Přeskočit na obsah

Metodický pokyn

 • Autor: vedoucí8

  Metodický pokyn
  Víte něco o tom novém metodickém pokynu kkterý měl viset na stránkách ministerstva od 31.3? Já tam nic nemužu najít.Je už někde dostupný?

  • Autor: JarkaM

   Byli jste někdo na školení v Praze?Mohli byste napsat jaké to bylo, jestli to stálo zato?

  • Autor: evikl

   Pro mě školení splnilo účel, pomohli mi zorientovat se,ale hlavně proto že jsem o dietách zatím nevěděla nic protože jsem dva měsíce dělala i za kuchařku. Přednášející ale musí znát praxi! ta neznalost školního stravovaní mě zarazila , na vztah k hacapu nebyli schopni odpovědět. A samozřejmě finance, k tomu tam byly jen řeči. Potřbujeme konkrétní informace, máme dát požadavky na mzdy – jak,když nevíme, co vše bude stát?

  • Autor: diety

   V materiálech školení – Dietní stravování ve školních jídelnách,je připsána poznámka viz.Přerov,našla jsem tuto stránku,jaké máte vy zkušenosti.

   http://zssprerov2-cz.webnode.cz/travnik-27/dietni-stravovani/

   • Autor: awelina

    Myslím,že by nám kuchařkám stačilo vydat výživové normy a receptury pro dietní stravování.Každá šikovná kuchařka si s tím poradí.Na co nutriční terapeuti? Jen odčerpají peníze jídelně.Vždyť dětí s dietami je třeba jen pár /1-5 ./A jídelna .která nemá peníze na zaplacení terapeuta ,nebude dietní stravování poskytovat.Doplatí na to hlavně děti!

  • Autor: maty200

   Pan Ludvík v úvodu má článek. http://www.jidelny.cz/show.aspx?id=1547

  • Autor: Divím se

   Z metodického pokynu: „Tito nutriční terapeuti budou poskytovat své služby na základě smluvního vztahu s poskytovatelem
   školního stravování, a to za jednotnou hodinovou sazbu: 450 Kč.“

   A kdo bude hradit mé přesčasy? Teď už nestíhám, protože se musím věnovat alergenům a své běžné časově náročné agendě. Nemám žádnou admin.prac. Často jsem proto v práci přes čas. A na to fin. prostředky škola nedá.

   • Autor: chtrejzvodnan

    zas to s tou prací s alergenama nepřehánějte. Jídla se točí během roku stejná, tak není co řešit. Nechcete mi říct, že vaříte přes rok každý den jiné jídlo.

    • Autor: hedus

     Fakt? Promiňte, asi se řídíte: ,,Podle sebe soudím Tebe?“ Pokud vaříte jen ze školních receptur, tak to máte jak trhací kalendář.

     • Autor: chytrejzvodnan

      Fakt. Děláte snad třeba svíčkovou nebo řízky jednou za rok?

    • Autor: Baba

     To možná u vás se něco točí. My vaříme každý týden minimálně jedno nové jídlo. Samozřejmě, že asi nikomu nejde jen o alergie, ale o princip. V jídelnách se stále přidává práce a žádných 450,- na hoďku nepřiletí 🙂

     • Autor: chytrejzvodnan

      i kdyby to tak bylo, tak vím co budu vařit, z čeho budu vařit a zjistit jestli tam bude nějaký z alergenů, tak je to práce na 5 minut i s napsáním a vytištěním jídelního lístku.

     • Autor: javvulka

      Dobrý den, k tématu to sice nepatří, ale moc bych prosila, kdyby jste mi mohla odkliknout na : javvulka@seznam.cz
      co nejvíce jídelníčků. Celých 17 let se snažím v naší školince o nová pestrá jídla, hlavně také, aby dětem chutnala. Zdá se mi, že je to pořád dokola. Moc by jste mi tím pomohla. Velice Vám děkuji a přeji sluníčkové dny Jarka

     • Autor: javvulka

      Dobrý den, moc prosím, odklikla by jste mi Vaše jídelníčky ? Opravdu bych Vám byla nesmírně vděčná. Prostě neumím vymýšlet každý týden nové jídlo. Taky po 17 letech už prostě nevím ani jaké, stále se nám to opakuje.
      Děkuji a přeji klidné dny Jarka

     • Autor: Javvulka

      Srdečně zdravím všechny i paní „Babu“, stále mi ještě nedošly jídelníčky , o které jsem tak moc paní „Babu“ prosila. Vždyť to trvá jen pár vteřinek je odkliknout a udělala by jste mi opravdu radost. Jak už jsem psala, já už nic po těch 17 letech nevymyslím. Předem moc děkuji a budu se těšit: javvulka@seznam.cz
      Jarka
      Asi si řeknete, co pořád otravuje s jídelníčky, ale každý týden uvařit nové jídlo, to by bylo i moje přání . A na těchto stránkách právě hledám to vzájemné pomáhání.

     • Autor: 1234

      Proč si nenajdete nové recepty na internetu.
      Myslím, že jídelníček bude obsahovat nová jídla, na které si budete muset stejně udělat recepturu. A jenom z názvu mnohdy ani nepoznáte, co má obsahovat. My to tak děláme stále, vyžaduje to čas. My pracujeme ve stravování s kuchařkou již 30 let, ale vymýšlíme něco nového pořád.

     • Autor: jana2121

      jste líná jak veš!!!!!!!!!!

     • Autor: majka1

      proč se vzájemně urážíte? Je to tak těžké si vzájemně pomoci? Mnohdy je tato pomoc doplněna i o zkušenosti s přijetím nového jídla u strávníků. Pokud se nějaký nový recept setká s úspěchem, tak proč se o něj nepodělit s ostatními? Když každá z nás ,,hodí něco do placu“, s čím se povedlo strávníky oslovit, tak budeme mít pestrou paletu společných nových receptů,nemyslíte?

     • Autor: Javvulka

      Dobrý den Jano 2121, opravdu nevím, proč mě urážíte, aniž jste mě poznala.Děkuji Majce za podporu. Svoji práci mám moc ráda, 9 let jako učitelka, 17 let vedoucí. Samozřejmě, že hledám stále na internetu. Moje prozba není o lenosti, ale jen mě opravdu zajímalo, jaká nová jídla se dají vymýšlet každý týden.Víte o tom, že touto urážkou jste mi zkazila pohled na tyto stránky a myslím si, že už se budu bát někoho tady o něco požádat. Přeji Všem hezké dny plné energie a nových nápadů Jarka

  • Autor: ziss

   Kraj nechal pro letošní rok stejné peníze na mzdy jako loni / bez navýšení 3,5%/ přibyly alergeny, dietní stravování s obrovskou zodpovědností za nemocné děti a při dohadování na kraji ohledně přidání peněz na mzdy bylo paní ředitelce řečeno, že nejsou-li peníze, může někdo klidně jít. To je hned větší chuť do práce.

   • Autor: danka2

    Ziss, těch 3,5% se platí z rozvojového programu 33052 a o tu částku překračujete stanovený limit na platy který jde z 33353. Kraj Vám určitě na to peníze přidělil.

  • Autor: Linda

   Přidělil na alergeny?

   • Autor: danka2

    Přidělil na zvýšení platů o 3,5%, alergeny s tím nemají nic společného

    • Autor: Milča

     Od kdy by mělo být navýšení platů?

     • Autor: danka2

      Je od 1. 11. 2014.

  • Autor: ??????

   Ty t…bo,za 5 minut????………..i kdyby to tak bylo, tak vím co budu vařit, z čeho budu vařit a zjistit jestli tam bude nějaký z alergenů, tak je to práce na 5 minut i s napsáním a vytištěním jídelního lístku.

  • Autor: já

   Metodický pokyn k dietnímu stravování je na stránkách MŠMT ze dne 3.4.2015. Dietní stravování-žádná sranda-NT 450,- na hodinu,kuchařka- musí mít 6.plat.třídu a proškolení, pracovní prostor v kuchyni včetně nádobí,strojů atd. na vaření diet, náklady na NT se NESMÍ promítnout v ceně oběda( uvedeno v článku UN – Jak na dietní stravování). Já to vidím na zřizovatele ŠJ-ten by měl řešit tuto situaci-jak organizačně, tak finančně!!! My ŠJ to nemůžeme finančně samy zvládnout!!!Další bič na jídelny, rodiče se dozvědí pouze to, že ŠJ MOHOU vařit diety, ale to ostatní jim nikdo neřekne a všichni budou nadávat na nás, že je nechceme vařit!!! Přeji hezký den a hodně štěstí s vařením diet!!!!

  • Autor: Jája33

   mě se zdá že ten pokyn je celý zmatený, víte co pdle něho dělat?

  • Autor: maty200

   Přineslo vám něco školení ohledně metodický pokynů???? Akorát zmatek…… Abych po třech měsících posílala NT jídelní lístky ,normy,spotřební koš a ona mi to pošle zpět s tím,že provede kontrolu jestli vařím dobře bezl.dietu nebo aby nám usnadnily práci a opraví mi normy. Tady jsem fakt nepochopila jaký to má smysl,když to je zpětně. My řešíme vše ten den a né zpětně za tři měsíce. To opravdu nechápu k čemu mi to bude. Pak byla školitelka překvapená,že nemáme v PC normy (někteří) já osobně normuju v ruce. Abych šla a za tři měsíce vše ofocovala a sepisovala na to opravdu není čas. Vaříme 2 snídaně,2 obědy,večeři a druhou večeři,to nebudu nic jiného dělat než opět papírovat.

   • Autor: Jana534

    No, to opravdu nic jiného dělat nebudete – než práci navíc a zadarmo 🙂 peníze bude inkasovat NT za 450,- na hodinu.

  • Autor: Valentýna

   Školení v Praze, nutr. terapeutka paní Boháčová. Hodnota získaných informací – pro mne nulová. Paní Boháčová je možná dobrá NT, ale o školních jídelnách nic neví. Bohužel za naších 390,- zde přečetla materiál a o většině věcí z praxe ŚJ neměla ponětí, jak jinak. Nechápu, proč mají ŠJ platit NT a proč NT také neplatí za info získané o školních jídelnách.

  • Autor: dudek

   Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak se bude řešit problém diet v MŠ? Dítě v MŠ při pobytu musí dostat stravu a v celé školce je pouze jedno dítě požadující vaření diety.

  • Autor: dudek

   Mám ještě jeden dotaz. Může si toto dítě od září 2015 v případě, že my mu neposkytneme dietní stravování, přinést své jídlo a my mu ho ohřejeme?

   • Autor: Jana534

    Dobrý den,
    na stránkách ASPOS je k tomuto tématu článek, koukněte tam – vpravo modrý odstavec Asociace ASPOS

   • Autor: danos

    nemůžete,, poto odpovídáte za ohřátý pokrm vy.

    • Autor: chytrejzvodnan

     to je pěkný nesmysl. Když maminka nosí dítěti s dietou ( jakoukoliv včetně alergií) vlastní jídlo, tak po vzájemné domluvě a klidně i raději písemně doložené to není žádný problém. Ráno to přinese v krabičce, uložím do chladničky a v poledne zatočím v mikrovlnce. Není to nic proti ničemu. Kvůli Vaší předpokakanosti byste matku nechal z práce doma jenom proto, že se bojíte mu ohřát jídlo, které mu sebou dala. Uvažujte už konečně rozumně a používejte i vlastní mozek. Nebo radši dítě vyhodíte ze školky?

     • Autor: majdan

      Zařízení školního stravování, které bude dietní pokrmy pouze vydávat:

      Toto zařízení školního stravování musí splnit podmínky dané vyhláškou, zajistit výdej stravy v souladu se zásadami správné hygienické praxe a doložit odbornou garanci poskytovatele dietní stravy.

     • Autor: majdan

      chytrejzvodnan : Přesně na toto jsem se ptala na školící akci týkající se vaření diet a pak na krajské konferenci. vždy mi odpověděli, že ani diety donesené z domova nesmíme. A poslední dobou vzít si na triko donášenou stravu, o které nevíme jak byla vyrobena a uchována ( než nám byla ráno přinesena ) – to opravdu nestojí za to. Pak se za Vás nikdo nepostaví a …. a hledejte si místo jinde.

  • Autor: zdenouš

   Dobrý den,ano já to také tak dělám.Po domluvě s matkou a s paní z hygieny,to dělám přesně takto a nevidím v tom žádný problém.Ještě jsem si od matky nechala podepsat,že pokud se v rodině vyskytne průjmové onemocnění,přestanou jídlo donášet.Hezký den

   • Autor: majdan

    a právě od Krajské konference hromadného stravování jsem od toho ustoupila ( měla jsem tři diety s podpisy, se smlouvou) , jdete se svojí kůží na trh a bez nutričního terapeuta, materiálních možností a dalšího…… ne

  • Autor: majdan

   A právě proto jsem se v diskuzi DIETY A ALERGENY ptala a nikdo mineodpověděl (zatím) :
   Diety…. Mohl /a by zde napsat opravdu jen ten, kdo vaří diety ( pod dozorem nutričního terapeuta ), kolik času a peněz to stálo (prozatím) jeho školní jídelnu a zda byl opravdu brán ohled na jejich personální, prostorové a materiální možnosti ??? Díky moc 🙂

   • Autor: halkaz

    to mi nedokázali říct ani nutriční terapeuti – chtěla jsem odkaz na některou jídelnu

    • Autor: vivi

     Určitě mi to nebudete chtít věřit, ale terapeutka chce od září do října 6000,-Kč.
     S tím, ž e to všechno zpracuji a ona to jen
     odsouhlasí a podepíše. Peníze v rozpočtu na to nejsou a nebudou. Má se to hradit z peněz
     na kuchyň!!! Zjištovali jsme to velmi pečlivě.

     • Autor: vivi

      Omlouvám, se do prosince! Překlep!

     • Autor: maty200

      TO JE DĚS, TO JE URÁŽENÍ NAŠÍ PRÁCE,MY TO DĚLÁME ZADARMO SE VŠÍM ZPRACOVÁNÍM A ONI ZA PODPIS CHTĚJÍ TAKOUVOU PÁLKU. TO JE PŘESNĚ, NA CO JSEM SE NA ŠKOLENÍ PTALA, CO VLASTĚ BUDOU DĚLAT. ZA TŘI MĚSÍC POŠLEME VŠE VYPRACOVANÉ (NORMUJI V RUCE – CELODENNÍ STRAVA) A ONI ZKONTROLUJÍ ZDA TO JE DOBŘE,VÝSMĚCH!!!! K ČEMU MI JE ZPĚTNÁ KONTROLA. NEBYLY SCHOPNI MI TO ODPOVĚDĚT.

     • Autor: bibi

      Už jsem po 20letech unavená. Práce spousta, žádný vděk a k tomu každodenní stres. Pak zvýší platy a nám dají ….? práci navíc

  • Autor: xxxxxxxxx

   Dobrý den, zajímalo by mě, jestli se musí ještě zapisovat výtěžnost a kniha zbytků. Několi let nám toto nikdo nekontroloval.

  • Autor: sonca

   Tímto nápadem s dietami a přístupem k naší práci mě tak otrávili,že už nebudu dělat navíc nic.Diety ať si zabezpečí rodiče.Dělali jsme bezlepkovou 8 let a žádný problém nikdy nebyl.

  • Autor: Radkaa

   Státní zdravotní ústav vydal publikace Rádce školní jídelny 1. a 2. díl. První díl je podobný jako Nutriční doporučení vydané Ministerstvem zdravotnictví, jak sestavovat jídelníček aby byl plněn spotřební koš. Druhý díl se zabývá spotřebním košem – zařazování potravin, komentáře k zařazování potravin, koeficienty, chyby v zařazování.
   Odkaz: http://www.bezpecnostpotravin.cz/radce-skolni-jidelny-dil-1-dil-2.aspx

   • Autor: provozni

    Dobry den,pani Radkaa.
    Prosim,muzete se mi ozvat na muj mail.,moc budu vdecna. Potrebuji kratkou konzultaci ohledne vydejky od VIS, rozdeleni dle kategorii MS ZS dospelaci. Zda vydejky musí byt 3,prestoze vse jedna kuchyn.
    Když mi poslete číslo na mobil ,zavolam.

    Dekuji za Vas cas.
    Rena.

  • Autor: provozni

   Dobry den. Vegetarianska strava se vztahuje ci ne do dietniho stravovani ? Podelte se o zkusenosti !
   dekuji

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se