Přeskočit na obsah

nejen pro maminky šťouralky

 • Autor: zoufalá maminka

  nejen pro maminky šťouralky
  Tak prvně chci poděkovat za tyhle stránky,jsem ráda,že jsem našla kuchařky,které jejich práce baí a snaží se vyměňovat mezi sebou názory jak líp vařit.
  Jsem maminkou pomalu 3 letého chlapečka,který jde brzo do školky,školka moc pěkná,ale bohužel skladba jídelníčku dosti otřesná.Zašla jsem i za paní ředitelkou abych se zeptala na to co je možné udělat s jídelníčkem.Bohužel jsem si jen jedna z mála která je ochotna za stravu platit víc .Prý nelze s jídelníčkem něco udělat,protože je kuchyně finančně velmi omezená a jídlo zdražit nemohou. Jsem z toho docela nešťastná -syn je naučený jist bílý jogurt ve školce se dávají lipánky,tavený sýr nebo pomazánka z taveňáku denně atd.Nevadila by mi sladká jídla jednou týdně,i doma vařím sladká jídla,ale vadí mi omáčky 2 x týdně,luštěnny jednou měsíčně ryby to samé.ovoce zelenina max 2x v týdnu. Paní ředitelka tvrdí ,že mě chápe,ale z celé třídy by moje navrhovaná jídla jedly max.2 děti.Ostatní by prý nic nejedli a rodiče by si stěžovali. Je smutné,že jako rodiče si za takovou stravu můžeme vlastně sami,dítě vedeme pouze k levnému a nekvalitnímu. 3 ROKY SYNA STRAVUJU ZDRAVĚ A PAK KVŮLI ŠKOLCE VŠECHNO BYLO ZBYTEČNÉ.

  • Autor: Pekařka

   Podle vámi popisovaného by mě jako dlouholetou vedoucí (i když v ZŠ) jídelny zajímalo, jak uvedená školka plní spotřební koš (zejména zelenina, ryby, luštěniny). Zkuste se na to zeptat paní ředitelky a paní vedoucí jídelny, jistě by jim to také nemělo být jedno. Argument o tom, že by takováto jídla jedly jen 2 děti ze třídy poukazují na to, že paní ředitelka nemá o Spotřebním koši moc ponětí a nejvíce jí záleží na tom, aby děti jedly, i když nekvalitně. Zkuste se také optat v jiné školce ve vašem okolí a porovnejte. Je to běh na dlouhou trať a co my bychom daly za takto ke zdravé výživě vedené děti již od malička, jako je to vaše. Dala jste mu velmi dobrý základ do života. A co se týče toho, že zdražit nemohou, je to nesmysl, podle Vyhlášky o školním stravování existuje finanční rozpětí denního limitu, podle něhož leze cenu jídla upravovat. Přeji hodně zdaru.

   • Autor: zoufalá maminka

    mohla byste mi prosím napsat co je takzvaný spotřební koš? Nikdy jsem níkde v kuchyni nedělala,takže nemám tušení.Osobně si myslím ,že udělat pomazánku z lučiny a másla nevyjde zas o tolik draho než když se dělá z ta veňáku.Rozhodně nechci dělat ve školce problémy nebo se dohadovat o donážce z domu,ale taky chci aby syn jedl kvalitně dál i kdyz je m jasný,že s nástupem školní docházky to bude těžší a těžši. Paní ředitelka vypadala docela ochotně, s vedoucí jídelny jsem nemluvila.

    • Autor: alminka

     Spotřební koš je průměrná spotřeba vybraných druhů surovin (maso, ryby, mléko, mléčné výrobky, tuky, cukry, luštěniny, brambory, zelenina, ovoce). Dle údajů v programu – kolik dětí chodí do školky se vypočte normativ a z výdejek se spočítá, jak tento normativ daná školka plní. Toto kontroluje i hygiena.

    • Autor: sarka

     Dobrý den, pracuji jako vedoucí jídelny v MŠ 10 let. Bohužel moje zkušenosti s dětmi „jedlíky“nejsou moc dobré. Málokteré dítě je naučeno jíst, to co dostane na talíř. My opravdu zkoušíme různé nové recepty, každý den máme jako doplněk k oběma svačinám ovoce nebo zeleninu. Jsou děti, které opravdu sní, co dostanou. Je přesně vidět, v kterých rodinách to funguje. Bohužel zkušenost je taková, že děti nejraději řízek, karbanátek, omáčku s knedlíkem, sladké obědy, ke svačině rohlík s máslem. Mě to hrozně mrzí, ráda zkouším nové a zdravé recepty, pomazánky, saláty apod. Učitelky dětem pomazánky stahují z pečiva, mléko jim vylévají a nalévají čaj. Když vydáme oběd jen slyšíme bez řepy, bez zelí, bez toho červenýho … ani kolikrát nevědí, co to je, ale stoprocentě vědí, že jim to nechutná. Věřím Vám, že byste chtěla zachovat v synovi, na co si zvykl, ale lehké to určitě nebude. Hodně zdaru.

     • Autor: sylva

      Musím bohužel napsat, že mám úplně stejnou zkušenost. Když jedno dítě něco odmítne, dalších pět za ním v řadě to automaticky také nechce. A s rodiči mám problém opačný, dožadují se, aby děti dostaly to co chtějí – to je v mnoha případech všechno suché a bez masa a zeleniny.

    • Autor: bohumil@barda.cz

     Spotřební koš upravuje vyhláška č. 107/2005 Sb. (+ několik novel). Dost informací o něm naleznete i na tomto portále – např. v menu Stravování (v levém sloupci). Držím palce – otec tří dětí MŠ/ZŠ povinných 🙂

  • Autor: mama

   Doplňuji předchozí příspěvek. Pokud chceme spotřební koš splnit, musíme vařit rybu minimálně 2x v měsíci a také občas rybí polévku, luštěniny opět minimálně 2x v měsíci a každý týden nějakou luštěninovou polévku. Děti dostávají denně ovoce nebo syrovou zeleninu. Vaříme sice pro ZŠ, ale na principu plnění koše to nic nemění. Myslím, že paní ředitelky by měly absolvovat školení ohledně stravování, pokud mu nerozumí. My máme podporu vedení ve zdravém stravování a tak by to mělo být i ve školkách, aby děti/ i ty, které nejsou z domova zvyklé/, si na tato jídla zvykly. Spotřební koš by vám měl být předložen na požádání.

  • Autor: Monik

   Milá zoufalá maminko, jak ráda bych Vás měla jako zákazníka. Bohužel většina dětí a rodičů touží po řízcích, rajské a svíčkové. Protlačit na jídelníček luštěniny mě stojí nadlidské úsilí a většina dětí nezná z domova nic jiného než „dobrou mámu“ nebo „kostíky“. Když dáme na jídelníček pohanku, tak je revoluce. Ale co s tím. Buďte aktivní, školka se může zcela jistě změnit. Bílý jogurt je levnější, než lipánek. Pokuste se spojit s jinými rodiči a vyvolejte schůzku s vedoucí jídelny. Víte, někdy je problém v ředitelce a né ve vedoucí. Změna jídelníčku nemusí být vždy jen otázkou financí. Hodně zdaru.

  • Autor: kiki

   Milá maminko, proč obcházíte paní vedoucí školní jídelny a řešíte to s paní ředitelnou? Sama mám na starost stravování v mateřské i základní škole a každý nápad od rodičů vítám. Ne vždy se však dá realizovat. Denně mají u nás děti na svačinku kousek ovoce nebo zeleniny a samozřejmě mléko. A do ceny stravného se vejdu. Myslím. že záleží na domluvě a ochotě. Vaříme přece pro děti.

  • Autor: smísek9

   pracuji jako kuchařka a dnešní děti radči hranolky atd.jednou bych přala aby rodič přišel po vydeji a vydel co se vyhazuje.A to je i tím že mají ve školach automat na sušenky bagety slad.limo atd to asi není zdravé.Za mě nic takového nebylo a jedlo se vše co se uvařilo ve škole,,a to jme měli jen 1 jídlo..

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se