Přeskočit na obsah

jidlo v mš

  • Autor: mirous

    jidlo v mš
    Dobrý den chtěla bych se zeptat jak je to se stravou v MŠ je možné aby dítě navštěvovalo MŠ a neodebíralo svačiny ani obědy.Nemá žádné zdravotní problémy pouze to nechtěj rodiče dítěte.Je na to nějaký předpis atd.Připadá mi divné že všichni budou svačit a on se jen dívat.Děkuji moc všem za příspěvek

    • Autor: pepinda

      Zkuste to vyhledat ve vyhlášce č. 107/2005

      • Autor: ved.

        Pokud je dítě přítomno v zařízení v době podávání svačinky či oběda strava se musí odebírat. Ve vyhlášce to určitě najdete je to tam.

        • Autor: eva2

          §4 odst.3 Vyhl.č107/2005 Sb – dítě v mateřské škole má právo denně odebrat oběd a další jídlo…podle vzdělávacího provozu

          Vyhl.č14/2005 Sb o předškolním stravování v § 4ods.1 stanovuje:
          Při přijetí dítěte do mš stanoví ředitel mš po dohodě se zákonným zástupcem dítěte způsob a rozsah stravování. rozsah se stanoví tak, aby se dítě, je-li v době podávání jídla přítomno v mš stravovalo vždy

        • Autor: eva2

          §4 odst.3 Vyhl.č107/2005 Sb – dítě v mateřské škole má právo denně odebrat oběd a další jídlo…podle vzdělávacího provozu

          Vyhl.č14/2005 Sb o předškolním stravování v § 4ods.1 stanovuje:
          Při přijetí dítěte do mš stanoví ředitel mš po dohodě se zákonným zástupcem dítěte způsob a rozsah stravování. rozsah se stanoví tak, aby se dítě, je-li v době podávání jídla přítomno v mš stravovalo vždy

          • Autor: mirous

            Děkuji všem za odpověd.

      • Autor: Eva Flejberková

        Podle vyhlášky č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání, v platném znění, § 4 odst. 1 při přijetí dítěte do mateřské školy stanoví ředitel mateřské školy po dohodě se zákonným zástupecem dítěte způsob a rozsah stravování dítě. Rozsah se stanoví tak, aby se dítě, je-li v době podávání jídla přítomno v mateřské škole, stravovalo vždy.

      • Autor: dada

        To jsou ale divní rodiče.

    • Autor: hygienička

      Nebude se dívat, ale matka bude chtít podávat stravu, kterou si dítě přinese ( to je bohužel dnešní trend některých matek) z domova. Proto by bylo dobré, aby si ředitelka prosadila, že bude konzumovat stravu připravenou v MŠ.

      • Autor: káča

        A to tedy prosím o radu, zda je toto možné a maminka si bude stále prosazovat svoje, že dítě bude mít stravu z domu a takových tam bude třeba deset, jak pak by ta paní kuchařka těm dětem všechno stihla ohřát každému něco jiného a ještě školní obědy atd.atd. to snad ani na to nikdo nemůže přistoupit, jakýpak dnešní trend. Já už ale nemám vážně slov.

        • Autor: Radkaa

          Přesně jak píše Eva o dva příspěvky výše. S ředitelkou domluvit podmínky přijetí dítěte do MŠ, pokud je v zařízení, stravuje se vždy a napsat do provozního řádu ŠJ. U nás si ani dítě s bezlepkovou dietou nenosí jídlo z domu. Prostě vaří kuchařky. Ředitelka by měla spolupracovat s vedoucí ŠJ a měla by dbát na to, aby dobře fungovala také jídelna!

          • Autor: Kajka

            To ze jsou dnes skolni jidelny ve stylu stravovani zaostale na to nemate slov?Nezlobte se na me,ale mnoztvi zeleniny a zravych potravin je ve skolce tak zalostne malo,ze se maminkam nedivim.A kdyz jsem byla v MS a videla jsem na obed detem smazene rizecky…?no nevim kdo by se mel zamyslet

          • Autor: Romana

            Já také nejsem spokojená s jídelnou v MŠ. Tři a půl roku se člověk snaží, aby dítě jedlo zdravě, a pak těžce narazí ve školce. Pořád omáčky s knedlíkem, guláš, segedínský guláš, vnitřnosti, uzené, na svačinku rohlík s nutelou, k pití umělé ovocné šťávy plné éček a cukru, obyčejná voda by děti asi otrávila, denně přijde s tím, že měl bonbón nebo lízátko. Dvakrát jsem si byla oběd vyzvednout, protože jsem nestihla syna odhlásit včas pro nemoc, a doufám, že při solení kuchařce zrovna tyto dva jen ujela ruka, protože tolik nesolí ani tchán, a ten cpe sůl i do jídla, které ještě vůbec neochunal. Pak se fakt nedivím, že některým maminkám už došla trpělivost.

          • Autor: Efka

            Dobrý den Romano,
            škoda, že nechodíte do naší školky. Dělám, co můžu, řeším každé jídlo a každou surovinu, snažíme se, aby strávníci měli opravdu kvalitní, výživné a pestré jídlo. ALE o to spousta rodičů nestojí! Nedávno mě přesvědčovali rodiče, aby ty jejich děti k hrachové kaši dostaly to uzené a k čočce jedině párek a ster. okurku! To se pak pracuje těžko, starší paní kuchařku těžko přesvědčuji ke změně, už jsem to chtěla kolikrát zabalit, ale naštěstí občas vystoupí nějaký rodič s poděkováním a za to mi to stojí. Možná to ovlivňuje i fakt, že jsme na vesnici… takže prosím nedávejte všechny školní jídelny do jednoho pytle.

          • Autor: Ibetka

            A kam to proboha chodíte do školky?

          • Autor: pepik

            Mohu se zeptat. A byla jste za vedoucí stravování s Vašim názorem na stravování? Vím, že je lepší problém ventilovat do okolí, než to řešit přímo. Jděte a uvidíte jak se k Vašemu názoru vyjádří.

        • Autor: tamara

          jo pokud kvalita toho jídla je NORMÁLNÍ tak jo, ale pokud dáváte dítěti na svačinu ve školce máslo z 2 týdny prošlym datumem, nebo hnusnou pomazanku z červené čočky. To se můžete prosazovat doma takoví věčí.

          • Autor: rohlik

            Vtip?Pravopis?Info o prošlých potravinách?Nelze než se tomuto příspěvku zasmát.Hezký den

          • Autor: zdenouš

            I u nás to bylo obdobné,jako u Efky.S tím rozdílem,že kuchařku mám mladší,takže si docela brzy zvykla na to,že nejsme čtrtá cenová,ale školní jídelna,kde holt musí vařit zdravě.

    • Autor: Kateřina K.

      Dobrý den, mě by zajímalo hned několik věcí ohledně stravování v MŠ. Nejdřív bych ráda konečně zjistila, kdo povoluje kuchařkám v MŠ i ZŠ používat umělá dochucovadla!? Kdo dovolil podávat ve školkách slazené fosforeskující nápoje!? kdo vymyslel, že děti budou dostávat k jídlu „paštikovou“ pomazánku= paštika + pomazánkové máslo- co to je za hnus!?!?!? Paštika je snad to nejpodřadnější, co člověk do sebe může dostat a mají se tím cpát děti??? A vše se skrývá pod pojmem- takové jsou normy, my je musíme dodržovat. Kde to jsme??? Tuna soli a samá chemie!? To přece vůbec nepatří do jídelníčku a už vůbec ne do toho dětského! Jsem rozčarovaná, protože doma vařím opravdu zdravě a chutně, a najednou moje dítě má jíst tyto paskvily!? Také by mě zajímalo, jestli mi někdo je schopen říct, proč je ve skoro každém jídle nalité mléko? Děti jsou telátka??? Lijete taky doma mléko do játrových knedlíčků, hrachové kaše, skoro do všech polévek…? Děkuji

      • Autor: ved.

        Telátka nejsou, ale existuje spotřební koš, milá paní Kateřino, stěžujete si na špatném místě. Musíte na ty co jsou nad náma, ať vám to vysvětlí proč nás k tomu nutí. Paštiky taky neuznávám, nerada to vidí i paní hygienička je to o svědomí paní vedoucí stravování, co na jídelníčky plánuje. A pokud Vám se skladba jídelníčku nelíbí zeptejte se na hygienické stanici co lze a nelze, ale zakázané žádné potraviny pro MŠ a ZŠ nejsou, třeba je paní vedoucí začátečnice a ještě se tak moc nevyzná co je pro děti to pravé.

        • Autor: Kateřina K.

          Děkuji Vám za odpověď. Vím, že existuje spotřební koš. Ve spotřebním koši ale určitě nenajdu umělá dochucovadla, paštiky atd. Paní kuchařka není rozhodně začátečnice, je to stará škola s permanentně nakvašeným výrazem, která jakoukoli změnu odmítá. Paní ředitelka se stále schovává za pojmem „směrnice“. Já rozhodně na ně nechci posílat hygienu, ani žádné jiné kontroly. Pouze nechápu, jak někdo, kdo nerozumí výživě, může s klidem rozhodovat o stravování našich nejmenších. Je to smutné… Jsem bohužel i přesvědčena o tom, že rodiče ani sami nekoukají na to, co kupují a dávají jíst svým dětem. První je pro ně cena a pak poutavý obal. Dnes máme schůzku v MŠ, takže se pokusím toto téma nadhodit, rozhodně ale nečekám úspěch. Ještě jednou děkuji za odpověď, zase jsem o něco informovanější. 🙂

          • Autor: ved.

            Paní Kateřino, pěkně to popsala paní Jana v příspěvku níže, je to opravdu tak a vy jste určitě moudrá žena, věřím, že se vám podařilo s paní vedoucí nebo kuchařkou po schůzce najít společnou řeč a jestli budete ještě číst tyto příspěvky dejte vědět jak jste dopadla.

    • Autor: Jana534

      Hezký den, je opravdu těžké se zavděčit všem – dneska si každý rodič myslí, že může radit, ač o školním stravování neví vůbec nic. Nevěřte tomu,že kuchařkám nezáleží na tom, co dětem předloží k jídlu.Pomazánka z paštiky je součástí norem pro přípravu svačin – pokud je na jídelníčku jednou měsíčně,kolik dítě té paštiky asi sní? Ad mléko: sama ho nepiju vůbec, ale dětem v MŠ se ho snažím předkládat co nejčastěji – máme předepsáno, kolik ho máme za měsíc spotřebovat.Kontrolní orgány toto vyžadují a za nedodržení bývají finanční postihy – Vy byste chtěla platit pokuty ze svého,nebo poslouchat rozezlené rodiče? A teď si vyberte, co je lepší – při platech ve stravování. Na změnu norem pro stravování musíte opravdu apelovat výše -min.zdravotnictví apod.Dělám svou práci ráda a největší odměnou jsou pro mě děti, které si přijdou přidat. Vás by asi taky nebavilo vařit zdravé jídlo, které máte ze dvou třetin vrácené ve zbytcích, ptž. většina dětí na takové stravování z domova není zvyklá.

      • Autor: Daja

        Ráda se připojuji k vašemu příspěvku.
        Nejsem ve školní jídelně zatím dlouho a vidím, že vůbec není jednoduché sestavovat jídelníček, aby byl nejen pestrý a odpovídal SK, nemluvě už vůbec o představách maminek a tím co opravdu chutná jejich dětem!!
        Zatím mám bohužel zkušenosti. že pokud uvaříme něco nového, třeba zdravého, děti to musí ochutnat vícekrát než si „zvyknouu“ ale to už „frflají“ paní učitelky, že se děti nenajedí a pokud vaříme klasická jídla – žádají změnu, co si vybrat?? Hezké dny všem

        • Autor: koumák

          moc děkuji za výstižnou odpověd a přiblížení školního stravování. Někdy mi přijde, že čím zdravější tím hladnější. Někdy velmi zdravé a drahé jídlo je v nádobě na zbytky ,ale na jídelníčku to zní zdravě. Já jsem z varianty středové, kde je možná obyčejné jídlo ,ale napapané děti.

        • Autor: Ibetka

          Pracuji v MŠ jako kuchařka už 10 let, rok od roku je to horší a horší, souhlasím s Vámi, rodiče jsou hlavní viníci.. Chtějí po nás zdravou výživu,doma ji samotní nepreferují… My musíme dodržovat normy a stejně vše končí v odpadcich..

      • Autor: andy1

        paní Jano534, je jasné, že některé děti nejsou na zdravé jídlo zvyklé z domova, ale proto jsme tu my, abychom je naučili, že se dá stravovat i jinak, nechceme dopadnout jak v americe, kde děti jsou už v jeslích živené na hamburgerech a hranolcích. My jsme se zapojili do programu od Bonduellu a dárečky za snědený ne zrovna populární oběd u nás fungují.

        • Autor: Sartuna

          Dobrý den,
          mohla bych se zeptat na program od Bonduellu, měl u vás úspěch? Lepší děcka lepší? Uvažuji, že bychom ho u nás ve škole také zavedli, ale nevím jak to funguje v praxi. Jak poznáte, že dítě oběd snědlo. Nebo kuchařky dávají razítka u okénka? děkuji Monika

    • Autor: zuzas

      Tak u nás hlavně nechce nová jídla vařit paní kuchařka. Neustále se ohrazuje, že děti jsou hladné, když si z nového jídla třeba jenom ďobnou. Těžko ji přesvědčuji na novinky. Přitom samozřejmě mají problém maláčci (tam ona vydává) a větší děti jsou v naprosté pohodě. Ale je to boj.

    • Autor: janka1

      Také mi není lhostejné, jak se stravuje moje vnouče v mat. škole. Sleduji jejich jídelní lístky a nejsem spokojena se skladbou. mléko se objevuje pouze 1 x v týdnu, ovoce 1 x v týdnu, zeleninové jídlo za celá měsíc ani jednou, sladká přesnídávka 3x do týdne a to kupovaný biskupský chlebíček, bábovka, babetka atd. Zkontaktovala jsem se s vedoucí stravování, tvrdila mi že děti mléko odmítají,mají alergie a pod, ovoce měli v kompotu.Nevěřím, že splňují spotřební koš. Jsem znepokojena, vím o čem mluvím, sama dělám vedoucí stravování v jiném kraji již 27 let Sleduji na „jídelnách“ hodnocené JL a snažím se ,aby skladba JL na naší mat. škole odpovídala doporučené pestrosti pokrmů v návaznosti na spořební koš a dodržuji Zásady pro sestavování jídlních lístků / vyšlo v časopisu Výživa 5/2007 Děti v naší mat. škole nedostávají instatní nápoje, uzené, uzeniny, paštiky, mají dostatek ovoce, zeleniny, mléka, mléčných výrobků. Bohužel mé vnouče musí sníst to,co mu předloží.

    • Autor: andy1

      Dobrý den, i já se přidám ráda do diskuze, protože ne všude je to, co zde píšete – naštěstí. Také jsem doma zvyklá pro děti vařit zdravě a z kvalitních surovin a to samé dodržuji v práci. Podravka, polévky v prášku, šťávy v prášku, polotovary a jiné podobné do naší kuchyně nesmí, vždycky říkám, že jedině přes mou mrtvolu. Jsem tady druhý rok a věřte, nevěřte, teď jsme měli poprvé párek do Frankfurtské polévky a to kvalitní Frankfurtský párek, jinak uzeniny nahrazujeme kvalitní kuřecí prsní šunkou. Ale vím, že někde to bohužel funguje, tak jak píše paní Kateřina, zrovna ve školce, kde mám svou dceru. Tam se teď změnila vedoucí školní jídelny a já se nestačím divit. Každý týden mají sladké jídlo, každý týden knedlíky, ke svačině se střídá chléb s máslem s chlebem s taveným sýrem, jednou se šunkovým, jednou s obyčejným, podruhé s žampionovým, když je změna tak dají Lipánka na který mám averzi, sám cukr a tuk a nic z toho. Jediná možnost, zkusit se ozvat, ale jestli to k něčemu bude nevím

    • Autor: Kacaluci

      pročítám tady příspěvky, také nejsem spokojena s používanými surovinami při přípravě jídla pro nejen tříleté dětičky ve školce a ráda bych se ozvala vejš…
      ale nevím, na jaký kontrolní orgán se mohu obrátit s prosbou o prověření používaných surovin (např. instatní polévky) ve školní jídelně.
      Poradíte mi někdo?

      • Autor: hygienička

        na žádný….každý výrobce ručí za kvalitu prodávaných (vyrobených) surovnin. Neexistuje seznam zakázaných surovin, které nelze používat v předškolním nebo školním stravování jen seznam doporučených omezení (ten není právně závazný). Na kontrolní orgán se můžete obrátit v případě, že si myslíte, že surovina by mohla způsobit zdravotní problém – např.se vidět plíseň, zapáchá apod. Pohodový den.

        • Autor: ved.

          Děkujeme paní hygieničce za příspěvek a vyjadření se k diskusi, snad to bude pro zde dotazující se maminky dostatečná orientace.

    • Autor: Tara

      Když jsem před 5-ti lety nastoupila do práce plna ideálů o zdravém vaření a jídelníčku, kde dětem vypíšu vše zdravé co ten den dostanou….
      To jsem netušila, že mi budou dospělí vyčítat luštěniny, děti o pohance, jáhlách… říkat ble to jíst nebudu. Netušila jsem, že když uděláme guláš, nebo řízek uslyším „no konečně normální jídlo“. Dál se snažím o zdravější pokrmy, ale do jídelníčku už to zdravé neuvádím ( nepíšu použití cizrnové či pohankové mouky, jasmínové rýže…) V jidelníčku mám napsáno Sekaná pečeně, bramborová kaše a děti papají, dříve jsem v závorce ještě uváděla použití např.: sojového masa, cizrnové mouky…

    • Autor: Tara

      A ještě bych Vám chtěla napsat, jak jsem vyřešila jednu stížnost od rodiče. Před rokem nastoupila do ZŠ dívenka nic moc nejedla, jednou nechtěla maso, podruhé omáčku. Její maminka si neustále stěžovala u ředitele, že její dcera nedostala oběd, že jsme jí nepřidaly, že dostává na talíř malé porce a vůbec nevaříme zdravě a chutně. Tak jsem se s touto maminkou dohodla, aby si jeden den udělala čas a přišla se na výdej oběda podívat. Seznámila jsem jí se vším, ukázala jsem jí výdejku potravin, aby věděla z čeho je jídlo uvařené. Oběd ochutnala a zjistila, že je velmi dobrý. Mohla se na vlastní oči přesvědčit kolik dětem vydáváme a kolik toho vracejí, byla v šoku, když její dcera si poručila jeden bramborový knedlík a maso nechtěla. Kuchařka jí dala na talíř vše co bylo součástí oběda a malá se urazila a vše hned chtěla vrátit do okénka na odnášení použitéhpo nádobí. Milé dámy nebojte se Vašim strávníkům a jejich pochybovačným rodičům dkázat jak jste skvělé a že své práci rozumíte.

    • Autor: janav.

      Chyba je také ta, že není nikde požadovené vzdělání na ved. ŠJ. Každá máma si myslí, že může dělat ved.ŠJ, když umí doma uvařit a ředitelky v MŠ berou na toto místo své známé. Pak to tak vypadá. Každá vedoucí by se měla neustále vzdělávat. (nové poznatky o výživě, nové technologie). Měl by být karierní řád. Dělám ved. ŠJ už 30 let a hodně se toho změnilo a neustále mění. A taky nejsem spokojená s tím, co jí moje vnučka ve školce. (např. 4 x za týden rama) A kde si ztěžovat? Česká školní inspekce, krajské metodičky, MŠMT.

      • Autor: laky

        Jak to tady čtu tak uvažuji, proč se nejde spojit a něco s tím udělat???
        Tolik maminek, babiček, pracovnic ŠJ. Myslíte, že by se s tím nepohnulo? Co asociace ŠJ?

      • Autor: matka

        Ano a já vám můžu zase napsat svoji zkušenost. Zrovna to je u nás aktuální a budu podávat stížnost zřizovateli školky, protože se nedá s učitelkou ani ředitelkou domluvit na normálním lidském přístupu k dětem. Syna, má 6 let a je to takové to mimořádně chytré dítě, vnímavé, bohužel na nějaké vjemy asi přecitlivělé nutí ve školce do jídla i když se mu chce zvracet nebo zvrací. Trestají ho za to, že nechce jejich hnusné pomazánky – a to vám chci napsat, já je totiž jím ty jejich obědy a svačiny, on to nechce, svačinu nikdy – třeba tím, že si nesmí na obědě přidat, zatímco jiné děti si přidávat smí. Nedají mu suché pečivo, i když není schopen pozřít namazané (i přes moji žádost). Tyto děti mají svá specifika. Nejsou všechny děti stejné a ne všichni si vymýšlejí. Takže k té kvalitě. Já to vše jím a sleduji jídelní lístek pravidelně a mám přehled. A bohužel to moc dobré nemají, a to jsem pomazánková, sním skoro vše.

        • Autor: Líída

          Dobrý den matko, já teda vůbec nechápu, proč jíte školní obědy , když vám vůbec nechutnají , a jak jste se dostala ke školním svačinkám, to nehápu. Ale přesto je jíte , i když jsou úplně hnusné. Celý tento příspěvěk mě příjde úplně zcestný. 🙁

          • Autor: pepik

            Dobrý den matko, mě jako vedoucí stravování také zajímá, jak se k  obědům a svačinkám dostanete. Buď jste zaměstnanec dané Mš a nebo prezentujete názory jiných maminek.

          • Autor: tevka

            Milá paní matko! Pracuji jako kuchařka v mš a dovolím si pár postřehů z praxe. Přibývá dětí, které nepapají to či ono. Pomazánky, puding, zeleninu… Mnohdy proto, že je z domu neznají. Maminky nemají čas, vezmi si jogurt z ledničky, přesnídávkovou kapsičku, nebo nasypat lupínky je rychlejší a jednodušší. Děti si na novou chuť musí zvyknout a naučit se ji. To trvá 5 -7 ochutnání. Pokud občas nesní celou svačinu, věřte mi, že do oběda ve zdraví a následků přežije. Pokud dostane suché pečivo, vzápětí ho vyžadují i ostatní děti, které dosud jedly bez problémů. Podobné to je i u výdeje oběda – vydám 8 jídel 9.dítě si řekne bez masa a většina dalších také nechce. Máme také maminku, která vyžaduje vše nenamazané – s vyjímkou džemu a nutely – to má holčička ráda a to ji namazat musíme… Nepije ani čaj, mléko, kakao… Pouze studenou kohoutkovou vodu. Vodu ano, během dne jako pitný režim,to souhlasím a dostávají ji. Ale první jídlo dne – suché pečivo a studená voda mi opravdu nepřipadá OK

        • Autor: Iva K.

          …hnusné pomazánky, nedají suché pečivo, nesmí si přidat …? Dovolím si odhadovat, že jste asi trochu nešťastná ze vzniklé situace. To je mi líto. Pokud jste uznala, že se Vašemu dítěti děje příkoří, tak to řešte hned! Píšete, že „tyto děti mají svá specifika“. Nevím o jaká specifika se jedná, jak dlouho se tím Váš syn trápí, ale jistě Vám někdo poradí. Začněte ještě jednou u paní učitelky a ředitelky a pokuste se o domluvu a pochopení (oboustranné). Znají Vašeho syna jistě dobře (hlavně jde o něj) a mohou Vás nasměrovat. Pokud nebudete s jejich názorem ztotožněna, tak máte možnost kontaktovat zřizovatele nebo dozorové orgány. S problémem „přecitlivělé, pozřít namazané, zvrací“ bych se neostýchala požádat o radu pedagogicko-psychologickou poradnu.

          • Autor: tevka

            ..pokračuji..Někdy mám pocit,že brzy budeme mít u výdeje tabulku se jmény dětí a  označené ten tohle chce a tohle ne..Píši o dětech zdravých, bez diety, nebo alergie. Jinak názor, že podmínky stravování stanoví ředitelka při přijetí – ano pokud je v okolí málo míst ve školkách. Pokud nemáte naplněnou kapacitu naslibuje se rodičům vše co si vymyslí a chtějí slyšet…Toť moje zkušenost z praxe

        • Autor: marcik11

          Vážená paní ,,matko“, to co zde popisujete není podloženo zdravotními problémy, které by byly doloženy lékařem a ani v tomto případě není MŠ povinna vyhovět. Bohužel MŠ je kolektivní zařízení, které se musí řídit určitými předpisy, zákony a pravidly. Věřte,že jich není málo a jejich dodržování je přísně kontrolováno. Nikdo si nedovolí něco vědomě porušovat. Mohlo by to taky na vašem zařízení dopadnout tak, že by si diktovali své požadavky i ostatní rodiče, dětem by se nedávaly jejich neoblíbené potraviny apod. Pokud požadujete speciální přístup, zajistěte dítku za ne malý peníz soukromé zařízení, kde jsou na to možná uzpůsobeni a mají snad i větší prostor pro individuální přístup.

    • Autor: adka

      Dobrý den,nezlobte se jestli odbočuji od diskuze, ale hledaly jsem nejbližší téma k MŠ.
      Prosím poraďte nám?
      Můžeme být na konci kalendářního roku s finnační bilancí v mínusu ( říjen/listopad byli děti hodně nemocné).
      Děkujeme za radu.

      • Autor: luky

        No měly by jste být na 0,-, ale pokud si reálně odůvodníte proč tomu tak je a že se opravdu nedalo nic udělat tak během ledna-února to doženete. Záleží jaká je částka:-)

    • Autor: Pekařka

      Neexistuje žádný předpis, který by stanovil, jak má vypadat finanční bilance ke konci kal. roku. Logicky po novém roce přijdou stejní strávníci, kteří chodili v prosinci. ALE – asi je třeba mít toto ošetřeno nějakým vnitřním předpisem ve škole (školce). Tady v Ostravě bylo nepsaným pravidlem (už když jsme patřili pod obec), vyrovnat limit ke konci kal. roku na +- 200,- Kč, v minulosti dokonce +- 20,- Kč. Vloni jsem poprvé měla dost ušetřeno, bylo mi líto peníze „promrhat“ za zbytečnosti, když se od ledna zvyšovalo DPH a nikdo nevěděl, jak to bude. No a kontrola z obce mi to letos vyčetla. Podle ní je třeba limit vyrovnávat každý měsíc co neblíže k nule, což je naprosto nemožné, doma taky denně nikdo neuvaři jídlo za stejnou cenu. Bohužel se mi od září také nedařilo jejich požadavek splnit, ale po zkušenosti z kontroly ke konci prosince vyrovnám na co nejmenší rozdíl, abych zase příští rok nebyla kárána. Takže ač předpis neexistuje, může vám to být vytýkáno.

      • Autor: Magda P.

        Dobrý den, nuluje vám nový program od Vis finanční bilanci k 1.1.? Byla jsem zvyklá FB nulovat k 31.12 ale nový program mi zůstatek stejně přepíše do ledna.

        • Autor: Radkaa

          Nechávám zůstatek pár haléřů a ty se automaticky převedou do nového roku.

    • Autor: Pekařka

      Pokračování – Podstatné je ale mít splněný spotřební koš, jako ostatně každý měsíc. Přeji hezký adventní čas s klidem na práci a také na potřebný odpočinek.

    • Autor: zdenda

      Zůstatek se mi převádí do nového roku,snažím se o co nejmenší zůstatek koncem školního roku.Hezký nový rok a dnešní večer Vám všem.

    • Autor: Radka B.

      Chtěla bych se zeptat, jak má fungovat stravování v dětské skupině – konkrétně v nemocnici? Má se držet stejných podmínek jako mateřská školka – nutnost spotřebního koše, povinnost zařadit určité potraviny x krát v týdnu? Děkuji nutriční terapeut

      • Autor: jentak

        Zřizovatelem nemocnic jsou kraje. které mají také metodičku školního stravování a ta by vám měla nejlépe odpovědět na váš dotaz

    • Autor: roni

      Dobrý den,chci se zeptat,zda má rodič,který si přijde pro oběd nárok i na ranní svačinu.
      Děkuji

      • Autor: Zalka

        Když si pro ni přijde v době svačiny, tak ano – pak s ohledem na hygienické předpisy dochází k likvidaci

    • Autor: roni

      děkuji

    • Autor: jjjj

      my dáváme ovoce místo svačiny rodič to má placené a nemůže si přijít v 9 ráno pro svačinu a potom v poledne pro oběd

    • Autor: Maja z Olomouce

      Zajímalo by mne, když hovoří vyhláška 107 o tom, že dítě má právo při celodenním pobytu v MŠ na hlavní jídlo a dvě jídla doplňková, zda toto právo je nutně povinností. Ve školce máme fungující režim, ranní, chcete-li dopolední svačinku si děti přináší ve svačinkových krabičkách z domova. Svačí dle svých potřeb v rozmezí od otevření MŠ do 9.30. Oběd a odpolední svačinku odebírá ve školce. Děti do školky přichází od 6.55 hodin do 9.00. Někdo si přinese snídaní, někdo třeba už jenom kousek ovoce, když přichází z domova nasnídané a přijde do školky až k 9.00 hodině. Porušuje školka zákon? Díky za názor
      Podotýkám, že kontrola dodržení konzumace vlastní svačiny existuje a funguje.

    • Autor: LucieJ

      Dobrý den, ráda bych poprosila o radu, popř. vyjádření. Syn má od lékaře ze zdravotních důvodů nařízenou bezlepkovou a bezmléčnou dietu. Navštěvuje MŠ, kde není možnost takovou dietu připravit, ale dají/ohřejí mu to, co mu donesu. Ale – prý protože je přítomen v MŠ, tak je zároveň i strávník a musí odebírat i platit školkovou stravu! Takže nosíme do MŠ dietní stravu pro syna a z MŠ nedietní kvůli nějakému nařížení. Lze nějakým způsobem podložit/někde dohledat výjimku pro tento případ – aby dítě s nařízenou dietou nemuselo odebírat jídlo, které stejně nebude jíst? Děkuji, Lucie

    • Autor: zdenouš

      Lucie u nás ve školce bylo také děcko s bezlepkovou dietou,rodiče si nosili jídlo,které bylo ohříváno.Vůbec by mě nenapadlo dítěti účtovat jídlo,které ve školce nesnědlo.Nestačím se divit,co se tady píše.Ale vše je o lidech a jejich přístupu k ostatním.

      • Autor: dudek

        Dobrý den,
        máme v MŠ dítě, které má speciální dietu. S rodiči mám sepsanou dohodu o individuálním stravování, nosí si své jídlo, které my ohřejeme a dítě platí pouze školkovné. Aby platilo jídlo, které neodebere, je nesmysl.

      • Autor: Spaky2

        Také máme ve školce děti, které nemohou ze zdravotních důvodů školkovou stravu. Máme s rodiči podepsanou dohodu o donášce vlastní stravy a dětem účtuji pouze školkovné, dokonce je ani neuvádím jako strávníky ve výkazu. Nevidím důvod platit školkové jídlo, paní vedoucí ať se informuje u metodičky.

    • Autor: ivka6

      Když navštívíte jakékoliv provozovny služeb a nabízenou službu nevyužijete, budete ji platit?
      Také ne.
      Škola má povinnost zabezpečit školskou službu, vy pouze právo využít. Nikde ve vyhlášce o školním stravování není u strávníka uvedena povinnost. § 4, odst. 3 vyhl. č. 107/2007 Sb., o školním stravování, v platném znění uvádí: dítě v mateřské škole „má právo“.

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se