Přeskočit na obsah

gelové nehty

 • Autor: vedoucí šj

  gelové nehty
  Jen bych se chtěla zeptat: kuchařky si daly udělat gelové nehty. Upozornila jsem je, že je podle vyhlášky nemůžou mít. Ale nic se neděje, mají je stále. Osobní jim vzít nemůžu – nemáme. Tak jedině písemná výtka? Stalo se to některé z vás? Děkuji

  • Autor: Valentýna

   Pokud má kuchařka na nehtech cokoli, co jí nenadělila příroda, tak to představuje fyzikální nebezpečí.
   Lak nebo celý nehet může spadnout do jídla, nemluvě o špíně, která se za dlouhým nehtem skrývá.
   Kuchařka s gelovými nehty nepatří do kuchyně. Rozšiřte si vnitřní směrnici, kde bych přímo uvedla zákaz těchto nehtů s odkazem na vyhlášku.
   U mně se nehty vyskytly u dvou kuchařek. Dovolila jsem jim pracovat v rukavicích do konce směny a druhý den musely přijít bez těchto nehtů nebo měly „áčko“ a poslala jsem je domů. Je to stejné, jako kdyby vařily s otevřenou hnisavou ránou nebo průjmem – to jim pravděpodobně také nedovolíte.

   • Autor: Jarka 71

    Dobrý den, jám jsem byla na školení kde mi bylo řečeno, že gelové nehty může mít kuchařka na rukou, pokud bude veškerou činnost vykonávat v rukavicích.

   • Autor: dada

    Přesně tak Valentýno, taky bych s nimi vyběhla.

  • Autor: hygienička

   Dle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 852/2004, o hygieně potravin, v kapitole VIII., v bodě 1, je uvedeno, že každá osoba pracující v oblasti, kde se manipuluje s potravinami, musí udržovat vysoký stupeň osobní čistoty a musí nosit vhodný, čistý a podle potřeby ochranný oděv.
   Dle vyhlášky č. 137/2004 Sb., o hygienických požadavcích na stravovací služby a o zásadách osobní a provozní hygieny při činnostech epidemiologicky závažných, ve znění pozdějších předpisů, platí pro provozování stravovacích služeb, výrobu potravin a uvádění do oběhu platí tyto zásady osobní hygieny (§ 50 bod e): zajištění péče o ruce, nehty na rukou ostříhané na krátko, čisté, bez lakování, na rukou nenosit ozdobné předměty.
   Jednoznačně sice gelové nehty legislativa neupravuje, ale s ohledem na shora uvedené a možnou fyzikální kontaminaci např. odpadnutí kousku gelu při manipulaci s potravinami a pokrmy není vhodná.
   Pohodový den.

   • Autor: JOPák

    Naprostý souhlas! Jen se v souvislosti s gelovými nehty zapomíná ještě na jiné konsekvence: nařízení 178/2002 – definice ne-bezpečné potraviny; gelový nehet v bramborové kaši čini potravinu přinejmenším cizí příměs, nezpůsobilá k lidské spotřebě a co teprve trestní zákoník, § 156 – ohrožení závadnou (= nebezpečnou) potravinou. Někdy se hygiena nebere úplně vážně, protože se možná dost neupozorňuje na případné důsledky, byť třeba k takovému případu „zatím“ nedošlo…

   • Autor: LUCA

    Jsou gelové nechty u kuchařek zakázané ,nebo
    nejsou.

    • Autor: Radkaa

     Jak píše paní hygienička výše, na krátko ostříhané, nenalakované. Kdyby byly gelové nehty v roce vzniku vyhlášky rozšířené, možná kdyby vůbec existovaly, tak by tuto formulku vyhláška určitě obsahovala. U nás v kuchyni to neexistuje.

    • Autor: JOPák

     Jinými slovy řečeno: asi nikomu z nás by se nelíbilo, kdyby našel gelový nehet třebas v rohlíku. Tak proč si tedy zahrávat s tím, že by se stejné překvapení mohlo jednou nedopatřením objevit ve školním menu. Navíc je to ozdobný předmět na rukou a ty při přípravě stravy prostě být nesmí (§ 50, písm. e).

   • Autor: Věra12

    ty gelové nehty – možná by bylo účelné kuchařinkám vzít stěry zpod těch nehtů. Schválně, co tam, myslíte, hygiena najde?
    Viděla jsem už moc dam s tímto zkrášlením – a co bylo pod nimi, vespod…

    • Autor: Iva K.

     Souhlasííím. Jisto jistě nelze gelový nehtík vyčistit kartáčkem na ruce stejně dobře jako nehtík „originál člověčí“. Zdravím Iva

     • Autor: haris

      Snacha si dělá gelové nehty a vlastní nehet má i vespod,tudíš čištění je stejné :-),tím se nezastávám této ozdoby v kuchyni.
      Na druhou stranu se bojíme aby nám něco nespadlo do jídla a ani nevíme kolik daleko škodlivější a nebezpečných látek jsme pozřeli.

  • Autor: Dáša 75

   Já jsem byla na jaře na školení přímo z hygieny
   a tam nám bylo řečeno, že gelové nehty kuchařky mít nesmí v žádném případě.

  • Autor: Radkaa

   Tady se pořád řeší, že nehty jsou kvalitně přilepené, přírodní materiály, apod. Konečně pro mě správná a výstižná definice od JOPák – „ozdobný předmět na rukou“.

  • Autor: Pekařka

   Děvčata, tato diskuze mi připadá už „jako u blbých“, řešíte tady jednoznačnou věc, kde patří jednoznačně NE! Když vykonávám takovouto specifickou práci, musím se přizpůsobit podmínkám. Napadlo vás někdy, jak by dopadlo, kdyby lékařka – chirurg- třeba operovala s gelovými nehty, byť v rukavicích? Pro zajímavost – moje dcera dělala s gelovými nehty doma plněné papriky, jeden nehtík pozbyla a nerozpustil se ani v troubě při 180°C. Naštěsti to bylo jen v rodině (posléze ho objevil manžel). Proč tedy pořád řešíte věci, přes které prostě „nejede vlak“.

  • Autor: pepinda

   Pravda pravdoucí. Je to jak o kůzlátkách. Zkrátka tan kdo je asi má,chce slyšet, že Ano!?

  • Autor: Iva K.

   Gelové nehty u nás řešit naštěstí nemusím a pokud má kuchařka po víkendu lak na nehtech, tak si jej musí hned odstranit. Pro tento případ mám v šuplíku odlakovač. Ale v čem jsem si naprosto bezradná je snubní prstýnek u paní kuchyřinky, která léty maličko přibrala a nyní prstýnek nemůže sundat. Je to šikovná kuchařka, ale vždy když ji na to upozorním, tak se pohádáme. Tvrdí, že si jej nenechá rozříznout. Při vaření prý používá jednorázové rukavice. To je pravda, ale v kuchyni s ní stále nejsem. Děkuji Vám, vážené kolegyně, že se podělíte se svými zkušenostmi. Iva

   • Autor: hygienička

    …pokud tak činí, jak popisujete a vy jí můžete věřit…nechte jí žít :-). Uurčitě není sama a já za to „hlavu netrhám“ a ani ostatní kolegyně (teda alespoň myslím). Pěkný den.

   • Autor: avi

    Ivo, určitě máte sekáček na maso …

  • Autor: rohlik

   Dobrý den,sleduji tuto diskusi, ale už se mi zdá,že se opět řeší úplně zbytečně prkotiny. gelové nehty prostě být nesmí a žádná další diskuse. Já si myslím,že dnes ve ŠJ máme mnohem více starostí,abychom stíhaly slušně navařit a dále v současné době,aby jsme měly dostatek strávníků,aby nám na letošek poslaly peníze. Mám strávníků,že bych je mohla rozdávat,ale kuchařku mi nikdo další nedá,protože stále nejsou peníze. Proto zaskakuji,kde můžu, snažím se sledovat i tyto diskuse,ale opravdu jenom ty co mi něco dají. Některé se mi tady zdají opravdu zbytečné a nic neřešící. Přeji hezký zbytek dne

   • Autor: baba

    Moje řeč !!!! Kdo nedodržuje pravidla hygieny nemá co dělat v potravinářství. Ať si hledá práci jinde! Jestli jí v dnešní době najde!

  • Autor: nelka

   Děvčata pozor u nás byla za gelovky pokuta od hygieny

  • Autor: anaj

   Nevím o čem je vůbec tato diskuse,gelové nebo pravé, hlavně čisté!v dnešní době a ohodnocení kuchařek ve školních jídelnách by i vedoucí školní jídeny po tom mělo být prd.

   • Autor: Pekařka

    Vedoucí školní jídelny po tom „prd“ být nemůže, pokud jí záleží na dobrém fungování kuchyně. A už vůbec nechápu, proč slučujete nehty s ohodnocením kuchařek. Leda, že by kuchařky měly tak vysoký plat, že by si občas mohly dovolit za nehty nějakou tu pokutu. A to asi nehrozí…

  • Autor: janah

   Dobrý den,
   sleduji diskuse na různá téma.Některé příspěvky mi připomínají debaty trhovkyň.
   Odpověď od hygienička ze dne 24.7. je dostatečná.Další diskuse na téma gelové nehty jsou bezpředmětné a pokud tyto články někdo čte jistě si sám udělá názor na některé vedoucí školních jídelen a jejich příspěvky.
   Přínosné na tomto portálu považuji pouze všechny odborné články,právní předpisy.
   Přeji všem, kteří pracují ve školních jídelnách
   ohodnocí naší práce.

   • Autor: Teodor

    Jano H, a kde jste přišla k názoru, že tyto příspěvky jsou od vedoucích jídelen?

  • Autor: liduska

   Dobry den.Pracuji jako osetrovatelka v domove pro seniory.Nejsme zdravotnicke zarizeni.Jen obcas se stane ze pripravuji snidani nebo vydavam obedy.Pri teto cinosti pouzivam jednorazove rukavice.Chtela bych se zeptat jestli na teto pozici muzu mit gelove nehty.Predem dekuji za odpoved.

   • Autor: haris

    Nepřipravujete,nevaříte…..zdravotní průkaz ano.

   • Autor: Monik

    Liduško zeptejte se svého nadřízeného, ten za vás odpovídá.
    Pokud vašemu manželovi nevadí, že dlabe lak z vašich nehtů, tak seniorům možná ano.

  • Autor: Vedoucí š.j.

   Opravdu nechápu proč uvádíte lakování nehtů v souvislosti s gelovými nehty – moje nehtařka nelakuje ,ale zapeče tenkou vrstvu gelu.Za pět let co je mám se mi nikdy neodloupl a neupadl!Ruce si drbu kartáčkem stejně jako když jsem gelovky neměla a stále je mám čisté a krátké.Pracovat v rukavicích taky není problém – klidně si je budu kupovat sama.

  • Autor: ilka

   u nás byla také pokuta za gelové nehty

   • Autor: Tak nebo tak

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda ta pokuta byla za gelové nehty s použitím rukavic nebo bez nich. Díky!

  • Autor: ilka

   bez rukavic

   • Autor: lucas

    dobrý den,jen jsem se chtěla zeptat,zda je možné mít gelové nehty a pracovat v rukavicích.Není moc velký rozdíl mít krátké nehty gelové nebo svoje,špína se tam může dostat tak i tak a v rukavicích by to vadit nemělo ne???

    • Autor: sonca

     Cože????????????? no to snad ne!!!!!!!!!!já úplně brunátním v obličeji!!!!!!!! jak si můžete vůbec dovolit na gelové nehty jen třeba i pomyslet? co jste to za člověka? okamžitě nám tu řekněte z jaké školní jídelny jste a my tam okamžitě pošleme hygienu,státní kontrolu,pana ministra,aleška a pana ludvíka.To pro začátek-pak už jen syna kata mydláře-a ten vás pro výstrahu okamžitě setne! A už se neptejte a vařte proboha-je to vaše,naše poslání!!!!!!!!

  • Autor: Pekařka

   …A je to tady zase! Gelové nehty ani náhodou, i kdybyste měla troje rukavice na rukou. Je to nemyslitelné, tak jako nehty nalakované. Diskuze na toto téma už byla snad dokonale vyčerpána.

   • Autor: Gelovka

    Klidně se třeba zelenejte. Ja je mám a budu mit. By mě zajímalo, kdyby mi bylo vyhrožováno okamžitým sundánim na moje náklady a kdyby si někdo dovolil jen se zminit, že nemusim chodit do prace. To by byla sranda, donedávna jsem byla v 3 platové, uvazek 6 hodin a sama v  kuchyni.Si tu almuznu přepočítejte a pak teprva brunátnete. A ještě by mě někteří zakazali pristup na pracoviště na které mají za mě problém sehnat náhradu a když už, tak nikdo nechce dlouhodobě.Hygieny se taky nebojím, nemám proč, jelikož celou směnu nosím rukavice.

    • Autor: Iva K.

     … jistě máte na víc, že ano? Pročpak nejdete na své gelové nehty vydělávat tam, kde Vaši nádheru na rukou ocení? Celý den tu krásu schovávat před světem v latexových rukavičkách? A jako bonus se obětujete a  dobrovolně vstřebáváte lepidýlka a barvičky do svého těla prostřednictvím zapařené kůže a nehtů … Děkuji za příspěvek k zamyšlení a přeji všem krásné dny. Iva

  • Autor: sonca

   To snad již ne !!! Proč to pořád někdo nechápe.Jděte pracovat na poštu !!

   • Autor: lucas

    nevím proč se tu rozčilujete,já nikde nepsala že pracuji ve školní jídelně,a přečtěte si,co psala výše pod přezdívkou paní „Vedoucí š.j.“ že má nehty již 5 let,žádný jí nikdy neupadl,a že bude klidně pracovat v rukavicích,a na to nikdo nereagoval!!!! Taky mám gelovky,dělám naprosto vše,doma si je v kuchyni nesundávám,a nikdy mi žádný neupadl,ani nejde,a kdybych si ho pokrájela do jídla,tak sory,asi si toho všimnu.Na jiném foru se o tom píše ve zdravotnictví,že i sestřičky jsou ženy,a mohou nějak vypadat,tak proč je nesmí mít??V dnešní době je nosí i 60 ti leté ženy,a lepší mít gelový nehet v kuchyni,než krvavé záděry na prstech nebo okousané nehty.Jen jsem se slušně zeptala

  • Autor: peťas

   http://www.apic-ak.cz/pozor-na-nehty.php

  • Autor: Petra12

   Chtěla bych se zeptat… mám gelové nehty – krátké a pracuji u umývání nádobí ve školní výdejně… nevaříme. a pracuji celou dobu v rukavicích – nevím proč bych je tedy nemohla mít.. někdy mám rukavice dokonce dvoje.. s jídlem přijdu do kontaktu pouze když ho vyhazuji…a stejně mám po celou dobu rukavice.Četla jsem příspěvky a spousta z vás byla na školení a každému bylo řečeno něco jiného… chápu, že u výdeje jídla a u kuchařek určitě ne… Děkuji

   • Autor: maruš

    už to tady bylo rozebíráno v příspěvcích výš. Tak si to přečtěte. Jednoduše: pracujete v potravinářském provozu? Pracujete. Takže gelové nehty ne.

  • Autor: Badina

   A u nas nic neresi.Vedovci kucharka ma galove nechty pomocne kucharky taky delaji vsechno bez rukavic.Maji je sice mit,ale na nic nedbaji.A to maji nekdy i prstynky.Vedouci je na ne kratka.

  • Autor: janav.

   A k čemu tam ta vedoucí pak je? Je to na pokutu až přijde hygiena.

  • Autor: Luciel

   Dobrý večer mám dotaz může mít servírka na svých nehtech gelové nehty když nepřipravuje žádný pokrm? A co kdyby nosila číšnické rukavice ? To by hygienické pravidla splňovalo?

   • Autor: ivka6

    Číšnické rukavice ano. Neviděla jsem je na rukou u číšníků ani v Puppu v K. Varech ani v Hiltonu v Praze. Pochybuji, že je bude nosit.

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se