NOVELA VYHLÁŠKY 107/2005 OD 1.2.2015
http://www.vzdelavacisluzby.cz/dokumenty/banka-souboru/107-2005.pdf
ZAJÍMAVÉ:
(5) Výběr potravin, receptura, jídelní lístek a způsob přípravy jídel vydávaných v rámci
dietního školního
stravování musí být určeny nutričním terapeutem
Chci upozornit, že tato novela dosud NEVYŠLA ve Sbírce zákonů! Před lety při poslední novelizaci vyhlášky 107/2005 byly stejně jako nyní dostupné různé pokoutní znění a nakonec bylo ve Sbírce zveřejněno něco jiného. V klidu čekejme na Sbírku zákonů.
Pokud to znění zůstane takové, tak jsme zbytečně čekali na oporu dietního stravování vyhláškou. Ta nám akorát podkopala nohy. Škola by musela dle tohoto zaměstnat nutričního terapeuta, aby na vše dohlédl.Pane Ludvíku opravdu čekám na metodický prováděcí pokyn k této vyhlášce!!!
Pan Ludvík nám asi těžko „vyrobí“ nějaký pokyn, on tu vyhlášku netvořil. Je ale pravda, že vyhláška je o ničem, a pokud jsme dosud diety vařily na základě dohody s rodiči, pak od 1.února nejspíše vařit nebudeme moci. Tomu se říká pomoc rodičům, fakticky. Kdo tohle vymyslel, měl by aspoň na chvíli být v kůži rodičů nemocného dítka. Máme stále dobrou vůli a chuť diety vařit, ale s takovou legislativou a nedostatkem peněz (kdo toho terapeuta zaplatí?) to bude velký problém. Ministerstvo opět zabodovalo.
Mně to zase příjde schazování školního stravování,diety vaříme a není žádný problém (nikoho k tomu nepotřebujeme), rodiče jsou rádi,že je o dítě postaráno (jsme nepřetržitý provoz). To je opravdu výmysl. Už vidím jak budu jednu dietu s někým řešit a čekat na schválení jíd.lístku a přesně kdo to zaplatí. No uvidíme….
Dobrý den, nevím, zda mi může někdo poradit, ale absolvovala jsem jako vedoucí školní jídelny školení „Dietní stravování a sestavení vhodného jídelníčku“, ke kterému mám i osvědčení, zda mohu dietní pokrm schvalovat sama. Vaříme v současné době 1 porci bezlepkové stravy denně, stravu upravujeme dle možností a některé potraviny bezlepkové nám dodává maminka dítěte.
Děkuji.
Nutriční terapeut je pouze člověk vysokoškolsky vzdělaný. Minimálně Bc. Žádné kurzy ani školení neudělají z kuchařky nutričního terapeuta. A to je ten největší nesmysl v této novele. Možná by stačilo zaměnit nutričního terapeuta za,, pracovníka odborně proškoleného“a nemuselo to způsobit takový problém.
Dobry den, jen taková malá poznámka 🙂 Nutriční terapeut může být i DiS, a pokud by se zaměnil nutriční terapeut za odborně proškoleného pracovníka,tak by to byl problém zase pro nás nutriční terapeuty. Nestudujeme přece pro to, aby nás nahrazovaly proškolení pracovníci.
Fajn paní Karolíno, dobré vědět, marně oslovuji nutr.terapeuty v okolí. Jednak pracovní poměr buď mají v dopoledních hodinách, kdy je potřebujeme nebo se jim prostě taková zodpovědnost za pár kroun neoplatí. Od září se na Vás obrátím, určitě budete mít zájem na pár hodin v měsíci na sebe vzít zodpovědnost za vaření diet v naší ŠJ, když je to tak nebezpečné. Nezlobte se, naprosto nikdo Vám Vaši kvalifikaci neupírá, pouze jste pro náše potřeby nepoužitelní.
Autor: janav.
Myslím, že by stačilo – nutriční terapeut (dietní sestra). Nevím proč musí být registrovaná (pracovat ve zdravotnictví).
Autor: janav.
Myslím, že by stačilo – nutriční terapeut (dietní sestra). Nevím proč musí být registrovaná (pracovat ve zdravotnictví).
Autor: Pekařka
Já bych se pro jistotu podívala na odkazovaný § 15 zákona č. 96/2004 Sb. o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských povolání (jak je uvedeno ve vysvětlivce 8) u výrazu nutriční terapeut). Abyste pro dobrotu nenarazily na nějakého „chytrého“, který vám pak řekne, že je vám vaše osvědčení nanic. Všechno je možné.
Právě – na osvědčení by pak mělo být konkrétně napsáno, že jste osoba odborně způsobilá, ne jen, že jste absolvovala školení. Je to stejné, jako když coby vedoucí zaměstnanec absolvujete školení BOZP a PO a v osvědčení také musíte mít uvedeno, že jste osoba „odborně způsobilá“, abyste mohla pak školit své podřízené. Zdá se to být sice jen o slovíčkách, ale může to být napadnutelné.
Přesně,jestli ten odstavec projde,tak si myslím,že školení nestačí a jsme v….. to se jim zase něco povedlo. Peníze ve školách nejsou a na nutr.poradce jsou??? Já už tomu přestávám rozumět,to jenom ,aby byla papírová činnost.
Který nutr.terapeut si vezme na triko zodpovědnost, když bude zaměstnán externě jen na pár hodin v měsíci a na samotné vaření stejně nebude moct denně dohlížet.Zůstane zodpovědnost na nás, s tím rozdílem, že my to dosud děláme dobrovolně v rámci platu?Opravdu postrádám logiku této vyhlášky!
Předpokládám, že pokud budou mít rodiče zájem o vaření diet, tak zaplatí rodiče služby nutričního terapeuta. Nebo zase tyto peníze sebereme kuchařkám a pomocným.
Tak nevím, jak se teď máme zachovat, vyhláška 17/2015 platí od 1.2. a metodika k ní se má objevit na stránkách MŠMT do konce března – viz článek v dnešních Učitelských novinách, strana 25. Zatím máme prý pokračovat v dietách s povinností doplnit potřebné podklady do začátku příštího školního roku. Takže v pondělí rodičům oznámíme, že mají smůlu, ve středu, že vyhláška sice platí, ale my ji můžeme porušovat …. Je to jak v Absurdistánu. Metodika snad měla vyjít dříve, než vyhláška. 🙁
Nutričního terapeuta najdete ve všech zdravotnických zařízeních a soc. zařízeních (domovy pro seniory). vyhledávat na internetu může být dost zrádné, protože v dnešní době si „nutriční poradce“ říkají výživoví poradci, prodávající doplňky stravy. Je proto lepší kontaktovat nejbližší zdr.zařízení. Nicnémě otázka diet je velice nedořešena. Myslím, že i když kuchaž bude mít kurz na dietní sravování, měl by být stejně pod dohledem nutričního terapeuta 🙁
A do vydání vyhlášky,vařili kuchaři diety špatně??? Ano na některých místech jsou dříve „dietní sestry“,ale ve školách,školkách minimum. Jsem na jednoum místě 18 let a nikdy jsme neměli s dietama problémy – i bez nutrič.poradce….tak pak nevím co tahle vyhláška řeší a vyřeší???
Zuzik, nutriční terapeuti, kteří budou moci toto vykonávat budou předem určeni. Nebudeme si vybírat samy. Pravděpodobně musí mít nějaké osvědčení nebo co…..
Určitě si nemyslím,že se doteď vařilo špatně. Ale je pravda,že nutriční terapeut je osoba kvalifikovaná a odborná, dle zákona. Dle zákona může sestavovat dietní plány a jídelníčky. Tak to prostě je. že je v tom spousta nedostatků a mezer je pravda, to bohužel patří k zákonům u nás. Nikdo neříká,že škola musí zaměstnat nutričního terapeuta na váš úkor. Může přece pracovat na dohodu, částečný úvazek apod. A je to hlavně na rozhodnutí vedení škol, jak se k tomu postaví.
Dle mého názoru by toto měla řešit obec a to tak, že tam, kde nutriční terapeut již pracuje (nemocnice) tak tam začít jednat a případnou stravu rozvážet po školních jídelnách a samozřejmě terapeuta zaplatit . Finance by zřejmě obec měla dostat od příslušného KÚ.
Přišel nám dopis ŠČI – od náměstka ústředního školního inspektora PhDr. Ondřeje Andryse, MAE s dalšími informacemi týkajícími se praktické realizace novely vyhlášky.
Školní jídelny, které již dietní stravu zajišťují, v tom samozřejmě mohou pokračovat způsobem, který dosud realizovaly, s povinností doplnit potřebné náležitosti systému dietního stravování do začátku školního roku 2015/2016. Období od 1. 2. do 31. 8. 2015 bude vyhrazeno pro vytvoření systému dietního stravování v rámci školního stravování. Vytváření tohoto systému bude ČŠI monitorováno a školním jídelnám bude poskytnuta podpora zejména prostřednictvím odborných garantů.
SEKCE VÝŽIVY A NUTRIČNÍ PÉČE ČAS VYPRACUJE V NÁVAZNOSTI NOVELY VYHLAŠKY METODICKÝ POSTUP,KTERÝ ROZPRACUJE PŘEDMĚTNOU PROBLEMATIKU A DÁLE ZAJISTÍ GARANCI NUTR.TERAPEUTA. PŘI VYTVÁŘENÍ SYSTÉMU DIETNÍHO STRAVOVÁNÍ VE ŠKOLNÍCH JÍDELNÁCH.INFORMACE PRO ŠKOLY A ŠKOLNÍ JÍDELNY BUDE ZAJIŠTĚNA JEDNAK ZVEŘEJNĚNÍM MET.POSTUPU,JEDNAK PŘOSTŘEDNICTVÍM ŠKOLENÍ V JEDNOTLIVÝCH KRAJÍCH – URČENO PRO VŠECHNY ŠKOLY,ŠKOL.JÍDELNY,BEZ OHLEDU NA TO ZDA DIETNÍ STRAV. ZAJIŠŤUJÍ ČI NIKOLIV,KTERÉ BUDE REALIZOVÁNO OD 4/2015. ŠKOLNÍ JÍDELNY,KTERÉ JIŽ ZAJIŠŤUJÍ DIETU BUDOU POKRAČOVAT ZPŮSOBEM,KTERÁ DOSUD UŽÍVALY S POVINNOSTÍ DOPLNIT POTŘEBNÉ NÁLEŽITOSTI SYSTÉMU DIET.STRAVOVÁNÍ DO ZAČÁTKU ŠKOLNÍHO ROKU 2015/2016. OBDOBÍ OD 1.2. – 31.8.2015 BUDE VYHRAZENO PRO VYTVOŘENÍ SYSTÉMU.OBDOBÍ BUDE ČŠI MONITOROVÁNO A ŠKOLNÍM JÍDELNÁM BUDE POSKYTNUTA PODPORA PROSTŘEDNICTVÍM ODBORNÝCH GARANTŮ
Mohl by mi někdo říci, co to konkrétně znamená třeba pro nás. Když vaříme jen 2 jídla bezlepkové a to s tím, že rodiče hradí normální cenu oběda a k tomu nám ještě donesou potřebné suroviny, které máme patřičně uloženy, jako bezlepková mouka atd. Máme to zavedeno v HACCAP. Jestli tomu dobře rozumím, tak bych ted měla stanovit cenu jejich stravy a suroviny nakupovat sama a ještě dělat zvlášť výdejku pro tyto dvě děti? To si tedy opravdu nedovedu představit, hlavně tu finanční bilanci pro dvě děti.
Siska, mám to teď taky tak, jenom dvě bezlepkové. A jak píšete, nová kategorie,stanovit cenu, zvlášť skladové karty a výdejka a kontrola nutr.terapeuta. Rodiče si dodají co se domluvíme a nejsme schopny zajistit a cena je stejná jako u ostatních dětí, vůbec v tom nevidím problém, protože některé jídlo je možné i pro diety. U dvou dětí bych musela nasadit cenu, abych vůbec vyšla.
Zase jeden odstavec ve vyhlášce a pomotá hlavu a nikdo pořádně neví co má dělat.
Tak jsem se trochu uklidnila díky tomu dopisu náměstka ústředního školního inspektora. Pro tento školní rok můžeme vařit diety podle stávajícího modelu, jaký máme. Máme 4 bezlepkáře, tak se nám ulevilo. Jen mě štve, že nic nemůže být hned od počátku fungující tak, aby to bylo v pořádku, vždy se musí něco „dodělávat“ a dořešovat. Ale to je u nás tak s drtivou většinou předpisů, zákonu a nařízení. Přeji pevné nervy a klid na práci.
Dobře tento školní rok můžem pokračovat a co ten příští? To budu muset vážně řešit dva bezlepkové strávníky samostatnou výdejkou, finanční bilancí a tak? Opravdu se toho bojím.
Tak si zkuste porovnat náklady na jeden bezlepkový oběd s normálním v rozsahu cca dvou týdnů a uvidíte, zda musí mít vyšší cenu za oběd a případně výdejku a bilanci. Vaříme dva bezlepkové obědy také a rozdíl nákladů vidím hlavně v ceně těstovin (o 5 Kč na porci více než u normálních-mají menší návařnost), bezlepkového br. těsta a jíšky či luštěnin. mouky k zahušťování. Ale porovnám-li výběr jídel, tak vidím, že nejedí na úkor ostatních. Pečivo jim nezajišťujeme, místo peč. dezertu mají ovoce, jiné zavářky atd., tím se celek zase zlevní.
Suroviny, které mohou konzumovat jim dávám ze skladu a suroviny, které jsou bezlepkové si pořizují na vlastní náklady /těstoviny, mouky, kaše,…/. Stravné platí jako každý jiný strávník a nikdo nic neříká. Berou to jako službu navíc nebo nadstandart, za který si rádi připlatí. Jsou nám zkrátka vděčni, že se nemusí připravovat s obědem doma, třeba předem na další den. Ony holky s tím mají taky práci navíc a za tu bohužel nic nedostanou. Zatím žádná kontrola, nikdo nám to nenapadl. Jen máme sepsanou smlouvu, kterou najdeme tady na stránkách.
To nikdo neví. Co se týče školy – hledala jsem a nikde nic dálkově bez jazyka není. Jsou to pouze kurzy.Co se týče dietní sestry, pokud nemáte splněné kredity,nemůžete profesy vykonávat.
Prosím o radu.Ráda bych si doplnila vzdělání v oboru.Mám ukončenou střední školu-dietní sestra a ráda bych vyšší vzdělání.Potíž je, že jsem ze školy skoro 20let a moje jazykové schopnosti jsou na bodě 0. Myslíte,že existuje vhodná škola (i soukromá) kde by se v cizím jazyku šlo od začátku či by nebyl potřeba vůbec?A samozřejmě dálkové studium.
Děkuji za info
Takže jsem dnes ráno psala mail přímo na školský uřad a bylo mi odpovězeno:Školní jídelny, které připravují nebo budou připravovat dietu musí do září 2015 za pomocí nutričního terapeuta vyřešit dietní stravování. Za dietu zodpovídají školní jídelny.
Nutriční terapeut stanový 1-druh diet, 2 -výběr potravin, 3-recepturu, 4-sestavení jídelníčku, 5.-způsob přípravy.
Pokud bude ŠJ vařit pouze 2 diety ( dva strávníky) i tak je nutná od 1.9.2015 spolupráce s nutričním terapeutem.
Omlouvám se krajský úřad na odbor školství. Konkrétně jsem se ptala paní Čožíkové, která u nás dělá různá školení. Napsala jsem jen to co mi bylo odepsáno.
Nutriční terapeut sestaví jídelníček nezávazně na jídelníčku, který bude pro ostatní strávníky??V praxi to bude znamenat, že bude pečené kuře,bram.kaše, ale bezlepková dieta bude třeba vepř.plátek s rýží?Nebo se pošle jídelníček a nutri.ter. ho jen přizpůsobí?( což my bychom určitě nezvládli…)
co víte o tom, že ,,školní jídelny si od 1.února mohou dovolit vařit drahá dietní jídla,protože Ministerstvo školství je začalo dotovat? “ – citováno z televizních novin 15.2. cca 33 minuta vysílání
Z toho je alespoň vidět, jaké bludy do nás média občas(?) hustí. Člověk neznalý problému jim to zbaští i s navijákem, ministerstvo je za toho hodného a my školní jídelny za pitomce, kteří to nebyli ochotni dělat. Tomu se fakt zbýva jen zasmát.
Tady je spíše otázka kdo toho „slavného“ terapeuta zaplatí??? Pokud nebude vytvořena nová kategorie – dieta, tak stejně nikdo neví kolik ta dieta stojí. Už vidím rodiče, když jim sdělím, že budou za dietu platit třeba 50,-. U bezlepkové diety to je jen fraška, jestliže jídlo vyhovuje i dietě, nevím, proč bych ho měla měnit a mít souhlas nutr.terapeutem. Zas tak složitá dieta to není. A vůbec si nedovedu představit, jak vaříme houskové knedlíky pro jednu dietu nebo pečeme chleba – to vše nám rodiče dodají a jsou rádi,že mají stravu zajištěnou.
Tak já nevím
, my vaříme 6 bezlepkových diet,4 bezmléčné,2 děti jsou diabetici z toho jeden bezmléčný a funguje to už hodně let uplně bez problémů. Je důležitá komunikace s rodiči a holky v kuchyni s tím nemají problém. Zase taková hrůza to není, ale od září teda nevím pokud kolem toho bude hromada papírů tak budu velmi zvažovat jestli budeme pokračovat. Dietáři platí normálně a bezlepkoví si prostě těstoviny a mouku přinesou. Hodně používáme hrašku a cizr. mouku, takže už teď je spousta obědů bezlepkových i pro ostatní. Přijde mi to, že se zase vytvořil prasopes a teď hurá pojďme to rozrýpat ať to nefunguje už vůbec.
Mám také 2 diety BLP, zahrnuto v rozsahu výrob. činnosti v Haccp, přiložené smlouvy se strávníky, lékařská potvrzení o nutnosti dietního stravování. Dále pak přesně rozpracovaná organizace celé přípravy – od skladování zvlášť po vyčleněnou část kuchyně pro výrobu, samostatné vybavení pouze pro přípravu diety ..Proškolení pracovníků atd.
Zaujalo mne ve Vašem příspěvku proškolení pracovníků. Zatím diety nevaříme, ani se do nich nehrneme, protože máme velký počet strávníků a vaříme téměř vše z čerstvých surovin, polotovary nebereme, je tedy obrovský podíl ruční práce a tedy nedostatek času. Ale pokud to bude nutné, tak se do diet budeme muset pustit. Kdo a kde Vám proškolil pracovníky? Díky
První informace byly od rodičů. Sama jsem pak prošla školením o celiakii – duben 2014. Nutno říci, že školení mi přišlo spíše odrazující pro toho, kdo se do diety ještě nepustil, ale něco bylo přínosné. Své poznatky jsem pak shrnula a proškolila si sama pracovníky – krátce a srozumitelně během svačiny. Obsah se zapsal do protokolu o proškolení, který každý z přítomných podepsal.
Autor: Valentýna
Děkuji Vám za informaci.
Byla jsem na loňské konferenci o školním stravování a tam jsem rovněž nebyla dojmu, že při neodborném vaření diet můžeme vážně poškodit zdraví strávníků. Obávám se, že kuchařky nebudou chtít při svém pracovním vytížení, a při svém finančním ohodnocení, chtít riskovat poškození zdraví strávníků a případné žaloby atd. atd.
Autor: Marky
kolegyně, kolegové, prosím Vás, vaříte někteří v jídelně pro MŠ dietu – diabetes a celiakie??? Jedná se mi o svačinky. Od ledna 2015 máme jednoho 3letého diabetika a teď má potvrzenou i celiakii.
Děkuji 🙂
Ahoj Marky máme také jednu holčičku s tímto onemocněním. Maminka nám sestavuje individuální jídelníček i s gramáží podle našeho co v daný týden vaříme. Je to pro nás jednoduší.
Z české školní inspekce přišel mail: Sekce výživy a nutr. péče ČAS vypracuje metodický postup při dietním stravování ve školních jídelnách. Informace pro školy a jídelny bude zajištěna zveřejněním met. postupu prostřednictvím školení v jednotlivých krajích (určeno pro všechny školy a školní jídelny, bez ohledu na to, zda dietní stravu zajišťují či nikoliv) a bude realizováno od DUBNA 2015.
NOVELA VYHLÁŠKY 107/2005 OD 1.2.2015
Autor: maty200
NOVELA VYHLÁŠKY 107/2005 OD 1.2.2015
http://www.vzdelavacisluzby.cz/dokumenty/banka-souboru/107-2005.pdf
ZAJÍMAVÉ:
(5) Výběr potravin, receptura, jídelní lístek a způsob přípravy jídel vydávaných v rámci
dietního školního
stravování musí být určeny nutričním terapeutem
Autor: Pavel Ludvík
Chci upozornit, že tato novela dosud NEVYŠLA ve Sbírce zákonů! Před lety při poslední novelizaci vyhlášky 107/2005 byly stejně jako nyní dostupné různé pokoutní znění a nakonec bylo ve Sbírce zveřejněno něco jiného. V klidu čekejme na Sbírku zákonů.
Autor: maty200
Já vím pane Ludvíku,ale takhle už chodí do škol!
Autor: hedus
Pokud to znění zůstane takové, tak jsme zbytečně čekali na oporu dietního stravování vyhláškou. Ta nám akorát podkopala nohy. Škola by musela dle tohoto zaměstnat nutričního terapeuta, aby na vše dohlédl.Pane Ludvíku opravdu čekám na metodický prováděcí pokyn k této vyhlášce!!!
Autor: Pekařka
Pan Ludvík nám asi těžko „vyrobí“ nějaký pokyn, on tu vyhlášku netvořil. Je ale pravda, že vyhláška je o ničem, a pokud jsme dosud diety vařily na základě dohody s rodiči, pak od 1.února nejspíše vařit nebudeme moci. Tomu se říká pomoc rodičům, fakticky. Kdo tohle vymyslel, měl by aspoň na chvíli být v kůži rodičů nemocného dítka. Máme stále dobrou vůli a chuť diety vařit, ale s takovou legislativou a nedostatkem peněz (kdo toho terapeuta zaplatí?) to bude velký problém. Ministerstvo opět zabodovalo.
Autor: maty200
Mně to zase příjde schazování školního stravování,diety vaříme a není žádný problém (nikoho k tomu nepotřebujeme), rodiče jsou rádi,že je o dítě postaráno (jsme nepřetržitý provoz). To je opravdu výmysl. Už vidím jak budu jednu dietu s někým řešit a čekat na schválení jíd.lístku a přesně kdo to zaplatí. No uvidíme….
Autor: maty200
Přesně,proto jsem to tam jenom dala,že už rozesílají novelu vyhlášky a nic není schváleno,ale bod 5 ……!!!!
Autor: maja33
Nám též poslali vzdělávací služby dnes vyhlášku do školy…….pan ředitel již upozorňoval, zda o tom vím.
Autor: anomis
Dobrý den, nevím, zda mi může někdo poradit, ale absolvovala jsem jako vedoucí školní jídelny školení „Dietní stravování a sestavení vhodného jídelníčku“, ke kterému mám i osvědčení, zda mohu dietní pokrm schvalovat sama. Vaříme v současné době 1 porci bezlepkové stravy denně, stravu upravujeme dle možností a některé potraviny bezlepkové nám dodává maminka dítěte.
Děkuji.
Autor: nene
Jestli máte osvědčení, tak můžete. Včera jsme měli školení a bylo nám řečeno, že který kuchař bude dělat diety má nárok na platovou třídu 6.
Autor: Balounová
Nutriční terapeut je pouze člověk vysokoškolsky vzdělaný. Minimálně Bc. Žádné kurzy ani školení neudělají z kuchařky nutričního terapeuta. A to je ten největší nesmysl v této novele. Možná by stačilo zaměnit nutričního terapeuta za,, pracovníka odborně proškoleného“a nemuselo to způsobit takový problém.
Autor: Karolína
Dobry den, jen taková malá poznámka 🙂 Nutriční terapeut může být i DiS, a pokud by se zaměnil nutriční terapeut za odborně proškoleného pracovníka,tak by to byl problém zase pro nás nutriční terapeuty. Nestudujeme přece pro to, aby nás nahrazovaly proškolení pracovníci.
Autor: hedus
Fajn paní Karolíno, dobré vědět, marně oslovuji nutr.terapeuty v okolí. Jednak pracovní poměr buď mají v dopoledních hodinách, kdy je potřebujeme nebo se jim prostě taková zodpovědnost za pár kroun neoplatí. Od září se na Vás obrátím, určitě budete mít zájem na pár hodin v měsíci na sebe vzít zodpovědnost za vaření diet v naší ŠJ, když je to tak nebezpečné. Nezlobte se, naprosto nikdo Vám Vaši kvalifikaci neupírá, pouze jste pro náše potřeby nepoužitelní.
Autor: janav.
Myslím, že by stačilo – nutriční terapeut (dietní sestra). Nevím proč musí být registrovaná (pracovat ve zdravotnictví).
Autor: janav.
Myslím, že by stačilo – nutriční terapeut (dietní sestra). Nevím proč musí být registrovaná (pracovat ve zdravotnictví).
Autor: Pekařka
Já bych se pro jistotu podívala na odkazovaný § 15 zákona č. 96/2004 Sb. o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských povolání (jak je uvedeno ve vysvětlivce 8) u výrazu nutriční terapeut). Abyste pro dobrotu nenarazily na nějakého „chytrého“, který vám pak řekne, že je vám vaše osvědčení nanic. Všechno je možné.
Autor: maty200
je tam pouze:
§ 15
Odborná způsobilost k výkonu povolání nutričního terapeuta
Autor: Pekařka
Právě – na osvědčení by pak mělo být konkrétně napsáno, že jste osoba odborně způsobilá, ne jen, že jste absolvovala školení. Je to stejné, jako když coby vedoucí zaměstnanec absolvujete školení BOZP a PO a v osvědčení také musíte mít uvedeno, že jste osoba „odborně způsobilá“, abyste mohla pak školit své podřízené. Zdá se to být sice jen o slovíčkách, ale může to být napadnutelné.
Autor: maty200
Přesně,jestli ten odstavec projde,tak si myslím,že školení nestačí a jsme v….. to se jim zase něco povedlo. Peníze ve školách nejsou a na nutr.poradce jsou??? Já už tomu přestávám rozumět,to jenom ,aby byla papírová činnost.
Autor: hedus
Který nutr.terapeut si vezme na triko zodpovědnost, když bude zaměstnán externě jen na pár hodin v měsíci a na samotné vaření stejně nebude moct denně dohlížet.Zůstane zodpovědnost na nás, s tím rozdílem, že my to dosud děláme dobrovolně v rámci platu?Opravdu postrádám logiku této vyhlášky!
Autor: janav.
Říkalo se, že nová vyhláška změní rozdělení na I. a II. stupeň v ZŠ. To v nové vyhlášce nebude?
Autor: veddoucí
Tak už nová vyhláška vyšla ve Sb., ale že by podporovala dietní stravování – to si nemyslím.
Autor: lenka1966
A kde máme hledat toho nutričního terapeuta?
Autor: Pekařka
Najít ho můžete všude, třeba na internetu, ale nenajdete tam peníze na jeho zaplacení.
Autor: Vaření
Předpokládám, že pokud budou mít rodiče zájem o vaření diet, tak zaplatí rodiče služby nutričního terapeuta. Nebo zase tyto peníze sebereme kuchařkám a pomocným.
Autor: majka1
Tak nevím, jak se teď máme zachovat, vyhláška 17/2015 platí od 1.2. a metodika k ní se má objevit na stránkách MŠMT do konce března – viz článek v dnešních Učitelských novinách, strana 25. Zatím máme prý pokračovat v dietách s povinností doplnit potřebné podklady do začátku příštího školního roku. Takže v pondělí rodičům oznámíme, že mají smůlu, ve středu, že vyhláška sice platí, ale my ji můžeme porušovat …. Je to jak v Absurdistánu. Metodika snad měla vyjít dříve, než vyhláška. 🙁
Autor: Zuzik
Nutričního terapeuta najdete ve všech zdravotnických zařízeních a soc. zařízeních (domovy pro seniory). vyhledávat na internetu může být dost zrádné, protože v dnešní době si „nutriční poradce“ říkají výživoví poradci, prodávající doplňky stravy. Je proto lepší kontaktovat nejbližší zdr.zařízení. Nicnémě otázka diet je velice nedořešena. Myslím, že i když kuchaž bude mít kurz na dietní sravování, měl by být stejně pod dohledem nutričního terapeuta 🙁
Autor: maty200
A do vydání vyhlášky,vařili kuchaři diety špatně??? Ano na některých místech jsou dříve „dietní sestry“,ale ve školách,školkách minimum. Jsem na jednoum místě 18 let a nikdy jsme neměli s dietama problémy – i bez nutrič.poradce….tak pak nevím co tahle vyhláška řeší a vyřeší???
Autor: pepina
Neřeší to nic. Problém vidím v tom, že je moc vystudovaných Nutričních poradců a stát jim potřebuje najít uplatnění.
Autor: pepina
Neřeší to nic. Problém vidím v tom, že je moc vystudovaných Nutričních poradců a stát jim potřebuje najít uplatnění.
Autor: evelýna
Zuzik, nutriční terapeuti, kteří budou moci toto vykonávat budou předem určeni. Nebudeme si vybírat samy. Pravděpodobně musí mít nějaké osvědčení nebo co…..
Autor: Zuzik
Určitě si nemyslím,že se doteď vařilo špatně. Ale je pravda,že nutriční terapeut je osoba kvalifikovaná a odborná, dle zákona. Dle zákona může sestavovat dietní plány a jídelníčky. Tak to prostě je. že je v tom spousta nedostatků a mezer je pravda, to bohužel patří k zákonům u nás. Nikdo neříká,že škola musí zaměstnat nutričního terapeuta na váš úkor. Může přece pracovat na dohodu, částečný úvazek apod. A je to hlavně na rozhodnutí vedení škol, jak se k tomu postaví.
Autor: Regina
Dle mého názoru by toto měla řešit obec a to tak, že tam, kde nutriční terapeut již pracuje (nemocnice) tak tam začít jednat a případnou stravu rozvážet po školních jídelnách a samozřejmě terapeuta zaplatit . Finance by zřejmě obec měla dostat od příslušného KÚ.
Autor: maty200
Přišel nám dopis ŠČI – od náměstka ústředního školního inspektora PhDr. Ondřeje Andryse, MAE s dalšími informacemi týkajícími se praktické realizace novely vyhlášky.
Autor: Písnička
A co PhDr. Ondřej Andrys v dopise uvádí ???
Autor: Písnička
A co PhDr. Ondřej Andrys v dopisu uvádí ???
Autor: mart
Školní jídelny, které již dietní stravu zajišťují, v tom samozřejmě mohou pokračovat způsobem, který dosud realizovaly, s povinností doplnit potřebné náležitosti systému dietního stravování do začátku školního roku 2015/2016. Období od 1. 2. do 31. 8. 2015 bude vyhrazeno pro vytvoření systému dietního stravování v rámci školního stravování. Vytváření tohoto systému bude ČŠI monitorováno a školním jídelnám bude poskytnuta podpora zejména prostřednictvím odborných garantů.
Autor: maty200
Nejde to okopírovat je to ofocené ,musím přepsat:
Autor: maty200
SEKCE VÝŽIVY A NUTRIČNÍ PÉČE ČAS VYPRACUJE V NÁVAZNOSTI NOVELY VYHLAŠKY METODICKÝ POSTUP,KTERÝ ROZPRACUJE PŘEDMĚTNOU PROBLEMATIKU A DÁLE ZAJISTÍ GARANCI NUTR.TERAPEUTA. PŘI VYTVÁŘENÍ SYSTÉMU DIETNÍHO STRAVOVÁNÍ VE ŠKOLNÍCH JÍDELNÁCH.INFORMACE PRO ŠKOLY A ŠKOLNÍ JÍDELNY BUDE ZAJIŠTĚNA JEDNAK ZVEŘEJNĚNÍM MET.POSTUPU,JEDNAK PŘOSTŘEDNICTVÍM ŠKOLENÍ V JEDNOTLIVÝCH KRAJÍCH – URČENO PRO VŠECHNY ŠKOLY,ŠKOL.JÍDELNY,BEZ OHLEDU NA TO ZDA DIETNÍ STRAV. ZAJIŠŤUJÍ ČI NIKOLIV,KTERÉ BUDE REALIZOVÁNO OD 4/2015. ŠKOLNÍ JÍDELNY,KTERÉ JIŽ ZAJIŠŤUJÍ DIETU BUDOU POKRAČOVAT ZPŮSOBEM,KTERÁ DOSUD UŽÍVALY S POVINNOSTÍ DOPLNIT POTŘEBNÉ NÁLEŽITOSTI SYSTÉMU DIET.STRAVOVÁNÍ DO ZAČÁTKU ŠKOLNÍHO ROKU 2015/2016. OBDOBÍ OD 1.2. – 31.8.2015 BUDE VYHRAZENO PRO VYTVOŘENÍ SYSTÉMU.OBDOBÍ BUDE ČŠI MONITOROVÁNO A ŠKOLNÍM JÍDELNÁM BUDE POSKYTNUTA PODPORA PROSTŘEDNICTVÍM ODBORNÝCH GARANTŮ
Autor: siska
Mohl by mi někdo říci, co to konkrétně znamená třeba pro nás. Když vaříme jen 2 jídla bezlepkové a to s tím, že rodiče hradí normální cenu oběda a k tomu nám ještě donesou potřebné suroviny, které máme patřičně uloženy, jako bezlepková mouka atd. Máme to zavedeno v HACCAP. Jestli tomu dobře rozumím, tak bych ted měla stanovit cenu jejich stravy a suroviny nakupovat sama a ještě dělat zvlášť výdejku pro tyto dvě děti? To si tedy opravdu nedovedu představit, hlavně tu finanční bilanci pro dvě děti.
Autor: maty200
Siska, mám to teď taky tak, jenom dvě bezlepkové. A jak píšete, nová kategorie,stanovit cenu, zvlášť skladové karty a výdejka a kontrola nutr.terapeuta. Rodiče si dodají co se domluvíme a nejsme schopny zajistit a cena je stejná jako u ostatních dětí, vůbec v tom nevidím problém, protože některé jídlo je možné i pro diety. U dvou dětí bych musela nasadit cenu, abych vůbec vyšla.
Zase jeden odstavec ve vyhlášce a pomotá hlavu a nikdo pořádně neví co má dělat.
Autor: Pekařka
Tak jsem se trochu uklidnila díky tomu dopisu náměstka ústředního školního inspektora. Pro tento školní rok můžeme vařit diety podle stávajícího modelu, jaký máme. Máme 4 bezlepkáře, tak se nám ulevilo. Jen mě štve, že nic nemůže být hned od počátku fungující tak, aby to bylo v pořádku, vždy se musí něco „dodělávat“ a dořešovat. Ale to je u nás tak s drtivou většinou předpisů, zákonu a nařízení. Přeji pevné nervy a klid na práci.
Autor: siska
Dobře tento školní rok můžem pokračovat a co ten příští? To budu muset vážně řešit dva bezlepkové strávníky samostatnou výdejkou, finanční bilancí a tak? Opravdu se toho bojím.
Autor: nene
Vyhláška praví můžete …, vy ale nemusíte. Nemusíte diety vůbec vařit!
Autor: siska
Tomu rozumím, ale když už je mám, tak je další rok rušit asi nebudu moct i kdyby jsem chtěla.A jde mi o to jestli to budu muset opravdu rozepisovat.
Autor: Jareh
Tak si zkuste porovnat náklady na jeden bezlepkový oběd s normálním v rozsahu cca dvou týdnů a uvidíte, zda musí mít vyšší cenu za oběd a případně výdejku a bilanci. Vaříme dva bezlepkové obědy také a rozdíl nákladů vidím hlavně v ceně těstovin (o 5 Kč na porci více než u normálních-mají menší návařnost), bezlepkového br. těsta a jíšky či luštěnin. mouky k zahušťování. Ale porovnám-li výběr jídel, tak vidím, že nejedí na úkor ostatních. Pečivo jim nezajišťujeme, místo peč. dezertu mají ovoce, jiné zavářky atd., tím se celek zase zlevní.
Autor: lila
Suroviny, které mohou konzumovat jim dávám ze skladu a suroviny, které jsou bezlepkové si pořizují na vlastní náklady /těstoviny, mouky, kaše,…/. Stravné platí jako každý jiný strávník a nikdo nic neříká. Berou to jako službu navíc nebo nadstandart, za který si rádi připlatí. Jsou nám zkrátka vděčni, že se nemusí připravovat s obědem doma, třeba předem na další den. Ony holky s tím mají taky práci navíc a za tu bohužel nic nedostanou. Zatím žádná kontrola, nikdo nám to nenapadl. Jen máme sepsanou smlouvu, kterou najdeme tady na stránkách.
Autor: siska
Ano, ale od září to tak nepůjde o tom tu píšeme. Proč dělat něco jednoduše, když to jde i složitě.
Autor: lila
A to je uvedené kde?
Autor: IF
Chci se zeptat, zda má někdo představu jak bude fungovat garance nutričního terapeuta?
Autor: maty200
To nikdo neví. Co se týče školy – hledala jsem a nikde nic dálkově bez jazyka není. Jsou to pouze kurzy.Co se týče dietní sestry, pokud nemáte splněné kredity,nemůžete profesy vykonávat.
Autor: IF
Prosím o radu.Ráda bych si doplnila vzdělání v oboru.Mám ukončenou střední školu-dietní sestra a ráda bych vyšší vzdělání.Potíž je, že jsem ze školy skoro 20let a moje jazykové schopnosti jsou na bodě 0. Myslíte,že existuje vhodná škola (i soukromá) kde by se v cizím jazyku šlo od začátku či by nebyl potřeba vůbec?A samozřejmě dálkové studium.
Děkuji za info
Autor: siska
Takže jsem dnes ráno psala mail přímo na školský uřad a bylo mi odpovězeno:Školní jídelny, které připravují nebo budou připravovat dietu musí do září 2015 za pomocí nutričního terapeuta vyřešit dietní stravování. Za dietu zodpovídají školní jídelny.
Nutriční terapeut stanový 1-druh diet, 2 -výběr potravin, 3-recepturu, 4-sestavení jídelníčku, 5.-způsob přípravy.
Pokud bude ŠJ vařit pouze 2 diety ( dva strávníky) i tak je nutná od 1.9.2015 spolupráce s nutričním terapeutem.
Autor: komisař
1) co je to „školský úřad“ ?
2) co je to „nutriční terapeut stanový“ ?
Po obědě – výborný příspěvek!
Autor: siska
Omlouvám se krajský úřad na odbor školství. Konkrétně jsem se ptala paní Čožíkové, která u nás dělá různá školení. Napsala jsem jen to co mi bylo odepsáno.
Autor: IF
Nutriční terapeut sestaví jídelníček nezávazně na jídelníčku, který bude pro ostatní strávníky??V praxi to bude znamenat, že bude pečené kuře,bram.kaše, ale bezlepková dieta bude třeba vepř.plátek s rýží?Nebo se pošle jídelníček a nutri.ter. ho jen přizpůsobí?( což my bychom určitě nezvládli…)
Autor: siska
No to je právě to, že jsem to taky pochopila úplně stejně jako vy. Opravdu jsem napsala jen to co mi bylo odepsáno.
Autor: majka1
co víte o tom, že ,,školní jídelny si od 1.února mohou dovolit vařit drahá dietní jídla,protože Ministerstvo školství je začalo dotovat? “ – citováno z televizních novin 15.2. cca 33 minuta vysílání
Autor: hedus
Z toho je alespoň vidět, jaké bludy do nás média občas(?) hustí. Člověk neznalý problému jim to zbaští i s navijákem, ministerstvo je za toho hodného a my školní jídelny za pitomce, kteří to nebyli ochotni dělat. Tomu se fakt zbýva jen zasmát.
Autor: maty200
Tady je spíše otázka kdo toho „slavného“ terapeuta zaplatí??? Pokud nebude vytvořena nová kategorie – dieta, tak stejně nikdo neví kolik ta dieta stojí. Už vidím rodiče, když jim sdělím, že budou za dietu platit třeba 50,-. U bezlepkové diety to je jen fraška, jestliže jídlo vyhovuje i dietě, nevím, proč bych ho měla měnit a mít souhlas nutr.terapeutem. Zas tak složitá dieta to není. A vůbec si nedovedu představit, jak vaříme houskové knedlíky pro jednu dietu nebo pečeme chleba – to vše nám rodiče dodají a jsou rádi,že mají stravu zajištěnou.
Autor: euforbie
Tak já nevím
, my vaříme 6 bezlepkových diet,4 bezmléčné,2 děti jsou diabetici z toho jeden bezmléčný a funguje to už hodně let uplně bez problémů. Je důležitá komunikace s rodiči a holky v kuchyni s tím nemají problém. Zase taková hrůza to není, ale od září teda nevím pokud kolem toho bude hromada papírů tak budu velmi zvažovat jestli budeme pokračovat. Dietáři platí normálně a bezlepkoví si prostě těstoviny a mouku přinesou. Hodně používáme hrašku a cizr. mouku, takže už teď je spousta obědů bezlepkových i pro ostatní. Přijde mi to, že se zase vytvořil prasopes a teď hurá pojďme to rozrýpat ať to nefunguje už vůbec.
Autor: siska
Správný názor souhlasím
Autor: chytrejzvodnan
+2
Autor: 1234
+3
Autor: Linda
Pokud vařím 2 diety, musím to někde mít ošetřené např. v kritických bodech a jak sepsané? Předem děkuji za radu.
Autor: Jareh
Mám také 2 diety BLP, zahrnuto v rozsahu výrob. činnosti v Haccp, přiložené smlouvy se strávníky, lékařská potvrzení o nutnosti dietního stravování. Dále pak přesně rozpracovaná organizace celé přípravy – od skladování zvlášť po vyčleněnou část kuchyně pro výrobu, samostatné vybavení pouze pro přípravu diety ..Proškolení pracovníků atd.
Autor: Valentýna
Zaujalo mne ve Vašem příspěvku proškolení pracovníků. Zatím diety nevaříme, ani se do nich nehrneme, protože máme velký počet strávníků a vaříme téměř vše z čerstvých surovin, polotovary nebereme, je tedy obrovský podíl ruční práce a tedy nedostatek času. Ale pokud to bude nutné, tak se do diet budeme muset pustit. Kdo a kde Vám proškolil pracovníky? Díky
Autor: Jareh
První informace byly od rodičů. Sama jsem pak prošla školením o celiakii – duben 2014. Nutno říci, že školení mi přišlo spíše odrazující pro toho, kdo se do diety ještě nepustil, ale něco bylo přínosné. Své poznatky jsem pak shrnula a proškolila si sama pracovníky – krátce a srozumitelně během svačiny. Obsah se zapsal do protokolu o proškolení, který každý z přítomných podepsal.
Autor: Valentýna
Děkuji Vám za informaci.
Byla jsem na loňské konferenci o školním stravování a tam jsem rovněž nebyla dojmu, že při neodborném vaření diet můžeme vážně poškodit zdraví strávníků. Obávám se, že kuchařky nebudou chtít při svém pracovním vytížení, a při svém finančním ohodnocení, chtít riskovat poškození zdraví strávníků a případné žaloby atd. atd.
Autor: Marky
kolegyně, kolegové, prosím Vás, vaříte někteří v jídelně pro MŠ dietu – diabetes a celiakie??? Jedná se mi o svačinky. Od ledna 2015 máme jednoho 3letého diabetika a teď má potvrzenou i celiakii.
Děkuji 🙂
Autor: kmotra liška
Ahoj Marky máme také jednu holčičku s tímto onemocněním. Maminka nám sestavuje individuální jídelníček i s gramáží podle našeho co v daný týden vaříme. Je to pro nás jednoduší.
Autor: Marky
Z české školní inspekce přišel mail: Sekce výživy a nutr. péče ČAS vypracuje metodický postup při dietním stravování ve školních jídelnách. Informace pro školy a jídelny bude zajištěna zveřejněním met. postupu prostřednictvím školení v jednotlivých krajích (určeno pro všechny školy a školní jídelny, bez ohledu na to, zda dietní stravu zajišťují či nikoliv) a bude realizováno od DUBNA 2015.
Autor: Věrča
Není co dodat, lépe bych to neuměla vyjádřit: http://rodiceaskolnijidelny.cz/zpravy/konec-dietnich-obedu-ve-skolnich-jidelnach
Autor: maty200
ŠKOLENÍ V KRAJÍCH.
http://edugateopen.cz/ – AKTUALITY
odkaz ,který je na celorepublikové školení.