Přeskočit na obsah

Odnesení oběda kuchařkou

 • Autor: kulíšek

  Odnesení oběda kuchařkou
  Zdravím všechny, prosím vás upravuje nějaká vyhláška, zda si kuchařka může odnést oběd v jídlonosiči, nebo zda ho musí sníst ve ŠJ. Nemůžu to nikde najít. Děkuji za odpověď.

  • Autor: marcik11

   Žádný předpis neexistuje. Možná, že pokud si to dáte do svých vnitřních směrnic, ale to by si potom nesměl svůj personální oběd odnášet nikdo ze školy (učitelé apod.)Pokud u vás nebude fyzicky obědvat, tak si se svým obědem může udělat, co chce. Dokonce již neexistuje ani zákon,že se pracovníci kuchyně musí povinně stravovat. Nevím jaký problém u vás nastal, ale vedoucí musí zařídit, aby daná pracovnice opravdu měla v jídlonosiči jen svou porci a během pracovní doby zbytečně moc ,,neochutnávala“.

  • Autor: kulíšek

   Děkuji za odpověď. U nás v kuchyni problém není, pouze u p. ředitelky. Máme tady čtyři důchodkyně na záskok na část úvazku a chtějí si oběd odnést domů. Vím, že byla povinnost se stravovat, o jídlonosičích se nikdy nikde nepsalo. P. ředitelka mi tvrdí, že si kuchařka oběd odnést nesmí, že je na to předpis. Proto ta otázka. O tom, že by si kuchařka snědla oběd a ještě si ho odnesla domů nemůže být ani řeč. Přeji pohodový den.

  • Autor: Inka S.

   Jedna se o závodní stravování zaměstnanců, oběd si mohou odnést v jidlonosiči. U nás s tím problém není, učitelé včetně ředitele berou obědy do jidlonosičů. Tak proč by nemohly kuchařky?

  • Autor: dudek

   Protože na kuchařky je jiný metr než na učitele.

  • Autor: Valentýna

   Se svým obědem si každý může dělat, co je mu libo. Děti ho mohou odnést zpět do okýnka a vyhodit. Paní učitelka ho může odnést manželovi a paní kuchařka rovněž. Žádný předpis to neupravuje.

  • Autor: Karolína

   může mi někdo říci jak to je se stravováním důchodců já jsem bývalá zaměstnankyně školy a ted jsem v důchodu a chtěla jsem si brát obědy ale paní ředitelka mi řekla jedině si ho tam musím sníst což je pro mě nepochopitelné jsem nemocná a vnučka by mi pro oběd chodila a bylo mi řečeno že když jsem nemocná tak nemám na oběd nárok ale já už nepracuji jsem důchodkyně jak to je prosím máte někdo s tímto zkušenosti pro mě je to nepochopitelné beru to u pracujících ale u důchodce to má být přece jinak když jsem nemocná a potřebuji jídlo tak na ně nemám nárok jenom zdravá ale když jsem zdravá tak si uvařím a nepotřebuji si chodit pro oběd moc děkuji za radu

  • Autor: Acina

   Záleží, jak to máte nastavené. U nás si může důchodce oběd sníst, odnést v jídlonosiči, nebo mu ho přiveze pečovatelská služba. Vše za stejnou cenu, pouze v případě pečovatelské služby je připočtena cena dovozu. Nemocnost nemá na nic vliv.

   • Autor: Sartuna

    Ještě mě napadá, zdali jste odešla ze zaměstnání do řádného důchodu. Pokud ano a škola má stanoveno, že stravuje vlastní důchodce za sníženou cenu, oběd můžete odebírat.

  • Autor: Karolína

   odešla jsem do důchodu ze zaměstnání byla jsem tam přes 40 let a bylo ve stanovách stravování důchodců ale ředitelka mi řekla že si oběd musím sníst tam a když jsem nemocná tak prý na něj nemám nárok což mi připadá postavené na hlavu přece mě nikdo nemocenskou neplatí proto mě zajímalo jak to je s důchodcem a odnášením obědů protože by mi pro něj chodila vnučka

  • Autor: olga na druhou

   Jedná se o závodní stravování. Způsob a podmínky závodního stravování určuje zaměstnavatel, § 236 zákoníku práce. V kolektivní smlouvě nebo vnitřním předpisu se stanoví podmínky, právo na stravování, výše příspěvku, okruh zaměstnanců, organizace stravování.

  • Autor: pepik

   důchodce = cizí strávník, který má pouze na víc příspevěk z FKSP. Má nárok na všechny obědy. Mě nezajímá jestli marodí nebo ne.
   V naší jídelně cizí strávnící nesmí jíst v přítomnosti dětí. Musí mít své vydejní okénko. Někteří učitele si také nosí oběd v obědníku. Máme to ve vnitřním řádu.

  • Autor: marcik11

   Jednoznačně na oběd máte nárok s tím, že oběd si musíte vyzvednout v době výdeje pro doplňkovou činnost=cizí strávníky. Proč to řeší paní ředitelka? Toto je v kompetenci vedoucí stravování, která by vás měla zařadit do příslušné cenové kategorie s doplatkem nebo bez doplatku z FKSP, to je již na každé škole jiné dle kolektivní smlouvy.

  • Autor: Karolína

   paní ředitelka to řeší, protože si myslí, že je nadč…. a  ředitelé mají takovou moc, že na ně nikdo nemůže……a prý by musela zřizovat kvůli jednomu důchodci vedlejší činnost nemám už ani sílu se s ní dohadovat ona má vždy pravdu…

   • Autor: marcik11

    Aha, tak to jste měla uvést jako první, že nemáte stravování pro cizí strávníky =doplňkovou činnost. V tom má bohužel paní ředitelka pravdu, pokud nemá potřebu ji zřizovat, tak jí nic neukládá povinnost doplňkovou činnost zřizovat.

  • Autor: Líída

   pokud už nepracujete, tak jste cizí strávník, a jestliže jídelna nemá zřízenou doplňkovou činnost /cizí strávníci/, tak na oběd nemáte nárok / ani do jídlonosiče, ani ho sníst v jídelně/ podle mne

  • Autor: Karolína

   ještě jednou a už končím, já jsem jejich důchodce ne z jiné školy, takže by na mě přece nemuseli zřizovat doplňkovou činnost ta se dělá na cizí strávníky hlavně, že ve stanovách mají stravování důchodců s příspěvkem, ale bylo mi řečeno že když nepracuji nepřispívám do FKSP a i když jsem říkala že příspěvek nechci tak to prý nejde, ale já to dělala a vím že to jde jen chtít…. pěkný den všem a pamatujte, jak vypadnete z pracovního poměru tak už jako by jste nebyli, nikoho nezajímáte a to jsem tam pracovala desítky let……

   • Autor: exitkaaa

    Dobrý den Karolínko. Pokud jste odešla rovnou z pracovního poměru do důchodu, tak ze zákona na příspěvky FKSP máte nárok. Pokud škola platí zaměstnancům, platí i SVÝM důchodcům. Jenže, pokud nemá škola zřízenou doplňkovou činnost, opravdu si pro oběd jít nemůžete. I vlastní důchodce školy je vlastně cizí strávník.

  • Autor: Hašlerka

   Jsem důchodce, bývalá učitelka základní školy.
   Chci odebírat obědy. Cena oběda je pro cizí strávníky 60 Kč.
   33 Kč je příspěvek z FKSP (cena potravin), 17 Kč mzdová režie a 10 ostatní náklady.
   Zaměstnanci neplatí nic (33 je FKSP a režie platí zřizovatel).
   Kolik budu platit já, jako bývalý zaměstnanec starobní důchodce? Mám nárok na příspěvek z FKSP? A já budu hradit ostatní náklady?

  • Autor: marcik11

   Záleží,co má škola uvedeno v Kolektivní smlouvě. Příspěvek pro zaměstnance tam evidentně zahrnutý má, ale zda tam má příspěvek na stravu i pro důchodce školy se musíte zeptat na vedení školy. Nebo se rovnou můžete zeptat vedoucí stravování, ta by taky měla vědět, zda a za kolik stravuje kategorii – důchodci školy.

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se