Přeskočit na obsah

Jak vyřešit problém s čipy.

 • Autor: Moderátor radí

  Jak vyřešit problém s čipy.
  Diskuse (prodej čipů a karet)je velmi dlouhá a stává se nepřehlednou. Z tohoto důvodu vás diskutující prosíme, abyste si na související témata (např. snímače otisků prstů )založili novou diskusi. Děkuji.

  • Autor: Honza

   Re: Jak vyřešit problém s čipy.
   Zkuste problém řešit pomoci snímačů otisku prstů, napište do vyhledávače BIOMETRICKÉ SNÍMAČE a uvidíte.
   Jukněte třebasky sem, ať merkujete, jak to vypadá:

   O společnosti

  • Autor: Honza

   Re: Jak vyřešit problém s čipy.
   Ještě přidávám další, aby to nebyla nějakéá reklama…jen se Vám snažím ulehčit hledání řešení tohodle problémku…takže další a možná ještě lepší:
   http://www.sezam.cz/BIOZ.htm
   Další velmi gut:
   http://www.aktion.cz/

   Nebudu to tu dráždit, holky fakt jsou systémy na prstíky už normálka běžné, budete bez čipů a bez starostí. Pak takové diskuze o porušování glejtůvrchnosti budou mít novej rozměr, někde cálujou děti za čipy a někde né. Co je asi pro ně výhodnější?

   • Autor: Alena

    Re: Jak vyřešit problém s čipy.
    Milý Honzo, tímto Vás zdravím. To by bylo úžasné, na uvedené stránky jsem hned zabrousila, jenom jsem se nikde nedočetla kolik by to stálo.

    • Autor: Honza

     Re: Jak vyřešit problém s čipy.
     To si musíte napsat na kontakty na těch sajtkách. Já to vopravdu neprodávam a tak nevim. Zahlídlnul jsem tam někde, že snímač pro 100 strávníků včetně SW a všeho je od 29900..jenže znáte holky to vod…takový filutové nám taky do jídelen dodávaj, co? Ale holky..pssst nebo nám to tu zavřou. Jinak si myslim, že dybste se domluvili třeba v celym měste, uděli jim hromadnej gšeft, pudou s cenou dolů jak vovce s vlnou:-))

  • Autor: Vladimír Bureš

   Re: Jak vyřešit problém s čipy.
   Technologie kontaktního snímání otisku prstu podle mne není pro stravování vhodná, protože po otisku prstu na snímači již není pro strávníky jednoduché si před jídlem umýt ruce. Představte si epidemii na jídelně – při kontrole si hygienička všimne, že před jídlem se všichni strávníci museli povinně palcem dotknout stejné plošky u výdejního okénka. Myslím, že ani alibistická cedulka „po identifikaci si jděte před jídlem umýt palec“ jídelnu z průšvihu nevyseká.

   Pokud hledáme nové vhodné technologie, tak ty existují – např. rozpoznávání oční duhovky. Pouze zatím nejsou pro běžnou jídelnu finančně dostupné.

   • Autor: Honza

    Re: Jak vyřešit problém s čipy.
    Ani jsem jinou reakci od božské Uádíka nečekal. Kdo by nahradil korunky za karty, že? No holky nenechte se odradit, všude jsou kliky, kde se strávníci dotýkají a koneckonců i terminály,kde mačkám z jedničky na dvojku vošahají všichni..takže ruhýg, dáse to vošetřit. Dočetl jsem se, že celý systém biometrie je (viz linky nahoře)certifikovanej pro veřejný starvování. Nenechte se hnedka zbankat holky…

    • Autor: Jiřina

     Re: Jak vyřešit problém s čipy.
     Souhlasím s Honzou. Terminály, objenávací boxy, všude se dotýkají strávníci stejných malých plošek. Například u várnice s čajem se všichni dotýkají stejného uzávěru, nabírají si stejnou naběračkou polévku, dotýkají se výdejního místa. Při správném sanitačním řádu se takové riziko dá eliminovat. Mě zajímá cena, už jsem jim napsala. Honzo, děkuji za námět, je vidět, že když vynecháš hrubost, jsi vtipný i užitečný.

     • Autor: Brigitte

      Re: Jak vyřešit problém s čipy.
      Já bych to tu moc do světa nevykřikovala, nebo nějakej chytrák nahoře dá do příští vyhlášky, že na várnicích musí být bezkontaktní kohoutek a bude zase „veselo“ 🙂
      U nás personál, když doplňuje umyté tácy, skleničky a příbory, otře kohoutek hadrem s desinfekcí, takže cca 1x za 10 min je dokonale čistej. Jak by takový otěr mokrým hadrem snášela čtečka otisků nevím. Taky nevím, jak moc dochází k vývoji otisků prstů u dětí, za 9 let palec dítěte povyroste a osobně si nedovedu představit, že každé září všem sejmu otisky. Upřímně řečeno, já si nedovedu představit ani to, že je sejmu prvňákům. Skoro bych očekávala větší odpor rodičů k této praktice, než k zaplacení karty. Kdysi se uvažovalo o kameře v jídelně, že to děti ukázní a rodiče uvidí něco ze života školy, ale byla obava o porušení soukromí, tak se to nezrealizovalo.
      Polévku u nás nalévá kuchařka – někde nám bylo řečeno, že si děti sami nalévat nesmí. Dveře z umývárny před jídelnou jsou dokořán a objednávkový box máme před jídelnou a děti tam chodí až po jídle, takže skutečně je nikde dotknout nenutíme. Mívali jsme kontaktní čipy Dallas a pak jsem kdesi viděla papír od hygieny, kde byl kontaktní způsob identifikace kritizován a to se děti dotýkaly čtečky jen tím kovovým čipem. Při rekonstrukci školy se pak udělala na škole docházka a jídelna v rámci toho přešla na bezkontakty a je po problému.

     • Autor: Honza

      Re: Jak vyřešit problém s čipy.
      Bridžitko u vás vomejváte každejch deset minut kohoutek na čaji? Toste fakty super! Maruška říkala, že kohoutek ji netrápí, páč si většina lidí prsty v jídelně necucá, co vona vidí za trabl sou příbory. Máme je v takovejch chromvanejch vaničkách a každej kdo de na hamku si v nich zaloví pacinama pro to své nádobíčko. Vošmaká se toho spousta. Jak děláte dodle?

     • Autor: Brigitte

      Re: Jak vyřešit problém s čipy.
      Necucá, ale jí např. zákusek, jablko, kuře, …. Příbory jsou problém, taky máme nerez vaničky ve stojanu. Je na nich ale přes dolní půlku plastový kryt a dáváme je držadlem nahoru a tak děti hrabou „jen“ na držátka, ale máš recht, všechno se uhlídat nedá. Děláme, co umíme a zvládneme. Vzít si sebou hadr, když jede s tácy jí nezabije, stejně se občas u várnic nabryndá a utřít se to musí. Už jsem ale viděla, jak kluk vytáhl dvě do sebe zakleslé vidličky, jedna mu pochopitelně spadla na zem a on jí tam vrátil :-), to jsem šla do vrtule.

    • Autor: Vladimír Bureš

     Re: Jak vyřešit problém s čipy.
     Pokud bude mezi zákazníky o tyto technologie zájem, a nebude vznikat rozpor s předpisy, tak je rádi budeme dodávat. Zde jsem pouze chtěl upozornit na poměrně vážný hygienický aspekt. Ta identifikační plocha u výdejního terminálu je přece jen trochu jiná oproti všem ostatním – to proto, že této plochy se musí dotknout opravdu každý strávník a navíc palcem – nemůže si pomoci hřbetem ruky či jinak, nepůjde si znovu umýt ruce. Proto je tato plocha z hygienického hlediska výrazně nebezpečnější, než jsou všechny ostatní.

  • Autor: Roman

   Re: Jak vyřešit problém s čipy.
   Co zkusit změnit čtečky kódu? Existují levná zařízení již od 500,-Kč, která dokáží číst běžný čárový kód. Tento kód je shodný s kódem na běžném zboží v obchodě a pak si natisknout vlastní karty je téměř zdarma. Karty se přikládají, neprotahují, takže nehrozí zanesení čtečky a není je potřeba laminovat. Takový čárový kód používá př. systém Barda SW. Tím získáte karty v ceně haléřů a jídelna (škola) takový náklad rozhodně pokryje v provozních nákladech. Jedná se u běžné jídelny cca 500,- Kč ročně.

   • Autor: Lukáš

    Re: Jak vyřešit problém s čipy
    To mi přijde jako dobrý nápad, ale i ty otisky palců jsou super. Jen se bojím, že to asi naše Stravné nezvládne (jedeme ještě v DOSu). A na nové nejsou peníze. 🙁

  • Autor: Honza

   Re: Jak vyřešit problém s čipy.
   Nejlevnější řešení je jasně v tisku vlastního čárovýho kódu, votom žádná. Navíc je to zatím rozhodně spolehlivější.
   – vytisknout si vlastní karty lze i na úplně běžný tiskárně jen potřebujete doplnit font (to je něco jako druh písma) a nebo prográmek, kterej to zvládne předělat třeba z vobyčejnskýho WORDu nebo EXCELu. Takovej prográmek je možný stahnout zadáčo. Dyž bude zájem, šrajbnu kde ho holky moje najdete.
   – taky můžete pořídit speciální tiskárnu, ale ty začínaj na deseti tisícovkách. Do toho bych nešel.
   Nejlepší je zeptat se nějakýho informatika ze školy, von vám to nainstaluje a pak už karty můžete tisknout vostopéro – harantík , jméno a číslo..podle toho čísla to vymlaskne kód a je to.
   Snímače znáte normálka ze sámošky, takovej ten holící strojek, píp a je to v kase..takovej stojí vokolo třech tisícovek, Vám ale stačí docela vobyčejnější zařízení. Takový čtečky má Barda jsou vod jedný docela gut firmy. Zákazníkům Bardy je stejně hej! No a je to pokupě. Karty si natisknete samy a jak tu uved Romča, nemusej se ani laminovat – to záleží na čtečce. Takže když se někdo ekluje snímačů prstů, dostane kartičku zadarmo a to vopravdu vydrží každá jídelna. Tím je taky vyhláška naplněná. Dyžtak se ptejte, nějak to tu dáme dohromady.

   • Autor: Bohumil Barda

    Re: Jak vyřešit problém s čipy.
    Přesto, že používáme zcela otevřenou technologii EAN8, a tudíž by si skutečně jídelny mohly dělat karty samy, z těch pár desítek jídelen, kde používají ještě laminované kartičky s čárovým kódem, jsem znal jednu jedinou, co si karty tiskla sama, a to především proto, že je používala ještě jako průkazku do knihovny. Loni přešla na bezkontakty. Tak nevím, ale asi to moc výhodné nebude. Zde naznačované řešení není zas tak jednoduché a levné jak se zdá. Oceňuji Vaši snahu, ale zkuste si to v reálu. Dohodněte se s jednou jídelnou a zrealizujte to svépomocí a uvidíte. My to děláme léta a máme praktické zkušenosti, takže bychom např. rozhodně nedoporučili ruční snímač (pistoli) místo protahovacího, byť jsou levnější atp. Taky víme, že čtečky, zvláště ty starší, co dnes mají jídelny, nemusí číst nekvalitně vytištěné kódy a musely se štelovat. Už z toho důvodu bych doporučil jednotnou výrobu v rámci školy a neumožnil výrobu strávníkům, o možnosti podvrhů ani nemluvě, i když té se v dnešní době skenerů a barevných tiskáren vyhneme i tak stěží. Prostě doba kartiček je v oboru personální identifikace překonána.

   • Autor: Bohumil Barda

    Re: Jak vyřešit problém s čipy.
    Ještě dodám: Jídelen s laminovanými kartami ubývá a počet objednávaných karet klesá, přičemž některé náklady jsou fixní. Abychom nemuseli zdražit, soustředili jsme objednávky do jednoho termínu – srpen. Kdo by chtěl karty mimo tuto dobu, dostane je, ale zaplatí víc. Nepamatuji se, že by té možnosti někdo využil. I tak ale, díky přechodům na bezkontakty, jídelen s kartičkami ubývá, a my situaci nějak musíme řešit. Buď karty s klesajícím počtem zdražovat, nebo systém (který už několik let nedodáváme) přestat podporovat a karty nevyrábět. Nechceme však jídelny nechat na holičkách, a proto jsem se už loni vcelku intenzivně zabýval myšlenkou, že bych školám doporučil, aby si karty vyráběly. Zatím se to ale ukázalo jako nevhodné řešení. Ceny tiskáren, resp. pamětí s fontem do nich jsou v řádu desítek tis. Font ke stažení na Internetu sice po nějaké době najdete, ale většinou je licencován, takže legálně se zdarma využívat nedá. Navíc potřebujete nějaký SW, který za vás dopočte kontrolní součet, musíte si udělat nějakou šablonu např. do Wordu, pokud ho máte (legálně pochopitelně) v ŠJ nainstalován, do které budete čísla a jména strávníků tahat, což zas ne každá vedoucí dokáže, … někdo to pak musí rozstříhat, laminovat …. Kdo z vedoucích nebo třeba i učitelů má čas a chuť se s tímhle dělat? Jistě, najde se občas nějaký nadšenec, soused, syn, ale dá se a má se na takovémto základu stavět? Na to si prosím odpovězte sami. Když se řešil audit HACCP a já v diskusi napsal, že si ho mohou objednat, byl jsem kritizován, že je to vyhazování peněz, tak jsem napsal, ať si udělají jídelny audit vzájemně, třeba za kafe, a snesla se kritika, že to snad nemyslím vážně, aby vedoucí dělala při té fůře povinností ještě něco za kafe. Znám jídelny, co využily první i druhu možnost, ale i ty, co audit dodnes neudělaly ani jeden. Prostě není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem, ale naštěstí stále platí „Náš zákazník, náš pán“, takže je to ve vašich rukou a my se mu přizpůsobíme.

    • Autor: Honza

     Re: Jak vyřešit problém s čipy.
     Bohumil vzniklo asi že miloval Boha nebo snad božského Uádíka? Řeknu Ti to na férovku Bohúšu, máš recht, ale ty holky to nějak řešit musej. Snímače prstů sou zase pomalejší, vykazujou vobčas chyby,složitjší administrace..to si nemusíme vykládat. Každá technologie má svý. Hele za těch Tvejch patnáct vočí je to ještě lidovka, ale božskej to přehání a to na to vrazí ještě reklamu. Trabl je že se to fakty nedá účtovat rodičům a málokerá jídelna si to dovolí cálovat ze svejch, možná u vás v Práglu sú pracháči u nás na to jídelny fakt nemaj. Jo a eště sem napsal, že Tvejm zákazníkům je hej, jednak seš lidovej a druhak ty tvý karty se standardnim kódem by šlo nakopčit legálně, ten ty patentovanej nemáš a dyž zůstanou bílý, žádnej vzor je nedožene.

     Hele ale já nikomu nic neradim v kopírování, vona by mi to Monča smázla, Pája je kámoš…Ty tak mě napadá nemoh bys bejt Ty ten Bob co to tu taky vobčas vartuje?

  • Autor: Radka

   Re: Jak vyřešit problém s čipy.
   Nevím ve svém okolí o žádné jídelně, která by kopírovala karty, protože ji to nijak finančně nezatěžovalo a tak také nebyl důvod. Naopak jsem kroutila hlavou nad tím, proč si s tím někdo přidělává práci a starosti. Nastoupila jsem do jídelny, kde karty běžely a mě ani nenapadlo, že prodej je v rozporu s vyhláškou. Teď už to mám také ověřené a musíme hledat cestu financování z vlastních zdrojů. Varianta nákupu karet a akceptování kopií vychází nejvýhodněji a i pan Bureš ve svém právním výkladu na stránkách VISPlzeň, připustil, že si strávník může pro svoji potřebu karty kopírovat. Jsem ráda i za Honzovy rady, byť jsou pro mne příliš složité.

  • Autor: Lenka

   Re: Jak vyřešit problém s čipy.
   Pane Barda, za kolik dodáváte vaše karty? Bylo by možné nechat si u vás vyrobit karty VIS, když teď prodáváte jejich produkci?

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se