Přeskočit na obsah

neoprávněně dotované obědy - postih?

 • Autor: hokejka

  neoprávněně dotované obědy – postih?
  Ve starších diskuzích jsem se dočetla, že neodhlášený oběd druhý a další den neplánované nepřítomnosti žáka ve škole má být účtován v plné výši, nebo respektive, že nesmí být dotován (což asi znamená, že má být účtován v plné výši?) Proběhlo tam dokonce nějaké vyčíslení škody, jen nevím, jak ten celý případ dopadl a kdo a jaké nesl za věc následky. U nás se toto nekontroluje a nehlídá, tudíž ani neúčtuje, v okolních jídelnách také ne. Zajímá mě, jak to děláte vy a také, pokud někomu kontrola odhalila, že má takto neoprávněně dotované obědy, jaké z toho byly následky?

  • Autor: 1112022

   za 20 let to nikdy nikdo nekontroloval

  • Autor: marcik11

   Můžu vás všechny ubezpečit, že v Moravskoslezském kraji to kontroluje ČŠI, kterou jsme zrovna prošli. A to celkem podrobně dle docházky v třídní knize. Neodhlášeným obědům se snažím předcházet, ale to mi bylo řečeno,že není moje práce. Přijde mi hloupé, vymáhat doplatek za oběd, který rodič ani neodebral a my ho vydali dětem formou přídavku. Platit tedy za něco, co jsem nespotřeboval? Kdyby došlo k soudnímu sporu, tak nevím,jak by to dopadlo. :-))))

  • Autor: MarieM

   Dobrý den. Tento problém se řeší nejméně už 20 let. Skutečně není v silách vedoucí školní jídelny velké školy podrobně kontrolovat docházku všech dětí na obědy. U nás řešíme od minulého školního roku, po dohodě s vedením školy následovně. Jednou týdně mi program vyfiltruje děti, které mají 3 neodebrané obědů za sebou. Já obědy těmto dětem zablokuji do odvolání. Rodiče se musí následovně spojit s jídelnou, se mnou a požádat o odblokování stravy. A dostanou přednášku o dotovaném školním stravování. Ze začátku jsem čelila velkému tlaku, ale teď se jedná o jednotky dětí, které řeším. Samozřejmě jsem před spuštěním blokování všem poslala email s informacemi. Bylo to trochu náročné, ale stálo to za to.

   • Autor: hokejka

    Děkuji za odpověď. A jaký byl závěr školní inspekce? Museli jste něco zpětně doplatit, nebo Vám jen dali přes prsty a řekli Vám, že to musíte od teď doúčtovávat a že si to třeba přijdou zkontrolovat? Pykal za to někdo nějak?

    Neřeším vůbec proveditelnost – když se chce, všechno jde, řeším spíš to, abych tady něco nezavedla a ve finále relativně zbytečně, jen pro dobrej pocit, že dodržuju vyhlášku a nikdo by mě, potažmo ředitele nijak netrestal. Snad to píšu srozumitelně.

  • Autor: zdenouš

   U nás toto nikdo nekontroloval.Inspekci jsme měli letos.Dělat ještě tohle,tak skončím ve cvokhausu.

  • Autor: Helča74

   Dobrý den,
   každý měsíc dostanu docházku všech žáků, kde zkontroluji obědy v době nepřítomnosti. Ty naúčtuji a jsou to docela slušné peníze pro kuchařky. To samé u pedagogů. Je to práce navíc, ale stojí to za to …

   • Autor: Manka

    O co se toto účtování neodebrané neodhlášené stravy opírá v zákoně?

    • Autor: hokejka

     Chápu, je to jen o chtění. To opravdu kuchařkám připíše ředitel nějaké odměny z těchto peněz? Jak se takové odměny odůvodňují? To by se mi taky líbilo a šla bych do toho z fleku 🙂

     Taky mě zajímá, co se komu stane, když to dělat nebudu. Stalo se tady někomu, že by byl za to potrestanej?

   • Autor: muminna

    Dobrý den,
    toto téma se probírá pořád dokola. Zatím jsem peníze strávníků nedoúčtovávala, i když by se to mělo.
    Nedělám to z jediného důvodu, protože nevím, jak to udělat v programu VIS. Každé dítě má pevně stanovenou částku za dotované obědy např. 28,-. Kam doúčtuji rozdíl mezi touto částkou a částkou se všemi náklady? Nemáme doplňkovou činnost, tudíž kam zaúčtuje rozdíl účetní? Do zisku organizace? Prosím Helču74, jestli by mi to mohla přesně popsat. Moc děkuji 🙂

    • Autor: exitkaaa

     pro muminna: Myslím, že účtování je na ekonomce, ne? Zrovna ekonomky chodí na všechna možná školení, tak má jednu otázku navíc. A co se týká VISu. Jak píšete, každé dítě má jasně stanovenou částku. A já jsem si nechala udělat ještě zvlášť řádek kde je doplatek. A jak mám docházku a je potřeba, aby mělo dítě nebo učitel za plnou cenu, tak to odkliknu a je to za plnou cenu. A vlastně ekonomka to pak vidí i v měsíční uzávěrce tyto peníze „navíc“ zvlášť. A ikyž je oběd pro žáky za plnou cenu, není to doplňková činnost. Pořád vaříme pro žáky a je to hlavní činnost. Dítě je i v domě nemoci žákem školy.

  • Autor: ivka6

   V předchozí diskusi nechápu slušné peníze navíc. Když účtujeme obědy v plné výši, které si neodhlásili strávníci, tak částku za potraviny promítneme do finančního normativu jako plus, aby se vyrovnaly náklady spojené s výdejem potraviny, věcné náklady a osobní zaúčtujeme do provozu jako příjem, tím se vyrovná výdaj provozních nákladů. Do mezd nejde nic, nejsou to obědy navíc, ale pořád placené ze státu jako školní stravování. Až na konci roku podle bilance nákladů a výnosů můžeme v dalším účetním období promítnout případně do odměn (přerozdělení do fondu odměn). Kdybychom nezúčtovali, vznikne vlastně škoda, proto ta úhrada za plnou cenu.

  • Autor: 1112022

   Já bych to jako rodič neplatila, co by pak následovalo? Dítěti se třeba udělá špatně nebo si zlomí nohu a na oběd nemůže jít, to ho pak ještě jídelna ztrestá?

   • Autor: ivka6

    V těchto případech je bráno jako přítomnost, účtuje se jako školní stravování, má nárok první den neplánované nepřítomnosti si oběd vyzvednout, to říká vyhláška o školním stravování. Nikdo nikoho netrestá.

   • Autor: exitkaaa

    pro 1112022: Ale vy jste obědy objednala. Tak jak neplatila? A holt stát umožňuje žákům obědy v době výuky jen za cenu potravin a vy oběd neodhlásíte, tak ho musíte přeci zaplatit. A to, že si nezajistíte vyzvednutí je bohužel jen a jen na vás. Já doplatky vybírám už hooodně dlouho. Pár let to je. A věřte nebo ne….dřív, když se nevybíralo, tak to rodičům bylo jedno zda oběd propadně nebo ne. Týden dva….vždyť šlo o pár korun. Rodiče se naučili odhlašovat, ale i tak na doplatcích měsíčně vyberu +- 2500 Kč. Ale je to zlomek toho, co dřív propadalo. Si vemte, kdyby jste byla cukrářka a lidi si u vás objednali zákusky. No a v den vyzvednutí si zlomí nohu a řeknou si, že oslava nebude, tak to nevyzvednu a nezaplatím. Však co, jak mě asi cukrářka ztrestá. Ano, vy to můžete ještě udat…ale my žáky, kteří nechodí na oběd nahánět před školou nebudeme a nebudeme nabízet obědy, které si zrovna dnes někdo nevyzvedl.

    • Autor: 1112022

     1)Ale jak to dostanete z těch rodičů, kteří s tím nesouhlasí a odmítají to platit?
     2) Pokud bych toto v naší velké škole chtěla realizovat, tak bych musela přijmout nějakou administrativní pracovnici, která by stála xtisíc měsíčně.
     3) Jak to řešíte u obědů, které se platí z různých sociálních fondů.

     děkuji

     • Autor: exitkaaa

      Nemám sociální fondy. Ale asi bych toto s něma konzultovala a řekla, jak se věci mají. Na to vám opravdu nedokázu odpovědět. Nevím, kolik máte takových dětí. A co se týká toho zda chtějí nebo nechtějí platit. Já to mám ošetřené ve vnitřním řádu. U nás se platí obědy inkasem…..a ty doplatky jsou tam automaticky dané, takže se strhnou z obědama. A kdo platí hotově, tak je při dalším placení zaplatí. Když píšete, že nesouhlasí a odmítají….tzn., když udělají přestupek a bude jim udělená pokuta, tak taky nesouhlasí a nezaplatí? A jinak co se týká té kontroly….ono to není zas tak časově náročné. Horší je školka.

     • Autor: 1112022

      Píšete, že udělají přestupek, ale proti čemu. Představte si, že dítě něco – nevím, má např. nějakou traumatickou situaci v rodině, např. nebo mu onemocní babička se kterou žije, a pečuje o něj třeba teta, a obědy neodhlásí. Co tedy porušuje, když na oběd nepřijde.

     • Autor: dudek

      Dobrý den,
      přečtěte si článek pana Ludvíka, je to tam vysvětlené. Porušujete školský zákon.

     • Autor: exitkaaa

      pro 1112022: Nezlobte se, ale píše se to tady pořád dokola. Prostudujte si vyhlášku, přečtěte si x diskuzí. To co píšete, je v mých očích alibismus. To je jak kdyby jste řekla….muž onemocněl, ale mělo se jít na technickou s autem. Ale protože je nemocný, na technickou se nepůjde, protože. Sic je už technická propadlá, ale já můžu jezdit, protože je muž nemocný. A vy si myslíte, že když vás zastaví policajti a vy jim řeknete příběh o nemoci manžela, že to bude ok? Mám pocit, že vyhlášky a zákony jsou od toho, aby se dodržovaly….a ne, aby se hledaly výmluvy. Přeberte si to jak chcete. Myslím, že jsem se snažila vám pomoct, ale vy nechcete. Jedete tu svou. Přeji vám, ať se vám daří.

     • Autor: 1112022

      Ale vy chcete, aby jídelna byla v roli toho policajta, který NEVÍ, jaký paragraf má těm v autě s propadlou technickou napařit a chce po nich peníze.

     • Autor: exitkaaa

      Tak pokud nevíte na základě čeho nemá žák nárok na dotovanou stravu, tak je to velký špatný.

  • Autor: ivka6

   Je to jako se vším u nás. Všechno se děje polovičatě, stát něco chce, ale nevynaloží dostatek prostředků, aby fungovalo správně a motivoval, ale kontroluje a vyvozuje sankce. Objednám, platím, když včas neodhlásím, zaplatím, možnost první den neplánované nepřítomnosti je ošetřena, pak jako všude jinde, vynaložené prostředky musí někdo zaplatit. Nejsme charita, ale i ta se řídí vnitřními předpisy o hospodárnosti, takže je třeba předmětné předpisy dodržovat, obecně jsou nastaveny správně. Mohly by pružněji reagovat na všechny stávající změny, ale nehledejme kličky.

   • Autor: janAA

    Zakony a vyhlášky jsou od toho aby se dodržovaly. A náš názor nikoho nezajímá.
    Bohužel to tak je a nic s tím neuděláme a plácat na to energii a rozčilovat se je úplně na nic.
    Přeji hezký den Jana

  • Autor: Anděla

   Dobrý den, jak přesně vypočítat plnou cenu obědů pro ZŠ, MŠ, zaměstnance. děkuji

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se