Přeskočit na obsah

Odbory a provozní zaměstnanci

 • Autor: Iva Smutná

  Odbory a provozní zaměstnanci
  Dobrý den Vážené kolegyně a kolegové. Nedá mi to a chtěla bych se zeptat, jaká je situace na jiných školách. V naší škole máme celkem 16 provozních zaměstnanců (kuchařky,uklízečky,školník,ved.ŠJ,ekonomka,sekretářka). 26.8.2011 na brífinku ČMOS s ministrem školství bylo řečeno, že platy nepedagogů neklesnou. Nutných 700 milionů Kč se mělo vzít z pastelkovného pro prňáčky (?) a úspor z roku 2011. Nyní mám informaci, že na letošní rok je v rozpočtu pro nepedagogy opět méně peněz. Jen u nás to bude o cca 30 tis. korun méně (pedagogům se rozpočet zvýšil o cca 500 tisíc Kč). Sleduji trend, že když se potichu každý rok vezme pár tisíc školám na nepedagogy, tak se nic nestane (však je uklízečka i kuchařka vděčná, že má práci!). V případě neschopnosti, se nebere zástup, aby se ušetřilo a nemusely se provádět reorganizace ve stavech zaměstnanců. Poslední nárust tarifové mzdy byl v 6/2009 a v 1/2011 se snižovalo o 10% v rámci úspor. Od roku 1991 jsem v
  odborech. Nyní již jediná. Zdravím Iva

  • Autor: Terka

   Dobrý podvečer, skoro všude stejné!
   Já i kolegyně jsme z odborů vystoupily již před rokem, kdy nám bylo odebráno 10% z platu.
   Od nového školního roku snížen, bezdůvodně, úvazek pomocné síly o 4 hodiny!
   Schází mi slušná slova, proto raději končím, pohodové pracovní dny.

  • Autor: Valentýna

   V tomto roce to už je skoro nehoráznost. To by v žádné firmě nemohlo fungovat. Jedna část lidí pracuje osm hodin denně, plat má poloviční než zbytek firmy, a plat neustále se snižuje. Letos opět o 1,5 %.
   Druhá část lidí pracuje pět hodin denně, plat má dvojnásobný a neustále se zvyšuje. V některých případech i při stejném vzdělání. Lidé s vyšším platem mají volné všechny prázdniny, lidé s nižším platem jsou během prázdnin vyhnáni na neplacené volno, nebo (jako u nás) uklízí po zednících. V Česku a ve školství je možné vše. PS: Bylo by zajímavé pozorovat, kdyby se to obrátilo. Pedagog by přišel v osm hodin do školy a domů odcházel v půl páté (jako ostatní po osmi a půl) a v červenci by si gruntoval třídu nebo myl okna. Ale uznejte, při platu třicet tisíc by to zase tak hrozné nebylo. My to děláme mnohdy ani né za polovic.

   • Autor: Akdar

    Dobrý den, také se mi těžko hledají slušná slova. Ve školství jsou platové tabulky, tak to bude asi všude stejné. Peněz nám přišlo také zase méně a protože jsme v kuchyni 1ved. + 2 kuchařky na cca 190 obědů, tak se sníží úvazek uklízečce školy. Ovšem my si budeme po pracovní době ještě uklízet jídelnu. Prý si můžeme o prázdninách vzít náhr. volno. Škoda mluvit, chce to zopakovat rok 1989 a všechny je odtamtud vyházet.

    • Autor: Holy

     My jsem na prázdniny na neplacené volno „odejity“ už léta. Pracujeme pouze za 11 platů v roce.

     Zákoník práce platí asi jen pro pedagogy, pro nás nepedagogy ne.

   • Autor: alice11

    Paní Valentýno,porovnávejte svou práci se zaměstnanci, kteří pracují na stejných pozicích v celodenním provozu, když nejste pedagog. Nemají volné víkendy ani svátky. Na kolik % pracujete, při náhradní práci, když nejsou žáci ve škole. Zda máte dostatečné vzdělání a schopnosti , divím se vašemu zaměstnavateli, že vaše schopnosti dodnes nevyužil.

   • Autor: alicenovakova11

    Paní Valentýno,porovnávejte svou práci se zaměstnanci, kteří pracují na stejných pozicích v celodenním provozu, když nejste pedagog. Nemají volné víkendy ani svátky. Na kolik % pracujete, při náhradní práci, když nejsou žáci ve škole. Zda máte dostatečné vzdělání a schopnosti , divím se vašemu zaměstnavateli, že vaše schopnosti dodnes nevyužil.

   • Autor: alicenovakova11

    Paní Valentýno,porovnávejte svou práci se zaměstnanci, kteří pracují na stejných pozicích v celodenním provozu, když nejste pedagog. Nemají volné víkendy ani svátky. Na kolik % pracujete, při náhradní práci, když nejsou žáci ve škole. Zda máte dostatečné vzdělání a schopnosti , divím se vašemu zaměstnavateli, že vaše schopnosti dodnes nevyužil.

  • Autor: terka

   máte pravdu je to tak ale,co stím . Dělat se nedá nic

   • Autor: Valentýna

    Možná že ano, slyšeli jste Kalouska jeho vyjádření na toto téma.

    • Autor: Cindy

     Nevím co řekl Kalousek na toto téma. Může mě někdo informovat ? Dost by mě to zajímalo. Děkuji

     • Autor: Valentýna

      „Pan ministr financí mě dostal, když říkal, že máme nejlínější učitele. Neboli mi říkal, máme učitele, kteří mají nejnižší úvazky v Evropě a mají strašně moc prázdnin,“ referoval Dobeš.

  • Autor: Božena

   Dnes jsem se od ředitele dozvěděla,že se nám opět budou snižovat platy.

   • Autor: Leni

    Dobrý den,
    mám je snížili již od 1. 4. 2012. Všem přeji hezký den, lepší než ten můj, když jsem ráno viděla výpis z banky se svojí výplatou.

  • Autor: SSSSSSS

   http://www.novinky.cz/domaci/266235-platy-ucitelek-materinek-mohou-klesnout-az-o-pet-tisic.html

   Doufám,že to tak skutečně bude,nepedagog.snížili již několikrát a učitelům přidávají!!!

   • Autor: Anesta

    Není tomu tak dloho, kdy museli kolegyně z družiny vyplňovat docházku. A jejda, to bylo divení, že mají uvádět, jaké že to vlastně dělají přípravy do osmi hodin do večera. Co že tam jako mají psát, že vymýšlejí omalovánky?

    Až bude dodržena i ve škole zásada, že má být měřeno všem jedním metrem, tak bude dost financí pro všechny. Proč má psycholog, který dochází do školy 2x v měsíci odměnu deset tisíc a hlavní kuchařka, které klesla mzda a která se denně lopotí u knedlíků, odměnu jen 500 Kč. Je tento nepoměr OK? Až někdo přijde na to, že učitel i kuchařka jsou si o prázdninách rovni- nemají pro ně zaměstnavatelé práci – tak budou SPOLEČNĚ natírat plot kolem školy nebo budou SPOLEČNĚ mít volné a placené prázdniny. A to už vůbec nemluvím o suplování. Proč nemá kuchařka také hrazeno zastupování za nemocnou kolegyni? Od té doby, co pracuji v tomu rezortu, se nestačím divit.

    • Autor: haris

     Sice nejsme škola, ale za nemocnou kolegyni nemáme také nic.Vaříme 365 dní v roce,soboty neděle , vánoce atd.Nejsme na tom o píď líp, ale máme tu práci rádi tak pracujeme.Jiná totiž není.Teď tu mám paní na dlouhodobý zastup za nemoc a ta je ze školy(snižovali stavy).U nás by se jí ale na stálo nelíbilo.Prý je tu moc práce a dělat 12 hodinové směny a mít v létě jen 14 dní dovolené na to by si nezvykla.
     Kamarádka ,která pracuje jako pedagog taky říká ,že si nestěžuje pracuje cca 9 měsíců v roce 6,5 hodiny denně a bere věší plat než můj syn v těžkém strojírenství.
     I u nás je vidět kolik za jakou práci kdo bere,vidíme ten rozdíl.Nemůžeme nic,než dělat nebo nedělat.Hezký den!

   • Autor: ozák

    Vy jste ale nepřející osoba, běžte učit do mateřinky, jen to zkuste, budete mluvit jinak.

  • Autor: Sylva

   Vážené provozní pracovnice, celá diskuse je k ničemu, odbory nepomáhají, a ředitelky JSOU oprávněny nám každoročně brát a snižovat plat,stupně, nakonec z odpracovaných 34praxe mi vyšlo,že dělám 23 roků…Nakonec, zachovalá důchodkyně ráda bude pracovat pro ředitelku na těchto mizerně placených místech.A my před důchodem ho nakonec ani nedostaneme.Pokud i ministr Fiala příští rok přidá na provozní zaměstnance, neschopná ředitelka školy tento platový stupeň již nikdy pracovníkům nevrátí zpět.Děkuji.

  • Autor: Soňa

   S politováním musím říci, že v jednom nejmenovaném malém městečku je paní ředitelka, která vůbec nerozumí gastronomií, zakazovala mi semináře, školení, nespolupracovala s vedoucí ŠJ a podkopávala mi nohy, srážela autoritu, a podhodnocuje pracovníky v ŠJ nadále. Se středoškolským vzděláním vychovatelka v ZŠ má cca 20000,-a vedoucí ŠJ 11000,- Hr.mz.Proooččč! Kdo teda za to zodpovídá, přeci právnické osoby, jsou zodpovědné za rozdělování fin. prostředků.Čtu zde příspěvky a je mi na nic. Udělejme konec těmto nekalým hodnocením.Co na to kontrolní instituce, na co jsou zřízeny.Pěkný den Soňa.

   • Autor: eva 2

    Soňo, tohle jste již rozebírala v jiné, diskuzním tématu. Pokud se nedokážete s paní ředitelkou rozumně dohodnou, je to váš osobní problém a netahejte jej na všechna diskuzní fora. Ačkoliv nejsem zasvěcená do problému, mám zato, že vaše problémy pramení v osobní rovině a že se nedokážete smířit s tím, že vám ředitelka školy občas dává nějaké instrukce. Pokud je to vaše přímí nadřízená, má na to plné právo a vám nezbyde, nežli jí respektovat.

   • Autor: bobina45

    jste citově vyprahlá a prázdná osoba-spíš bych řekla citový deprivant!sedněte si se svojí nadřízenou,poproste o radu,budte milá,vstřícná……ale né jen kritická a sobecká!

  • Autor: Soňa

   Bobino, to jsem zkoušela několikrát rozumně se dohodnout, probrat problematiku co se týče provozu i zkrácené úvazky, které máme a neodpovídají pracovní náplní, ale nejde to, vedení nechce ani slyšet. Je to ředitelka na nepravém místě !!!!

   • Autor: Cindy

    Milá Evo 2 a Soňo, také znám takovou ředitelku a mám ty samé problémy, tady ochota a vstřícnost moc nepomůže. Prostě to má tak nastavené a nebude o tom diskutovat.Dnes je vedoucí jídelny jen zodpovědná / za všecnho/ lepší pomocná síla.
    Není to tak všude, ale znám takových jídelen dost.
    A že by nám někdo chtěl pomoci ? Ani náhodou o nás se nikdo nestará.Je to smutné, ale je to tak. Nebo máte někde zastání ?

    • Autor: Bára

     S posledním příspěvkem mohu jen souhlasit,jsem jedna z řady zaměstnanců ZŠ.Žádné pravomoci,diskuze,pochvaly zaměstnanců / ikdyž jídelna a zaměstnanci fungují bezvadně /.Vše si rozhoduje pan ředitel.Diskuze probíhá pouze tehdy, když má rodič nebo učitel připomínky ke školní jídelně.

  • Autor: janav.

   Myslím, že brečet na tomto portálu, že nám ředitelé berou peníze, není na místě. Pište na ministertvo!!! Čím víc nás bude, tím lépe. Aspoň uvidí, že ten problém je, že existuje. Píše tam? Můžete napsat jen z jakého jste kraje, žádná adresná stížnost na ředitele, když se bojíte. Jinak o tomto problému vůbec neví.!! A od koho? Od metodičet? To si snad ani nemyslíte. Čím víc nás bude, tím lépe. Ojedinělý výkřik do tmy nic neznamená!! Pište!!!

  • Autor: Cindy

   A vy si myslíte , že to bude číst ministr ? To určitě ne.To záleží na zřizovatelích a ti jednají pouze s ředitelem. A právě teď jsem četla v blesku článek o jídelnách.Prý se vaří polovina blafů,žádný z vybraných jídelníčků nebyl dobrý. A to co tam doporučují by asi děti dost těžko jedly.Určitě ne často.Tak kde máme zastání ?

   • Autor: jana2

    Ministr asi ne, ale jeho úředníci určitě. A pokud to nebude ojedinělá vlaštovka, ale spousta stížností, tak myslím, že k tomu nějaký postoj udělat musí. Neříkám, že zvednou platy, třeba jen přestanou snižovat. I to by byl úspěch.
    A zřizovatelé rozhodně nerozhodují o mzdových prostředcích, ty jsou dány právě normativy ze státního rozpočtu, čili z MŠMT. Když se provozní pracovníci neozvou, jak si má někdo uvědomit, že jsou nespokojení? A už vůbec se nedá spoléhat na odbory, ti mluví jen v TV a jsou rádi za svoje posty, které je vynesou někam výš. Viz 73 letý Falbr atd.

  • Autor: janav.

   Přesně tak. Vím, že to nebude číst ministr, ale i když pošle email, tak to někdo číst bude. Mě by pro začátetek stačilo, kdyby rozpočet z KÚ opravdu dal ředitel do jídelny. A myslíte, že se za nás někdo ozve? Pište!!

   • Autor: smutná

    Souhlasím. Já bych byla také spokojená, kdyby rozpočet přidělený na naši jídelnu putoval pouze k nám.

  • Autor: sylva

   Ano,správně jste zde uvedly,že metodička pro šj nám opravdu nepomůže,/nebudu zde komentovat její status../ jelikož jsme právní subjekt a paní ředitelka SI OPRAVDU MŮŽE ZATÍM DĚLAT,CO CHCE.To je mi vždy řečeno,když nadnesu dotaz buď na metodičku, nebo právní oddělení,vždy stejná odpověď.Napsat ministrovi, ale jak jsem již uvedla dříve na tomto portálu, i kdyby pan Fiala přidal,ředitelka nám žádnou platovou třídu již nevrátí zpět.Ofotit výčetku, vyvěsit na MŠ, stávkovat, ale hromadně,jinak to nemá účinek.Vždyť se všechny podívejte na rozpočet , kolik je v naší zemi škol a jak se rozdělují finance a komu.Aspon budete v obraze, věřím,že 90%ředitelek ani NEVÍ, že si to my, vedoucí jídelen, najdeme na portálu…Dík.

  • Autor: zina

   na naší škole jsou též problémy s platy nepedagogů.Naše ředitelka nám v dubnu sebrala poslední osobní příplatky a jsme jen na základních platech. Podle normativu máme nárok na 3.96 úvazku na 190 strávníků.Ředitelka nám odmítla rozdělit peníze, protože by musela přijmout sílu a to nejde jinak se jedná o obohacování se na úkor ostatních. Potom se mi dostala docházka všech zaměstnanců školy a ejhle manžel ředitelky 3 úvazky 227 hodin/měsíc a uklizečka loajalistka 242 h/ měsíc- tak kde to proboha jsme, pro koho jsou určeny mzdy z normativů a pro se dělají výkazy pro normativy

   • Autor: Ivana 1

    U nás je to podobné, dle normativů by nás mělo být asi pět ve skutečnosti jsme tři a jedna na půl úvazku, když jsem se ozvala, tak prý pro nás není dostatek peněz na výplaty a krom toho je v ředitelovo pravomoci, aby rozhodl kolik nás bude v kuchyni.

  • Autor: ditka

   Jak to bude s naším finacováním od ledna 2013.
   Nemáte, někdo informace? U nás mi řekli, že to
   je nejisté. Nechce nás už prý ministrstvo a zřizovatelé na nás nemají prostředky.

   • Autor: Honza Nový

    Tak co kdybychom pracovali zadarmo,třeba by nás zase všichni chtěli.

    • Autor: Honza starý

     To ne, to by nešlo tabulkově vykázat, proč vás vlastně mají, když na vás neušetřili… 🙂

  • Autor: heda

   Pokud nás vemou zřizovatelé, tak to bude stejné jako nyní, mizerný plat, ale bude práce.Pokud nám to nabídnou do pronájmu bude to katastrofa. Velké jídelny ne, ale ty malé se do pronájmu vzít za stávajících podmínek kontrol a vyhlášek nedají. Další problém je, co s ženskýma. Většinou jsou to kuchařky nad padesát, celý život dřou v kuchyni, jsou zdravotně na tom špatně nikdo je nezaměstná, ale soukromník je neuživí. Tam musí dělat za dva. V současnosti je luxus sehnat třeba i úklid.

  • Autor: andrea

   Tak jsem si tak přečetla diskuze.Jsem jednou z Vás.A čím dál si vybavuji slova naší bývalé vedoucí,která říkala:,,jo děvčata měla jste se lépe učit a byla byste na tom dobře.Já si ale říkám,kdyby se tak lépe učili všichni nic by se stejně nezměnilo.Dělám ve ŠJ 17let.Mezi lidi se dostala informace,že máme nové a lepší přístroje.Ve skutečnosti jsme z části elektriky přešly na plyn.Vybavení ovšem až na něco je staré 30let.Já a vedoucí víme jak vypadá konvektomat.-z předváděčky.Zbytek pracovnic ho zná jen z obrázků .

  • Autor: ali

   Dobrý den co mam prosím dělat jsem domovnice a po 10 letech jsem onemocněla,ale určitě se vrátím zpět jen už je za mě zástup a myslím že když se vrátím mě budou chtít z tohoto místa sundat,nemám od lékaře zakazané tuhle práci vykonavat,mají právo jen tak člověka odvolat z funkce.

   • Autor: hedus

    Tak jednoduché to určitě není, ale záleží na spoustě aspektů, které my neznáme, tudíž Vám nemůžeme poradit.

   • Autor: haris

    Pokud vás tam nechtě ,ať je důvod jakýkoliv neuděláte nic.Dříve či později udělají co budou chtít oni.Tak to chodí.

   • Autor: chytrejzvodnan

    Zcela určitě vás nikdo nemůže z práce vyhodit jen tak, bez důvodu!

   • Autor: Vedoucí 77

    To že je za vás zástup nemusí vůbec nic znamenat. Máte pracovní smlouvu, v ní uveden druh práce a je zák. práce který uvádí důvody kdy je možné pracovníka propustit nebo převést na jinou práci.Šikovný ředitel to samozřejmě dokáže navléknout i jinak, ale vy máte také možnosti jak se bránit např. odbory..Buďte zatím klidná, zástup nic neznamená, uvidíte až se vrátíte do práce

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se