Přeskočit na obsah

odpolední svačiny

 • Autor: Renata 38

  odpolední svačiny
  Dobrý den, do letošního roku jsme v Mš dostávali bežné svačiny, chleba s pomazánkou, rohlík, ovoce jogurty. Letos nám bylo oznámeno, že to se nesmí a děti dostávaly pouze ovoce. Na stížnosti rodiču teď je změna na  různé sladké věci, mysli tyčinky, Kinder a různé sladké piškoty. Prostě hnus. Mé dítě chodí denně po obědě a když jsem chtěla odpolední svačiny odhlásit, že nebudu platit něco, co dítě vůbec nejí, bylo mi řečeno, že to nejde, protože je přihlášen k celodennímu stravování….to zase musí být kvůli nějakým směrnicím pro školku na učitelky. Jak z toho ven? Pochopila jsem, že zákaz nachystat pomazánky a dát dětem po obědě a pak za dvě hodiny ve školce, asi není tak nový. Ale platíme 7kč, což už mi přijde dost alespoň na jogurty.

  • Autor: rohlik

   Již tady běžela debata,proč na některých školkách je pouze celodenní stravování. Jsem vedoucí školní jídelny a stále nechápu,jak v některých školkách toto projde u rodičů. Máme dvě skupiny dětí půldenní a celodenní a nedovedu si představit,že bych některým rodičům řekla,že musí platit svačinu, ikdyž si dítě pravidelně bere po obědě.Myslím,že v dnešní době,kdy každý si hlídá každou korunu je to nesmysl. Pokud byste si stěžovala asi byste uspěla. Přeji Vám hezký den a jsem zvědavá,jestli Vám někdo odpoví rozumně,proč platit svačinu,kterou nechci.

   • Autor: Lidmik

    Je to přesně tak jak říkáte pokud dítě není v době svačiny ve školce proč ji platit – nechápu. Nedokážu si představit, že bych to rodičům přikazovala, asi by mě poslali někam

   • Autor: rena

    Dobrý den mamince, rozhodně se bránit ! Svačinu nechcete, nesplňuje zdravý a tolik diskutovaný životní styl, záleží Vám na jídle, které dítko konzumuje ?! Prostě si stěžujte i Zřizovateli MS, spojte se s hygienickou stanici, metodičtou stravovani, informuje ji o skladbě svačinek. Sama jsem maminka dítka MS, nahlášen na CD a žádný problémy s ohlášením svacinky nejsou. MS je malá kapacita 25 děti celý den 30 Kč. Jednoznačně si kuchařky šetří práci, snadné koupit sušenky, navíc se nepočítají do spotřebního koše potravin. To by se divily jak by na školkách stoupla spotřeba cukru a tuku. Možná názor paní hygienicky či metodicky ?! Paní Renatko, nemáte dítko v Ms na Praze 9 ?
    Nestačí jen se ohánět zdravou výživou, ale především ji dodržovat a ně ji obcházet.
    R.

  • Autor: janah

   Děti, které chodí každý den po obědě jsou
   polodennní strávníci a mají platit pouze přesnídávku a oběd.Pokud jdou pouze někdy po obědě pak je skutečně nutné svačinu odebrat jak z důvodů provozních tak i finančního hospodaření.
   Sladkosti jsou naprosto nevhodné a jídelně nic
   nebrání podávat pečivo se sýrem,máslem a jogurt nebo pudink/balené/ pokud na tyto balerné výrobky mají peníze.Ovoce a zelenina je samozřejmostí ke každé svačině.
   Balené nápoj jsou příliš drahé tak svačina domů bohužel neobsahuje nápoj.

   • Autor: Lidmila

    Pro Janah. Nemohu s Vámi souhlasit. Děti, které chodí po obědě domů si nemusí odebírat, ani platit odpolední svačinu. Nevím, jak byste to chtěla dělat? Dávat jim domů namazaný chléb a třeba půlku jablka? Jak byste to chtěla balit? Z hygienických důvodů to vůbec není možné. Dítě sní svačinu odpoledne po cestě ze školky neumytýma rukama, v létě se svačina může zkazit, udělá se mu zle a odnesete to Vy.Moje kuchařky dělají svačinu až odpoledne po obědě, takže jí děti dostanou čerstvou.Kdyby jí chtěly dát dítěti po obědě, tak by jí musely mít připravenou už od dopoledne a to si nedovedu představit, třeba namazaný chléb.Jak byste ho chtěla skladovat?U nás dětem svačinu odečítám, mám u třídy sešit, kam rodiče napíšou,které dítě jde po obědě domů a tomu svačinu odečtu.Nevidím v tom problém. Každý den chodí po obědě přibližně stejný počet dětí, tak s tím počítám při nákupu surovin a připravíme tolik svačin,kolik zůstane dětí na odpoledne. Je s tím sice trochu práce, ale rodiče jsou spokojeni.

    • Autor: Renata 38

     Paní Lidmilo, škoda, že naše vedoucí stravování není jako vy? Trocha práce navíc by jí totiž asi zabila. Navíc je to dcera paní ředitelky, takže stěžovat si na cokoliv ohledně jídla nemá smysl, protože se nic neděje.

  • Autor: Bob

   Prosím také o radu.Jsem vedoucí učitelka malé školky.Kapacita je 20dětí. Obědy dovážíme ze školní jídelny.Všechny děti jsou přihlášené jako celodenní.Máme problém s odpoledními svačinkami, protože některé maminky si stěžují,že je chtějí odhlásit, když chodí občas po obědě.Mají na to právo??Je nějaký zákon, který říká,ano odhlásit je nebo ne??A když půjde po obědě 10 dětí domů a odhlásím je, jak mám pak hospodařit s financemi? Vždyť za zbylé peníze nic nekoupím?

   • Autor: rena

    Hezké odpoledne, myslím, že takový zákon není, ale rozhodně kdo by chtěl platit za něco co nechce. Jaké máte finance na zminovanou odpolední svačinu? Promiňte, ale i za 50 Kč pro 10 děti se svačinka dá udělat. Např. Rohlík 3.50 Kc, máslo 1Kc,čtvrtina jablka nebo jiné ovoce a čaj , nebo domácí koláč na plech a bílá káva nebo makovy rohlik, kousek bananu a mléko. Nezlobte se, ale je jenom trošku počítání a vymýšlení svačin, dle zdravého stravovani. V neposlední řadě máte možnost zvýšení ceny stravneho, tak aby děti dostávaly co jim náleží .
    Můj názor, R.

  • Autor: ali2

   Jsme 4 třídní mateřská škola a každý den, už aspoň 10 let odhlašujeme z odpolední svačiny děti, které jdou po obědě domů. A vězte, že každý den po obědě jde skoro jiné dítě.Je to sice více práce jak pro učitelky, tak pro mne jako vedoucí stravování, protože na konci měsíce se musíme v počtu odhlášených svačinek sejít, ale už jsme si na to zvykli a není to až tak velký problém. Nikomu nic domů nedáváme a rodiče jsou spokojeni.Stačí si důkladně přečíst. vyhlášku.

   • Autor: Renata 38

    Moje dítě chodí domů každý den po obědě. Na odpolední svačinu je počítáno v naší MŠ 7 kč…to je za měsíc minimálně 140kč, za něco, co u nás doma nikdo nejí. Děti nechtějí Kinder řezy a jiné podobné nesmysly. U nás je bohužel vedoucí kuchyně dcera paní ředitelky a podle toho to také vypadá. Takže je to asi spíše o snaze a ochotě.Na vyhlášku jistě kouknu.

  • Autor: Radkaa

   Jako vedoucí ŠJ pracuji 33 let, v současné době mám 4 školky, od jednotřídky po čtyřtřídku a svačinky jsme odhlašovaly vždycky. Někteří chodí pravidelně po obědě jiní občas, ale svačinky domů nedostanou. Je fakt, že nyní záleží na ředitelkách, co uvedou v přihlášce, ale jak píše Ali2, vyhláška hovoří jasně, dítě má nárok na stravu po dobu přítomnosti v zařízení. Jestli chodí pravidelně po obědě domů a v docházce má zapsaný celý den, tak je to špatně.

  • Autor: Bělka

   Učitelky mají víc peněz za celodenní režim i se stravou a nám v tom dělají bordel. Nebo psali do výkazu.že mají odp.méně dětí než je zapsáno
   a někde zase přepočítávají svačiny na obědy koeficientem a na větších zařízeních jim to dá o pár obědů navíc. Já bych je domů nedávala, to už jim rovnou můžeme nabízet i večeři a za jedny peníze za práci.

  • Autor: Karin

   Já si myslím, že mají i větší peníze děvčata ze školní jídelny při celodenním provozu.

   • Autor: Bělka

    Pro Karin.Ano to zřejmě mají,ale na rozdíl od učitelek oni tu odp. svačinu udělají, ale učitelky ty děti neodhlídají a mají to zaplacené a o to jde.

  • Autor: JAROSLAVA

   Dobrý den,vloni nám na toto odpovídala metodička na školení,vkládám její vysvětlení.Jinak podotýkám,že pokud rodiče dítě včas z odpolední svačiny odhlásí,tak jako každou jinou stravu,nemám jediný důvod mu svačinku neodečíst.J.Vysvětlení metodičky:Odpověď na dotaz:
   Odběry stravy v mateřské škole
   Zdůrazňuji, že se jedná z naší strany pouze o upozornění na možnost, nikoliv o nařízení.
   Každá školka si to ve svém školním řádu nastaví dle svých podmínek, potřeb a možností.
   Vyhláška o školním stravování č. 107/2005Sb., v § 3 stanoví:
   (3) Dítě v mateřské škole má právo denně odebrat
   a) oběd, jedno předcházející a jedno navazující doplňkové jídlo, je-li vzděláváno ve třídě s
   celodenním provozem,
   b) oběd a jedno předcházející doplňkové jídlo, nebo oběd a jedno navazující doplňkové jídlo,
   je-li vzděláváno ve třídě s polodenním provozem,
   c) hlavní a doplňková jídla podle odstavce 1 s výjimkou druhé večeře, je-li vzděláváno ve
   třídě s internátním provozem,
   včetně tekutin v rámci dodržení pitného režimu.
   Vyhláška o předškolním vzdělávání č. 14/2005 Sb., ve znění vyhlášky č. 43/2006Sb., v § 4
   stanoví:
   1) Při přijetí dítěte do MŠ stanoví ředitel MŠ po dohodě se zákonným zástupcem dítěte
   způsob a rozsah stravování. Rozsah se stanoví tak, aby se dítě, je-li v době podávání jídla
   přítomno v mateřské škole, stravovalo vždy.
   Z toho vyplývá: je-li dítě přihlášeno k celodenní docházce, odejde po obědě a předem si
   odhlásí odpolední svačinu, je to možné a není nutné při odchodu svačinu balit s sebou.
   Zrovna tak dopoledne, pokud dítě přijde do MŠ později (např. od lékaře) a zákonní zástupci
   předem tuto nepřítomnost ohlásí a ranní svačinu odhlásí, nemusí být svačina dítěti vydána.

   • Autor: JAROSLAVA

    DOKONČENÍ:Obdobně není možné účtovat za stravu, která nebyla vydána. Striktně přihlašovat stravu jen
    celodenně a nevycházet ze skutečných potřeb v souladu s výše citovanými vyhláškami, není
    vhodné, argument, že program na zpracování stravného je časově náročný a jídelna se
    nebude odhlašováním zabývat, je mylný.
    Organizaci školního stravování je třeba nastavit ve školním řádu.

    • Autor: Lidmila

     Naprosto souhlasím s Jaroslavou. Jak píši výše, je s tím samozřejmě víc práce, ale v programu se to dá nastavit a svačinu odečíst. Přece nebudou rodiče platit za stravu, kterou dítě neodebralo. Ve stravovacím řádu máme nastaveny podmínky, jak děti odhlašovat a tím se řídíme. Když rodič do sešitu odchod dítěte nezapíše, je mu započítáno stravné za celý den.

  • Autor: Miluše

   Vždy jsem se snažila poskytovat služby v rozsahu dané vyhláškou, ale několikrát se mi stalo, že rodič si odhlásil odpolední svačinu na celý týden a já zjistila, že tu dítě na odpolední svačinu zůstává. Bohužel i takový je přístup některých rodičů.Vždy dáváme něco na přídavky, a tak jsem to zjistilla pouze ověřením stavu.Paní učitelky toto nesledují. Pouze trvale odhlášené děti na odpolední svačinu.

  • Autor: Esterka

   Pořád mi není jasné celodenní stravování, proč ?

  • Autor: Radkaa

   Miluše – jak učitelky nesledují docházku?? Co ráno zapisují? U nás se zapíše, kdo je přítomen celý den (modře), kdo jde po obědě (červeně) a kdo chybí. To zapíší následně do deníčku a pošlou do kuchyně. Tam kuchařka spočítá stavy, donormuje a vaří. Ranní svačinky je připravují podle stavu z předchozího dne, v pátek o něco méně. Obědy už normuje podle skutečného stavu.

  • Autor: Radkaa

   Ještě dodám, že z těchto docházek počítám na konci měsíce stravné, docházky mám založené já.

  • Autor: mumina

   Dobrý den, chtěla bych reagovat na toto téma.
   Do března letošního roku jsme měli také dvě kategorie 1/2 denní děti a celodenní děti. Kategorie 1/2 děti byla hlavně kvůli dětem, které mohli navštěvovat školku pouze na 4 hod. denně.
   Při zápisu se do školky hlásilo 36 dětí, ale přijato bylo pouze 15. V dnešní době, kdy je nedostatek míst ve školce, by měli být upřednostňovány děti pracujících rodičů a ti dávají do školky dítě na celý den. Proto je u nás pouze celodenní stravování a chceme, aby děti na celý den chodily a domů po obědě pouze občas. Možná se to zdá jako diskriminace, ale já v tom nevidím nic špatného.

  • Autor: rohlik

   Dobrý večer,jsem vedoucí ŠJ vesnické školky,která je také přeplněná,máme 50 dětí. V MŠ máme celodenní stravování,půldenní stravování a dokonce pouze ranní svačinky,dětí,kterých jsou maminky doma,protože nemají práci.Do školky se nám spousta dětí nedostala,protože jedeme podle data narození a ne podle toho,kdo školku potřebuje.Mám děti s odloženou docházkou a ještě ZŠ,cizí strávníky. Odhlašuji odpo svačiny celodenním dětem,ale nedovedu si představit,že bych mohla rodičům nařizovat,že děti budou platit všechny celý den,asi bych brzo narazila. Takže doporučuji všem MŠ nemá právo nařizovat,myslím,že jsme tady pro děti. Přeji hezký zbytek dne

  • Autor: lůli.e

   Chěla bych se zeptat,jestli,i když rozvážíte odpolední svačinky,připravujete šlehané tvarohy,pomazánkysaláty a pudinky?A jak to máte ošetřeno v HACCP?Odpolední svačinku rozvážíme zároveň s obědem a odpolední svačinka se vydává kolem 2.hodiny odpolední.I když to mají děvčata na výdejnách v lednicích,8°C stejně nikdy nedosáhnou?

  • Autor: Danas

   Jak máte nastavené odhlašování dětí v MŠ ?Ráno nebo den předem ?

  • Autor: janxxx

   Odhlašování dětí máme každý den do 8.hod.

  • Autor: Majda MŠ

   Předem do 14,00.

  • Autor: Dáša75

   Dobrý den, také řešíme tento problém. Při zápisu do Mš rodič nahlásí, zda bude dítě chodit celodenně nebo polodenně. Poledenní děti odpol.svačinu samozřejmě neplatí.Problém máme s celodenními, protože si platí celý den, ale někdy jsou po obědě domů. Svačiny neodhlašujeme, což je asi špatně. Dříve se dětem dávaly svačiny domů, ale zůstávaly v šatně nebo pohozené na zahradě MŠ, tak se s tím skončilo. Jak to řešíte s odhlášováním? Píší seznamy učitelky nebo sami rodiče? Máme 100 dětí, z toho 80 celodenních.

   • Autor: Zuza

    Dobrý den, také máme děti polodenní i celodenní. U celodenních dětí odpolední svačiny odhlašuji – odhlášky se přijímají v MŠ do 10 h na další den. Seznamy vypisují paní učitelky a při výdeji oběda seznam předávají do kuchyně (strava do MŠ je dovážena ze ZŠ).

   • Autor: ved.šj

    V době počítačů to není problém, my máme u vchodových dveří sešit a kalendář tam se rodiče odepisují na další den pokud dítě bude nepřítomné jde to i telefonem pak jdou paní učitelky do sešitu napsat odhlášku paní učitelky jsou ochotné nedělá jim to problém sice nemáme 100 dětí máme jen 50, ale funguje to já jako vedoucí si sešit v 8 ráno kdy se MŠ uzavře vezmu a přepíši odhlášky do PS. Opravdu s tím nemá nikdo problém u nás vše funguje. Odhlášky na odpolední svačinky beru ten den do 8 hodin. Z 50 dětí jde třeba v průměru 6 dětí po O. Neprovařujeme toto nás nepoloží.

  • Autor: kastan

   Máme to přesně jako ved.šj. , akorát že ráno zavolá pracovnice co obědy a svačiny vozí, nahlasí odhlášené děti, ten den do 7 hodin a já to pak počítačově zpracuji.V programu od Vis to není problém a když někdy potřebuje polodeňák ve školce přespat, tak není problém tu sváču přihlásit.Je to moje práce a maminky si nestěžují, naopak už jsem měla několikrát prosbu o recept na pomazánku, když odpolední sváču sluply maminy, když braly děti domu po o.

  • Autor: JanaTeri

   Podle mne by byl výborný nápad, kdyby během dávaly dětem jen něco lehčího.lépe by pak jedly večeři. Třeba něco jako https://pohadkova-rise.cz/6-receptu-na-lehkou-a-chutnou-svacinku-pro-deti/

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se