Přeskočit na obsah

Odpolední svačinky

 • Autor: Lenka 73

  Odpolední svačinky
  Dobrý den, jak to máte prosím s odpoledními svačinkami ve školce? Nově bych ráda zavedla zákaz odnášení odpoledních svačin ze školky domů dle Školského zákona 561/2004: § 119, kde je uvedeno, že dítě má nárok na jídlou pouze v případě, že je přítomno ve školce. Mám na to právo?
  Děkuji za odpovědi a přeji klidný začátek nového školního roku.

  • Autor: Moňula

   Dobrý den, já se domnívám, že určitě ano, nehledě na to, že jídlo se konzumuje pouze ve školní jídelně. Držím palce

  • Autor: Radkaa

   Rodiče hlásí při příchodu do MŠ do 7,45 hodin, jestli bude dítě v zařízení celý den, případně jde po obědě a podle toho počítám stravné. Několik desítek let nemáme problém.

  • Autor: cibule

   Zajímalo by mě jak následně řešíte když máte na odpolední svačinu například jogurt kusovku,co s tím uděláte , když se vám ráno odhlásí pět dětí? Vy jim to nenaúčtujete, jogurt v lednici.

   • Autor: Radkaa

    Rozdíl míváme 2-3 kousky a ty dáme na přidání, to vůbec neřeším. Ani kontrola neměla připomínku, že bylo na odpoledne např. 55 dětí a jogurtů bylo 60. Do čtyřtřídky objednáváme pětikilové pytle pro 80-90 dětí. Opravdu problém nemáme.

  • Autor: Lidmik

   Dobrý den prosím radu. Rodič přišel s tím, že bude nosit dítěti svačinku, nejí pomazánky. O co se mohu opřít. Argumenty typu omezení nošení vlastních jídel do jídelny, nespravedlnost vůči ostatním dětem, adaptace, že mu vyjdeme vstříc, že dítě může zatím konzumovat suché pečivo nebo s máslem a ovoce, že ne každý den jsou pomazánky, ale jogurty, kaše… evidentně nestačí. Z jeho strany se jedná o svačinky typu Monte, Brumík. Děkuji

   • Autor: Moňula

    Dobrý den, řekla bych …..taková vyjímka ze stravování žáků pouze na základě lékařské zprávy (alergie, dieta), jinak v žádném případě 🙂 ale vím, že je to někdy s rodiči boj. Tak držím palce

    • Autor: jitka69

     Donášet stravu dítěti z domova a poskytovat stravu dle individuálních potřeb dítěte (například
     z důvodu alergie dítěte, dietní omezení atd.) lze pouze na základě potvrzení od registrujícího
     poskytovatele zdravotních služeb v oboru praktické lékařství pro děti a dorost. Mám to takto ošetřeno ve vnitřním řádu ŠJ.
     Jakmile vyhovíte jednomu z rodičů, připravte se, že budou chtít další…řešíme to tak, že pokud dítě nechce pomazánku, dostane suché pečivo.

    • Autor: exitkaaa

     Pokud to rodič netoleruje, tak bych řekla, že je dítě nepřizpůsobivé a mohla by ho ředitelka vyloučit, ne? My jsme pod základkou a vaříme pro školku taky. A teď na mě přišli také s tím, ať jim posílám pár suchých chlebů (tuto práci dělám přes 20 let a požadavek je poprve)….že děti pomazánku nechtějí. Tak jsem jim řekla, ať mi to dají písemně. Rodič platí za svačiny a dítě dostane suchý chléb? ….není potřeba děti motivovat, aby se to naučili jíst? Já vím, ono je jednodušší dát suchý chléb.

  • Autor: zdenouš

   Kam to spěje.Mám návrh.Nechť si každý rodič dává svému dítěti co je mu libo. Zruší se školní stravování, stát ušetří několik set milionů a přestane plýtvání jídlem.

   • Autor: Lohovcanka

    Řešila jsem úplně stejný problém. Bohužel se paní učitelky postavily na stranu rodičů, kteří požadovali suché pečivo. Navíc před rodiči tvrdily, že děti hladovějí kvůli mé neochotě toto suché pečivo vydávat. Hrůza! Od té doby dáváme suché pečivo a pomazánky do mističek, aby si děti namazaly. Téměř vše z mističek jde do kbelíku se zbytky. Je to velké plýtvání , ale nesmíme ani dělat míň pomazánky, protože p.učitelky množství hlídají. Prý v zájmu dětí a rodičů, kteří jim svačinky platí. Člověk si postupně zvykne, ale někdy mám z toho i slzy v očích.

    • Autor: Radkaa

     Já to ani nemůžu číst!! Vy řídíte učitelky při jejich činnostech? Rozhodujete o tom, jakou básničku nebo písničku mají učitelky děti učit? Ať se starají o výuku a vy zase o kuchyň. Jak nesmíte dát méně pomazánky, za to zodpovídáte vy. Chápu, že je to těžké, ale měla byste zabojovat, vysvětlit vše ředitelce, učitelkám, zvolit třeba s kuchařkami taktiku, jak vše zvládnout. Určitě by se vám líp pracovalo.

  • Autor: Radkaa

   Když maminka obéznímu chlapečkovi na začátku roku přinesla ke svačince koblihu, kterou má tak rád, tak se jí učitelka pohotově zeptala, jestli má v tašce dalších 25 kousků pro ostatní děti. Že by samozřejmě chtěly také. Stačilo její vysvětlení. Už jsem dala zákaz i suchých chlebů. To pak chtěly také také všichni u  stolečku a další den i u druhého… Pokud dítě opravdu nejí, učitelka mu pomazánku setře, ale suchý chleba opravdu ne.

  • Autor: zdenouš

   U nás jim dávají učitelky suché pečivo pořád a přitom v kuchyni připravujeme pomazánky,salátky a všelijaké laskominy.Bohužel děti to nejedí,takže jim dají suché pečivo,které vyžadují a mají klid.Veškerá práce kuchařek přijde i se surovinami vniveč.Takže se můžete snažit jak chcete,koše sice plníme,nejen ty spotřební,ale žaludky dětí se zaplácávají suchým pečivem.

  • Autor: Radkaa

   Zdeni, nejde se domluvit s ředitelkou? U nás to jde ve vlnách, jedna třída začne po jednom suchém chlebu, pak se veze víc dětí, začne vymýšlet druhá třída… Pak to utnu, promluvím s ředitelkou, učitelkami a chleby se mažou pro všechny děti. Za nějakou dobu to zase tajně začne. Při 4 školkách je to pořád dokola. Nejhorší je, že je to jedno učitelkám, jak píšete. Prostě o nervy.

  • Autor: cibule

   No, mě ještě dovede pozvednout náladu učitelský , volně přístupný stůl plný bonbonů !!!!
   Když ono má furt někdo svátek, narozeniny. Proč to nezakáží? A nás honí za spotřební koš.

   • Autor: Eva2

    Tohle máme již několik let vyřešené-zákaz vnášení sladkostí.Oslavy dětí řešíme zdravě – ovocem čerstvým,sušeným,zeleninou,oříšky aj. Rodiče zaplatí dohodnutou částku na začátku roku a z toho potom koupím každý měsíc dohodnuté suroviny, zapíšu na skladovou kartu jako dar od rodičů v hodnotě nula a vydám jako klasickou výdejku. Ovoce i zelenina se mi započítá do spotřebního koše. Spokojenost je všestranná – rodiče nic nenosí, děti zdravě oslavují a ještě plníme spotřební koš.
    Přeji hezké a klidné dny.

  • Autor: ivka 6

   To je k diskusi s ČŠI, ta na ně platí.

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se