Přeskočit na obsah

Je školní stravenka cenina ?

 • Autor: Pavel

  Je školní stravenka cenina ?
  Jak se vlastně chovat ke školní stravence ?
  Je to cenina nebo jen kus papírku nesoucí omezenou informaci ( a čem vlastně ?).
  Proč se ptám ?
  Jeden extrém říká. školní stravenka je cenina.
  Právo odebrat oběd pro strávníka vzniká až jejím převzetím ( a zaplacením ) Oběd se vydá po jejím předložení.Neodhlášená stravenka je jako odebraná. Kuchařky musejí stravenky spočítat a odevzdat.Objednaná a neodebraná jídla (propadlé stravenky) před likvidací ukázat vedoucí. Strávníkovi se účtují odebraná jídla a neodhlášené stravenky.
  Druhý názor říká. Stravenka není cenina a není žádná povinnost je vydávat,vybírat,odevzdávat,přepočítavat atd.Nárok na oběd vzniká přihlášením ke stravování
  a je rizikem a právem každého stravovatele určit způsob jak si zabezpečí vazbz mezi platbou a odběrem jídla.
  Co vy na to ? Víte o nějakém předpisu ,který by to řešil ?
  Díky Pavel

  • Autor: Agáta

   Re: Je školní stravenka cenina ?
   co je to stravenka – pochopíte v okamžiku, kdy zjistíte, že si je děti udělají na kopírce a chodí na černo, bez zaplacení. Když si odhlásí, a stejně jdou na oběd – u okýnka řeknou, že ji zapomněli, ztratili apod. Nebo si ji rozpůlí a jdou dva na jednu. Cokoliv. Jednoho dne jsem se naštvala a řekla – a dost! Pořídili jsme karty , snímače a podobné vymoženosti. A je klid. Jsme velká škola a po zavedení kartiček se nám dost zvýšil počet vařených obědů. Chodili na černo, holoubkové.Pokud nebudou stravenky evidované, může v tom být jakýkoliv holubník.I paní účetní může pár bložků dát dětem jen tak, žejo.

   • Autor: pavel

    Re: Je školní stravenka cenina ?
    Vyřešili jsme to samozřejmě stejně.Skutečně jediným rozumným řešením je zavést elektronický systém. Nicméně mnoho škol stále používá stravenky takže je tato věc stále navýsost aktuální.
    Takžeo pakuji otázku : Jak se chovat ke stravence ? Je to cenina nebo ne ?
    Pavel

    • Autor: Olga

     Re: Je školní stravenka cenina ?
     Stravenky jsem používala roky,než jsme přešli na karty, ale jako o ceninách jsem o tom nikdy neúčtovala – stravenka byla pouze dokladem o tom, že je zaplaceno a na požadovaný výdej stravy v daný den je skutečně nárok. Na „kartu“ lze také pohlížet jako na elektronickou peněženku, takže spíše opět jako materiál-tedy nástroj k odebrání objednané služby. Pouze Vám zacituji český účetní standard č. 517 odt. 3.5 Ceniny:

     • Autor: Anonymní

      Re: Je školní stravenka cenina ?
      Na účtu 263-Ceniny se účtuje stav a pohyb cenin (jako jsou poštovní známky, dálniční nálepky, kolky, telefonní a ostatní karty, mají-li hodnotu před jejich vydáním, ze které bude moci být po vydání do používání čerpáno). Na tomto účtu se účtují rovněž stravenky do provozoven veřejného stravování -……. to jsou tzv.gastrotourky atp. pro veřejné stravování tedy restaurace = moje poznámka…… Ceniny svěřené pracovníkům na předem stanovené účely se účtují jako pohledávky za zaměstnanci. Možná se někomu podaří najít přesnější specifikaci-cenin. Ale pro účely školního stravování bych já tyto „papírové“stravenky jako ceninu neúčtovala.

     • Autor: Anonymní

      Re: Je školní stravenka cenina ?
      Na stravence není hodnota, není nic, to samé na kartě – beru to jako „klíč“ jako „nástroj“ k odebrání něčeho, co je objednané, ale v dané chvíli nemusí být ještě uhrazené – dle systému – někde se platí předem, někde pozadu….. S pozdravem Olga

     • Autor: Anonymní

      Re: Je školní stravenka cenina ?
      a ještě poslední co jsem našla na netu:
      http://www.winsystem.cz/u_rubrika/u_008.htm
      Mrkněte na to a v podstatě to potvrzuje to, co jsem Vám napsala já. Každopádně je nutné ve vnitřní směrnici organizace o účetnictví popsat jak to je a bude…..Pěkný den. O.

     • Autor: pavel

      Re: Je školní stravenka cenina ?
      Děkuji za odpovědi.
      UZavřel jsem si to zatím tak,že stravenka ( kromě např. stravenek typu Gastrotur) není ceninou.Je jen jakýmsi nosičem informace o  nároku (objednání) jídla na daný den případně na daný druh jídla. Z toho logicky vyplývá,že v případě použití stravenka především slouží k vyúčtování
      stravného strávníkovi a to v počtu odpovídajícím
      odebraným stravenkám ( objednávkám).Od odebraných stravenek se pak odečítají stravenky
      včas a vnitřní směrnicí daným postuopem odhlášeným.Objednávky(stravenky) včas neodhlášené se účtují jako odebrané. Dál to znamená,že strava by neměla být vydána bez platné ( nebo náhradní ) stravenky a dál to,že by mělo být používány takové stravenky ,které se obtížně falšují.Pak by na konci ( u kuchařek) m´ěly být stravenky spočítány a v „hrnci“ by měly zůstat jídla objednaná,ale neodebraná (neodlahášené stravenky). Součadt stravenek a jídeĺ v hrnci by měl činit sumu jídel objednaných.
      Setkávám se však s praxí ,že výše uvedené principy se z různých důvodů porušuji.
      a) účtuje se bez ohledu na to jestli byly stravenky odebrány či ne ´
      b) vydává se jídlo bez stravenek
      c) s počítáním stravenek si nikdo hlavu neláme.
      Máte podobnou zkušenost a co je důvodem k podobným postupům ?
      SEtkal jsem se s postupem,kdy je první pri

     • Autor: Alena

      Re: Je školní stravenka cenina ?
      Nebylo by lepší přejít od stravenek ke kartám nebo čipům? Myslím si že stravenky jsou již zastaralý způsob výdeje, nehledě na to, že je s tím moře práce. Nevím jak jste na tom finančně, ale pokud byste na to měli, vřele doporučuji. My už takhle vydáváme osmý rok a neměnila bych.

     • Autor: Olga

      Re: Je školní stravenka cenina ?
      Ano,asi tak nějak-stravenka je jen nosič info. (mimo gastrotour). Já bych ale neřekla,že stravenka v případě použití především slouží k vyúčtování strávníkovi. Prostě je to papírek, který je nutný předložit při odebrání stravy. Mluvíme-li o školní jídelně, tak podle školského zákona §30 musíte vydat vnitřní řád-v tomto paragrafu je specifikováno, co tam má být-pokud je školní jídelna,potom bych si tam uvedla i stravenky a jaký je postup,když stravenka není-je zapomenuta, ztracena atp.-nikoliv tedy ve směrnici. Účtujete pouze o prodaných obědech-a už neúčtujete o tom, jestli byly skutečně odebrány. Ano, součet by měl být tím součtem,který uvádíte,ale!…normy s přídavky nepočítají, takže odkud se berou přídavky-? no právě z těch nevyzvednutých-pokud tedy striktně nedáváte porce jaká je nanormovaná a pokud strávník stravenku nemá tak má smůlu-potom je součet součtem.

     • Autor: Olga

      Re: Je školní stravenka cenina ?
      a teď k bodům a)-účtuje se pouze o prodaných obědech. Pokud zbydou nějaké obědy a prodáte je dál za zvýhodněnou cenu, pak je to další výnos. b)bez stravenek-záleží na systému-pokud dovolíte strávníkům bez stravenky tak za jakých podmínek např.omezení časové „až na konci výdeje“, nebo mají smůlu (to je výhoda např. u karet,kdy přes PC bez karty záznam provedete a je jistota,ze s tou kartou už nikdo další jít nemůže-což se u jako zapomenuté stravenky nemůže vyloučit) a poslední c)s počítáním stravenek si hlavu nikdo neláme-pokud jste šéf a ve své organizaci to takto chcete, musíte si to nechat od účetní spočítat-ale s ohledem na to, že je nejlepší všechno rozdat těm, kteří na oběd přijdou pozbývá počítání jakýkoliv smysl…ale je to na Vás. Moje kuchařky mají přímo povinnost přidávat a to i v průběhu-prože ví, jak má porce vypadat a když někdo křičí, že chce méně, kuchařky už za tu letitou praxi ví, jak výdej běží a kolik můžou přidávat….

     • Autor: Pavel

      Re: Je školní stravenka cenina ?
      Opět musím nic než souhlasit. Pokud mi systém
      partneři ( ředitel školy,strávníci rodiče,učitelé, pasanti atd.) zaměstnanci a platící ( krajský úřad.magistrát,MSMT) umožní používat selský rozum,pak samozřejmě dospěji k rozumnému chování,které popisujete. To zn. vím,že část osob
      si stravu neodhlásí a tedy neodebere,někdo chce více a někdo méně a já tedy ně+kmou dám méně a někomu přidám a v důsledku neplýtvám. Bohužel rozumně se chovající všichni účastníci jsou většinou chimérou a musím vždy počítat s nejhorším.
      a) že si uspořené potraviny odnese personál
      b) že každému musím dát porci,kterou si zaplatil
      ( pro někoho moc,pro druhého málo) jinak mám
      problém
      c) atd ……
      Uzavírám pro sebe :
      a)honem pryč od stravenek
      b)kdo chce přidat si musí připlatit ála Eurest (
      knedlík 2 kč atd.)
      c) malé porce dávat nesmím (penízexvýživová
      norma) tak ty holt vyhodím nebo budeme muset tlačit na změnu normy,aby bylo možné se dohodnout o snížení normy se zákonným zástupcem při snížení např, normativu na potraviny.
      Hle jaké závěry lze rozpoutat jen kolem stravenek.

     • Autor: Olga

      Re: Je školní stravenka cenina ?
      … těch závěrů by mohlo být ještě více 🙂 Záleží na tom, v jakém postavení v daném provozu jste Vy osobně.

     • Autor: Olga

      Re: Je školní stravenka cenina ?
      … ale zpět k Vašemu úplně původnímu dotazu-myslím, že se shodneme, že „strvenka“-typu stravenka školní jídelny – není cenina. Ostatní je na zavedení nějakého režimu-systému-řádu atp.

     • Autor: pavel

      Re: Je školní stravenka cenina ?
      jsem v takové pozici,že mohu použít selský rozum.snažím se tedy najít nejlepší možný systém pro všechny.a) hospodárný b)zúčtovatelný c)jednoduchý

      1. Bez stravenek
      2. Bezhotovostní platby a individuální účty
      3. Plánování a řízení skladu
      4.

  • Autor: Agáta

   Re: Je školní stravenka cenina ?
   co je to stravenka – pochopíte v okamžiku, kdy zjistíte, že si je děti udělají na kopírce a chodí na černo, bez zaplacení. Když si odhlásí, a stejně jdou na oběd – u okýnka řeknou, že ji zapomněli, ztratili apod. Nebo si ji rozpůlí a jdou dva na jednu. Cokoliv. Jednoho dne jsem se naštvala a řekla – a dost! Pořídili jsme karty , snímače a podobné vymoženosti. A je klid. Jsme velká škola a po zavedení kartiček se nám dost zvýšil počet vařených obědů. Chodili na černo, holoubkové.Pokud nebudou stravenky evidované, může v tom být jakýkoliv holubník.I paní účetní může pár bložků dát dětem jen tak, žejo.

   • Autor: pavel

    Re: Je školní stravenka cenina ?
    Vyřešili jsme to samozřejmě stejně.Skutečně jediným rozumným řešením je zavést elektronický systém. Nicméně mnoho škol stále používá stravenky takže je tato věc stále navýsost aktuální.
    Takžeo pakuji otázku : Jak se chovat ke stravence ? Je to cenina nebo ne ?
    Pavel

    • Autor: Olga

     Re: Je školní stravenka cenina ?
     Stravenky jsem používala roky,než jsme přešli na karty, ale jako o ceninách jsem o tom nikdy neúčtovala – stravenka byla pouze dokladem o tom, že je zaplaceno a na požadovaný výdej stravy v daný den je skutečně nárok. Na „kartu“ lze také pohlížet jako na elektronickou peněženku, takže spíše opět jako materiál-tedy nástroj k odebrání objednané služby. Pouze Vám zacituji český účetní standard č. 517 odt. 3.5 Ceniny:

     • Autor: Anonymní

      Re: Je školní stravenka cenina ?
      Na účtu 263-Ceniny se účtuje stav a pohyb cenin (jako jsou poštovní známky, dálniční nálepky, kolky, telefonní a ostatní karty, mají-li hodnotu před jejich vydáním, ze které bude moci být po vydání do používání čerpáno). Na tomto účtu se účtují rovněž stravenky do provozoven veřejného stravování -……. to jsou tzv.gastrotourky atp. pro veřejné stravování tedy restaurace = moje poznámka…… Ceniny svěřené pracovníkům na předem stanovené účely se účtují jako pohledávky za zaměstnanci. Možná se někomu podaří najít přesnější specifikaci-cenin. Ale pro účely školního stravování bych já tyto „papírové“stravenky jako ceninu neúčtovala.

     • Autor: Anonymní

      Re: Je školní stravenka cenina ?
      Na stravence není hodnota, není nic, to samé na kartě – beru to jako „klíč“ jako „nástroj“ k odebrání něčeho, co je objednané, ale v dané chvíli nemusí být ještě uhrazené – dle systému – někde se platí předem, někde pozadu….. S pozdravem Olga

     • Autor: Anonymní

      Re: Je školní stravenka cenina ?
      a ještě poslední co jsem našla na netu:
      http://www.winsystem.cz/u_rubrika/u_008.htm
      Mrkněte na to a v podstatě to potvrzuje to, co jsem Vám napsala já. Každopádně je nutné ve vnitřní směrnici organizace o účetnictví popsat jak to je a bude…..Pěkný den. O.

     • Autor: pavel

      Re: Je školní stravenka cenina ?
      Děkuji za odpovědi.
      UZavřel jsem si to zatím tak,že stravenka ( kromě např. stravenek typu Gastrotur) není ceninou.Je jen jakýmsi nosičem informace o  nároku (objednání) jídla na daný den případně na daný druh jídla. Z toho logicky vyplývá,že v případě použití stravenka především slouží k vyúčtování
      stravného strávníkovi a to v počtu odpovídajícím
      odebraným stravenkám ( objednávkám).Od odebraných stravenek se pak odečítají stravenky
      včas a vnitřní směrnicí daným postuopem odhlášeným.Objednávky(stravenky) včas neodhlášené se účtují jako odebrané. Dál to znamená,že strava by neměla být vydána bez platné ( nebo náhradní ) stravenky a dál to,že by mělo být používány takové stravenky ,které se obtížně falšují.Pak by na konci ( u kuchařek) m´ěly být stravenky spočítány a v „hrnci“ by měly zůstat jídla objednaná,ale neodebraná (neodlahášené stravenky). Součadt stravenek a jídeĺ v hrnci by měl činit sumu jídel objednaných.
      Setkávám se však s praxí ,že výše uvedené principy se z různých důvodů porušuji.
      a) účtuje se bez ohledu na to jestli byly stravenky odebrány či ne ´
      b) vydává se jídlo bez stravenek
      c) s počítáním stravenek si nikdo hlavu neláme.
      Máte podobnou zkušenost a co je důvodem k podobným postupům ?
      SEtkal jsem se s postupem,kdy je první pri

     • Autor: Alena

      Re: Je školní stravenka cenina ?
      Nebylo by lepší přejít od stravenek ke kartám nebo čipům? Myslím si že stravenky jsou již zastaralý způsob výdeje, nehledě na to, že je s tím moře práce. Nevím jak jste na tom finančně, ale pokud byste na to měli, vřele doporučuji. My už takhle vydáváme osmý rok a neměnila bych.

     • Autor: Olga

      Re: Je školní stravenka cenina ?
      Ano,asi tak nějak-stravenka je jen nosič info. (mimo gastrotour). Já bych ale neřekla,že stravenka v případě použití především slouží k vyúčtování strávníkovi. Prostě je to papírek, který je nutný předložit při odebrání stravy. Mluvíme-li o školní jídelně, tak podle školského zákona §30 musíte vydat vnitřní řád-v tomto paragrafu je specifikováno, co tam má být-pokud je školní jídelna,potom bych si tam uvedla i stravenky a jaký je postup,když stravenka není-je zapomenuta, ztracena atp.-nikoliv tedy ve směrnici. Účtujete pouze o prodaných obědech-a už neúčtujete o tom, jestli byly skutečně odebrány. Ano, součet by měl být tím součtem,který uvádíte,ale!…normy s přídavky nepočítají, takže odkud se berou přídavky-? no právě z těch nevyzvednutých-pokud tedy striktně nedáváte porce jaká je nanormovaná a pokud strávník stravenku nemá tak má smůlu-potom je součet součtem.

     • Autor: Olga

      Re: Je školní stravenka cenina ?
      a teď k bodům a)-účtuje se pouze o prodaných obědech. Pokud zbydou nějaké obědy a prodáte je dál za zvýhodněnou cenu, pak je to další výnos. b)bez stravenek-záleží na systému-pokud dovolíte strávníkům bez stravenky tak za jakých podmínek např.omezení časové „až na konci výdeje“, nebo mají smůlu (to je výhoda např. u karet,kdy přes PC bez karty záznam provedete a je jistota,ze s tou kartou už nikdo další jít nemůže-což se u jako zapomenuté stravenky nemůže vyloučit) a poslední c)s počítáním stravenek si hlavu nikdo neláme-pokud jste šéf a ve své organizaci to takto chcete, musíte si to nechat od účetní spočítat-ale s ohledem na to, že je nejlepší všechno rozdat těm, kteří na oběd přijdou pozbývá počítání jakýkoliv smysl…ale je to na Vás. Moje kuchařky mají přímo povinnost přidávat a to i v průběhu-prože ví, jak má porce vypadat a když někdo křičí, že chce méně, kuchařky už za tu letitou praxi ví, jak výdej běží a kolik můžou přidávat….

     • Autor: Pavel

      Re: Je školní stravenka cenina ?
      Opět musím nic než souhlasit. Pokud mi systém
      partneři ( ředitel školy,strávníci rodiče,učitelé, pasanti atd.) zaměstnanci a platící ( krajský úřad.magistrát,MSMT) umožní používat selský rozum,pak samozřejmě dospěji k rozumnému chování,které popisujete. To zn. vím,že část osob
      si stravu neodhlásí a tedy neodebere,někdo chce více a někdo méně a já tedy ně+kmou dám méně a někomu přidám a v důsledku neplýtvám. Bohužel rozumně se chovající všichni účastníci jsou většinou chimérou a musím vždy počítat s nejhorším.
      a) že si uspořené potraviny odnese personál
      b) že každému musím dát porci,kterou si zaplatil
      ( pro někoho moc,pro druhého málo) jinak mám
      problém
      c) atd ……
      Uzavírám pro sebe :
      a)honem pryč od stravenek
      b)kdo chce přidat si musí připlatit ála Eurest (
      knedlík 2 kč atd.)
      c) malé porce dávat nesmím (penízexvýživová
      norma) tak ty holt vyhodím nebo budeme muset tlačit na změnu normy,aby bylo možné se dohodnout o snížení normy se zákonným zástupcem při snížení např, normativu na potraviny.
      Hle jaké závěry lze rozpoutat jen kolem stravenek.

     • Autor: Olga

      Re: Je školní stravenka cenina ?
      … těch závěrů by mohlo být ještě více 🙂 Záleží na tom, v jakém postavení v daném provozu jste Vy osobně.

     • Autor: Olga

      Re: Je školní stravenka cenina ?
      … ale zpět k Vašemu úplně původnímu dotazu-myslím, že se shodneme, že „strvenka“-typu stravenka školní jídelny – není cenina. Ostatní je na zavedení nějakého režimu-systému-řádu atp.

     • Autor: pavel

      Re: Je školní stravenka cenina ?
      jsem v takové pozici,že mohu použít selský rozum.snažím se tedy najít nejlepší možný systém pro všechny.a) hospodárný b)zúčtovatelný c)jednoduchý

      1. Bez stravenek
      2. Bezhotovostní platby a individuální účty
      3. Plánování a řízení skladu
      4.

  • Autor: Agáta

   Re: Je školní stravenka cenina ?
   co je to stravenka – pochopíte v okamžiku, kdy zjistíte, že si je děti udělají na kopírce a chodí na černo, bez zaplacení. Když si odhlásí, a stejně jdou na oběd – u okýnka řeknou, že ji zapomněli, ztratili apod. Nebo si ji rozpůlí a jdou dva na jednu. Cokoliv. Jednoho dne jsem se naštvala a řekla – a dost! Pořídili jsme karty , snímače a podobné vymoženosti. A je klid. Jsme velká škola a po zavedení kartiček se nám dost zvýšil počet vařených obědů. Chodili na černo, holoubkové.Pokud nebudou stravenky evidované, může v tom být jakýkoliv holubník.I paní účetní může pár bložků dát dětem jen tak, žejo.

   • Autor: pavel

    Re: Je školní stravenka cenina ?
    Vyřešili jsme to samozřejmě stejně.Skutečně jediným rozumným řešením je zavést elektronický systém. Nicméně mnoho škol stále používá stravenky takže je tato věc stále navýsost aktuální.
    Takžeo pakuji otázku : Jak se chovat ke stravence ? Je to cenina nebo ne ?
    Pavel

    • Autor: Olga

     Re: Je školní stravenka cenina ?
     Stravenky jsem používala roky,než jsme přešli na karty, ale jako o ceninách jsem o tom nikdy neúčtovala – stravenka byla pouze dokladem o tom, že je zaplaceno a na požadovaný výdej stravy v daný den je skutečně nárok. Na „kartu“ lze také pohlížet jako na elektronickou peněženku, takže spíše opět jako materiál-tedy nástroj k odebrání objednané služby. Pouze Vám zacituji český účetní standard č. 517 odt. 3.5 Ceniny:

     • Autor: Anonymní

      Re: Je školní stravenka cenina ?
      Na účtu 263-Ceniny se účtuje stav a pohyb cenin (jako jsou poštovní známky, dálniční nálepky, kolky, telefonní a ostatní karty, mají-li hodnotu před jejich vydáním, ze které bude moci být po vydání do používání čerpáno). Na tomto účtu se účtují rovněž stravenky do provozoven veřejného stravování -……. to jsou tzv.gastrotourky atp. pro veřejné stravování tedy restaurace = moje poznámka…… Ceniny svěřené pracovníkům na předem stanovené účely se účtují jako pohledávky za zaměstnanci. Možná se někomu podaří najít přesnější specifikaci-cenin. Ale pro účely školního stravování bych já tyto „papírové“stravenky jako ceninu neúčtovala.

     • Autor: Anonymní

      Re: Je školní stravenka cenina ?
      Na stravence není hodnota, není nic, to samé na kartě – beru to jako „klíč“ jako „nástroj“ k odebrání něčeho, co je objednané, ale v dané chvíli nemusí být ještě uhrazené – dle systému – někde se platí předem, někde pozadu….. S pozdravem Olga

     • Autor: Anonymní

      Re: Je školní stravenka cenina ?
      a ještě poslední co jsem našla na netu:
      http://www.winsystem.cz/u_rubrika/u_008.htm
      Mrkněte na to a v podstatě to potvrzuje to, co jsem Vám napsala já. Každopádně je nutné ve vnitřní směrnici organizace o účetnictví popsat jak to je a bude…..Pěkný den. O.

     • Autor: pavel

      Re: Je školní stravenka cenina ?
      Děkuji za odpovědi.
      UZavřel jsem si to zatím tak,že stravenka ( kromě např. stravenek typu Gastrotur) není ceninou.Je jen jakýmsi nosičem informace o  nároku (objednání) jídla na daný den případně na daný druh jídla. Z toho logicky vyplývá,že v případě použití stravenka především slouží k vyúčtování
      stravného strávníkovi a to v počtu odpovídajícím
      odebraným stravenkám ( objednávkám).Od odebraných stravenek se pak odečítají stravenky
      včas a vnitřní směrnicí daným postuopem odhlášeným.Objednávky(stravenky) včas neodhlášené se účtují jako odebrané. Dál to znamená,že strava by neměla být vydána bez platné ( nebo náhradní ) stravenky a dál to,že by mělo být používány takové stravenky ,které se obtížně falšují.Pak by na konci ( u kuchařek) m´ěly být stravenky spočítány a v „hrnci“ by měly zůstat jídla objednaná,ale neodebraná (neodlahášené stravenky). Součadt stravenek a jídeĺ v hrnci by měl činit sumu jídel objednaných.
      Setkávám se však s praxí ,že výše uvedené principy se z různých důvodů porušuji.
      a) účtuje se bez ohledu na to jestli byly stravenky odebrány či ne ´
      b) vydává se jídlo bez stravenek
      c) s počítáním stravenek si nikdo hlavu neláme.
      Máte podobnou zkušenost a co je důvodem k podobným postupům ?
      SEtkal jsem se s postupem,kdy je první pri

     • Autor: Alena

      Re: Je školní stravenka cenina ?
      Nebylo by lepší přejít od stravenek ke kartám nebo čipům? Myslím si že stravenky jsou již zastaralý způsob výdeje, nehledě na to, že je s tím moře práce. Nevím jak jste na tom finančně, ale pokud byste na to měli, vřele doporučuji. My už takhle vydáváme osmý rok a neměnila bych.

     • Autor: Olga

      Re: Je školní stravenka cenina ?
      Ano,asi tak nějak-stravenka je jen nosič info. (mimo gastrotour). Já bych ale neřekla,že stravenka v případě použití především slouží k vyúčtování strávníkovi. Prostě je to papírek, který je nutný předložit při odebrání stravy. Mluvíme-li o školní jídelně, tak podle školského zákona §30 musíte vydat vnitřní řád-v tomto paragrafu je specifikováno, co tam má být-pokud je školní jídelna,potom bych si tam uvedla i stravenky a jaký je postup,když stravenka není-je zapomenuta, ztracena atp.-nikoliv tedy ve směrnici. Účtujete pouze o prodaných obědech-a už neúčtujete o tom, jestli byly skutečně odebrány. Ano, součet by měl být tím součtem,který uvádíte,ale!…normy s přídavky nepočítají, takže odkud se berou přídavky-? no právě z těch nevyzvednutých-pokud tedy striktně nedáváte porce jaká je nanormovaná a pokud strávník stravenku nemá tak má smůlu-potom je součet součtem.

     • Autor: Olga

      Re: Je školní stravenka cenina ?
      a teď k bodům a)-účtuje se pouze o prodaných obědech. Pokud zbydou nějaké obědy a prodáte je dál za zvýhodněnou cenu, pak je to další výnos. b)bez stravenek-záleží na systému-pokud dovolíte strávníkům bez stravenky tak za jakých podmínek např.omezení časové „až na konci výdeje“, nebo mají smůlu (to je výhoda např. u karet,kdy přes PC bez karty záznam provedete a je jistota,ze s tou kartou už nikdo další jít nemůže-což se u jako zapomenuté stravenky nemůže vyloučit) a poslední c)s počítáním stravenek si hlavu nikdo neláme-pokud jste šéf a ve své organizaci to takto chcete, musíte si to nechat od účetní spočítat-ale s ohledem na to, že je nejlepší všechno rozdat těm, kteří na oběd přijdou pozbývá počítání jakýkoliv smysl…ale je to na Vás. Moje kuchařky mají přímo povinnost přidávat a to i v průběhu-prože ví, jak má porce vypadat a když někdo křičí, že chce méně, kuchařky už za tu letitou praxi ví, jak výdej běží a kolik můžou přidávat….

     • Autor: Pavel

      Re: Je školní stravenka cenina ?
      Opět musím nic než souhlasit. Pokud mi systém
      partneři ( ředitel školy,strávníci rodiče,učitelé, pasanti atd.) zaměstnanci a platící ( krajský úřad.magistrát,MSMT) umožní používat selský rozum,pak samozřejmě dospěji k rozumnému chování,které popisujete. To zn. vím,že část osob
      si stravu neodhlásí a tedy neodebere,někdo chce více a někdo méně a já tedy ně+kmou dám méně a někomu přidám a v důsledku neplýtvám. Bohužel rozumně se chovající všichni účastníci jsou většinou chimérou a musím vždy počítat s nejhorším.
      a) že si uspořené potraviny odnese personál
      b) že každému musím dát porci,kterou si zaplatil
      ( pro někoho moc,pro druhého málo) jinak mám
      problém
      c) atd ……
      Uzavírám pro sebe :
      a)honem pryč od stravenek
      b)kdo chce přidat si musí připlatit ála Eurest (
      knedlík 2 kč atd.)
      c) malé porce dávat nesmím (penízexvýživová
      norma) tak ty holt vyhodím nebo budeme muset tlačit na změnu normy,aby bylo možné se dohodnout o snížení normy se zákonným zástupcem při snížení např, normativu na potraviny.
      Hle jaké závěry lze rozpoutat jen kolem stravenek.

     • Autor: Olga

      Re: Je školní stravenka cenina ?
      … těch závěrů by mohlo být ještě více 🙂 Záleží na tom, v jakém postavení v daném provozu jste Vy osobně.

     • Autor: Olga

      Re: Je školní stravenka cenina ?
      … ale zpět k Vašemu úplně původnímu dotazu-myslím, že se shodneme, že „strvenka“-typu stravenka školní jídelny – není cenina. Ostatní je na zavedení nějakého režimu-systému-řádu atp.

     • Autor: pavel

      Re: Je školní stravenka cenina ?
      jsem v takové pozici,že mohu použít selský rozum.snažím se tedy najít nejlepší možný systém pro všechny.a) hospodárný b)zúčtovatelný c)jednoduchý

      1. Bez stravenek
      2. Bezhotovostní platby a individuální účty
      3. Plánování a řízení skladu
      4.

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se