovaný oběd

 • Autor: Karin

  dotovaný oběd
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to s dotovaným obědem pro dítě v tomto případě.
  Dítě 1.6. onemocnělo. 1.6. je to první den neplánované nepřítomnosti, takže dostanu oběd do jídlonosiče za zvýhodněnou cenu tedy dotovaný. Obědy odhlásím do 7.6.2023, protože jde dítě 7.6. k lékaři na kontrolu a je předpoklad, že bude zdravé.
  7.6. lékař dítě zkontroluje a řekne, že může do školky. 8.6 má tedy nahlášený oběd, aby mělo ve školce, co jíst.
  8.6. nastane situace,, že dítě ráno opět onemocní jinou nemocí, opět tedy nemůže do školky a jde k lékaři.
  Dle mého názoru a dedukce z prováděcí vyhlášky se jedná opět o první den neplánované nepřítomnosti, takže by mělo mít nárok opět na zvýhodněný oběd do jídlonosiče. Je má dedukce z prováděcí vyhlášky správná?

  Další příklad:
  dítě jde 20.6. na plánovanou kontrolu k lékaři. Oběd je řádně a včas odhlášen. Z kontroly vyjde najevo, že je dítě nemocné a musí být doma. Už je pozdě oběd odhlásit.
  Má dítě nárok na dotovaný oběd dne 21.6.?

  • Autor: Pavel Ludvík

   Těmito případy se nezabývá ani vyhláška o školním stravování, ani školský zákon, ani žádný jiný právní předpis. Posuzují se individuálně. Je také možné jejich řešení popsat ve vašem vnitřním předpisu a pak se jím řídit.

  • Autor: janAA

   Dobrý den, jen se chci ujistit, že si informaci dobře pamatuji.
   Zaměstnanec musí odpracovat tři hodiny aby byl nárok na dotovanou stravu?
   A ještě se chci zeptat. Když je v kuchyni zaměstnanec na zkrácený úvazek 4 hodiny má také nárok na ochranné oděvy po jednom roce?

   Moc děkuji za odpovědi a přeji hezký den Jana

   • Autor: Pepča

    je úplně jedno jaký má zaměstnanec úvazek, zaměstnavatel má povinnost mu zajistit OPP k výkonu práce. Musí to být nastaveno v předpisu o BOZP jak často a kolik. U nás je to nyní víceméně orientačně- v kuchyni boty 1x ročně ostatní dle potřeby. Ale i botu, když zničíte dřív než po roce, tak vám jí zaměstnavatel musí zajistit jinou.

  • Autor: janAA

   Moc děkuji za odpověď.
   Nevíte ještě jestli dotovaný oběd je po třech odpracovaných hodinách?
   děkuji Jana

   • Autor: Peťule

    Dobrý den.
    To by mě také zajímalo. Rozmáhají se mi zde kastrůlky za učitele, kteří učí třeba jen 2 hodiny. Díky P.

    • Autor: Pepča

     Těžko říct, ale jaká je jejich pracovní doba, oni do ní mají započítaný i čas na přípravu.

   • Autor: Pepča

    ano, stále platí 3 hodiny

  • Autor: ivka6

   Organizace poskytuje zaměstnancům za sníženou úhradu jen jedno hlavní jídlo v kalendářním dni, pokud zaměstnanec vykonává práci pro organizaci alespoň 3 hodiny v daném kalendářním dni v místě výkonu práce sjednaném v pracovní smlouvě, nebo v místě výkonu práce stanoveném ve jmenování.
   Důležitá je i evidence pracovní doby, odpovídá zaměstnavatel. U učitelů je přítomnost na pracovišti, nejenom to, co odučí, má i nepřímou povinnost, to všechno se počítá pro odpracovanou dobu. Bylo-li to dohodnuto v kolektivní smlouvě nebo stanoveno ve vnitřním předpisu, poskytuje se zaměstnancům stravování; zároveň mohou být dohodnuty nebo stanoveny další podmínky pro vznik práva na toto stravování a výše finančního příspěvku zaměstnavatele, jakož i bližší vymezení okruhu zaměstnanců, kterým se stravování poskytuje, organizace stravování, způsob jeho provádění a financování zaměstnavatelem, nejsou-li tyto záležitosti upraveny pro určený okruh zaměstnavatelů zvláštním právním předpisem.

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se