Přeskočit na obsah

Hospodaření jídelny

 • Autor: Michala

  Hospodaření jídelny
  Dobrý den, nastupuji jako nová vedoucí školní jídelny. Při předávce dokumentů jsem zjistila, že školní jídelna vykazuje ztrátu v hospodaření. Bylo mi vysvětleno, že je to vysokými cenami potravin, ale zdražení obědů není v plánu.
  Můžete poradit, jak to vyřešit? Třeba požadovat od zřizovatele dorovnání? Nebo může jídelna fungovat v záporných číslech? Děkuji za rady.

  • Autor: exitkaaa

   Předpokládám, že myslíte provaření za obědy. Vy od strávníků vybíráte stravné a za to se vaří. Když nebudete mít peníze doma na jídlo, za co ho koupíte? Je to to samé. Dejte písemný požadavek, že potřebujete zdražit obědy a  nechte si vyjádření také písemně. A potom pro nedostatek financí začněte vařit levná jídla a děti budou bez ovoce, zeleninových salátů a mléčných výrobků. Až budete mít ze dva, tři spotřební koše, tak dojdete za vedením, kde jim ukážete, že zmenšujete ztrátovost, ale za to neplníte spotřební koš, které je napadnutelný hygienou a ČŠI. A dáte opět požadavek na zdražení. Tak bych se k tomu asi postavila já.

   • Autor: Moni

    Pokud nemáte na potraviny, tak bych na nic nečekala a zdražila od 1. 1. 2024. Jaké máte ceny nyní? Kolik strávníků?

    • Autor: Michala

     Ano, zdražení rozhodně bude nutné. Jen nevím do kdy jsem povinná vyrovnat hospodaření jídelny. Na konci školního roku budeme vracet přeplatky za stravné a vlastně nemáme z čeho. Jsme malá škola se školkou, celkem 50 dětí. Po mé předchůdkyni zůstalo hospodaření – 5000,-.

  • Autor: zdenouš

   Prosím vás, co to znamená vracet přeplatky za stravné? Pokud jste v mínusu pět tisíc, tak od nového roku zdražte obědy.

  • Autor: zdenouš

   V jakých cenových relacích se pohybujete?

  • Autor: Darja

   Ještě bych se podívala za jaké ceny nakupovala bývala vedoucí, jestli v místním malém obchodě nebo velkoskladě. Hledala bych levnějšího dodavatele. V každém případě na konci roku je to problém.

   • Autor: Michala

    Co jsem vyrozuměla, tak problém vznikl v rozdílu DPH. Škola měnila zrizovatele a nyní není plátcem DPH. Takže ceny obědů jsou momentálně nedostačující. Školka 45, – / celodenní a škola 29,- ( ceny se neměnily při přechodu z plátce DPH na neplátce DPH).

  • Autor: Eliška

   Při 50 dětech udělat ztrátu 5 000 je dost, to se Vám bude těžko stahovat, jako nová vedoucí jste měla požadovat aby byla ztráta vyrovnána. Pokud si nevíte rady zavolejte si na školní inspekci pro radu a určitě si obědy navyšte, my také máme oběd pro děti na druhém stupni 29 Kč ale máme 550 obědů takže se lépe hospodaří. Vy s takovými financemi nebudete schopna naplnit spotřební koš, což je velmi podstatné při kontrolách. Pak Vám Vaše vedení řekne, že jste si měla navýšit stravné.

  • Autor: Pavel Ludvík

   Většinou se považuje za vhodné, aby příp. provařenost byla ve výši max. 1 denní výdejky, někdy se tolerují i dvě. Nevím, jaký máte poměr dětí v MŠ a ZŠ, ale odhaduju, že vaše provařenost je 2-3 výdejky, to je opravdu moc. Souhlasím s tím, že od ledna musíte zdražit. Stáhnout rozdíl lze – více dělat levnější jídla, normu ovoce a zeleniny (a všech dražších skupin) držet na dolní hranici tolerance, také hledat levnější dodavatele. V malé obci to máte těžší, ale znám případy, kde když kdokoli ze zaměstnanců školy jede i osobně do většího města, dostane tašku, soupis potravin a nakoupí je levněji v hypermarketu.

  • Autor: krista

   lze převést peníze z finanční bilance ŠJ do dalšího roku 2024

   Děkuji

   • Autor: Pavel Ludvík

    Určitě to lze, programy na evidenci skladu a stravného to většinou dělají automaticky, ale je třeba se domluvit s účetní, aby to i v účetnictví převedla. Z mnoha míst vím, že účetní to někdy dělají velmi nerady a že se snaží vás přimět k tomu, aby zůstatek nebyl žádný.

  • Autor: zdenouš

   Převádí mi to automaticky program při uzávěrce.

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se