Otec v jídelně
Dobrý den všem, mám dost specifický dotaz. Máme tady rodinu s postiženým dítětem. Loni mělo dítě asistenta. Letos dělá asistenta otec. Chodído jídelny, krmí postižené dítě, spolu u stolu s ním sedí i ostatní děti z rodiny a ON PO NICH DOJÍDÁ OBĚDY. Děti mu nechávají (máme dost velké porce, takže to není těžké). Když jsem mu to vytkla, taK po mě začal řvát, že si to platí a že to přece nevyhodí. U jiných dětí taky není přípustné, aby za nimi chodili rodiče a dojídali jejich porce. (Dříve přišel, když končila 4. hodina, a seděl tam nad obědem tak dlouho, až končila 5. hodina a přišly další jeho děti. Vyvěsila jsem oznámení, že mají všichni z jídelny odcházet hned po jídle, takže tohle už nedělá.) Můžu s tím vůbec něco dělat?
I my jsme vloni měli jedno autistické dítě -chlapce v deváté třídě, kterého na oběd doprovázela matka, někdy podle vyučování přišel s vyučujícím, ale ponejvíce s matkou.
Chlapec nejedl polévky, ale bral si je a ty dojídala matka, seděla vždy za sloupem, aby na
ní nebylo vidět od výdeje, ale ostatní to viděli.
Neřešili jsme to, chlapec byl spokojený a myslím, kdyby se matka nad sebou zamyslela, tak by to nedělala, ale pro klid jsme to nechali.
Již vyšel a tak nám chybí jeden strávník.
Jenže on dojídá i po ostatních (svých) dětech. Je to trochu nechutné, a nedovedu si představit, že by takhle začali chodit rodiče jiných dětí a dojídali po nich. Je to rodina, se kterou nikdo nechce mít problém, protože si všechno „vyřvou“, ale už si mi stěžovali jiní strávníci. Postižené dítě má jiné nároky na stravu, kdyby si vzal zbytek jejího jídla domů, tak bych nic neříkala. Ale takhle to snad není přípustné.
Mám opačný názor. Zkuste být více přátelská ke svým klientům. Představte si, že jídelna je vaše. Že to je restaurace, kde si hosté zaplatí jídlo a z jednoho talíře se nají dva. Né všem vyhovuje jíst z jednoho talíře, ale pokud této rodině ano, tak proč jim v tom chcete brátnit. Otec jídlo zaplatil a chová se ekonomicky a v podstatě i ekologicky. Pěkné vánoce.
Za roky své praxe jsem bohužel došla k opačnému závěru,kdybych povolila jednomu rodiči,aby chodil dojídat oběd po svém dítěti,tak by mi do jídelny za chvíli chodily celé rodiny našich sociálně slabších žáků..a zajímalo by mne co na to říká hygienička-u nás je zakázán vstup cizím lidem do jídelny přímo od ní.
Souhlas s Valentýnou. Než aby se jídlo vyhodilo, je lepší, že jej dojí. Berte to tak, že ta rodina má dost starostí se svým postiženým dítětem, tak jim to zkuste trochu ulehčit a zůstaňte nad věcí, i když to třeba bude pro Vás těžké.
A pak mi tam budou chodit další rodiče a dojídat po dětech? Mi to normální nepřipadá. A vůbec to není o postiženém dítěti. Jak si myslíte, že to působí na ostatní klienty?
Souhlasím z Valentýnou, chce to trochu nadhledu. Váš přístupu mi připadá příliš poručnický a trochu přepjatý. Tento rodič má přece na rozdíl od jiných zásadní důvod do jídelny chodit a když už tam je proč by to nedojedl. Já se klidně přiznám, že na jeho místě bych často učinil totéž. Dívat se na jídlo, jak se vyhazuje se mi z duše příčí…
Proto píšu, že si to po tomhle dítěti klidně může sbalit. Ale běžně se to nedělá. Nebo vy dovolujete vynášení jídla z jídelny? Nebo povolujete rodičům vstup do jídelny a dojídání po dětech? Opakuji, nedojídá jen po tomto svém dítěti, ale i po dalších…
Autor: Valentýna
Když se podívám, jak děti vyhazují kvalitní kuřecí maso, telecí nebo libové vepřové (tedy pokud není smažené) a pak na faktury, které platíme za odvoz gastroodpadu, tak bych někdy přítomnost rodičů v jídelně docela uvítala.
A přezouvá se vám nebo jak to děláte?Nějak tady těm reakcím nerozumím. Dovedete si představit, že se vám tam po podobném článku nacpe nějakých 20 tatínků, každý donese na botech litr vody nebo bahna? Když přejdou cizí strávníci, tak se má dezinfikovat výdejní pult a teprve pak mají jít děti. A co tohle, co na to hygiena?Nevím jestli se vám to lidumilství vyplatí.
Díky za reakci. Není to lidumilství, on je oficiálně asistent dítěte. A ostatní trochu nepochopili. Opravdu mi nejde o toto dítě, ale o to, že dojídá po všech svých dětech. Kdyby si tohle vymysleli ostatní strávníci, tak fakt nevím…
Taky píšu o lidumilství přispívajících, ne vás. A ani jim to moc nevěřím.Myslím, že nikdo to nevidí v důsledcích. Že nám třeba budou sedět maminky na mateřských u stolů a budou dojídat jídlo po dětech. A ostatní děti budou čekat v řadě, až se uvolní místo….
Dobrý den, jestliže máte problém s tím, že si otec dojídá po svých dětech, tak ho vyřešte s vedením školy a s dozory na jídelně. Také bych to ošetřila informací v provozním řádu ŠJ. Ale protože je to tak ojedinělý případ /si myslím/, tak bych byla nad věcí. Obzvlášť, když je oficiální asistent svého dítěte.
V případě postiženého dítěte bych to taky nechala tak, spíš jsem reagovala na některé příspěvky. Ale posedávat v jídelně a čekat na další své děti, to bych nedovolila.
Ono se lehce radí,ale mám takového zaměstnance,dojídá po dětech a ještě si to u stolu slejvá do své nádoby! Nic jsem nezmohla…kde je kultůra stravování !!!
Všechno má své meze,kdyby to dělali všichni,kam to v jídelnách vede……
Ano kultura stravování.I my jsme se měli podobný-ted už mohu říci problém.Za dobrotu na žebrotu.Dovolte rodičům aby každý den ochutnávali jídlo jejich potomků-a za měsíc jich tam máte 50!!!!!!!A to každý den!A neuděláte s tím vůbec nic-ani zřizovatel(ach ty líbezné řeči o klientech a restauraci)+zašlo to tak daleko-že mladí gymnazisté ve věku 17let-přišli na jinou stravovací fintu-jeden si jídlo platí a chodil si přidávat pro dalších deset svých kamarádů! A copato na to náš zřizovatel?!?NIC.Dětem zkrátka chutná-a než aby se to vyhodilo,že?!?Rady typu-nechte otce-je to asistent jsou mylné a zcestné,zvláště u některých odborníků tady.Pokud dojídá pouze za svého potomka a je to skutečný asistent-tak říkám proč ne,jinak je to vážně postavené na hlavu.Pokutu až vás některý chytrák udá-zaplatíte vy ze svého(ledaže ukážete rady některých zdejších přispěvovatelů-rádi se pak o výši pokuty podělí,že?!?).
Jano35, za co by jste chtěla dostat pokutu?
Pokud by nastal Vámi uvedený problém s přidáváním a chozením více lidí na jeden oběd, tak stačí (zase jako v restauraci) vydat porci a nepřidávat. Ale stále si musím stát za svým názorem, že strávník si může s jídlem dělat co chce – tedy se podělit s někým jiným. Konec konců když jídlo nesní a jde ho vyhodit, tak se zase dělí s odvocem odpadu, že!?
Já si myslím, že by se dělit s kýmkoli neměli. Oběd je dotovám, a to adresně s určitými pravidly.
Autor: eva.
Nedávno se nám stal podobný případ. Přišel tatínek do jídelny s klučinou, že je mu zle a chtěl odhlásit obědy. Ten dnešní by klučina asi nesnědl, jídlonosič neměli a tak „obídek zbaštil tatínek“. Kuchařky trochu remcaly, ale když jim pán poděkoval a řekl, že lepší rybí polévku nevaří ani jeho maminka na vánoce, tak srdíčka kuchařek rázem roztály. A za tu pochvalu ta práce stojí.
Možná se někdy dostanete do situace, kdy rodiče vašich strávníků budou za vámi stát a budou za vás bojovat, psát petice. Ti naši to před několika lety udělali a naší malou jídelničku zachránili.
Dobrý den, cítíte pohodu z tohoto příspěvku? Ó, jak jsem ráda, že jsou mezi námi vedoucí, které se umí na „problémky“ podívat takto. Tímto způsobem jsem vyřešila první den nemoci dítěte již několikrát, sama jsem toto řešení nabídla. S rodiči jsem prohodila pár slov, oni oběd pochválili a spokojenost byla na obou stranách. Děkuji Evě za to, co a jak napsala.
V příspěvku Jany35, ale i jinde, cítím určité sekýrování a ironii. Souhlasím s vámi, že do diskusí chodí někteří, u kterých je vidět, že školnímu stravování nerozumí, že někdy až dělají ostudu. Ale současně vím, že sem přispívá zkušené vedení velkých jídelen, které takových pidiproblémků, jako má Jana35, vyřešilo za svůj profesní život stovky. Osobně znám některé přispěvatele, kteří mají pod sebou 2,3 a více jídelen, a to co vám píší do diskuse, to jsou tvrdě získané a praxí prověřené zkušenosti. Sledují to tady zkušení manažeři příspěvkových organizací a ti vám nedávají zcestné rady. Zkuste přemýšlet, jak jejich rady využít ve vaší jídelně.
Dobrý den. Víte pane Ludvíku, ono je to také o nátuře samé. Vedoucí školní jídelny dělám přes třicet let. Již v počátku mé praxe jsem poznala, že nejhorší je, postavit se do opozice. Dávno vím, že nejlepší způsob jednání s rodiči je probrat „problém“ v přátelské atmosféře s tím, že se dobereme společného řešení. Pozvu je na ochutnávku oběda, a na konci to již není „problém“, ale „problémek“. Pouze dvakrát za mou praxi jsem se potkala s rodičem, se kterým nebyla řeč. Ale to byli hulváti a s nimi je diskuze nemožná. Také musím podotknout, že mám štěstí na ředitele školy. Je to člověk na svém místě a nikdy se ke mě neotočil zády. Přeju nám všem vedoucím školních jídelen a našim příznivcům co nejméně špatné nálady. Vytvořme si kolem sebe pozitivní kruh, nechme do něj každého vstoupit a nenechme se otravovat někým ani něčím, co za naše vrásky nestojí. Přeji hezké dny.
Pežotko, on právě ten otec z mého dotazu je ten „hulvát, se kterým není řeč“. Problémy má i škola. Jinak mám s rodiči velmi dobrá vztahy, jídlo si chválí.
Chápu váš problém, kdyby si tak počínalo několik rodičů denně, asi by se to nelíbilo nikomu. Tak proč to dovolovat i jednomu ? Tady nejde o to , že se to třeba vyhodí, ale o princip.Jídlo je určené dětem a ne dospělým.Já bych to zkusila nejdříve řešit s vedením. Potom třeba i vyloučením z obědů.Nebo o toho strávníka tolik stojíte ?
Autor: opportunity
Díky. No, s vyloučením by asi byl problém, jak jsem psala – všechno si vyřvou… i na úřadech… A „potrestala“ bych tím i to dítě.
Autor: macdonaldova
Otec v jídelně
Napsala jste málo info,kolik těch dětí mají.Ale v případě,že je otec oficial.asistent,tak není cizí v jídelně.Takže by měl teoreticky nárok na oběd za režijní cenu jako učitelé.Nesouhlasím s názorem,že má zaplatit celý oběd pro dítě a když dítě nejí polévku,tak ji má vyhodit??Pokud toho nezneužívá,aby si děti pro něj přidávaly atd.Tak bych to moc neřešila.
Nejsem přímo ze ŠJ (matka však jenu 37 let vedla a v jedné se stravují a stovky jich díky svému povolání znám), tak si také dovolím přispět názorem. Když je otec asistentem, má v jídelně status podobný jako učitel. Takže s přístupem do jídelny a konzumací asi problém není. Při představě, že by nějaké z mých tří dětí bylo postižené tak, že bych ho ve škole musel krmit… asi bych taky jednal podrážděně, když bych zaplatil jídlo svých dětí a pak ho musel vyhodit a jít si koupit svoje. Uvědomme si, že když dělá asistenta, asi za to moc peněz nedostane, do jiné práce už asi taky chodit nestihne a dětí má, jak píšete, více. Nedivím se, že musí šetřit.
A kultura stolování? Když krmí postižené školní dítě… já myslím, že dojedením jídla svých dětí jí už moc neovlivní.
Já po svých dětech doma a klidně i v restauraci (normální, ne x hvězdičkové pochopitelně) občas jídlo taky dojím – protože i dětská porce je pro školkovou holku velká a vyhodit je to škoda (a babička říkala, jídlo je Boží dar, to se nevyhazuje). Zkuste to prosím brát s nadhledem a vyhovět mu, ideálně s 🙂
Sociálně slabých mám v jídelně více, to není na mě, tohle řešit. Ale v restauraci si klidně dojídejte, platíte si to. Ovšem v jídelně část oběda – režie – neplatíte, a to právě proto, že je oběd určen dětem. Zkuste si odmyslet to postižené dítě a vemte v úvahu jen to, že dojídá po ostatních svých dětech – protože se na rozdíl od jiných rodičů dostane oficiálně do jídelny. Prostě si z naší jídelny dělá bufet, vysedává tam i hodinu… Ach jo.
Souhlasím s vámi, na oběd nárok nemá a jídelna není armáda spásy. Jak by to vypadalo , kdyby se na každého bral nějaký ohled. Pak bychom jim mohli plati obědy ze svého. Obědy jsou velice lévné díky dotacím, tak patří opravdu jen a jen dětem
Neřešila bych to. Dělám v jídelně 28 let a když vidím, co všechno děcka vyhazují, tatínkovi postiženého dítěte bych ještě přidala. Všechno je v lidech a nemyslím si, že by díky tomuto případu začali houfně mířit do jídelny rodiče ostatních dětí dojídat. To už jdete do krajnosti, pokud tím někteří operujete.
Mám pocit, že by to chtělo trošku vlídnosti v té dnešní ne zrovna šťastné době.
Vše nejlepší v roce 2013 !!!!! A co nejvíce spokojených strávníků.
Otec v jídelně
Autor: opportunity
Otec v jídelně
Dobrý den všem, mám dost specifický dotaz. Máme tady rodinu s postiženým dítětem. Loni mělo dítě asistenta. Letos dělá asistenta otec. Chodído jídelny, krmí postižené dítě, spolu u stolu s ním sedí i ostatní děti z rodiny a ON PO NICH DOJÍDÁ OBĚDY. Děti mu nechávají (máme dost velké porce, takže to není těžké). Když jsem mu to vytkla, taK po mě začal řvát, že si to platí a že to přece nevyhodí. U jiných dětí taky není přípustné, aby za nimi chodili rodiče a dojídali jejich porce. (Dříve přišel, když končila 4. hodina, a seděl tam nad obědem tak dlouho, až končila 5. hodina a přišly další jeho děti. Vyvěsila jsem oznámení, že mají všichni z jídelny odcházet hned po jídle, takže tohle už nedělá.) Můžu s tím vůbec něco dělat?
Autor: Ali
I my jsme vloni měli jedno autistické dítě -chlapce v deváté třídě, kterého na oběd doprovázela matka, někdy podle vyučování přišel s vyučujícím, ale ponejvíce s matkou.
Chlapec nejedl polévky, ale bral si je a ty dojídala matka, seděla vždy za sloupem, aby na
ní nebylo vidět od výdeje, ale ostatní to viděli.
Neřešili jsme to, chlapec byl spokojený a myslím, kdyby se matka nad sebou zamyslela, tak by to nedělala, ale pro klid jsme to nechali.
Již vyšel a tak nám chybí jeden strávník.
Autor: opportunity
Jenže on dojídá i po ostatních (svých) dětech. Je to trochu nechutné, a nedovedu si představit, že by takhle začali chodit rodiče jiných dětí a dojídali po nich. Je to rodina, se kterou nikdo nechce mít problém, protože si všechno „vyřvou“, ale už si mi stěžovali jiní strávníci. Postižené dítě má jiné nároky na stravu, kdyby si vzal zbytek jejího jídla domů, tak bych nic neříkala. Ale takhle to snad není přípustné.
Autor: Valentýna
Mám opačný názor. Zkuste být více přátelská ke svým klientům. Představte si, že jídelna je vaše. Že to je restaurace, kde si hosté zaplatí jídlo a z jednoho talíře se nají dva. Né všem vyhovuje jíst z jednoho talíře, ale pokud této rodině ano, tak proč jim v tom chcete brátnit. Otec jídlo zaplatil a chová se ekonomicky a v podstatě i ekologicky. Pěkné vánoce.
Autor: janinka
Za roky své praxe jsem bohužel došla k opačnému závěru,kdybych povolila jednomu rodiči,aby chodil dojídat oběd po svém dítěti,tak by mi do jídelny za chvíli chodily celé rodiny našich sociálně slabších žáků..a zajímalo by mne co na to říká hygienička-u nás je zakázán vstup cizím lidem do jídelny přímo od ní.
Autor: Radek
Souhlas s Valentýnou. Než aby se jídlo vyhodilo, je lepší, že jej dojí. Berte to tak, že ta rodina má dost starostí se svým postiženým dítětem, tak jim to zkuste trochu ulehčit a zůstaňte nad věcí, i když to třeba bude pro Vás těžké.
Autor: opportunity
A pak mi tam budou chodit další rodiče a dojídat po dětech? Mi to normální nepřipadá. A vůbec to není o postiženém dítěti. Jak si myslíte, že to působí na ostatní klienty?
Autor: Aleš jiný
Souhlasím z Valentýnou, chce to trochu nadhledu. Váš přístupu mi připadá příliš poručnický a trochu přepjatý. Tento rodič má přece na rozdíl od jiných zásadní důvod do jídelny chodit a když už tam je proč by to nedojedl. Já se klidně přiznám, že na jeho místě bych často učinil totéž. Dívat se na jídlo, jak se vyhazuje se mi z duše příčí…
Autor: opportunity
Proto píšu, že si to po tomhle dítěti klidně může sbalit. Ale běžně se to nedělá. Nebo vy dovolujete vynášení jídla z jídelny? Nebo povolujete rodičům vstup do jídelny a dojídání po dětech? Opakuji, nedojídá jen po tomto svém dítěti, ale i po dalších…
Autor: Valentýna
Když se podívám, jak děti vyhazují kvalitní kuřecí maso, telecí nebo libové vepřové (tedy pokud není smažené) a pak na faktury, které platíme za odvoz gastroodpadu, tak bych někdy přítomnost rodičů v jídelně docela uvítala.
Autor: Klea
Souhlas! Rodiče by o tom vědět měli.
Autor: janica
A přezouvá se vám nebo jak to děláte?Nějak tady těm reakcím nerozumím. Dovedete si představit, že se vám tam po podobném článku nacpe nějakých 20 tatínků, každý donese na botech litr vody nebo bahna? Když přejdou cizí strávníci, tak se má dezinfikovat výdejní pult a teprve pak mají jít děti. A co tohle, co na to hygiena?Nevím jestli se vám to lidumilství vyplatí.
Autor: opportunity
Díky za reakci. Není to lidumilství, on je oficiálně asistent dítěte. A ostatní trochu nepochopili. Opravdu mi nejde o toto dítě, ale o to, že dojídá po všech svých dětech. Kdyby si tohle vymysleli ostatní strávníci, tak fakt nevím…
Autor: janica
Taky píšu o lidumilství přispívajících, ne vás. A ani jim to moc nevěřím.Myslím, že nikdo to nevidí v důsledcích. Že nám třeba budou sedět maminky na mateřských u stolů a budou dojídat jídlo po dětech. A ostatní děti budou čekat v řadě, až se uvolní místo….
Autor: pežotka
Dobrý den, jestliže máte problém s tím, že si otec dojídá po svých dětech, tak ho vyřešte s vedením školy a s dozory na jídelně. Také bych to ošetřila informací v provozním řádu ŠJ. Ale protože je to tak ojedinělý případ /si myslím/, tak bych byla nad věcí. Obzvlášť, když je oficiální asistent svého dítěte.
Autor: janica
V případě postiženého dítěte bych to taky nechala tak, spíš jsem reagovala na některé příspěvky. Ale posedávat v jídelně a čekat na další své děti, to bych nedovolila.
Autor: maty200
Ono se lehce radí,ale mám takového zaměstnance,dojídá po dětech a ještě si to u stolu slejvá do své nádoby! Nic jsem nezmohla…kde je kultůra stravování !!!
Všechno má své meze,kdyby to dělali všichni,kam to v jídelnách vede……
Autor: Jana35
Ano kultura stravování.I my jsme se měli podobný-ted už mohu říci problém.Za dobrotu na žebrotu.Dovolte rodičům aby každý den ochutnávali jídlo jejich potomků-a za měsíc jich tam máte 50!!!!!!!A to každý den!A neuděláte s tím vůbec nic-ani zřizovatel(ach ty líbezné řeči o klientech a restauraci)+zašlo to tak daleko-že mladí gymnazisté ve věku 17let-přišli na jinou stravovací fintu-jeden si jídlo platí a chodil si přidávat pro dalších deset svých kamarádů! A copato na to náš zřizovatel?!?NIC.Dětem zkrátka chutná-a než aby se to vyhodilo,že?!?Rady typu-nechte otce-je to asistent jsou mylné a zcestné,zvláště u některých odborníků tady.Pokud dojídá pouze za svého potomka a je to skutečný asistent-tak říkám proč ne,jinak je to vážně postavené na hlavu.Pokutu až vás některý chytrák udá-zaplatíte vy ze svého(ledaže ukážete rady některých zdejších přispěvovatelů-rádi se pak o výši pokuty podělí,že?!?).
Autor: Valentýna
Jano35, za co by jste chtěla dostat pokutu?
Pokud by nastal Vámi uvedený problém s přidáváním a chozením více lidí na jeden oběd, tak stačí (zase jako v restauraci) vydat porci a nepřidávat. Ale stále si musím stát za svým názorem, že strávník si může s jídlem dělat co chce – tedy se podělit s někým jiným. Konec konců když jídlo nesní a jde ho vyhodit, tak se zase dělí s odvocem odpadu, že!?
Autor: opportunity
Já si myslím, že by se dělit s kýmkoli neměli. Oběd je dotovám, a to adresně s určitými pravidly.
Autor: eva.
Nedávno se nám stal podobný případ. Přišel tatínek do jídelny s klučinou, že je mu zle a chtěl odhlásit obědy. Ten dnešní by klučina asi nesnědl, jídlonosič neměli a tak „obídek zbaštil tatínek“. Kuchařky trochu remcaly, ale když jim pán poděkoval a řekl, že lepší rybí polévku nevaří ani jeho maminka na vánoce, tak srdíčka kuchařek rázem roztály. A za tu pochvalu ta práce stojí.
Možná se někdy dostanete do situace, kdy rodiče vašich strávníků budou za vámi stát a budou za vás bojovat, psát petice. Ti naši to před několika lety udělali a naší malou jídelničku zachránili.
Autor: pežotka
Dobrý den, cítíte pohodu z tohoto příspěvku? Ó, jak jsem ráda, že jsou mezi námi vedoucí, které se umí na „problémky“ podívat takto. Tímto způsobem jsem vyřešila první den nemoci dítěte již několikrát, sama jsem toto řešení nabídla. S rodiči jsem prohodila pár slov, oni oběd pochválili a spokojenost byla na obou stranách. Děkuji Evě za to, co a jak napsala.
Autor: opportunity
Evi, to se mi stává taky. Ale je to úplně jiná situace.
Autor: ředkvička
Klikněte prosím na příspěvek strávníci.
Autor: Pavel Ludvík
V příspěvku Jany35, ale i jinde, cítím určité sekýrování a ironii. Souhlasím s vámi, že do diskusí chodí někteří, u kterých je vidět, že školnímu stravování nerozumí, že někdy až dělají ostudu. Ale současně vím, že sem přispívá zkušené vedení velkých jídelen, které takových pidiproblémků, jako má Jana35, vyřešilo za svůj profesní život stovky. Osobně znám některé přispěvatele, kteří mají pod sebou 2,3 a více jídelen, a to co vám píší do diskuse, to jsou tvrdě získané a praxí prověřené zkušenosti. Sledují to tady zkušení manažeři příspěvkových organizací a ti vám nedávají zcestné rady. Zkuste přemýšlet, jak jejich rady využít ve vaší jídelně.
Autor: pežotka
Dobrý den. Víte pane Ludvíku, ono je to také o nátuře samé. Vedoucí školní jídelny dělám přes třicet let. Již v počátku mé praxe jsem poznala, že nejhorší je, postavit se do opozice. Dávno vím, že nejlepší způsob jednání s rodiči je probrat „problém“ v přátelské atmosféře s tím, že se dobereme společného řešení. Pozvu je na ochutnávku oběda, a na konci to již není „problém“, ale „problémek“. Pouze dvakrát za mou praxi jsem se potkala s rodičem, se kterým nebyla řeč. Ale to byli hulváti a s nimi je diskuze nemožná. Také musím podotknout, že mám štěstí na ředitele školy. Je to člověk na svém místě a nikdy se ke mě neotočil zády. Přeju nám všem vedoucím školních jídelen a našim příznivcům co nejméně špatné nálady. Vytvořme si kolem sebe pozitivní kruh, nechme do něj každého vstoupit a nenechme se otravovat někým ani něčím, co za naše vrásky nestojí. Přeji hezké dny.
Autor: opportunity
Pežotko, on právě ten otec z mého dotazu je ten „hulvát, se kterým není řeč“. Problémy má i škola. Jinak mám s rodiči velmi dobrá vztahy, jídlo si chválí.
Autor: Cindy
Chápu váš problém, kdyby si tak počínalo několik rodičů denně, asi by se to nelíbilo nikomu. Tak proč to dovolovat i jednomu ? Tady nejde o to , že se to třeba vyhodí, ale o princip.Jídlo je určené dětem a ne dospělým.Já bych to zkusila nejdříve řešit s vedením. Potom třeba i vyloučením z obědů.Nebo o toho strávníka tolik stojíte ?
Autor: opportunity
Díky. No, s vyloučením by asi byl problém, jak jsem psala – všechno si vyřvou… i na úřadech… A „potrestala“ bych tím i to dítě.
Autor: macdonaldova
Otec v jídelně
Napsala jste málo info,kolik těch dětí mají.Ale v případě,že je otec oficial.asistent,tak není cizí v jídelně.Takže by měl teoreticky nárok na oběd za režijní cenu jako učitelé.Nesouhlasím s názorem,že má zaplatit celý oběd pro dítě a když dítě nejí polévku,tak ji má vyhodit??Pokud toho nezneužívá,aby si děti pro něj přidávaly atd.Tak bych to moc neřešila.
Autor: opportunity
Na oběd za režijní cenu nárok nemá, protože je asstentem až po škole, není asistentem během výuky.
Autor: bohumil@barda.cz
Nejsem přímo ze ŠJ (matka však jenu 37 let vedla a v jedné se stravují a stovky jich díky svému povolání znám), tak si také dovolím přispět názorem. Když je otec asistentem, má v jídelně status podobný jako učitel. Takže s přístupem do jídelny a konzumací asi problém není. Při představě, že by nějaké z mých tří dětí bylo postižené tak, že bych ho ve škole musel krmit… asi bych taky jednal podrážděně, když bych zaplatil jídlo svých dětí a pak ho musel vyhodit a jít si koupit svoje. Uvědomme si, že když dělá asistenta, asi za to moc peněz nedostane, do jiné práce už asi taky chodit nestihne a dětí má, jak píšete, více. Nedivím se, že musí šetřit.
A kultura stolování? Když krmí postižené školní dítě… já myslím, že dojedením jídla svých dětí jí už moc neovlivní.
Já po svých dětech doma a klidně i v restauraci (normální, ne x hvězdičkové pochopitelně) občas jídlo taky dojím – protože i dětská porce je pro školkovou holku velká a vyhodit je to škoda (a babička říkala, jídlo je Boží dar, to se nevyhazuje). Zkuste to prosím brát s nadhledem a vyhovět mu, ideálně s 🙂
Autor: opportunity
Sociálně slabých mám v jídelně více, to není na mě, tohle řešit. Ale v restauraci si klidně dojídejte, platíte si to. Ovšem v jídelně část oběda – režie – neplatíte, a to právě proto, že je oběd určen dětem. Zkuste si odmyslet to postižené dítě a vemte v úvahu jen to, že dojídá po ostatních svých dětech – protože se na rozdíl od jiných rodičů dostane oficiálně do jídelny. Prostě si z naší jídelny dělá bufet, vysedává tam i hodinu… Ach jo.
Autor: Naty
Souhlasím s vámi, na oběd nárok nemá a jídelna není armáda spásy. Jak by to vypadalo , kdyby se na každého bral nějaký ohled. Pak bychom jim mohli plati obědy ze svého. Obědy jsou velice lévné díky dotacím, tak patří opravdu jen a jen dětem
Autor: HanaKo
Neřešila bych to. Dělám v jídelně 28 let a když vidím, co všechno děcka vyhazují, tatínkovi postiženého dítěte bych ještě přidala. Všechno je v lidech a nemyslím si, že by díky tomuto případu začali houfně mířit do jídelny rodiče ostatních dětí dojídat. To už jdete do krajnosti, pokud tím někteří operujete.
Mám pocit, že by to chtělo trošku vlídnosti v té dnešní ne zrovna šťastné době.
Vše nejlepší v roce 2013 !!!!! A co nejvíce spokojených strávníků.