Přeskočit na obsah

Hlavní kuchařka

  • Autor: Monika1

    Hlavní kuchařka
    Přeji hezký den,chtěla bych se zeptat jestli je někde specifikováno co musíte vykonávat(jakou pracovní činnost) když jste zaměstnána jako „hlavní kuchařka“. Já jsem zamětnána jako vedoucí školní jídelny a jako pomocná kuchařka – ale myslím si (možná neoprávněně) že dělám práci za hlavní kuchařku. Vše normuji,organizuji práci v kuchyni,říkám hlavní kuchařce co a jak nastavit při vaření v konvektomatu,apod. Naše hlavní paní kuchařka po mně neustále něco chce radit ohledně postupů – jak co uvařit.

    • Autor: tara

      Mám také ten problém asi ne v takové míře. Dělám to jen proto, aby se nezkazilo jídlo, protože pak si ztěžují mně. Můžete jí změnit pracovní náplň podle toho co ve skutečnosti dělá, tím zřejmě půjde s třídou dolů, za vámi pak bude lítat pořád a to bych vám nepřála.Vysvětlete jí, že je prostě za to placená, tak to musí dělat. Pozor na to co má v pracovní smlouvě. Použijte katalog prací tam povinnost hlavní kuchařky najdete.

    • Autor: Andy1

      Záleží na tom, co máte v popisu práce. O ničem jiném to není. Pokud hlavní kuchařka nemá v popisu práce normování, nemá ho dělat, pokud ho tam má, dělat ho má.

      • Autor: Monika1

        V popisu práce samozřejmě má , že normuje, ale prostě to nedělá a já nemám povahu na ni chodit žalovat. Už to má sice v zápisu z porady, že to bude dělat ale nedělá to stejně – asi jí to je jedno.

        • Autor: Monik

          Pak už zbývají jen tělesné tresty. Máte vařečku? 🙂

        • Autor: meruňka

          Mám stejný úvazek jako Vy a dělám to samé jako Vy, můžete mi prosím napsat jestli máte jako já nižší plat než Vaše kuchařka. Podle všeho mám méně tak o 2000,-. Děkuji

    • Autor: jana

      Dobrý den, chtěla bych se zeptat kdo zodpovídá za čistotu skladu a lednic.

      • Autor: Lucie

        Mám vypracované a podepsané od kuchařek pracovní náplně, takže jedna ručí za lednice a mrazáky a druhá má zase na starosti něco jiného.
        Dříve se dohadovaly co která bude dělat, teď je to určené a je klid.

      • Autor: Valentýna

        Dle mého za vše v provozovně odpovídá vedoucí. Ve školském zařízení tedy ředitel, který to však zcela jistě deleguje na VŠJ.
        A vedoucí jídelny by měla určit, kdo za co odpovídá.
        U nás se velmi osvědčilo delegovat vše písemně a jasně určit, kdo za co odpovídá. Pokud je hlavní kuchařka skutečnou šéfkou, tak pro ní není problém zavelet a mít vše v bezvadném stavu. Kde je hl. kuchařka laxní, tak pomůže písemné taxativní stanovení povinností a hlavně následná KONTROLA ze strany VŠJ.

        • Autor: bambule

          Děvčata, velet může, ale také musí jít ale hlavní kuchařka příkladem, a ne chtil po ostatním personálu maximální výkony a sama jen uvařit a havaj.nikde není psáno, že nemůže vzít hadr do ruky a zastoupit třeba pomocnou, ve školce si také toto děláme sami. Určit za co kdo odpovídá je pěkné a s¨právné, ale ne vždy realizovatelné.

    • Autor: ali

      Ano Valentýno, máte pravdu, za vše zodpovídá ved. ŠJ a proto jsem také po špatných zkušenostech písemně určila zodpovědnosti, které mi pracovnice podepsaly. Z zpočátku se jim to nelíbilo, ale pak si přece jen zvykly.

    • Autor: vanda

      Zajímal vy mě Váš názor: malá školka s vlastní kuchyní, 17 dětí, ředitelka a učitelka v jedné osobě, školnice a kuchařka, obě po 0,6 úvazku. Žádná nemá podle katalogu prací v povinnostech mytí nádobí. Kuchařka ho odmítá mýt, že je to práce školnice. Ta má svých povinností tolik, že absolutně nestíhá. Kuchařka si vaří a má pocit, že školnice = služka, která bude dělat všechnu neodbornou práci za ni. Co s tím? Kuchařka vaří od 7.30 do 12.30 jídlo pro 17 dětí a 3 dospělé. Jo a patří do rizota kečup? Musí se po jídle s přílohou rýže podávat moučník(sladké kuličky)? Není lepší dávát dětem na svačinku častěji samotné mléko než sladké ochucené (děti ho nechtějí). Co vy na kombinaci vánočka s nutellou, ochucené mléko? Mám spoustu otázek, chodím na semináře ŠJ a kuchařka si pořád vede svou!

      • Autor: Aleš jiný

        Dobrý den, opět se tu objevuje zásadní omyl ohledně katalogu práce. Katalog není proto aby určoval co všechno má či může pracovník dělat. To určuje pracovní smlouva, jejíž nedílnou součástí je náplň práce. Katalog pouze slouží k určení do jaké třídy má být zaměstnanec zařazen. Takže když bude mít šéfkuchař v pracovní náplni, že bude vytírat podlahu, tak jí prostě vytírat bude…Například.

      • Autor: daporak

        Musela jsem se pousmát, uvařit pro 17 dětí a 3 dospělé za pět hodin (počítaje i svačinky pro děti) z mého pohledu je „brnkačka“, s paní kuchařkou bych okamžitě měnila. Vaříme průměrně 200 obědů (školka, žáci, ZS a cizí s.). V jídelně jsme 3. Jedna síla = vedoucí kuchařka + vedoucí školní jídelny. Dvě síly = kuchařky + uklízečky. Strávníci mají výběr ze dvou jídel. Vše máme v náplni práce, jak zde bylo řečeno, s katalogem prací toto nesouvisí.
        Vánočku ničím nemažeme a dáváme s mlékem, nebo kakaem, ke sladkým svačinkám, je vždy ovoce. Kečupům se vyhýbáme, k rizotu bych raději volila čerstvou zeleninu. „Kuličky“ s mlékem ke svačince ano, ale proč po obědě ? Paní kuchařce upravte pracovní náplň a máte vyřešeno 🙂

      • Autor: ved.

        vando samozřejmě záleží na p. ředitelce zda určí , že školnice bude mýt nádobíčko po svačince. Asi před 20 lety to u nás taky tak bylo kolem 25 dětí MŠ a 19 ZŠ nějakých 4 dospěláků na stravu. To školnice opravdu po svačince nádobí dělala, samozřejmě tehdy to rozhodla p. ředitelka, bylo to brané kvůli hladkému chodu a potřebě MŠ, vůbec nám to nepřišlo na obtíž nebo se nad tím nikdo nepozastavoval. Po obědě už si kuchařka nádobí umývala sama a po odpolední svačince zase p. školnice. Dnes máme 50 MŠ a  50 ZŠ. samozřejmě nádobí patří ke kuchyni tak nám to říkávali na poradách. A dnes když mají ZŠ nějaké ty prázdniny dvoudení a je i pokles dětí v MŠ tak jsem schopná pro 25 dětí nachystat svačiny, oběd odpolední svačinu vše si sama umýt, uklidit zapsat výdejku a udělat uzávěrku v PC a to si stihnu určitě dát i tu kávičku tak nevím proč ne při 17 dětech řekla bych jednou rukou v …..

    • Autor: jiji

      vkládám se do diskuse a nevěřím svým očím.Paní kuchařka,která vaří pro 17 dětí má leháro a nádobí by si měla mýt sama.Já vařím pro 62 dětí,máme 3 třídy rozvoz i do patra.Když mám 17 dětí tak mám veget

      • Autor: jt

        Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kolik vás na to je? U nás je to podobné, děti, rozvoz i to patro. Mám kuchařky na 1,5 úvazku.

    • Autor: kul005

      Z problémovými zaměstnanci je problém vždy. Chce to mít správně sepsané pracoví náplně co kdo dělá za co zodpovídá a na konec bych připsal jednu větičku: „Zajišťuje plnění úkolů uložených VŠJ.“ Při neplnění úkolů upozornit, vytknout. Na peníze nelze šáhnout, protože většinou žádné nenárokové složky platu (osobní, odměny) v jídelně nemáte. Jak se někde říká dát „žlutou kartu“ vše v souladu se zákoníkem práce. Nepomůžou tyto opatření kouknout se po novém zaměstnanci, což taky není jednoduché sehnat kvalitní sílu do kuchyně.

    • Autor: danča

      Přeji hezký den, chtěla bych se zeptat jestli hlavní kuchařku může vykonávat pomocná kuchařka, která není vyučená v oboru, ale má praxi ve školní jídelně? Děkuji za odpověď.

      • Autor: pepinda

        Já když jsem před 23. lety nastoupila do Š.J.nebyla vyučená kuchařka ani jedna ( z 5ti) kuchařek.Hlavní kuchařku dělala „kuchařka“ jen se základním vzděláním.Postupem času jak odcházely do důchodu jsou za ně přijímány pracovnice vyučené v oboru a věřte je to MOC A MOC znát.Je pravda, že praxe dělá hodně,ale vědět o vaření přeci jen více je výhoda.Projevilo se to i na kvalitě jídla a strávníků přibývá.

    • Autor: opportunity

      Teda takovou vedoucí kuchařku vám nezávidím. Proč má tedy vedoucí funkci? Já mám vedoucí kuchařku skvělou, normuje ona, vařit umí výborně… jenom se bojím, že bude chtít do důchodu. Já opravdu můžu dělat jenom tu kancelář.

    • Autor: palačinka

      Zdravím tu všecky kuchařky.Jak to tu čtu, nestačím se divit. Jsem ved. kuchařka, dělám co je potřeba,
      převzít zboží když chybí vedoucí, nanormovat, zjistit počet obědů a tím i množství surovin. S vedoucí jídelny na všem domluva.Sestavit jídelníčky a i umývám nádobí a zem.
      Někdy letím na WC na poslední chvíli. Vaříme kolem 400 obědů.

    • Autor: Pavka

      Kuchařinky,vedoucí školních jídelen sama jsem dělala spoustu let hl. kuchařku a teď dělám vedoucí ŠJ vím jaké je to těžké najít bezva hl. kuchařku a  momentálně sama hledám hl. kuchařku a kuchařku do nově zakládané ŠJ -nevíte o někom šikovném?budu ráda za každý kontakt a s nástupem ihned -třebao nějaké šikovné víte..díky a pevné nervy všem !!!

      • Autor: ren

        Ahoj Pavko,
        Napis kam, kdy nastup…e-mail, myslim, ze budes mit z nas nekoho vhodneho do kuchyne.
        Dobrou….

    • Autor: Jájina

      Dobrý den.
      Chtěla bych vědět váš názor na mou situaci. Dělám ve školní jídelně 9 měsíců a nejsem vyučená v oboru a chodím do práce na 5 hodin. Vaříme pro školu i školky. Kuchařka kolegyně a hlavní kuchařka mi nechtějí ukázat nic co a jak se dělá co ještě neznám a o vše co si myslím že mám umět si musím říkat aby mi ukázaly. Když se trefím zrovna do něčeho co mi nechtějí ukázat obě na mě ječí. Teď 14 dní před prázdninami se ukázalo že pojede nečekaně školka ale obě kuchařky jedou na dovolenou a mě bylo řečeno že budu vařit sama pro školku a dospělé. Mám si prý sama udělat jídelníček, objednat si zboží a další věci které jsem v životě nedělala. Vůbec nevím co mám dělat. V životě jsem nevařila pro více jak 6 lidí a ani nevím zda mají právo takhle arogantně se mnou jednat a jak je přimět aby mi ukázaly věci které ještě neumím. a co je v náplní hlavní kuchařky. Navíc hlavní vedoucí končí.

      • Autor: červen14

        Jájino, někdo musí za provoz odpovídat, i když vedoucí končí. Asi vy sama o tom rozhodovat nebudete. Obraťte se tedy na svého ředitele nebo ředitelku. Pokud neumíte normovat a vařit, tak to slušně odmítněte. Pokud na to přistoupíte, tak budete odpovědná i za případné škody, které způsobíte. A hlavně, přečtěte si svou pracovní smlouvu a svou pracovní náplń. Věci, které v pracovní náplni a v pracovní smlouvě nemáte, dělat nemusíte.

      • Autor: nototo

        Děvčata mají z Vás obavy a proto se vás chtějí zbavit, tím, že vám s ničím neporadí a že zkusí, aby jste na vše byla sama a potom budou moci říkat jak jste neschopná.Nenechte se však zastrašit,každý nový pracovník potřebuje nějaký čas na zaučení a někdo se mu musí věnovat, tady zřejmě dochází k tomu, že jim vidíte do karet a mají obavu, že můžete být šikovnější.V žádném případě nemůžete na provoze zůstat sama, vedoucí musí zabezpečit provoz, musí jednu z kuchařek nechat v kuchyni, nenechte si to a obraťte se na vašeho nadřízeného – ředitele popř. ředitelku školy – jde zřejmě o nějaký naschvál, aby kuchařky ukázaly jak jsou nepostradatelné?

    • Autor: rohlik

      Od čeho máte pani vedouci? Ta přece má zajistit provoz.

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se