Přeskočit na obsah

Odhlášení oběda při nařízené dovolené

  • Autor: Já

    Odhlášení oběda při nařízené dovolené
    V případě, že ředitel organizace nařídí dovolenou zaměstnanci proti jeho vůli (na to má ředitel ze zákona právo), musí ředitel zajistit rovněž odhlášení oběda tohoto zaměstnance ve školní jídelně?

    • Autor: my

      To snad je v prvé řadě povinnost stravníka, v tomto případě zaměstnance. Proč by se měl ředitel zajímat, kdo se z jeho podřízených stravuje a odhlašovat ho nebo přihlašovat na oběd. Berte to opačně, kdyby zaměstnance z dovolené povolal do práce, to mu má oběd nahlásit?

      • Autor: Lumír

        Pokud zaměstnance povolá z dovolené, je povinen mu uhradit veškeré náklady (např. letenku, storno poplatek apod.). Lze tedy dovodit, že i v případě nařízení dovolené má ředitel jisté povinnosti.

        • Autor: my

          Dle Zákoníku práce vám zaměstnavatel není povinen zajistit stravování, je jen povinen vám stravování umožnit. Zajištění stravování v průběhu pracovní směny je tedy plně osobní věcí zaměstnance. Nezastávám se ředitelů, ale myslím, že v případném sporu by se na toto mohl odvolat.

        • Autor: Aleš jiný

          Povinnosti zaměstnavatele a zaměstnance se „nedovozuji“. Ty jsou přesně definovány v ZP, případně v pracovním řádu. Nelze vyžadovat něco, co není v ZP jako povinnost či v pracovním řádu případně samozřejmě v pracovní smlouvě) uloženo. Dovolenou ukládá zaměstnavatel a jeho povinnosti v tomto směru jsou přesně definovány. Péče o odhlašování a nahlašování obědů tam není. A dost pochybuji, že by si příčetný zaměstnavatel zakotvil do pracovního řádu takovou absurdní povinnost jako je nahlašování a odhlašování obědů zaměstnancům…Lze předpokládat, že zaměstnanec by měl být svéprávný.

          • Autor: Petra K.

            Takže, pokud zaměstnavatel nařídí dovolenou v době, kdy již zaměstnanec nemůže oběd odhlásit, tak má zaměstnanec smůlu a doplácí do plné ceny. To je dost divná logika.

          • Autor: Aleš jiný

            I zaměstnavatel má své povinnosti, tj. je povinen oznámit dobu čerpání dovolené nejméně 14 dní předem. Pokud v této době zaměstnanec nezvládne ten velmi složitý úkon odhlášení oběda, pak má skutečně smůlu.

          • Autor: Radkaa

            Pane Aleši, tady už trošku přeháníte. Kolegyně píše o době, kdy už nelze oběd odhlásit, ne 14 dní dopředu. V některých jídelnách se odhlašují obědy den předem do 14 hodin. Tudíž, jestli ředitel nahlásí v 15,00 hodin někomu řádnou dovolenou, tak toto je ten problém odhlašování. Já jsem z MŠ a v příspěvku níže popisuji svůj problém – ředitelka v 9,00 hodin zatelefonuje učitelce, která bydlí v blízkosti MŠ, že jí uděluje studijní volno nebo ŘD z důvodu malého počtu dětí. A teď co? Kuchařka se toto obvykle dozvídá až u výdeje. Řešíme to v klidu a po svém, někdo prostě musí ustoupit.

    • Autor: Radkaa

      Pro autora „my“ – ředitelka MŠ přijde v pátek na odpolední směnu v 8,30 nebo v 9 hodin, zjistí velký pokles dětí, na spaní spojí dvě třídy a jedné učitelce z odpolední směny udělí studijní volno. Kdo podle Vás v tomto případě odhlašuje oběd? To je v podstatě stejný případ, akorát se stane v průběhu dopoledne.

    • Autor: Valentýna

      V tomto případě bych jídelnu striktně oddělila od školy. Jídelna má nějaký provozní řád.
      Zde je uvedeno, do kolika hodin a jak lze odhlásit obědy.
      Důvody zde nejsou obvykle specifikovány. Z toho bych tedy vycházela. Pokud si zaměstnanec neodhlásí, tak má smůlu a musí se vyrovnat s případnými důsledky. Náhradu by pak mohl vymáhat (teoreticky) po řediteli, který nařídil dovolenou nebo poslal domů.
      Ale jídelny se to netýká.

    • Autor: kkk

      Sice trochu odbočuji, ale chtěla jsem se zeptat, jak je to s nárokem na dotovaný školní oběd. Má žák nárok odebrat si oběd po dvou hodinách školní výuky? Po této době odchází domů ze zdravotních důvodů a rodič mu pro tento oběd přichází. Děje se to pravidelně.Děkuji za názory.

      • Autor: rohlik

        Bez problémů vydám, ve škole byl,takže proč ne?Myslím,že nárok na něj má. Přeji hezký den

        • Autor: kkk

          JDe mi spíš o to, aby to rodiče nezačali dělat hromadně. V poslední době se mi také stává, že rodiče doprovází děti až do jídelny a sedí s nimi u stolu. Samozřejmě při dobré vůli se dá přivřít oko nad vším, jen aby to nezačalo přerůstat přes hlavu. Je nějaké nařízení, které to zakazuje, nebo se to řeší vnitřním předpisem?

          • Autor: Monik

            Vždyť buďte ráda, třeba také ochutnají a budou nadšeni, jak se v jídelně vaří 🙂

          • Autor: Lili 4

            Samozřejmě ,že to jde zakázat ,máme to v provozním řádu,který visí na jídelně. I z hyg.hlediska se to nesmí. Proto i cizí strávníci odebírají jídlonosiče jiným vchodem,než jídelnou.

      • Autor: kiki

        Neplést závodní a školní stravování. Zaměstnanec má nárok na oběd v případě až po třech odpracovaných hodinách, v  době dovolené a pracovní neschopnosti nárok na oběd nemá. Žáci mají nárok na oběd i první den nemoci, pokud nestihnou odhlásit. Takže nevidím problém po dvou hodinách ve škole oběd vydat.

    • Autor: Monik

      Poradíte? Řeším tento problém:
      – zaměstnanec (učitel) odebral neoprávněně v době svého volna obědy; vybrala jsem od něho věcné a mzdové náklady a fksp, ale teď nikdo neví, kam s tím – kam a jak tyto peníze fyzicky dát
      – kontrolu provádím vždy až po uzávěrce
      – díky za Vaše rady

    • Autor: marcik

      V den, kdy odebral oběd neoprávněně, byl pro vás cizím strávníkem, do této kategorie bych ho tedy na ten den zařadiala a odhlásila ho v zaměstnancích, a takto by se mi promítly všechny složky stravného v uzávěrce. To samozřejmě v případě, že máte zřízenou doplňkovou činnost.

      • Autor: Monik

        Díky za radu, ale problém je v tom, že kontrolu provádím až po uzávěrce.
        Bylo by tedy řešením, provádět kontrolu před uzávěrkou a pak by to sedělo. Díky moc

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se