Přeskočit na obsah

Hon na školní jídelny

 • Autor: lenek

  Hon na školní jídelny
  V poslední době se setkávám se zvýšeným zájmem veřejnosti o vaření v školních jídelnách. Možná, že to začalo z MŠMT vzhledem k automatům s nezdravou stravou, možná to souvisí s obézními dětmi. Nevím. Ale začínají do skladby jídelníčku, do používání potravin, mluvit rodiče, žáci, veřejnost. A to takovým způsobem, že mám pocit, že školní jídelna musí každému vyhovět bez ohledu na spotřební koš, bez ohledu na množství lidí na kuchyni, bez ohledu na technologické vybavení. Dostali jsme se tak daleko, že bez ohledu na sklady a technologii chtějí brambory loupané na zařízení, bramborové knedlíky z vařených brambor, žádné dochucovadla a podobně. Vnímám v posledních měsících ten tlak ve zvýšené míře. Již každý může kritizovat bez potřebných znalostí a protože jídelna je ta poslední ve školství, musí se přizpůsobit. A tak roste tlak „mocných“, bez možností konfrontace, pádných argumentů a diskuze.

  • Autor: beáta

   Bohužel musím se vším souhlasit ,je to čím dál horší .Někdy mě připadne,že chtějí udělat z dětí králíky a vařit pro zbytky ,protože ty výmysly co od nás chtějí zase nechcou jíst děti.Za málo peněz hodně muziky.

   • Autor: šušu

    Jsme z toho už všichni otrávení a unavení. Myslím, že je to politický tah. Dotace na školní stravování, to je zlatý důl. No a snad všichni víme o co jde!

   • Autor: chytrejzvodnan

    je pravda, že do všeho dneska hlavně mluví amatéři bez zkušeností, bez znalostí a bez praxe. A jestli rodiče chtějí pro děti různé výmysly jdoucí mimo reálné možnosti kuchyně, tak nejlepší způsob je to všechno jim odkývat s tím, že ceny za oběd se díky jejich požadavkům budou muset zvednout o řekněme třeba 20% a uvidíte, že od nich budete mít pokoj 🙂

  • Autor: Anděl+

   Je třeba jít s dobou. Když se podíváte na jídelníčky v některých zařízeních, tak se nedivte, že si rodiče stěžují. Vedoucí i kuchařky se musí vzdělávat a jít s dobou. Jinak jídelna zakrní na receptech z minulého století. Čím dřív to pochopíte, tím lépe.

   • Autor: čert+

    Pane Anděl +, jestli si myslíte, že se v ŠJ vaří z receptur z min. století, tak jste na omylu. My se v rámci možností vzděláváme všichni. Bohužel, některé děti aniž by ochutnali, vyhazují například i kuřecí řízky. Moje babička by se obrátila v hrobě. Myslím, že to není ve ŠJ, ale v rodinách k čemu se děti vedou. Dnes většinou matky nevaří a nepečou. ŠJ to zachraňovat nemůže.

  • Autor: ziss

   Jsem ráda, že ve svém již pokročilém věku konečně chápu, co spasí lidstvo. Čočka,mrkev a voda. Řešení na všechny problémy s výživou. Jen ty děti překáží, protože to nechtí jíst.

  • Autor: rebelka

   Pro ziss,opravdu od srdce jsem se zasmála:-)

   • Autor: jinak

    A co takhle seno a vodu ? Holky začněte být všichni normální a vařte hlavně, aby to dětem chutnalo. O nic jiného stejně nejde!ˇMyslím, že žádní vegáni a vegetariáni by do ŠJ neměli kecat. My jim v jídelně dáváme myslím to nejlepší co je v našich silách. Co, ale děti jí doma , toť otázka. Všechno se svádí na ŠJ, ale my jim dáváme pouze oběd a  to ješte ve všední den. To štvaní proti ŠJ už nás všechny unavuje.

  • Autor: evelýna

   A do toho alergeny… To jsem zvědavá kolik najednou přibude alergiků….
   Zajímalo by mě jestli Anděl+ se neustále vzdělává ve svém oboru, protože ruku na srdce spoustu oborů k tomu zaměstnance nenutí a podle toho to vypadá. Nemyslím si, že by tomu tak bylo v jídelnách.
   Jenom se nabalují další a další nesmysly viz. alergeny, ale zvýšení platu jsem se za 10 let nedočkala, spíše naopak.

   • Autor: dudu

    Máte svatou pravdu, to ale musí ANDĚL+ vědět !!!
    U nás také platy 10 let stagnují. Jsme na platech, které jsme měli v roce 2005. Nikoho to, ale nezajímá. Nemůžu sehnat vyučeného kuchaře/ku. Za ty peníze jsem nikdo mladý nechce jít. Je mi z toho smutno! Až mi skončí ženské, které mají před důchodem tak co dál … ?

  • Autor: maty200

   Moderní vaření? Co to vlastě je!!Teď jsme byly na školení a bez luštěnin školní jídelna není jídelnou. Dříve luštěniny byly základem kuchyně, babičky to moc dobře věděly,tak že nic moderního.Je to jen a jen v rodině,děti jsou zozcapené v  jídle,kdo dneska doma vaří …..a školní jídelna má vše splnit,zajistit a nahradit.Když se zeptáte dětí co měly k večeři – hrůza!!Děti vůbec některá jídla neznají a jak mají, když se doma nevaří.Už i ty mrňata jsou živeny ze skleniček. Je zajímavé,že když rodiče vyrazí do nákupních středisek,tak tam neřeší co díte jí a z čeho to je ( a pochubuji,že si rodiče dají třeba čočku).Někdy to je opravdu únavné poslouchat,číst ty nesmysly ohledně školního stravování.

   • Autor: renata.-

    Maty, uplně s váma souhlasím, vše jak jste tady napsala, rodiče nevaří, malým dětem se vyklopí jídlo ze skleničky, děti jídla neznají a školní jídelny to mají vytrhnout a ještě splnit SK? Vše už jim kvůli plnění koše leze aji ušima, reakce dětí ZŠ- zase luštěniny, no fůj ryby a co nejhorší už si vůbec neberou ani ovoce je toho opravdu kvůli koši mnoho. V mateřině máme denně na výběr ovoce, vše tam po svačině zůstává, ještě to sama obcházím a nabízím. Děti nemají zájem a co jsem mluvila v okolních MŠ opravdu všude stejné, tak můžeme být nápadité, kreativní, moderní, základ je prostě v rodině za mých 25 let v ŠJ unavné, nesmyslné školáci vše vyhrnou, děti se nutit nesmí, my máme splněno a oni stejně budou obezní, protože si za rohem vesnické koupí sladkosti a městské hambáče. To by ti z hora co ty bláboly vymyšlí koukali, kdyby si tak přišli na měsíc ne na jeden den stoupnout za ty výdejní okénka.

    • Autor: dobré ráno

     Školy a tím pádem i školní jídelny mají mít výchovnou roli, nejideálnější je spolupráce pedagogů a školní jídelny.Jsou děti, ktré jsou z domova zvyklé jak na luštěniny, ryby a zdravá jídla a ty si skutečně chodí přidávat, u nás si chodí děti přidávat jak ryby, tak luštěniny, samozřejmě, že se najdou také děti, které jídlo odnesou aniž ho ochutnají? Není na místě kritizovat nadřízené orgány, ale zamyslet se nad tím proč děti jídlo nejedí a co pro to můžeme udělat, aby jim chutnalo, třeba přidáním menšího množství luštěniny nebo hrachové, cizrnové apod. mouky do polévky, karbanátků atd.Spotřební koš se dá plnit i efektivně.Ovocné saláty se zakysanou smetanou nebo jogurtem, 100% mošty na pití .Těch možností je opravdu mnoho.Školní stravování zabezpečuje cca 30% denní stravy dítěte a zbytek je na rodině a to nám nepřísluší kritizovat.Snažme se dělat svou práci co nejlépe a uvidíte, když bude vydávat obědy usměvavá kuchařka chutné jídlo děti toto ocení.

     • Autor: dobrý den

      To je pořád dokola, my , to co píšete, děláme všechny léta. Beru to jako samozřejmost .
      Tato diskuse mě už unavuje.

     • Autor: jaz

      Asi jste vyjímka, tak se usmívejte dál

     • Autor: janav.

      Problém je asi v tom, že ty , které se snaží a jsou aktivní, tak čtou i tyto stránky. Ty, co nedělají nic, to ani nečtou a tak je to pořád dokola.

     • Autor: dobré ráno

      S úsměvem je den krásnější a život je tak krátký, tak proč si pořád přidělávat starosti. Budeme se k dětem chovat stále jako k zákazníkům a budeme se i nadále usmívat, protože naši práci děláme s radostí. Máme báječný kolektiv a to je to nejdůležitější.Hezké podzimní dny všem

  • Autor: ziss

   Tak ještě něco pro zasmání, ale z jiného soudku. ČŠI vytkla paní učitelce v MŠ jako hrubou chybu zmínku o rozkvetlém stromu. Učitelka teď na podzim vysvětlovala čtvero ročních období a k jaru použila rozkvetlý strom. Ale teď je přece podzim /namítá ČŠI/ a zmínka o rozkvetlém stromu je nepřípustná! Proto milé kolegyně pozor na zmínky o Vánocích před dětmi, je teprve podzim.

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se