Finanční sledování
Dobrý den, trápí mě otázka finančního sledování, neboli hospodář. výsledku jídelny. Když dělám měsíční uzávěrku z programu, ve finančním sledování se mi porovnává předpis stravného s výdejem bez DPH. Podle toho si vedu dobře. Pak předávám podklady naší hospodářce školy a ta chce stav skladu, příjem a výdej s DPH. Když ona potom sleduje předpis stravného s výdejem s DPH, tvrdí mi, že jsem pořád v mínusu. Vůbec nerozumím koloběhu DPH a tak jsem se obrátila na firmu, od které máme program a ti tvrdí, že to mají dobře, že hospodářka si musí připočítávat DPH, které se jí vrací. Ta tvrdí, že to dělá, že má vše na jednom účtu, a podle toho jsem stále v mínusu a to dost velkém. Vůbec nevím, co mám dělat. Poraďte prosím. Děkuji
Vy jste plátci DPH?
Pokud ano, musíte se přizpůsobit a dohodnout s ekonomkou.
Pokud ne, tak by jste měla zadávat ceny potravin do příjemky do PC s DPH, příjde dodací list, na něm si dopočítáte DPH a cenu s DPH vložíte do příjemky v PC.
V měsíční uzávěrce máte přihlášeno příkl.:
100 obědů á 25,– Kč v celkové hodnotě 2500,– Kč za kategorii = předpis, a provařila jste podle výdejek 2400.– Kč s DPH. Tudíž máte ušetřeno 100,– Kč. Tak by to mělo být.
Pokud ale ceny používáte bez DPH a ihned porovnáváte finanční bilanci, potom vám vyjde provařeno dle výdejek pouze 2105,26Kč a jako ušetřených 394,74Kč. Což je špatně. Vy se potom opravdu můžete domnívat, že máte hodně ušetřeno, ale ve skutečnosti máte o hodně méně.
Zboží do skladu dávám bez DPH. Výdejka je tudíž taky bez DPH. Finanční norma na potraviny ve skladu je také bez DPH !!! Jsme plátci už 7 let a nikdy nebyl problém…
Ano, my jsme plátci DPH. Používám program fi Altisima. DL čili příjemku zadávám samozřejmě s DPH. Program vede pak sklad bez DPH, pouze v měsíčním přehledu uzávěrky se uvádí konečný stav i s DPH. Zajímá mě spíše účetně, co se vlastně porovnává: předpis stravného s výdejem bez DPH, jak mi provádí program, nebo s výdejem s DPH, jak dělá naše hospodářka. To je u dětí. U závod. stravování a cizích strávníků vzniká pak další problém, protože mám nastaven limit na potraviny, u CS pak ještě další režij. náklady, z toho pak vyplyne ten předpis stravného, označím v programu, kdo jaké má DPH – zaměst. 20%, CS 10%, ale stejně jsem pak prý v mínusu, protože se mi opět porovnává předpis stravného s výdejem bez DPH a nezohlední se tak tím odvod DPH. Jak to dělá váš program, nebo jak je to vlastně v praxi, když jste plátci DPH? Děkuji
Pokud jste plátci DPH, zboží na sklad zaúčtováváte bez DPH. Jakmile si vytvoříte k tomu FA, program to umí, tak dostanete cenu celkovou bez DPH a celkovou s DPH. Zásadně se při plátci DPH-dáváte příjemku bez
Dobrý den, prosím o vysvětlení, jak se má normovat správně podle účetních i dalších vyhlášek. Cizí strávníci zvlášť, a učitelé k dětem nebo do cizích strávníků? Je to i z hlediska finančního limitu. Děkuji
Normujeme všechny dospělé dohromady,ale rozepisuji na dvě výdejky: učitele zvlášť a cizí strávníky také zvlášť. Z výdejek by mělo být patrné hospodaření s finanční normou a zejména to, zda se dospělí nestravují na úkor dětí. Vaříme i pro MŠ a vedeme odděleně i výdejku pro MŠ.
Dobrý den,chápu Vás,jak rozepisujete. Mám jako Vy MŠ,ZŠ,cizí strávníky,zaměstnance. Dělám výdejky dvě,ale stejně nevím,jak můžete spočítat,že tato skupina nejí na úkor druhé. Nedovedu si představit,že když dovaříte oddělíte si pro každou skupinu jídlo,které je podle normy její? Přeji hezký den
Dost dobře nerozumím. Při rozepisování do výdejek, na výdejku pro učitele a pro cizí strávníky rozepíšu podle normy, co bylo objednáno. Máme zkušenost, zejména u cizích strávníků, že si objednávají jenom to co jim chutná a např. bezmasá jídla si odhlašují. Stává se proto, že u nich mám provarek, na rozdíl od výdejky pro žáky.
Autor: Kazimíra
Ráda bych se zeptala, na základě čeho máte dvě a více výdejek? Předpis, zákon?
Vaříte také odděleně? Nestačí výdejka jedna s rozpisem jednotlivých porcí a kategorií?
děkuji
Autor: Alena II.
Vaříme dohromady, ale účetně máme oddělené hospodaření z finanční normou. Z výdejky by mělo být patrné, kolik finančních prostředků bylo vynaloženo na uvaření oběda pro učitele, cizí strávníky a odděleně také vykazujeme MŠ.
Autor: Kazimíra
Aleno, děkuji, ale na základě jakého předpisu?
Autor: Radkaa
Také by mě to zajímalo. Tady vždy někdo odepíše, že mu to doporučila inspekce, ale víc nic, žádná vyhláška ani zákon není uvedena.
Autor: tara
Máme oddělěně hlavní a doplňkovou činnost. Zaměstnance máme u dětí v hlavní činnosti, porce mají jako nejstarší děti, tak nevidím důvod, proč je oddělovat. Ve zřizovací listině máme vaření pro zaměstnance.
Diskuse na toto téma se zde vleče již dlóuho a dlóuho. Vaření pro děti se řídí předpisy o školním stravování. Vaření pro zaměstnance předpisy o závodním stravování. Doufám, že víte, které to jsou? Vaří se v jednom hrnci, ale finanční sledování musí být odděleno z hlediska účetnictví. Musí být jasně prokazatelné, že co zaměstnanec snědl si také zaplatil. Hrnec, nehrnec. Záleží jenom na Vás, jak své účetnictví vedete, je to Vaše zodpovědnost. Proč máte dospělé u dětí vím. Pracuji v jídelně již řadu let. V naší jídelně je žádanka z kuchyně jedna, výdejky jsou dvě – děti, dospělí. Snad Vám to pomůže.
Co máte nanormované, to dáte hrnce, nebo někam jinam? Co děláte, pokud je rozdíl nebo kam to píšete? A žádanka jako tiskopis snad neexistuje?
Autor: Alena II.
Konečně někdo, kdo to nejenom pochopil, ale také dokázal polopaticky vysvětlit. Ono někdy víc než citování předpisů je potřeba zapojit také hlavu. Děkuji.
Když někdo normuje na dvě výdejky: pro žáky, zaměstnance a pro cizí strávníky. Vaří brambory v jednom hrnci, jak chcete rozlišit jestli tato brambora něměla patřit ještě dětem. Nestačí jedna výdejka,finanční norma pro každou kategorii , ale spotřební koš rozlišit?Nemluvím o mase, každá kategorie má svoji normu.
Proboha, tady přece nejde o to, jestli tato brambora patří dětem nebo učiteli, to bych mohla také sledovat, jestli prvňák nesní víc než třeťák. Tady jde o finanční limit!
Spotřební koš je důležitý, ale až v druhé řadě. V první řadě jde o peníze. Peníze dětí, které se nesmí míchat s penězi dospělých. Proto dvě výdejky. A co se týče hmotnosti uvařené stravy, každá kategorie strávníků dostane podle toho, kolik pro ni bylo nanormováno. Jednoduché. U dospělých budu mít 100,- Kč na den a když budu vařit v jídelně kuře, dostanou klidně celé. Protože mají svoje peníze a je jich dost. Ale děti dostanou nanormovaných 0,08 kg, protože mají zase své peníze podle finančních normativů. Jestli chcete psát jednu výdejku, klidně můžete. Je to Vaše zařízení a Vaše zodpovědnost.
Dobré odpoledne, můžete mi někdo poradit, který zákon udává kolik může zůstat na konci roku hospodaření finančních zůstatků + nebo – na výdejce? Děkuji.
Milá Teo, to je velmi chybné co provádíte. Finanční normativ na oběd pro jednotl. kategorie strávníků musí odpovídat normovanému množství potravin. Výdejky se musí vést zvlášť pro žáky, zaměstnance a externí strávníky. Každá výdejka je přepočítána na jinou gramáž. Jedna kategorie se nesmí stravovat na úkor jiné kategorie. Pěkný den. S.K.
Nevím, proč bych někoho poškozovala nebo zvýhodňovala pokud dělám jednu výdejku pro dětí i zaměstnance. Mám 1st. , 2st. a 3st. + zaměstnance a cizí strávníky. Tyto stupně jsou finančně rozlišeny cenou za potraviny a zaměstnaci mají stejnou normu , porci a platbu jako 3 kategorie.
Podle toho, jak zde čtu,bych pak musela mít výdejku pro každou kategorii zvlášť. Mám výdejku na hlavní a dolňkovou činnost.
Takhle, jak to píšete, to zní celkem dobře. Ale. Máte-li děti se zaměstnanci v jedné kategorii, musíte důsledně dodržovat gramáž vydaného jídla pro dospělé. Stejně dětem i dospělým. Ve chvíli, kdy dospělí požadují větší porce čehokoli nemáte možnost jim přidat, protože se nebude shodovat finanční limit s dětmi. A pro mne nejzásadnější argument, proč psát dospělé odděleně je to, že děti se stravují podle jiných předpisů než zaměstnanci. Proto píši dvě výdejky. Účtujte ve svém zařízení jak myslíte, jen musíte při kontrole hospodaření být schopna svůj postup obhájit a vysvětlit.
Stále tady polemizujete, ale nikdo neuvedl žádný předpis, podle kterého chcete oddělovat finanční normu za jednotlivé kategorie.
Formulace „mělo by být“ asi nebude dobrým podkladem.
Pokud tedy není žádný předpis, který by oddělování přikazoval, není tedy chybou vést vše na jedné výdejce, kde jsou uvedené jednotlivé koeficienty normování.
Ano paní Andělo. Předpisy. Vyhláška o školním stravování se již dávno netýká zaměstnanců škol. Týká se pouze dětí, studujících. Proto jedna výdejka. Stravování zaměstnanců se řídí vyhláškou o závodním stravování a finanční limt můžete mít jaký chcete. Proto druhá výdejka. Rozdílné předpisy, dvě výdejky. Znovu opakuji, komu se nechce psát více výdejek, nemusí. Při kontrole financování stravování pouze musíte obhájit svůj postup. A pak uvidí jak uspěl.
Ano samozřejmně, že dodržuji stejné porce dle jednotlivých kategoriích. Nikoho nezvýhodňujeme co se týká masa/ na to asi narážíte/, je u nás zvykem, aby se nevyhazovaly přílohy, že si každý říká / např. kolik knedlíků, brambor atd./. Veřte mi, že učitelka a ani učitelé nesnědí tolik knedlíků a jiného než deváťáci i holky. Řešili jsme zda chtějí zaměstnanci větší porce, ale dohodli se že ne. Účetní nějak závodní stravování řeší v účetnictví, ale na to ji stačí počet zaměstnanců, nevím čeho se to přesně týká.
Vezmu to ještě z jiné strany: většina škol vaří denně dvě jídla na výběr a z vlastní zkušenosti vím, že dospělí si vyberou většinou to dražší. Vezmu příklad, i když vím, že takto JL sestaven asi není: jídlo č. 1 – pečené kuře nebo řízek, jídlo č. 2 – krupicová kaše. Děti, protože mají rády sladké, zvlášť ty mladší ,volí jednoznačně krupicovou kaši, dospělí samozřejmě řízek. Na výdejce mám nanormováno to, co si objednali a co se vydá dospělým a jejich finanční norma ten den je nižší, než skutečná výdejka – u dětí je to naopak. Proto mají být výdejky oddělené. Když stále chcete nějaký odkaz na zákon nebo vyhlášku, vezměte si Zákon o účetnictví § 8 – účetní jednotky jsou povinny vést účetnictví správné,úplné,průkazné,srozumitelné,přehledné a způsobem zaručujícím trvalost účetních záznamů.
K tomu účtování s DPH nebo bez: pokud koupím např. mouku, je z pomletého zrní, tedy pomleté zrní změněné na mouku, tento rozdíl je přidaná hodnota. Tedy kupuji za cenu s DPH, tj. zboží s přidanou hodnotou, takže účtuji do výdejek suroviny a zboží s přidanou hodnotou.
Pokud bych byl plátce DPH, účetně se propočítává rozdín na vstupu a na výstupu, to se nás netýká. Jinak normy jako takové byly již zrušeny, ale jsou dobrým vodítkem při práci nadále. Vydávané receptury pro školní stravování jsou vesměs dobré. Stejně si je většina přizpůsobuje dle situace. Vaříme dle spotřebního koše, za chvíli dle nutričních hodnot a hlavně podle peněz, jestli mám na vepřovou panenku proč né, pokud nemám, stačí vepřová plec. Jak je ve všeobecné známosti, taky zdraží. Jinak maso vždy dělíme dle cenových skupin. Přílohy né. Nechci déle zdržovat. Mnoho zdaru.P.s. program Z-WARE vám pěkně rozčlení hospodaření dle kategorií. Nechci jim dělat reklamu, ale mají to dobře a přehledně rozčleněné.
Finanční sledování
Autor: nadia
Finanční sledování
Dobrý den, trápí mě otázka finančního sledování, neboli hospodář. výsledku jídelny. Když dělám měsíční uzávěrku z programu, ve finančním sledování se mi porovnává předpis stravného s výdejem bez DPH. Podle toho si vedu dobře. Pak předávám podklady naší hospodářce školy a ta chce stav skladu, příjem a výdej s DPH. Když ona potom sleduje předpis stravného s výdejem s DPH, tvrdí mi, že jsem pořád v mínusu. Vůbec nerozumím koloběhu DPH a tak jsem se obrátila na firmu, od které máme program a ti tvrdí, že to mají dobře, že hospodářka si musí připočítávat DPH, které se jí vrací. Ta tvrdí, že to dělá, že má vše na jednom účtu, a podle toho jsem stále v mínusu a to dost velkém. Vůbec nevím, co mám dělat. Poraďte prosím. Děkuji
Autor: pepinda
Nevím jestli jsem to dobře pochopila, ale vy zaskladňujete bez DPH? Já zadávám ceny s DPH a s účetnictvím není problém.
Autor: Písnička
Vy jste plátci DPH?
Pokud ano, musíte se přizpůsobit a dohodnout s ekonomkou.
Pokud ne, tak by jste měla zadávat ceny potravin do příjemky do PC s DPH, příjde dodací list, na něm si dopočítáte DPH a cenu s DPH vložíte do příjemky v PC.
V měsíční uzávěrce máte přihlášeno příkl.:
100 obědů á 25,– Kč v celkové hodnotě 2500,– Kč za kategorii = předpis, a provařila jste podle výdejek 2400.– Kč s DPH. Tudíž máte ušetřeno 100,– Kč. Tak by to mělo být.
Pokud ale ceny používáte bez DPH a ihned porovnáváte finanční bilanci, potom vám vyjde provařeno dle výdejek pouze 2105,26Kč a jako ušetřených 394,74Kč. Což je špatně. Vy se potom opravdu můžete domnívat, že máte hodně ušetřeno, ale ve skutečnosti máte o hodně méně.
Autor: chery
Zboží do skladu dávám bez DPH. Výdejka je tudíž taky bez DPH. Finanční norma na potraviny ve skladu je také bez DPH !!! Jsme plátci už 7 let a nikdy nebyl problém…
Autor: nadia
Ano, my jsme plátci DPH. Používám program fi Altisima. DL čili příjemku zadávám samozřejmě s DPH. Program vede pak sklad bez DPH, pouze v měsíčním přehledu uzávěrky se uvádí konečný stav i s DPH. Zajímá mě spíše účetně, co se vlastně porovnává: předpis stravného s výdejem bez DPH, jak mi provádí program, nebo s výdejem s DPH, jak dělá naše hospodářka. To je u dětí. U závod. stravování a cizích strávníků vzniká pak další problém, protože mám nastaven limit na potraviny, u CS pak ještě další režij. náklady, z toho pak vyplyne ten předpis stravného, označím v programu, kdo jaké má DPH – zaměst. 20%, CS 10%, ale stejně jsem pak prý v mínusu, protože se mi opět porovnává předpis stravného s výdejem bez DPH a nezohlední se tak tím odvod DPH. Jak to dělá váš program, nebo jak je to vlastně v praxi, když jste plátci DPH? Děkuji
Autor: nadia
chery, jestli jste školní jídelna, nemohla bych od vás dostat spojení na vaši účetní – hospodářku?
Děkuji
Autor: janka
Pokud jste plátci DPH, zboží na sklad zaúčtováváte bez DPH. Jakmile si vytvoříte k tomu FA, program to umí, tak dostanete cenu celkovou bez DPH a celkovou s DPH. Zásadně se při plátci DPH-dáváte příjemku bez
Autor: lenek
Dobrý den, prosím o vysvětlení, jak se má normovat správně podle účetních i dalších vyhlášek. Cizí strávníci zvlášť, a učitelé k dětem nebo do cizích strávníků? Je to i z hlediska finančního limitu. Děkuji
Autor: Alena II.
Normujeme všechny dospělé dohromady,ale rozepisuji na dvě výdejky: učitele zvlášť a cizí strávníky také zvlášť. Z výdejek by mělo být patrné hospodaření s finanční normou a zejména to, zda se dospělí nestravují na úkor dětí. Vaříme i pro MŠ a vedeme odděleně i výdejku pro MŠ.
Autor: rohlik
Dobrý den,chápu Vás,jak rozepisujete. Mám jako Vy MŠ,ZŠ,cizí strávníky,zaměstnance. Dělám výdejky dvě,ale stejně nevím,jak můžete spočítat,že tato skupina nejí na úkor druhé. Nedovedu si představit,že když dovaříte oddělíte si pro každou skupinu jídlo,které je podle normy její? Přeji hezký den
Autor: Alena II.
Dost dobře nerozumím. Při rozepisování do výdejek, na výdejku pro učitele a pro cizí strávníky rozepíšu podle normy, co bylo objednáno. Máme zkušenost, zejména u cizích strávníků, že si objednávají jenom to co jim chutná a např. bezmasá jídla si odhlašují. Stává se proto, že u nich mám provarek, na rozdíl od výdejky pro žáky.
Autor: Kazimíra
Ráda bych se zeptala, na základě čeho máte dvě a více výdejek? Předpis, zákon?
Vaříte také odděleně? Nestačí výdejka jedna s rozpisem jednotlivých porcí a kategorií?
děkuji
Autor: Alena II.
Vaříme dohromady, ale účetně máme oddělené hospodaření z finanční normou. Z výdejky by mělo být patrné, kolik finančních prostředků bylo vynaloženo na uvaření oběda pro učitele, cizí strávníky a odděleně také vykazujeme MŠ.
Autor: Kazimíra
Aleno, děkuji, ale na základě jakého předpisu?
Autor: Radkaa
Také by mě to zajímalo. Tady vždy někdo odepíše, že mu to doporučila inspekce, ale víc nic, žádná vyhláška ani zákon není uvedena.
Autor: tara
Máme oddělěně hlavní a doplňkovou činnost. Zaměstnance máme u dětí v hlavní činnosti, porce mají jako nejstarší děti, tak nevidím důvod, proč je oddělovat. Ve zřizovací listině máme vaření pro zaměstnance.
Autor: hanan
Diskuse na toto téma se zde vleče již dlóuho a dlóuho. Vaření pro děti se řídí předpisy o školním stravování. Vaření pro zaměstnance předpisy o závodním stravování. Doufám, že víte, které to jsou? Vaří se v jednom hrnci, ale finanční sledování musí být odděleno z hlediska účetnictví. Musí být jasně prokazatelné, že co zaměstnanec snědl si také zaplatil. Hrnec, nehrnec. Záleží jenom na Vás, jak své účetnictví vedete, je to Vaše zodpovědnost. Proč máte dospělé u dětí vím. Pracuji v jídelně již řadu let. V naší jídelně je žádanka z kuchyně jedna, výdejky jsou dvě – děti, dospělí. Snad Vám to pomůže.
Autor: zuza
Co je žádanka z kuchyně? Pojem výdejka znám.
Autor: Dita H.
Žádanka je přehled vynormovaných potravin/ to co máme dát do hrnce/.
Výdejka je přehled skutečně vydaných potravin/ z čeho jsme uvařili /.
Autor: zuza
Co máte nanormované, to dáte hrnce, nebo někam jinam? Co děláte, pokud je rozdíl nebo kam to píšete? A žádanka jako tiskopis snad neexistuje?
Autor: Alena II.
Konečně někdo, kdo to nejenom pochopil, ale také dokázal polopaticky vysvětlit. Ono někdy víc než citování předpisů je potřeba zapojit také hlavu. Děkuji.
Autor: Janinka
Žádanky si zakládám,kontrola je chtěla vidět.
Autor: Zdendule
Když někdo normuje na dvě výdejky: pro žáky, zaměstnance a pro cizí strávníky. Vaří brambory v jednom hrnci, jak chcete rozlišit jestli tato brambora něměla patřit ještě dětem. Nestačí jedna výdejka,finanční norma pro každou kategorii , ale spotřební koš rozlišit?Nemluvím o mase, každá kategorie má svoji normu.
Autor: Alena II.
Proboha, tady přece nejde o to, jestli tato brambora patří dětem nebo učiteli, to bych mohla také sledovat, jestli prvňák nesní víc než třeťák. Tady jde o finanční limit!
Autor: hanan
Spotřební koš je důležitý, ale až v druhé řadě. V první řadě jde o peníze. Peníze dětí, které se nesmí míchat s penězi dospělých. Proto dvě výdejky. A co se týče hmotnosti uvařené stravy, každá kategorie strávníků dostane podle toho, kolik pro ni bylo nanormováno. Jednoduché. U dospělých budu mít 100,- Kč na den a když budu vařit v jídelně kuře, dostanou klidně celé. Protože mají svoje peníze a je jich dost. Ale děti dostanou nanormovaných 0,08 kg, protože mají zase své peníze podle finančních normativů. Jestli chcete psát jednu výdejku, klidně můžete. Je to Vaše zařízení a Vaše zodpovědnost.
Autor: teo
já píšu jednu výdejku pro všechny dohromady ale nevím jestli je to dobře
Autor: ahanah
Dobré odpoledne, můžete mi někdo poradit, který zákon udává kolik může zůstat na konci roku hospodaření finančních zůstatků + nebo – na výdejce? Děkuji.
Autor: Soňa
Milá Teo, to je velmi chybné co provádíte. Finanční normativ na oběd pro jednotl. kategorie strávníků musí odpovídat normovanému množství potravin. Výdejky se musí vést zvlášť pro žáky, zaměstnance a externí strávníky. Každá výdejka je přepočítána na jinou gramáž. Jedna kategorie se nesmí stravovat na úkor jiné kategorie. Pěkný den. S.K.
Autor: tara
Nevím, proč bych někoho poškozovala nebo zvýhodňovala pokud dělám jednu výdejku pro dětí i zaměstnance. Mám 1st. , 2st. a 3st. + zaměstnance a cizí strávníky. Tyto stupně jsou finančně rozlišeny cenou za potraviny a zaměstnaci mají stejnou normu , porci a platbu jako 3 kategorie.
Podle toho, jak zde čtu,bych pak musela mít výdejku pro každou kategorii zvlášť. Mám výdejku na hlavní a dolňkovou činnost.
Autor: tara
Doplněk – vaříme pouze jedno jídlo .
Autor: hanan
Takhle, jak to píšete, to zní celkem dobře. Ale. Máte-li děti se zaměstnanci v jedné kategorii, musíte důsledně dodržovat gramáž vydaného jídla pro dospělé. Stejně dětem i dospělým. Ve chvíli, kdy dospělí požadují větší porce čehokoli nemáte možnost jim přidat, protože se nebude shodovat finanční limit s dětmi. A pro mne nejzásadnější argument, proč psát dospělé odděleně je to, že děti se stravují podle jiných předpisů než zaměstnanci. Proto píši dvě výdejky. Účtujte ve svém zařízení jak myslíte, jen musíte při kontrole hospodaření být schopna svůj postup obhájit a vysvětlit.
Autor: Anděla
Stále tady polemizujete, ale nikdo neuvedl žádný předpis, podle kterého chcete oddělovat finanční normu za jednotlivé kategorie.
Formulace „mělo by být“ asi nebude dobrým podkladem.
Pokud tedy není žádný předpis, který by oddělování přikazoval, není tedy chybou vést vše na jedné výdejce, kde jsou uvedené jednotlivé koeficienty normování.
Autor: hanan
Ano paní Andělo. Předpisy. Vyhláška o školním stravování se již dávno netýká zaměstnanců škol. Týká se pouze dětí, studujících. Proto jedna výdejka. Stravování zaměstnanců se řídí vyhláškou o závodním stravování a finanční limt můžete mít jaký chcete. Proto druhá výdejka. Rozdílné předpisy, dvě výdejky. Znovu opakuji, komu se nechce psát více výdejek, nemusí. Při kontrole financování stravování pouze musíte obhájit svůj postup. A pak uvidí jak uspěl.
Autor: tara
Ano samozřejmně, že dodržuji stejné porce dle jednotlivých kategoriích. Nikoho nezvýhodňujeme co se týká masa/ na to asi narážíte/, je u nás zvykem, aby se nevyhazovaly přílohy, že si každý říká / např. kolik knedlíků, brambor atd./. Veřte mi, že učitelka a ani učitelé nesnědí tolik knedlíků a jiného než deváťáci i holky. Řešili jsme zda chtějí zaměstnanci větší porce, ale dohodli se že ne. Účetní nějak závodní stravování řeší v účetnictví, ale na to ji stačí počet zaměstnanců, nevím čeho se to přesně týká.
Autor: Alena II.
Vezmu to ještě z jiné strany: většina škol vaří denně dvě jídla na výběr a z vlastní zkušenosti vím, že dospělí si vyberou většinou to dražší. Vezmu příklad, i když vím, že takto JL sestaven asi není: jídlo č. 1 – pečené kuře nebo řízek, jídlo č. 2 – krupicová kaše. Děti, protože mají rády sladké, zvlášť ty mladší ,volí jednoznačně krupicovou kaši, dospělí samozřejmě řízek. Na výdejce mám nanormováno to, co si objednali a co se vydá dospělým a jejich finanční norma ten den je nižší, než skutečná výdejka – u dětí je to naopak. Proto mají být výdejky oddělené. Když stále chcete nějaký odkaz na zákon nebo vyhlášku, vezměte si Zákon o účetnictví § 8 – účetní jednotky jsou povinny vést účetnictví správné,úplné,průkazné,srozumitelné,přehledné a způsobem zaručujícím trvalost účetních záznamů.
Autor: milo
K tomu účtování s DPH nebo bez: pokud koupím např. mouku, je z pomletého zrní, tedy pomleté zrní změněné na mouku, tento rozdíl je přidaná hodnota. Tedy kupuji za cenu s DPH, tj. zboží s přidanou hodnotou, takže účtuji do výdejek suroviny a zboží s přidanou hodnotou.
Pokud bych byl plátce DPH, účetně se propočítává rozdín na vstupu a na výstupu, to se nás netýká. Jinak normy jako takové byly již zrušeny, ale jsou dobrým vodítkem při práci nadále. Vydávané receptury pro školní stravování jsou vesměs dobré. Stejně si je většina přizpůsobuje dle situace. Vaříme dle spotřebního koše, za chvíli dle nutričních hodnot a hlavně podle peněz, jestli mám na vepřovou panenku proč né, pokud nemám, stačí vepřová plec. Jak je ve všeobecné známosti, taky zdraží. Jinak maso vždy dělíme dle cenových skupin. Přílohy né. Nechci déle zdržovat. Mnoho zdaru.P.s. program Z-WARE vám pěkně rozčlení hospodaření dle kategorií. Nechci jim dělat reklamu, ale mají to dobře a přehledně rozčleněné.
Autor: mama
Přidávám se k chvále programu Z-WARE. Je přehledný, srozumitekný a jdou s ním dělat divy.