Odhlášení oběda u nemocného dítěte
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda existují nějaká pravidla pro odhlašování nemocných dětí, nebo zda je to na nastavení každé jídelny?
Příklad: Pokud je ráno dítěti nevolno a nejde do školy a rodič napíše email před sedmou hodinou ranní s odhlášením oběda, tak se mu dostane odpovědi, že oběd se dá odhlásit den předem do 14:00, nebo je možné si oběd vyzvednout v určitém čas. Rodič oběd nechce, nebo si ho nemůže vyzvednou. Hlavně rodič přece dopředu nemůže vědět, že dítěti nebude dobře.
Milá paní Valery21. Každá školní jídelna to má nastavené jinak. U nás se odhlašuje den předem do 11 hodin. Takže ano, každá jídelna to má jinak a má to ve vnitřním řádu. Důvodem je to, že se normuje den dopředu a objednává zboží. Vemte si příklad. Na ráno budou do MŠ koblihy, potom třeba hovězí….a ráno se mi bude chtít odhlásit 10 dětí z MŠ. Kolikrát opravdu mají rodiče naplánovaného doktora několik dní a nechávají to na poslední chvíli, nebo se ráno dítěti nechce do školky….tak si ho maminka nechá doma, protože je na mateřské s druhým. A věřte nebo ne, nasčítá se to. Proto máte možnost si ten den oběd vyzvednout. Nebo svačinku. Protože co budu dělat s 10 koblihama? A protože vaříme ještě pro starší děti a ti by se mi ráno taky odhlásily…..tak mi zbyde maso. Mám zamrazovat? Vy oběd nechcete, ale na vše ostatní neberete ohled. Zkuste se zamyslet i nad tím, jak fungujeme na druhé straně. A pak si vemte bonus v tom, že když si pro stravu půjdete, můžete aspoň ochutnat, jak se vaří.
Dobrý den, ale já jsem vedoucí jídelny a u nás mají možnost si školkové děti odhlásit stravu ve stravný den do 8:00 a školáci do 7:00. A není s tím vůbec žádný problém. Koblihy se dají do MŠ na přidání. Proto nechápu, že jinde to nejde, když u nás to bez problémů funguje. Do minulého týdne v té konkrétní jídelně, o které jsem psala v úvodním dotazu, šlo odhlašování stravy ve stravný den do 7:00. Fungovalo to, x let. Nyní zavedly možnost objednání přes strava.cz a najednou to nejde, tak to asi nebude v poštu objednaných surovin a přebytků.
U nás to fakt bylo spíš proto, že rodiče zapomněly….najednou si v pátek vzpomněly, že začínají prázdniny a já měla třeba i -20 obědů. Mám to tak x let a je to bez problémů. A jak jsem psala výš….záleží, jak to má kdo nastavené. A asi, kdyby jste zavolala nebo poslala e-mail, tak se dá domluvit, ne?
(PS: já když to nechám na přidání, tak si myslíte, že to dostanou děti?) Jsme jina příspěvkovka než MŠ a co vím, ani děti nedostanou k obědu to, co mají 🙁 A já s tím nic neudělám. Nemůžu jít na kontrolu. 🙁 A je fakt, že u nás jsou rodiče rádi, že si to mohou vyzvednout.
Psala jsem email vedoucí a napsala mi to, co jsem psala v úvodním dotazu. Tak u nás naopak děti dostávají a když prostě někdo na poslední chvíli odhlásí oběd, nebo má přihlášený oběd, tak to přidáváme a sní se to. Jak říkám, my s tímto problém nemáme.
Bohužel v té jídelně, kam chodí syn jsou rádi, když to děti neodhlásí… jsou pak zásobené domů. Jejich kuchařky se tím ani netají.
Autor: ivka6
Jako nezasvěcený pozorovatel se mi zdá, že problém je jinde a neměl by se řešit tady, ale přímo ve škole. Jako vedoucí tedy víte, jak mají být věci správně a dle organizace provozu i způsob odhlášení. Když si rodič nevyzvedne jídlo v první den neplánované nepřítomnosti, jsou pokrmy přidávány ostatním dětem, nebo jde do zbytků. Dle velikosti jídelny je vnitřní řád uzpůsoben i objednávkám potravin a dalším možnostem.Takto jí vždycky někdo na úkor druhého. V mateřské škole bych nastavila odhlašování do 6.30 ráno, to se teprve zakládá hlavní pokrm a dá se se surovinami pracovat. Maso do vývaru do polévky. Hotové produkty nebereme, takže koblihy zbylé u nás nehrozí, ale dala bych je na přidanou, nebo i v menším provozu odpoledne jako přídavek svačiny. Myslím si, že pokud je to ve velkém provozu mateřské školy, tak 10 porcí je možno opravdu rozvolnit na přidání. U základních škol jsou nevydané obědy i dvacet a výše, ale to je nepořádnosti dětí, že nepřijdou, že jim třeba nechutná,
Problém je v tom, že pokud se normuje na vyšší počet dětí a pak se ráno poodhlašují, protože můžou, musí ty potraviny i tak někdo zaplatit – rozpočítává se to do bilance mezi ostatní děti. Tím vzniká „škoda“ těm dětem, které jsou ve škole. Bez ohledu na to, jestli to jde do zbytků nebo si to někdo odnese. Dřívější uzavření odhlašování je prevence k tomu, aby k tomu nedocházelo. Ráno v 8 hodin už je (zvlášť na větších jídelnách) maso naporcované a v hrnci, to už s tím nejde nic dělat. Rodiče mají v každém případě možnost si zaplacené jídlo vyzvednout.
Stačí, když si uděláte měsíc či dva statistiku a spolehlivě pak trefíte počet dětí, které se ráno odhlásí. Nebudete mít zbytky ani „škodu“. Odhlašování den předem do 14 nemá logiku. Většina dětí omarodí v noci nebo ráno a rodiče to den předem nevědí. To není prevence.
tam je vychováváme, že si odhlásí do 14 hod den předem. |Sčítneme si výdejku, nanormujeme, ale ráno případně děláme do 6.30 korekce, ještě se někdo najde, kdo se přes internet odhlásí nebo přihlásí.
Dobrý den, jak to máte vy ostatní v MŠ v dalších dnech, pokud se rodič u předškoláka pravidelně neomlouvá? Na dotovaný oběd má nárok pouze první den, pro oběd si přesto nepřijde a neomluví dítě klidně i týden nebo dva. Mělo by se stravné automaticky odhlásit nebo účtovat jako neomluvené po celou dobu? Navíc je to chronický neplatič, neustále upomínky a vymáhání úhrad. Nemáme cizí strávníky, takže nemohu účtovat plnou cenu stravy. Děkuji Lucie
U předškoláka, pro kterého je to povinné předškolní vzdělávání, platí obdobná pravidla jako v ZŠ, omlouvat se musí, pak je to porušení školského zákona §34a, odst. 4).
U MŠ bych nechala do 6:30 ráno (viz odpovědi výše). Pak i § 35 škol. zákona. Bližší se vymezí ve školním řádu, kde se stanoví podmínky provozu, organizaci vzdělávání a školských služeb.
I když nemáte cizí strávníky, tak musíte mít udělanou kalkulaci stravného. Pak jí můžete použít právě k tomuto účelu. Osobně to nerada dělám, ale pomůže to ty rodiče donutit si odhlašovat.
A když neplatí, tak jim posílat upomínky, že v případě nezaplacení bud dítě automaticky odhlášeno ze stravy. Oni si to rozmyslí a platí.
Dobrý den, mě by zajímalo jak to máte s odhlášením obědu. Co všechno je bráno jako první den nemoci? Když je dítě neplánovaně nemocné, tak ano první den si přijde oběd vyzvednout. Od dalšího týdne už je nahlášen, ale přes víkend se mu opět nemoc vrátí a v pondělí je už nahlášen a do školy nepřijde, ale přijde si oběd vyzvednout. Je to bráno jako zase první den nemoci nebo pokračování nemoci? nebo i v týdnu, kdy rodič už ditě nahlásí, že přijde a dítě nepřijde, tak muže si ten oběd vyzvednou nebo ne? Přijde mi to ze strany rodiče jako zneužívání, aby doma nemusel vařit? Jak to máte vy? Děkuji
No tak když je čočka, tak stoprocentně v pondělí nedorazí, ale když je svíčková nebo něco podobného, tak by chodili celý týden :). Ale proč ne, u nás jsme rádi, že jim chutná.
Je to pokračování nemoci, nebyl mezitím ve škole a i když onemocněl s něčím jiným, nemá zapsanou docházku v třídní knize. Po kontrole nemocnosti a odhlášek naším zřizovatelem nám to bylo takto vysvětleno. Oběd vyzvednout může, ale za plnou cenu.
První den nemoci je samozřejmě možné si oběd vyzvednout za dotovanou stravu. Ale aby další den přišli znovu nebo dítě na jeden den omluvili a další den bylo opět neomluvené a přišli znovu pro oběd nelze, museli by platit plnou cenu včetně režie. Jinak oběd bez náhrady propadá a rozdáme ho ostatním strávníkům na přídavky.
Ing. Ludvík sem kdysi dal zajímavý článek k tomuto tématu Co rodiče něvědí o školním stravování.
Mám to přesně jako Středa.Neřeším,nebo přesněji neřešila jsem nikdy jestli si někdo přijde v době nemoci dítěte pro oběd.Byla jsem ráda když si přišli,jelikož to svědčilo o tom,že se vaří dobře a rodiče jsou spokojeni.Někdy je potřeba zapojit selský rozum a nedělat ze všeho drama.
Růženko ,ano toto určitě nikdo nerozporuje,ale pro mě byla na prvním místě prestiž školní jídelny a i způsobem,který jsem níže popisovala lze dobrého jména jídelny dosáhnout.Tak se mějte krásně.
Dobrý den, začal jsem dávat plné ceny od března. Udělalo mi to 6 500,- Kč za měsíc. To už za celý školní rok dělá docela hodně peněz. Bohužel rodiče neodhlásí dítě ani na celý týden a pokud přijde kontrola, tak okrádáte zřizovatele a to už může být posuzováno jako trestní čin. Podle vyhlášky musí být druhý den nepřítomnosti odhlášeno ze stravování. Kontrolu nezajímá jak to pak v provozu uděláte. Já dostal přístup na docházku do školy i školky a každý týden to kontroluji a za neodhlášenou stravu účtuji plné ceny. Trvá mi to tak 1,5 hodiny za týden při 800 strávnících.
Petře, pokud bych měla ještě další čas věnovat kontrole docházky, tak bych musela přijmout další pracovnici do kanceláře. Máme už téměř 900 strávníků a jsem na vše v kanceláři, včetně přejímky a uskladnění zboží, sama. Tak pokud budu počítat další náklady na plat pracovnice, tak to bychom asi moc neušetřili 🙂
Na vyhodnocení jídel BEZ DOTACE existuje datové spojení mezi docházkovým a stravovacím systémem. Je to přísné, ale jednoduché a funkční. A strávníky to naučí odhlašovat se včas.
Dobrý den, teď jsem se pobavila. Jsme malá jídelna do 200 jídel denně,docházka se dělá ve škole a školce ručně. Rodičům dělá problém odhlašovat děti a mám dojem, že na burze svůj oběd děti v mateřince nenabídnou.Děkuji a přeji hezký den
Jasně jde o to na koho narazíte. Dohledat to zpětně je pěkná práce a to se nikomu moc nechce. Pokud to udělá za tři roky cca 180 000, – Kč, tak to už je pěkná suma a hospodaříze s penězi zřizovatele. Měl jsem asi před 7 lety kontrolu ze životního prostředí na odpady, byla na udání. Dvě dámy vyndavaly pytle z popelnice a kontrolovaly, zda se třídí odpad. Dostal jsem pokutu, že jsem nedoložil průběžnou evidenci odpadů. Upozorňuji, že karty od odběratele odpadů, ani faktury za odpad nejsou průběžná evidence odpadů. Prostě projde to pokud máte štěstí na kontrolu.
Odhlášení oběda u nemocného dítěte
Autor: Valery21
Odhlášení oběda u nemocného dítěte
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda existují nějaká pravidla pro odhlašování nemocných dětí, nebo zda je to na nastavení každé jídelny?
Příklad: Pokud je ráno dítěti nevolno a nejde do školy a rodič napíše email před sedmou hodinou ranní s odhlášením oběda, tak se mu dostane odpovědi, že oběd se dá odhlásit den předem do 14:00, nebo je možné si oběd vyzvednout v určitém čas. Rodič oběd nechce, nebo si ho nemůže vyzvednou. Hlavně rodič přece dopředu nemůže vědět, že dítěti nebude dobře.
Autor: exitkaaa
Milá paní Valery21. Každá školní jídelna to má nastavené jinak. U nás se odhlašuje den předem do 11 hodin. Takže ano, každá jídelna to má jinak a má to ve vnitřním řádu. Důvodem je to, že se normuje den dopředu a objednává zboží. Vemte si příklad. Na ráno budou do MŠ koblihy, potom třeba hovězí….a ráno se mi bude chtít odhlásit 10 dětí z MŠ. Kolikrát opravdu mají rodiče naplánovaného doktora několik dní a nechávají to na poslední chvíli, nebo se ráno dítěti nechce do školky….tak si ho maminka nechá doma, protože je na mateřské s druhým. A věřte nebo ne, nasčítá se to. Proto máte možnost si ten den oběd vyzvednout. Nebo svačinku. Protože co budu dělat s 10 koblihama? A protože vaříme ještě pro starší děti a ti by se mi ráno taky odhlásily…..tak mi zbyde maso. Mám zamrazovat? Vy oběd nechcete, ale na vše ostatní neberete ohled. Zkuste se zamyslet i nad tím, jak fungujeme na druhé straně. A pak si vemte bonus v tom, že když si pro stravu půjdete, můžete aspoň ochutnat, jak se vaří.
Autor: Velery21
Dobrý den, ale já jsem vedoucí jídelny a u nás mají možnost si školkové děti odhlásit stravu ve stravný den do 8:00 a školáci do 7:00. A není s tím vůbec žádný problém. Koblihy se dají do MŠ na přidání. Proto nechápu, že jinde to nejde, když u nás to bez problémů funguje. Do minulého týdne v té konkrétní jídelně, o které jsem psala v úvodním dotazu, šlo odhlašování stravy ve stravný den do 7:00. Fungovalo to, x let. Nyní zavedly možnost objednání přes strava.cz a najednou to nejde, tak to asi nebude v poštu objednaných surovin a přebytků.
Autor: exitkaaa
U nás to fakt bylo spíš proto, že rodiče zapomněly….najednou si v pátek vzpomněly, že začínají prázdniny a já měla třeba i -20 obědů. Mám to tak x let a je to bez problémů. A jak jsem psala výš….záleží, jak to má kdo nastavené. A asi, kdyby jste zavolala nebo poslala e-mail, tak se dá domluvit, ne?
(PS: já když to nechám na přidání, tak si myslíte, že to dostanou děti?) Jsme jina příspěvkovka než MŠ a co vím, ani děti nedostanou k obědu to, co mají 🙁 A já s tím nic neudělám. Nemůžu jít na kontrolu. 🙁 A je fakt, že u nás jsou rodiče rádi, že si to mohou vyzvednout.
Autor: Valery21
Psala jsem email vedoucí a napsala mi to, co jsem psala v úvodním dotazu. Tak u nás naopak děti dostávají a když prostě někdo na poslední chvíli odhlásí oběd, nebo má přihlášený oběd, tak to přidáváme a sní se to. Jak říkám, my s tímto problém nemáme.
Bohužel v té jídelně, kam chodí syn jsou rádi, když to děti neodhlásí… jsou pak zásobené domů. Jejich kuchařky se tím ani netají.
Autor: ivka6
Jako nezasvěcený pozorovatel se mi zdá, že problém je jinde a neměl by se řešit tady, ale přímo ve škole. Jako vedoucí tedy víte, jak mají být věci správně a dle organizace provozu i způsob odhlášení. Když si rodič nevyzvedne jídlo v první den neplánované nepřítomnosti, jsou pokrmy přidávány ostatním dětem, nebo jde do zbytků. Dle velikosti jídelny je vnitřní řád uzpůsoben i objednávkám potravin a dalším možnostem.Takto jí vždycky někdo na úkor druhého. V mateřské škole bych nastavila odhlašování do 6.30 ráno, to se teprve zakládá hlavní pokrm a dá se se surovinami pracovat. Maso do vývaru do polévky. Hotové produkty nebereme, takže koblihy zbylé u nás nehrozí, ale dala bych je na přidanou, nebo i v menším provozu odpoledne jako přídavek svačiny. Myslím si, že pokud je to ve velkém provozu mateřské školy, tak 10 porcí je možno opravdu rozvolnit na přidání. U základních škol jsou nevydané obědy i dvacet a výše, ale to je nepořádnosti dětí, že nepřijdou, že jim třeba nechutná,
Autor: Luca9554
Problém je v tom, že pokud se normuje na vyšší počet dětí a pak se ráno poodhlašují, protože můžou, musí ty potraviny i tak někdo zaplatit – rozpočítává se to do bilance mezi ostatní děti. Tím vzniká „škoda“ těm dětem, které jsou ve škole. Bez ohledu na to, jestli to jde do zbytků nebo si to někdo odnese. Dřívější uzavření odhlašování je prevence k tomu, aby k tomu nedocházelo. Ráno v 8 hodin už je (zvlášť na větších jídelnách) maso naporcované a v hrnci, to už s tím nejde nic dělat. Rodiče mají v každém případě možnost si zaplacené jídlo vyzvednout.
Autor: Moni
Stačí, když si uděláte měsíc či dva statistiku a spolehlivě pak trefíte počet dětí, které se ráno odhlásí. Nebudete mít zbytky ani „škodu“. Odhlašování den předem do 14 nemá logiku. Většina dětí omarodí v noci nebo ráno a rodiče to den předem nevědí. To není prevence.
Autor: ivka6
tam je vychováváme, že si odhlásí do 14 hod den předem. |Sčítneme si výdejku, nanormujeme, ale ráno případně děláme do 6.30 korekce, ještě se někdo najde, kdo se přes internet odhlásí nebo přihlásí.
Autor: Lucie123
Dobrý den, jak to máte vy ostatní v MŠ v dalších dnech, pokud se rodič u předškoláka pravidelně neomlouvá? Na dotovaný oběd má nárok pouze první den, pro oběd si přesto nepřijde a neomluví dítě klidně i týden nebo dva. Mělo by se stravné automaticky odhlásit nebo účtovat jako neomluvené po celou dobu? Navíc je to chronický neplatič, neustále upomínky a vymáhání úhrad. Nemáme cizí strávníky, takže nemohu účtovat plnou cenu stravy. Děkuji Lucie
Autor: ivka6
U předškoláka, pro kterého je to povinné předškolní vzdělávání, platí obdobná pravidla jako v ZŠ, omlouvat se musí, pak je to porušení školského zákona §34a, odst. 4).
U MŠ bych nechala do 6:30 ráno (viz odpovědi výše). Pak i § 35 škol. zákona. Bližší se vymezí ve školním řádu, kde se stanoví podmínky provozu, organizaci vzdělávání a školských služeb.
Autor: Pepča
I když nemáte cizí strávníky, tak musíte mít udělanou kalkulaci stravného. Pak jí můžete použít právě k tomuto účelu. Osobně to nerada dělám, ale pomůže to ty rodiče donutit si odhlašovat.
A když neplatí, tak jim posílat upomínky, že v případě nezaplacení bud dítě automaticky odhlášeno ze stravy. Oni si to rozmyslí a platí.
Autor: Danča
Dobrý den, mě by zajímalo jak to máte s odhlášením obědu. Co všechno je bráno jako první den nemoci? Když je dítě neplánovaně nemocné, tak ano první den si přijde oběd vyzvednout. Od dalšího týdne už je nahlášen, ale přes víkend se mu opět nemoc vrátí a v pondělí je už nahlášen a do školy nepřijde, ale přijde si oběd vyzvednout. Je to bráno jako zase první den nemoci nebo pokračování nemoci? nebo i v týdnu, kdy rodič už ditě nahlásí, že přijde a dítě nepřijde, tak muže si ten oběd vyzvednou nebo ne? Přijde mi to ze strany rodiče jako zneužívání, aby doma nemusel vařit? Jak to máte vy? Děkuji
Autor: Středa
No tak když je čočka, tak stoprocentně v pondělí nedorazí, ale když je svíčková nebo něco podobného, tak by chodili celý týden :). Ale proč ne, u nás jsme rádi, že jim chutná.
Autor: vaříme rádi
Je to pokračování nemoci, nebyl mezitím ve škole a i když onemocněl s něčím jiným, nemá zapsanou docházku v třídní knize. Po kontrole nemocnosti a odhlášek naším zřizovatelem nám to bylo takto vysvětleno. Oběd vyzvednout může, ale za plnou cenu.
Autor: Růžena
První den nemoci je samozřejmě možné si oběd vyzvednout za dotovanou stravu. Ale aby další den přišli znovu nebo dítě na jeden den omluvili a další den bylo opět neomluvené a přišli znovu pro oběd nelze, museli by platit plnou cenu včetně režie. Jinak oběd bez náhrady propadá a rozdáme ho ostatním strávníkům na přídavky.
Ing. Ludvík sem kdysi dal zajímavý článek k tomuto tématu Co rodiče něvědí o školním stravování.
Autor: zdenouš
Mám to přesně jako Středa.Neřeším,nebo přesněji neřešila jsem nikdy jestli si někdo přijde v době nemoci dítěte pro oběd.Byla jsem ráda když si přišli,jelikož to svědčilo o tom,že se vaří dobře a rodiče jsou spokojeni.Někdy je potřeba zapojit selský rozum a nedělat ze všeho drama.
Autor: dudek
Dítě půjde do školy po nemoci a zlomí si nohu. To je pokračování nemoci ???
Autor: zdenouš
Růženko ,ano toto určitě nikdo nerozporuje,ale pro mě byla na prvním místě prestiž školní jídelny a i způsobem,který jsem níže popisovala lze dobrého jména jídelny dosáhnout.Tak se mějte krásně.
Autor: Petr
Dobrý den, začal jsem dávat plné ceny od března. Udělalo mi to 6 500,- Kč za měsíc. To už za celý školní rok dělá docela hodně peněz. Bohužel rodiče neodhlásí dítě ani na celý týden a pokud přijde kontrola, tak okrádáte zřizovatele a to už může být posuzováno jako trestní čin. Podle vyhlášky musí být druhý den nepřítomnosti odhlášeno ze stravování. Kontrolu nezajímá jak to pak v provozu uděláte. Já dostal přístup na docházku do školy i školky a každý týden to kontroluji a za neodhlášenou stravu účtuji plné ceny. Trvá mi to tak 1,5 hodiny za týden při 800 strávnících.
Autor: Moni
Petře, pokud bych měla ještě další čas věnovat kontrole docházky, tak bych musela přijmout další pracovnici do kanceláře. Máme už téměř 900 strávníků a jsem na vše v kanceláři, včetně přejímky a uskladnění zboží, sama. Tak pokud budu počítat další náklady na plat pracovnice, tak to bychom asi moc neušetřili 🙂
Autor: Vladimír Zavřel
Na vyhodnocení jídel BEZ DOTACE existuje datové spojení mezi docházkovým a stravovacím systémem. Je to přísné, ale jednoduché a funkční. A strávníky to naučí odhlašovat se včas.
Autor: Vladimír Zavřel
Jídlo, které si nemohu vyzvednout dám do burzy a někdo jiný si je z burzy vezme. To je nejvýhodnější systém.
Autor: rohlik
Dobrý den, teď jsem se pobavila. Jsme malá jídelna do 200 jídel denně,docházka se dělá ve škole a školce ručně. Rodičům dělá problém odhlašovat děti a mám dojem, že na burze svůj oběd děti v mateřince nenabídnou.Děkuji a přeji hezký den
Autor: zdenouš
Minulý rok kontrola z inspekce,toto vůbec nekontrolovali.
Autor: Petr
Jasně jde o to na koho narazíte. Dohledat to zpětně je pěkná práce a to se nikomu moc nechce. Pokud to udělá za tři roky cca 180 000, – Kč, tak to už je pěkná suma a hospodaříze s penězi zřizovatele. Měl jsem asi před 7 lety kontrolu ze životního prostředí na odpady, byla na udání. Dvě dámy vyndavaly pytle z popelnice a kontrolovaly, zda se třídí odpad. Dostal jsem pokutu, že jsem nedoložil průběžnou evidenci odpadů. Upozorňuji, že karty od odběratele odpadů, ani faktury za odpad nejsou průběžná evidence odpadů. Prostě projde to pokud máte štěstí na kontrolu.
Autor: Dianka
Petře, říkáte že okrádáte zřizovatele. Co se tedy děje s penězi které vyberete ? A co mzdové ? Ty vrátíte kam ?