Přeskočit na obsah

Neoprávněně odebrané obědy

  • Autor: Lukáš

    Neoprávněně odebrané obědy
    Zdravím všechny. Jsme jídelna, která vaří pro šest škol a cca 1200 lidí. Řešíme problém, jak kontrolovat strávníky, kteří 2. a další den jsou nemocní a neodhlásili si stravu. Zatím na školy tiskneme sestavy docházky dětí a třídní na školách kontrolují, zda nebyli nemocní a zároveň neměli přihlášený oběd. Toto se jim však nelíbí (chápu je, také by se mi to nelíbilo), ale nenapadá mě žádný lepší systém. Jak řešíte tyto kontroly u vás?

    • Autor: WWWWW

      Re: Neoprávněně odebrané obědy
      Na konci týdne si okopíruji třídnice a v pondělí doúčtovávám režii. Mám 550 dětí a když jsou hodně nemocní tak to chvíli zabere. Stravují se u nás žáci ze dvou škol.

      • Autor: Lukáš

        Re: Neoprávněně odebrané obědy
        Díky za odpověď. Ještě jeden dotaz: jak pak ty peníze od žáků vymáháte? Mám hrůzu z toho, jak budeme psát výhružné dopisy, že nám dluží a pošleme na ně exekutora, bububu… 🙁

        • Autor: wwww

          Re: Neoprávněně odebrané obědy
          U nás platí strávníci doplatkem na konci měsíce /inksem z účtu/ , pokud někdo neplatí pravidelně je převeden na složenku a platí předem. Mohu říci, že se rodiče naučili více sledovat, jestli mají děti oběd v době nemoci odhlášený. Doúčtovanou režii platí společně se stravnym na konci měsíce a zatím s tím nemám problém.

    • Autor: MHNA

      Re: Neoprávněně odebrané obědy
      Řeším tuto otázku tak, že do 11°° každého dne mi ze dvou škol, které stravujeme dodají emailem seznamy chybějících žáků za celou školu a já odhlásím stravu těmto žákům na následující den.Mám ošetřen tento systém v přihláškách ke stravování.Rodič ví, že pokud bude dítě jen jeden den doma, musí na toto upozornit přímo mne, jinak by byl žák z následujícího dne odhlášen a byl bez oběda.Stravujeme 600 dětí.

    • Autor: VŠJK

      Re: Neoprávněně odebrané obědy
      Zdravím vás,chtěla bych se zeptat v jaké vyhlášce je toto strašné nařízení a která chytrá hlava zase tuto blbost vymyslela.jsme rádi , že rodiče zaplatí dětem obědy a ještě aby hradili provozní náklady

      • Autor: MHNA

        Re: Neoprávněně odebrané obědy
        Neoprávněné odebírání obědů vyplývá ze Školského zákona. Škola je povinna zamezit neoprávněnému odběru obědů. Je jen na ní, jak si tento problém zajistí. Zodpovědný je vedoucí pracovník, tedy ředitel, či ředitelka pod kterou jídelna spadá. Pokud odhlašujete obědy při nepřítomnosti žáka na následující den, nemůže se takový oběd uvařit a nenastane ani důvod k výběru režijních nákladů.Jde jen o ochotu spolupráce jídelna x škola. Škola si myslí, že je to jen pro ni náročné – dodat docházku, ale už méně připouští to, že s tím má nejvíc práce vedoucí kuchyně, která vlastně musí procházet objednávky a rušit je při nepřítomnosti žáka. Nikdo, ani ředitelství si toto většinou nepřipouští a vidí jen práci kantorů, že je nutí k nepedag. činnosti.O naší práci jde až v poslední řadě, málokdo ví, co obnáší. Má-li ředitel /ka/ dobrou vedoucí kuchyně, má ušetřeno mnoho práce a pokud nejsou problémy, ani o ní většinou neví – její práce je samozřejmostí. Ale přece to poznáme při rozdělování odměn, ne?

    • Autor: Ivana

      Re: Neoprávněně odebrané obědy
      Jsem vedoucí jídelny pro cca 600 strávníků, tento problém řešíme již delší dobu, ale zatím bez výsledku, pouze mám na přihlášce podpis rodičů, že vědí, že musí nemocné dítě odhlásit. Nyní přišel ředitel školy s návrhem, že budu muset čas od času zkontrolovat třídní knihy, případným dětem, které nejsou odhlášené pak doúčtovat věcnou a mzdovou režií.“Však rodiče se pak naučí! Učitelé mi nemohou denně sdělovat, kdo chybí. Kdo by jim to zaplatil a mají svých starostí až nad hlavu!“
      Ptám se: mohu já nahlížet do třídní knihy? Co když neodhlášené dítě oběd neodebralo, zaplatí mi za tento rodič ještě navíc mzdovou a věcnou režií.Kdo zaplatí mi, že budu denně kontrolovat třídní knihy?Děkuji za odpovědi. Ivana

      • Autor: MHNA

        Re: Neoprávněně odebrané obědy
        Vám tuto práci nezaplatí nikdo, pokud nemáte solidní vedení a nedá odměnu. Jen budete mít problémy s rodiči, po kterých by jste chtěla ev.dovybírávat peníze. Nikde se ve vyhláškách ale nedočtete, zda toto opravdu vybírat a pokud ano, kam peníze vracet. Zkuste se zeptat metodičky. Proto jsem řešila tento problém jinak – viz předešlý příspěvek. Já vybírám jen u dospělých strávníků. Jde i o neoprávněné vyplácení příspěvku z FKSP. Počty obědů musí souhlasit s docházkou, pokud ne, dosp.uhradí režie. Musíte toto ošetřit v provozním řádu jídelny. U nás hlídají docházku žáků třídní učitelé – mají zaplaceno třídnictví, na rozdíl od Vás.Jejich záznamy zakládám a je na nich, pokud by byl problém, kdo zaplatí ev.nedoplatky, když žáka nenahlásí. Z mé strany jsem kryta, mám docházku ze školy podle které odhlašuji.

        • Autor: ziss

          Re: Neoprávněně odebrané obědy
          Nesouhlasím s Vaším výkladem vyhlášky o školním stravování. V té se pouze praví, že strava /za cenu potravin/ se připravuje pro dítě přítomné ve škole, plus jeden den nepřítomnosti. Zásadní problém podle mne je, že mzdové prostředky dostanete na zapsané stravované děti. Již v jiné diskusi jsem se ptala těch, co režie dovybírají, jakým způsobem tyto děti vyčleňují z objemu mzdových prostředků přidělěných krajem? Jaké režie vlastně dětem doúčtováváte? A když doúčtováváte i mzdy, jak potom vracíte kraji, to co jste dostala na zapsané? Děkuji za odpověď.

          • Autor: Marie Zachová

            Re: Neoprávněně odebrané obědy
            Ve vyhlášce je , že pouze první den nemoci a také tam je, že hradí pouze potraviny. Nikde není napsáno, že hradí režii a mzdovou režii. Pokud vyberete za režie měli byste obědy vést jako pro cizí strávníky. Peníze za vybrané režie byste měli vrátit zřizovateli. Pokud vaříte pro cizí strávníky, musí mít někdo částečný pracovní úvazek pro tyto strávníky. Když si ty peníze necháte a navýšíte si rozpočet… Kdo vám to schválil? Jak je možné, že si takto přilepšujete? Školský zákon říká, že má nárok pouze pokud je ve škole. Vyhláška doplňuje, že se první den může počítat jako že je ve škole. Jak s financemi, tak to nikde není. Jediné, co se peněz týká je, že hradí pouze potraviny. Má to celé mezery. Na to někdo bude reagovat, že kontrola … a že říkali … . Při takovéhle kontrole už vám někdo řekl čísla paragrafů, odstavců, vyhlášek a zákonů podle kterých je jasné, že strávník, který není přítomen ve škole, není odhlášený a nevyzvedne si oběd musí uhradit oběd v plné výši?

          • Autor: Marie Zachová

            Re: Neoprávněně odebrané obědy
            Když si zase vše pročtu, tak pokud žák není ve škole, neodhlásí se a oběd si nevyzvedne nebo když si pro oběd přijde a mi mu ho nedáme, protože není ve škole, tak také vyhovím zákonu. To je pouze můj pohled na tento problém. Když jsem se ptala právníků (kamarádů) tak první reakce byla musí zaplatit. Po rozboru už to neříkali. Chybí výklad. Možná, že někteří zřizovatelé nebo kraje sepsali nařízení, jak řešit peníze za režie a mzdové režie. V těchto případech to máte podložené a měli by jste postupovat podle toho.

          • Autor: Alena II

            Re: Neoprávněně odebrané obědy
            Zcela souhlasím s paní Zachovou. Ve školském zákonu je sice psáno, že strávník má nárok na dotovaný oběd ( to je za cenu potravin) pouze, pokud je ve škole a v první den nepředvídané nepřítomnosti ve škole. Zároveň nikde není psáno, že zbývající obědy, které se pro něj uvařily je povinnen rodič doplatit. Pokud toto nebude nikde jednoznačně uvedeno, dá se tento výklad chápat různě.

          • Autor: MHNA

            Re: Neoprávněně odebrané obědy
            Paní Zachová,plně s Vámi souhlasím. Vybírám jen u dospělých strávníků, pokud nastane tato situace, protože se jedná o cizí strávníky na které máme část úvazku vyčleněno. U dětí jde jen o to, aby se dál jídlo nevařilo po prvním dnu nepřítomnosti na který má žák z vyhlášky nárok v případě nemoci. Proto odhlašuji ze seznamů děti vždy, až na následující den. První den nepřítomnosti je jídlo uvařeno buďto nevybráno, nebo odebráno rodiči, ale následující dny se pro žáka již nevaří, jak má být dle školského zákona. Po konzultaci s naší pí.metodičkou, která dělala dotaz na ministerstvo, se jí nikdo nevyjádřil, jak by se měly a kam vybrané peníze přeúčtovat. Opět něco, co nebylo dořešeno z míst nahoře.To, že někde v Praze, při kontrole dokonce vyčíslili částku doplatků, jak již dříve někdo psal, by mne zajímalo,zda je uhradili a kam peníze přeúčtovali.

    • Autor: Jana v

      Re: Neoprávněně odebrané obědy
      Prosím, kdy kontrolujete docházku?Odhlášky bereme do 8 hod. Škola začíná 8.15 hod.Kdyby mi dnes dali docházku kdo chybí (v poledne) , nemůžu je na dnešek už odhlásit a nevím,kdo zítra z nich příjde.Navíc bych se musela dívat jestli chyběl už včera (u každého). Mám 900 strávníků. (42 tříd)Nedovedu si to představit.To neznamená, že bych nechtěla, ale kde vzít na to tolik času?

    • Autor: marta

      Re: Neoprávněně odebrané obědy
      Již jsem o tom jednou psala. Denně mám přehled z počítače, kdo oběd neodebral. Tomu obědy odhlásím do doby, než si je opět přihlásí. Riziko, že příjde na oběd nemocné dítě je malé . Tím pádem nemusím nikomu nic doúčtovávat a hned na začátku měsíce odhalím strávníky, kteří hradí obědy z účtů a vlastně na obědy vůbec nechodí, což bych jinak nezjistila. Nedokáži si představit denně přehazovat uvařené obědy z jedné výdejky pro děti, na druhou pro ostatní, kteří hradí režii a to nemluvím o zpětném vymáhání doplatků za režii.

    • Autor: ludmi

      Re: Neoprávněně odebrané obědy
      Nerozumím tomu, jak bych postupovala v případě, kdybych odhlásila dítě z obědů a dítě by do školy přišlo a chtělo by obědvat. Například dítě v pondělí nepříjde, já ho odhlásím na úterý a ono v úterý přijde. Myslím, že na oběd má nárok a jeho zákonný zástupce oběd neodhlásil. Pokud by se jednalo například o deset dětí,nastal by možná problém.Ve sporu s rodičem bych asi pohořela, protože on oběd nedhlásil.Nemůžu přece vědět, zda je dítě nemocné. Kontrola té docházky taky moc problém neřeší.Když ji zkontroluji v 9hodin a dítě přijde v 10hodin s tím, že bylo u lékaře.Když ji zkontroluji ve 14hodin a dítě bylo nepřítomné,vůbec nemohu vědět jestli je nemocné a může nastat situace o které jsem psala.

      • Autor: mirka

        Re: Neoprávněně odebrané obědy
        Souhlasím s Vámi i s paní Zachovou. Myslím, že si některé z nás zbytečně komplikují život a dělají laskavosti, které stejně nikdo neocení, nakonec se možná obrátí proti nim. My jsme si dali do provozního řádu, že je povinností rodičů dětem včas odhlásit obědy pokud nejsou 2. a další dny přítomny ve škole. My sami ani nemůžeme kontrolovat třídní knihy, zkoumat proč dítě nepřišlo, kdy přijde, co mu je a td. Jsme na školách pro které vaříme nezávilá organizace. Možná to beru lehkovážně, ale dodnes se nikdo kompetentní k tomuhle problému nevyjádřil tak, abychom všichni
        měli jasné pokyny jak prakticky postupovat. A to včetně účtování.

      • Autor: MHNA

        Re: Neoprávněně odebrané obědy
        O postupu odhlašování musí být rodič informován. Pokud ví, že je automaticky dítě odhlášeno, když není ve škole, tak pokud příjde na druhý den a chce mít oběd také ví, že má možnost do 8 hod opět dítě přihlásit na týž den. Normování upřesňujeme po 8 hod, takže musí souhlasit i tato věc.Takových případů, jak uvádíte je velmi málo,vznikají ojediněle. V žádném případě tento způsob odhašování, ale nedovolí neoprávněně vařit oběd / což požaduje škol. zákon/ a nemohou vzniknout příp. doplatky, pokud by se někdy měy vybírat a nevzniknou ani dlužníci. Způsob automatického odhlašování mnou také rodičům šetří peníze, protože pokud sám rodič zapomene odhlásit v případě nemoci, nepropadají mu peníze za neodhlášenou stravu.Mám 600 strávníků, odhlášky mi zaberou asi půl hod. denně a to i ve dnech, kdy bylo chřipkové období.

        • Autor: Marie Zachová

          Re: Neoprávněně odebrané obědy
          Jen malá poznámka. Školský zákon nepožaduje neoprávněně vařit oběd. Školský zákon říká, že může se stravovat pokud je ve škole. Zdraví Zachovka

    • Autor: marta

      Re: Neoprávněně odebrané obědy
      Děti se mohou přihlašovat a odhlašovat denně do 8 hod., což mají v provozním řádu jídelny. Musíte počítat s tím, že zase příští den si nevyzvednou obědy další děti, takže ten oběd mohu strávníkovi přihlásit klidně i  později, třeba při výdeji /samozřejmě vyjímečně/. Při počtu 450 obědů denně se to dá uhlídat. Děláme to tak od září a rodiče i děti si už zvykli na to, že když dítě jeden den bezdůvodně neodebere oběd má na další dny obědy odhlášené do doby než si je opět přihlásí.

      • Autor: Olina

        Re: Neoprávněně odebrané obědy
        Paní Marto normujete den dopředu, nebo až ten den na ktery se vaří? Jedná si mi o to, že když nanormuji den předem a druhý den budu brát odhlášky do 8 hod., tak mě nesouhlasí počty s normováním. Snažím se aspoň přespolním odhlašovat, ale někdy to je problém. Řeším to tak, že pokud už nemohu dítě odhlásit na příslušný den, tak ho odhlásím o den déle a oběd na tento den dostane. Není to sice podle předpisů, mám s tím práci navíc, ale snažím se takto stravníkům vyjít vstříc.

    • Autor: Dana

      Re: Neoprávněně odebrané obědy
      Souhlasím s ludmi. Je fakt, že dítě nepřijde v pondělí, já ho odhlásím na úterý a on přijde. Jako
      rodič bych určitě nesouhlasila. Můj syn chodí do
      školy, kde odhlašují do 14. hod. na následující den.
      V pondělí ráno ho rozbolí zub, jdeme k lékaři. Do
      školy už nejde /jezdíme k lékaři do jíného města/.
      Přece nejsem povinna hlásit, že přijde. U nás v jídelně máme také do 14 hodin, takže druhý den
      nepřítomnosti oběd dáme a na následující si to
      odhlásí, žádné doplatky neúčtuji.

      • Autor: MHNA

        Re: Neoprávněně odebrané obědy
        Dovoluji si s Vámi nesouhlasit, že nejste povinna hlásit do školy nepřítomnost žáka. Ze školského zákona jste naopak povinna hlásit i plánovanou nepřítomnost na jeden den.Jedná se např. plánované objednání vyšetření ap.,v takovém případě u nás nikdo oběd neodhlásí na další den. Vše je jen o informovanosti rodičů. V řádu jídelny jsou veškerá pravidla napsána i v přihlášce ke stravování je u nás rodič informován. Pokud i v takovém případě opomene rodič zavolat, je možnost do 8 hod mnou odhlášený oběd opět přihlásit ještě na týž den. Věřte je to mravenčí práce, ale jde zvládnout v pohodě a funguje to.

    • Autor: marta

      Re: Neoprávněně odebrané obědy
      Olino, stavy strávníků dávám kuchařce den předem, ještě než odhlásím neodebrané obědy a ona si spočítá normu. Když nanormuje o něco více, spíše se s tím dá něco udělat, než kdyby měla málo. Kuchařka chodí brzy ráno a vlastě má vše připravené. Ráno do 8 hod. se počty strávníků plus- mínus malinko mění, ale vždy ten kousek masa mohu přidat, to samé s přílohou.

    • Autor: Marta

      Re: Neoprávněně odebrané obědy
      Nepřítomnost ve škole jsou rodiče určitě povinni hlásit. Ale odhlásit obědy ? I když vše máte v provozním řádu, jak je chcete donutit, jak potrestat za to, že zapomenou ? Doúčtujete jim režii ? Ale tím si přece pletete bič akorát na sebe. Nedokáži si představit přehazovat obědy z jedné kategorie do druhé a už vůbec ne vymáhání nedoplatků za režii za obědy, které ani nesnědli. Můj způsob mi zabere denně 5 minut a ostatní už je na strávnících.

    • Autor: kleoptra

      Re: Neoprávněně odebrané obědy
      Když se tak nad touto problematikou zamyslím, jestli to vezmete z jedné strany /odhlásit automaticky obědy/ nebo z druhé strany /doúčtovat neoprávněně uvařené obědy/ – je to vlastně stejné. O co vám tady vlastně vůbec jde? Dělejte si to každá dle svého uvážení. Nejsou na to pravidla, tak co s tím? Dle mého názoru je však lepší doúčtovávat – hlavně tam, kde máme vedlejší činnost. Ptám se: Je lepší žáku oběd automaticky odhlásit a přitom už mám v kuchyni jeho porci naporcovanou? Nebo je lepší doúčtovat a vydělat si ve vedlejší činnosti nějakou tu korunu? Dle mého názoru se tento žák stává automaticky cizím strávníkem – jen normu potravin má poníženou, ale ostatní náklady si hradí. Přece nepošlu zpět rodiče, který si neoprávněně příjde pro oběd, že jsem mu ho odhlásila a přitom už bude jeho porce masa uvařená. Nechápu to. Jestliže doúčtovávám učitelům plnou cenu – proč né dětem? Já tedy doúčtovávám a rodiče jsou o tom také seznámeni a nemám problémy. Už si to hlídají sami.

      • Autor: Mir.

        Re: Neoprávněně odebrané obědy
        Dobře, ale když si rodiče nepřijdou? Taky doúčtujete?

      • Autor: ziss

        Re: Neoprávněně odebrané obědy
        Paní kleopatro, jak můžete psát, že si v doplňkové činnosti takto můžete přivydělat, nechápu. Na děti máte určené mzdové prostředky, ať chodí, či nechodí a jejich stravování se řídí školským zákonem a vyhláškou o školním stravování. Stravování dospělých se řídí vyhláškou o závovním stravování a se školním stravováním nemá nic společného. Domnívám se, že dovybírání mzdové režie správné není. A byla bych asi opatrná radit toto ostatním. Máte-li v ruce právní rozbor, podělte se prosím o něj s námi. Děkuji.

    • Autor: kleopatra

      Re: Neoprávněně odebrané obědy
      Paní ziss nikomu nic neradím, jen vyjadřuji svůj názor. Každá z nás má svůj názor a své zvyklosti a stejně si to nakonce bude dělat podle sebe, zvlášť když nejsou stanovena jasná pravidla. Co se týká těch přidělených mzdových prostředků – není to tak jednoznačné. Každoročně v lednu nahlašujeme počet skutečně uvařených obědů a na základě toho nám jsou kráceny mzdové prostředky. Mzdové prostředky tedy nejsou přiděleny dle počtu zapsaných strávníků ale dle průměrného počtu skutečně uvařených obědů v měsíci říjnu. Dále bych chtěla uvést příklad: matka pracuje a chtěla by po dobu nemoci svého dítěte u nás odebírat oběd Řekneme ji že ne,protože bysme museli vracet mzdové prostředky a nebo jí umožníme odebírat oběd za plnou cenu? Pokud však bude někdo nahoře trvat na tom abychom vrátili mzdové prostředky, klidně to uděláme, máme je přece vybrané od strávníka. Naúčtovala jsem plnou cenu, když jim oběd propadl.Oběd byl přece uvařen a rodiče podepsali,že s tím souhlasí v přihlášce

      • Autor: ziss

        Re: Neoprávněně odebrané obědy
        Máte pravdu v tom, že si to každá/každý budeme stejně dělat podle sebe.Jen co se mzdových prostředků týká, doporučuji si přečíst na stránkách MŠMT v sekci ekonomika školství materiál s názvem – Pravidla rozpisu rozpočtu přímých výdajů RgŠ ÚSC na rok 2008 jednotlivým krajům, včetně přílohy č. 1. Nejsem právník, ale v tomto materiálu se hovoří pouze o dětech /jednotkách výkonu/ a jejich přihlášení do jednotlivých školských zařízení.Ve školství pracuji již dost let, ale prostředky na mzdy se nikdy nevracely. Pro pravidla v jídelně mi slouží vyhláška o školním stravování a tam se hovoří pouze o nevaření pro nepřítomné. Nikoli o doúčtování. Můj názor.Zdravím.

        • Autor: Marie Zachová

          Re: Neoprávněně odebrané obědy
          K příspěvku ob.. Mzdové prostředky, aspoň ve středočeském kraji se přidělují podle počtu zapsaných strávníků k 31.10. Nic se neupravuje. Nevím z kterého kraje jste, protože každý kraj si může upravit rozdělení rozpočtu podle svého. Mimo jiné, pokud strávníkovi doúčtujete režie přeřadíte jeho oběd do jiné kategorie strávníků (cizí) nebo pouze někde vypíchnete kolik se dovybralo? A ještě jeden dotaz, můžeme podnormovávat a pokud podnormujete, tak jaký oběd doúčtujete, ten neuvařený? Pokud jste na ZŠ a nepodnormojete, tak máte větší zbytky? Jaké asi v průměru? To je několik maličkostí, které mě napadly. Byla by jste tak hodná a napsala svůj názor (příspěvek se jménem Kleopatra). Já jsem stejného názoru jako příspěvek pod jménem ziss. Také si myslím, že příspěvek , který popisuje odhlašování obědů má také něco do sebe a naopak mi připadá schůdnější než doúčtovat. Ale to je pouze můj názor. Zdraví Zachovka

          • Autor: Alena II.

            Re: Neoprávněně odebrané obědy
            Souhlasím s příspěvky paní Zachové a paní ziss.
            Zajímalo by mne, jak kolegyně, které doúčtovávají režie je vykazují v účetnictví.

    • Autor: kleopatra

      Re: Neoprávněně odebrané obědy
      Jsme z Olomouckého kraje, kde v říjnu vyplníme výkaz o ŠS Z 17-01, dle něj nám jsou přiděleny MP.V lednu hlásíme počet uvařených obědů a počet stravovacích dnů – na základě toho jsou nám MP buď kráceny nebo ponechány. U nás si 1. den přijdou rodiče pro oběd za dotovanou cenu, pak jsou povinni /dle provozního řádu, zavazují se v přihlášce ke stravování, písemného upozornění do rodin vedením školy/ oběd si odhlásit nebo nahlási, že se chtějí stravovat za plnou cenu. Pak si žáka odhlásím v HČ a přihlásím si ho ve VČ – stává se cizím strávníkem, v účetnictví tržba ve VČ.Každý den normuji dle přihlášených strávníků,nic neupravuji. Není podstatné kolim máme zbytků – neodebrané obědy stejně přidáme dětem:Podstatné je, že za uvařený oběd máme alespoň malou částku, která nám zvýší tržby ve VČ. S námi se taky nikdo nemazlí. Nemáme výkony – snižují nám úvazky.Hlídáme si jen své peníze a to by měli dělat i rodiče.

    • Autor: Marie Zachová

      Re: Neoprávněně odebrané obědy
      Takhle je to jasné a myslím, že i správné. Já myslela, že doúčtováváte obědy dětem, které nejsou ve škole několik dní a oběd si nevyzvednou a neodhlásí. To je hlavní rozpor v názorech k tomuto tématu. Zdraví Zachovka

    • Autor: kleopatra

      Re: Neoprávněně odebrané obědy
      Paní Zachová, musím však dodat následující: Vedení školy jsem písemně upozornila, na skutečnost, že nemohu vědět, kteří žáci nechodí do školy a neodhlásili se Žádala jsem, aby mi dodávali seznamy žáků – nečiní tak, jen rozeslali dopis rodičům a převedli zodpovědnost na ně.Mě tedy nezbývá nic jiného, než tuto věc si alespoň částečně uhlídat při výdeji do jidlonosičů. Stalo se, že jsem někdy přišla na neoprávněné uvaření obědu, ale pozdě když už byl uvařen a tehdy jsem skutečně naúčtovala celou cenu ale jen 1- 2 dny u 2 -3 případů/a to stejným způsobem jak popisuji výše. Rodiče zaplatili,neměli námitek.Vše jsem zakotvila v provozním řádu a ještě se jistím tím, že mi v přihlášce rodiče podepíší, že souhlasí se zaplacením plné ceny obědy, pokud si je řádně neodhlásí. Vím, že je to ošemetná věc, ale mám na výběr? Ať si to zdůvodní případné kontrole vedení školy. Dělám, co můžu.Srdečně vás zdravím. Máte dobré příspěvky do diskuzí, je vidět že i hodně znalostí a jste mi inspirací.

    • Autor: ludmi

      Re: Neoprávněně odebrané obědy
      Může už někdo definitivně napsat jak se správně řeší neodhlášené obědy. Podotýkám, že nemáme vedlejší činnost,tak nevím, kam by se režie vyúčtovaly. Taky by bylo dobré napsat podle jaké vyhlášky mají uhradit zrovna režii, 107 o tom nemluví, tam je jenom kdy má žák nárok a zakolik, ale není tam napsáno kolik má platit v případě,že na oběd neměl nárok. Teorie o zjišťování podle třídních knih jsou tak strašné, že si neumím představit,kdybych onemocněla, kdo by to dělal.Děkuji za brzkou odpověď.

      • Autor: ANOUSCHA

        Re: Neoprávněně odebrané obědy
        Za neodhlášenou stravu by měl žák i zaměstnanec platit plnou taxu (suroviny, mzdy, věcné náklady). Neřeší to žádná vyhláška, jedině vnitřní předpis, nebo kolektivní smlouva. Zaměstnancům se to strhne z platu a příště si dají pozor, ale nevím, jak donutit, aby zaplatili žáci. Je to začarovaný kruh jako mnoho dalších věcí.

      • Autor: Lukáš

        Re: Neoprávněně odebrané obědy
        My právní předpis neřešíme, dostali jsme to befelem z kraje, takže jsme to zavedli. Každý měsíc vyjedeme sestavu strávníků a pošleme na školy. Ty to zkontrolují podle třídní knihy a pošlou zpět. Pak doúčtováváme náklady.

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se