Nárok na neodhlášený oběd
Dobrý den, mohl by mi prosím někdo říct, jak je to s obědem, který si neodhlásím v pátek na pondělí? Taťka učí na střední škole. Když si v pá neodhlásí oběd, protože neví, že v po nepůjde do práce, tak musí za pondělní oběd zaplatit plnou cenu cca 50 Kč (jinak platí 26 Kč.) a bylo mu řečeno, že podle nějaké směrnice si nemůže vzít oběd ani do jídlonosiče, ale zaplatit ho musí. Jedná se o případ, kdy přes víkend onemocní anebo když mu v pondělí ráno řeknou, že má jet na služební cestu. Mně to přijde nesmysl, přece když si ho zaplatí, tak by mu ho měli dát, pokud si jídlonosič do školy dopraví. Kdyby ho nedonesl, tak to už je jeho věc, že mu oběd propadne. Kde teda ten zaplacený oběd skončí, když mu ho nedají do jídlonosiče? Mám dceru ve školce a tam není problém. V po si můžu vždy vzít oběd domů, když přes víkend onemocněla. Funguje to jinak ve školách a školkách? Děkuji za odpověď.
Stravování zaměstnanců škol a školských zařízení se řídí Vhláškou č. 84/2005 Sb. o nákladech na závodní stravování, kde je v §3, odst. 4 uvedeno, že zaměstnanec má nárok na jídlo za sníženou cenu (tj. náklady na potraviny), pokud v daném dni odpracuje alespoň 3 hodiny. Nikde není uvedeno, že by si zaměstnanec nemohl první den nemoci oběd odnést domů, je ale dobré podmínky pro výdej do jídlonosičů mít ošetřeny v Provozním řádu školní jídelny (po dohodě s vedením školy). Stravování dětí se řídí Vyhláškou č. 107/2005 Sb., kde se v § 4, odst. 9 uvádí, že první den neplánované nepřítomnosti strávníka ve škole se považuje za pobyt ve škole (zestručněno), tj. žák má nárok na dotovanou stravu ve výši nákladů na potraviny. Až od dalšího dne, pokud nepřítomnost ve škole trvá a obědy nejsou odhlášeny, musí být doúčtovány režijní náklady. Tedy – rozdíl mezi zaměstnancem školy a žákem je v tom, že každé stravování se řídí jinou vyhláškou.
Je to tak, že dítě má první den nepřítomnosti nárok na oběd za sníženou cenu, ale dospělí pokud neodpracují 3 hodiny nemají nárok na levný oběd. Musí si doplatit provozní náklady a jsou v té chvíli cizí strávníci a tudíž si mohou oběd odebrat do jídlonosiče.Myslím, že to říkám správně.
To je zase trochu jinak, ale nevím to úplně na 100%, tak ať někoho nepletu. Od naší ekonomky vím, že při jakékoliv služební cestě, školení atd.si vypisují zaměstnanci cesťák a ze zákona mají nárok/po několika hodinách/ na stravné. Tudíž, když jim zaplatí stravné jednou, už nemají nárok na levné stravné podruhé. Ale běžně si u nás učitelé doplatí provozní a vezmou si i drahý oběd/pokud jim chutná/.
Vyhláška stanoví v prvý den nemoci máte nárok na stravu do jídlonosiče, ostatní do plné ceny. Platí pro studenty. Také by mne zajímalo, když student je ubytovaný v pondělí nepřijede na internát, že je nemocný. Nejedná se jen o jednoho, ale i pět studentů.Co s tím pak, když už je v pátek nanormováno a doobjednáno zboží na ráno? Kantoři by si měli odhlásit, nejlépe na určitou hodinu ranní cca do 7 hod.
Doplatek to opravdu tak je, má nárok , když je v místě výkonu práce , / viz prac.smlouva , alespoň 3 hodiny, nepočítá se vyslání na pacovní cestu
Omlouvám se, jestli jsem někoho zmátla tou služební cestou, nedomyslela jsem skutečnost, že při služebce se vypisuje cestovní příkaz a tam už pak náhrada stravy je. Byl to ode mě docela „dobrý úlet“ :-). Všem přeji hezký den.
Stravování se řídí vyhláškou o školním stravování.Strávník má nárok na oběd 1. den nemoci.Jídelna má mít v provozním řádu upraveno do kdy obědy odhlašuje.Stravování zaměstnancůse řídí vyhláškou o závodním stravování.V současné době může zaměstnanec čerpat oběd i pokud má přípravu doma. Je na škole a jejím vnitřním řádu kdy a jak obědy odhlásí.
Výdej do nádob musí být časově oddělen a to z hygienických důvodů.
Mateřské školy ve většině případů nemají vytvořeny podmínky pro výdej do nádob a proto to většinou řeší možností odhlášky ráno na týž den. Je tedy na jídelně kdy si určí do kdy oběd odhlásí a v jakém čase 1. den nemoci oběd vydá.
První den nemoci sice má nárok na oběd, ale za plnou cenu a to má klidně nárok celou dobu nemoci. Ale pokud ten den donese neschopenku a nestihne odpracovat 3 hodiny nemá nárok na levný oběd. A že má nárok na oběd, když má přípravu doma? Tomu nerozumím,jak příprava doma? Ve vyhlášce nic takového není a chtěla bych vidět, jak si to vedení obhajuje.Napište prosím, jak jste to myslela.
na posledním školení nám říkali, že zaměstnanci musí odpracovat minimálně tři hodiny, takže při přípravě doma, nebo takzvaně čerpání náhradního volna, nemá nárok na oběd :), ale jak říkám e co člověk to názor 🙂
Ano, první den nemoci je možné si oběd(za sníženou cenu)odnést domů.Další dny už za plnou! V návaznosti na ustanovení §33b zákona č.250/2000, vyhláška neumožňuje poskytovat závodní stravování při omluvené nepřítomnosti na pracovišti( nemoc,dovolená) a poskytnutí závod.stravování za sníženou úhradu váže jen na výkon práce pro organizaci v daném kalendářním dnu a v místě výkonu práce sjednaném v pracovní smlouvě.
Už tomu jaksi nerozumím z těchto příspěvků, ale nárok na oběd má zaměstnanec jen při odpracování 3 hodin ten den, musí to mít vykázané . Nárok na oběd nemá ani první den nemoci/ musel by mít odpracované alespoň 3 hodiny/, to je jen u dětí.
Dobrý den, neodhlášený oběd, ke kterému je doúčtována režie (např. v době nemoci), si strávník může odnést domů v jídlonosičích. Děláme to tak běžně – když je p. uč. nemocná, doplatí si režie a rodina jí oběd bere domů. Tento oběd se potom započítává do hospodářské činnosti a vydává se v době určené pro cizí strávníky.
Taky vidím, že to začíná být hezky zamotané. Prostě nemá nárok na levný oběd ani první den nemoci a hotovo.Jak říkáte, je tomu tak jen u dětí a kdo dává první den oběd levně, je to špatně.Musí se připočítat provozní náklady. Děláme to tak, že provozní náklady napíšu zvlášť na stvrzenku a ty mi zaměstnanec pak doplatí. Odvedu to naší účetní a myslím, že to přidává mezi DČ.
Vzhledem k tomu, že jsem vedoucí jídelny a někdy čtu Vaše názory a příspěvky a nikdy jsem nereagovala, tak teď musím.Za 1/ pokud platí cenu plnou jako cizí strávník , není přece problém si ho odnést v jídlonosiči, samozřejmě, že bez příspěvku od zaměstnanvatel. Za 2/ jsme lidé a pokud za mnou přijde někdo z učitelů a zaměstnanců školy, tak mu oběd odhlásím. Nikdy jsem neprodělala a to nevaříme na střední škole. Pouze na základce pro 180 strávníků. Ale zase mám dobrý pocit, že si vycházíme vstříc a vždy se mi to v dobrém vrátí. Myslím, že v dnešní době je to potřeba. Záleží na lidech.
Dobrý den jak je možné, že si z kuchyně z mateřské školy bere obědy každý den jedná známá. Má ve školce syna. Bere si oběd domů a živí ještě 2deti starší 12 a 15let. Však se to nesmí. To je na sociálku. A ještě nevaří celý týden ani víkend. Bo jeden den v sobotu jsou u otce a druhý den je u matky. Takže šetří. Děkuji za odpověď
Dobrý den,nepíšete,zda si bere neodhlášený oběd za syna,nebo si kupuje oběd v rámci hospodářské činnosti.V prvním případě nevěřím,že by se z jednoho oběda MŠ najedly tři děti,navíc velké děti.Ve druhém případě to není problém,oběd si může koupit každý.A že se o víkendu stravují u rodičů přece není trestné,pokud děti nestrádají.Jinak oběd za sníženou cenu v nepřítomnosti dítěte můžete odebrat pouze první den.Zdravím Jaroslava
To snad není nutné se zapojovat do diskuse na tomto portálu tímto stylem. Pokud máte nějaký problém se školním stravováním běžte si ho vyřešit, tam kde vznikl. Všem kuchařkám a personálu přeji hezký den
Dobrý den,
prosím o informaci. Dítě je nemocné, první den si vyzvedne oběd za sníženou cenu – je to první den nepřítomnosti. Dítě je nemocné dál a rodiče si chodí vyzvedávat obědy za plnou cenu, protože je stále nižší, než by oběd koupili jinde. Je možné v dalších dnech nepřítomnosti vyzvedávat oběd dítěti za plnou cenu? Je pak považováno za cizího strávníka? Někde na školení nám totiž říkali, že pokud rodič oběd neodhlásí, tak platí plnou cenu, ale oběd si nemá možnost již vyzvednout. Díky za odpověď.
Nárok na dotovaný oběd má rodič pouze první den neplánované nepřítomnosti dítěte ve škole. Je vhodné na to rodiče upozornit předem a druhý a další den již jídelna dotovaný oběd nevydá.
Pokud si rodiče chtějí kupovat oběd v doplňkové činnosti za plnou cenu i pro své dítě, tak jsou vítáni.
Nárok na neodhlášený oběd
Autor: martunas
Nárok na neodhlášený oběd
Dobrý den, mohl by mi prosím někdo říct, jak je to s obědem, který si neodhlásím v pátek na pondělí? Taťka učí na střední škole. Když si v pá neodhlásí oběd, protože neví, že v po nepůjde do práce, tak musí za pondělní oběd zaplatit plnou cenu cca 50 Kč (jinak platí 26 Kč.) a bylo mu řečeno, že podle nějaké směrnice si nemůže vzít oběd ani do jídlonosiče, ale zaplatit ho musí. Jedná se o případ, kdy přes víkend onemocní anebo když mu v pondělí ráno řeknou, že má jet na služební cestu. Mně to přijde nesmysl, přece když si ho zaplatí, tak by mu ho měli dát, pokud si jídlonosič do školy dopraví. Kdyby ho nedonesl, tak to už je jeho věc, že mu oběd propadne. Kde teda ten zaplacený oběd skončí, když mu ho nedají do jídlonosiče? Mám dceru ve školce a tam není problém. V po si můžu vždy vzít oběd domů, když přes víkend onemocněla. Funguje to jinak ve školách a školkách? Děkuji za odpověď.
Autor: Pekařka
Stravování zaměstnanců škol a školských zařízení se řídí Vhláškou č. 84/2005 Sb. o nákladech na závodní stravování, kde je v §3, odst. 4 uvedeno, že zaměstnanec má nárok na jídlo za sníženou cenu (tj. náklady na potraviny), pokud v daném dni odpracuje alespoň 3 hodiny. Nikde není uvedeno, že by si zaměstnanec nemohl první den nemoci oběd odnést domů, je ale dobré podmínky pro výdej do jídlonosičů mít ošetřeny v Provozním řádu školní jídelny (po dohodě s vedením školy). Stravování dětí se řídí Vyhláškou č. 107/2005 Sb., kde se v § 4, odst. 9 uvádí, že první den neplánované nepřítomnosti strávníka ve škole se považuje za pobyt ve škole (zestručněno), tj. žák má nárok na dotovanou stravu ve výši nákladů na potraviny. Až od dalšího dne, pokud nepřítomnost ve škole trvá a obědy nejsou odhlášeny, musí být doúčtovány režijní náklady. Tedy – rozdíl mezi zaměstnancem školy a žákem je v tom, že každé stravování se řídí jinou vyhláškou.
Autor: janica
Je to tak, že dítě má první den nepřítomnosti nárok na oběd za sníženou cenu, ale dospělí pokud neodpracují 3 hodiny nemají nárok na levný oběd. Musí si doplatit provozní náklady a jsou v té chvíli cizí strávníci a tudíž si mohou oběd odebrat do jídlonosiče.Myslím, že to říkám správně.
Autor: Pekařka
Co se týče služební cesty, ta by přece měla být považována za práci ve škole, přece to se školou souvisí.
Autor: janica
To je zase trochu jinak, ale nevím to úplně na 100%, tak ať někoho nepletu. Od naší ekonomky vím, že při jakékoliv služební cestě, školení atd.si vypisují zaměstnanci cesťák a ze zákona mají nárok/po několika hodinách/ na stravné. Tudíž, když jim zaplatí stravné jednou, už nemají nárok na levné stravné podruhé. Ale běžně si u nás učitelé doplatí provozní a vezmou si i drahý oběd/pokud jim chutná/.
Autor: majka 1
pokud má doplacenu plnou cenu oběda a nečerpá příspěvek FKSP, může oběd odebrat
Autor: janka
Vyhláška stanoví v prvý den nemoci máte nárok na stravu do jídlonosiče, ostatní do plné ceny. Platí pro studenty. Také by mne zajímalo, když student je ubytovaný v pondělí nepřijede na internát, že je nemocný. Nejedná se jen o jednoho, ale i pět studentů.Co s tím pak, když už je v pátek nanormováno a doobjednáno zboží na ráno? Kantoři by si měli odhlásit, nejlépe na určitou hodinu ranní cca do 7 hod.
Doplatek to opravdu tak je, má nárok , když je v místě výkonu práce , / viz prac.smlouva , alespoň 3 hodiny, nepočítá se vyslání na pacovní cestu
Autor: Pekařka
Omlouvám se, jestli jsem někoho zmátla tou služební cestou, nedomyslela jsem skutečnost, že při služebce se vypisuje cestovní příkaz a tam už pak náhrada stravy je. Byl to ode mě docela „dobrý úlet“ :-). Všem přeji hezký den.
Autor: janah
Stravování se řídí vyhláškou o školním stravování.Strávník má nárok na oběd 1. den nemoci.Jídelna má mít v provozním řádu upraveno do kdy obědy odhlašuje.Stravování zaměstnancůse řídí vyhláškou o závodním stravování.V současné době může zaměstnanec čerpat oběd i pokud má přípravu doma. Je na škole a jejím vnitřním řádu kdy a jak obědy odhlásí.
Výdej do nádob musí být časově oddělen a to z hygienických důvodů.
Mateřské školy ve většině případů nemají vytvořeny podmínky pro výdej do nádob a proto to většinou řeší možností odhlášky ráno na týž den. Je tedy na jídelně kdy si určí do kdy oběd odhlásí a v jakém čase 1. den nemoci oběd vydá.
Autor: janica
První den nemoci sice má nárok na oběd, ale za plnou cenu a to má klidně nárok celou dobu nemoci. Ale pokud ten den donese neschopenku a nestihne odpracovat 3 hodiny nemá nárok na levný oběd. A že má nárok na oběd, když má přípravu doma? Tomu nerozumím,jak příprava doma? Ve vyhlášce nic takového není a chtěla bych vidět, jak si to vedení obhajuje.Napište prosím, jak jste to myslela.
Autor: ačvi
na posledním školení nám říkali, že zaměstnanci musí odpracovat minimálně tři hodiny, takže při přípravě doma, nebo takzvaně čerpání náhradního volna, nemá nárok na oběd :), ale jak říkám e co člověk to názor 🙂
Autor: Alena III
Ano, první den nemoci je možné si oběd(za sníženou cenu)odnést domů.Další dny už za plnou! V návaznosti na ustanovení §33b zákona č.250/2000, vyhláška neumožňuje poskytovat závodní stravování při omluvené nepřítomnosti na pracovišti( nemoc,dovolená) a poskytnutí závod.stravování za sníženou úhradu váže jen na výkon práce pro organizaci v daném kalendářním dnu a v místě výkonu práce sjednaném v pracovní smlouvě.
Autor: Tara
Už tomu jaksi nerozumím z těchto příspěvků, ale nárok na oběd má zaměstnanec jen při odpracování 3 hodin ten den, musí to mít vykázané . Nárok na oběd nemá ani první den nemoci/ musel by mít odpracované alespoň 3 hodiny/, to je jen u dětí.
Autor: Zuza
Dobrý den, neodhlášený oběd, ke kterému je doúčtována režie (např. v době nemoci), si strávník může odnést domů v jídlonosičích. Děláme to tak běžně – když je p. uč. nemocná, doplatí si režie a rodina jí oběd bere domů. Tento oběd se potom započítává do hospodářské činnosti a vydává se v době určené pro cizí strávníky.
Autor: tara
S režií tzn. za plnou cenu ano, ale Alena píše, že za sníženou, proto jsem to takto napsala.
Autor: janica
Taky vidím, že to začíná být hezky zamotané. Prostě nemá nárok na levný oběd ani první den nemoci a hotovo.Jak říkáte, je tomu tak jen u dětí a kdo dává první den oběd levně, je to špatně.Musí se připočítat provozní náklady. Děláme to tak, že provozní náklady napíšu zvlášť na stvrzenku a ty mi zaměstnanec pak doplatí. Odvedu to naší účetní a myslím, že to přidává mezi DČ.
Autor: Babca111
Vzhledem k tomu, že jsem vedoucí jídelny a někdy čtu Vaše názory a příspěvky a nikdy jsem nereagovala, tak teď musím.Za 1/ pokud platí cenu plnou jako cizí strávník , není přece problém si ho odnést v jídlonosiči, samozřejmě, že bez příspěvku od zaměstnanvatel. Za 2/ jsme lidé a pokud za mnou přijde někdo z učitelů a zaměstnanců školy, tak mu oběd odhlásím. Nikdy jsem neprodělala a to nevaříme na střední škole. Pouze na základce pro 180 strávníků. Ale zase mám dobrý pocit, že si vycházíme vstříc a vždy se mi to v dobrém vrátí. Myslím, že v dnešní době je to potřeba. Záleží na lidech.
Autor: Martina pelanova
Dobrý den jak je možné, že si z kuchyně z mateřské školy bere obědy každý den jedná známá. Má ve školce syna. Bere si oběd domů a živí ještě 2deti starší 12 a 15let. Však se to nesmí. To je na sociálku. A ještě nevaří celý týden ani víkend. Bo jeden den v sobotu jsou u otce a druhý den je u matky. Takže šetří. Děkuji za odpověď
Autor: Jaroslava
Dobrý den,nepíšete,zda si bere neodhlášený oběd za syna,nebo si kupuje oběd v rámci hospodářské činnosti.V prvním případě nevěřím,že by se z jednoho oběda MŠ najedly tři děti,navíc velké děti.Ve druhém případě to není problém,oběd si může koupit každý.A že se o víkendu stravují u rodičů přece není trestné,pokud děti nestrádají.Jinak oběd za sníženou cenu v nepřítomnosti dítěte můžete odebrat pouze první den.Zdravím Jaroslava
Autor: maty200
Co je na sociálku? Vy víte jestli si oběd kupuje jako cizí? A jak si ty obědy bere nevíte…..,ale víte, že s tím živí celou rodinu!
Autor: Karla
Možná má ve školce spřízněnou kuchařinku. Nahlédl někdo do jídlonosiče, kolik jí toho jídla dávají?
Autor: rohlik
To snad není nutné se zapojovat do diskuse na tomto portálu tímto stylem. Pokud máte nějaký problém se školním stravováním běžte si ho vyřešit, tam kde vznikl. Všem kuchařkám a personálu přeji hezký den
Autor: Andy
Dobrý den,
prosím o informaci. Dítě je nemocné, první den si vyzvedne oběd za sníženou cenu – je to první den nepřítomnosti. Dítě je nemocné dál a rodiče si chodí vyzvedávat obědy za plnou cenu, protože je stále nižší, než by oběd koupili jinde. Je možné v dalších dnech nepřítomnosti vyzvedávat oběd dítěti za plnou cenu? Je pak považováno za cizího strávníka? Někde na školení nám totiž říkali, že pokud rodič oběd neodhlásí, tak platí plnou cenu, ale oběd si nemá možnost již vyzvednout. Díky za odpověď.
Autor: Valentýna
Nárok na dotovaný oběd má rodič pouze první den neplánované nepřítomnosti dítěte ve škole. Je vhodné na to rodiče upozornit předem a druhý a další den již jídelna dotovaný oběd nevydá.
Pokud si rodiče chtějí kupovat oběd v doplňkové činnosti za plnou cenu i pro své dítě, tak jsou vítáni.