Přeskočit na obsah

placení stravy

  • Autor: chumelka

    placení stravy
    Prosím o radu, mám na starost školní jídelnu ZŠ a jídelnu v MŠ. K tomu vaříme i pro cizí strávníky. Doposud všichni platili jen hotově. ale množí se požadavky na platby převodem z účtu, nebo inkasa. Chceme úplně od začátku zavést tento kombinovaný systém platby a zároveň ponechat možnost platit hotově. Můžete mi prosím napsat klady i zápory, které touto změnou nastanou. Je lepší si banku vést sama, nebo spolupracovat s ekonomkou ZŠ? Děkuji za cenné rady a zkušenosti.

    • Autor: Lukáš

      Re: placení stravy
      Zdravím. U nás se používají všechny tři způsoby. Jako hlavní negativum bezhotovostních plateb vidím poplatky (u nás měsíčně okolo 3000 Kč). Také občas dochází k tomu, že strávník pošle platbu bez variabilního symbolu, takže ho pak musíme hledat ručně. Z mého pohledu je lepší, když si banku děláme jako jídelna sami s tím, že nás kontroluje účetní ze školy. Celkově však jsme rádi a pokud by to šlo, nejraději bychom hotovost úplně zrušili.

      • Autor: chumelka

        Re: placení stravy
        Díky za info. Překvapila mě tak vysoká částka na poplatcích. Předpokládám, že ta se odvíjí za počet transakcí. Můžete mi napsat, kolik strávníků vám tak měsíčně přibližně platí? A máte od nich podepsané svolení k inkasu, nebo to každý strávník dává platební příkaz? Předpokládám, že tyto platby chodí průběžně celý měsíc. Účetní se brání průběžným platbám, aby to nemusela každý den hledat. Nebo i já.Díky.

        • Autor: Mariana

          Re: placení stravy
          Jsme velká jídelna. Hotovostní platby se snažím omezit na minimum. Nabízíme bezhotovostní převody (možnost platit na měsíc ale třeba na rok dopředu), inkaso z účtu, složenky. Zkrátka co kdo chce.
          Doporučuji vlastní účet jídelny.
          Pokud si strávník zvorá variabilní symbol, většinou se to brzo najde – nemá placeno, nedostane oběd a sám se ozývá.

        • Autor: Lukáš

          Re: placení stravy
          Cca 600 lidí platí trvalý příkazem na účet v KB (kde si účtují naprosto nehorázné peníze na příchozí platbu), asi 450 lidí platí inkasem ze sporožira (máme starou smlouvu, takže poplatek je jen 50 haléřů, jinak je to tuším 2 Kč za položku). Jinak jsou tam i poplatky za odchozí platby (přeplatky), vedení účtu, elektronické bankovnictví…

    • Autor: Nela

      Re: placení stravy
      Prosím o radu. Jak počítáte mzdové náklady do kalkulace za obědy? Lze započíst i svačinky? Děkuji za případné rady.

    • Autor: Marie

      Re: placení stravy
      Dobrý den. Já používám platbu hotově i převodem z banky. Hotovostní platby probíhají např. na měsíc, ale předem a banku mám zpětně. Při odhlášení obědu převádím zbývající peníze na další měsíc.Určila jsem si také datum (15. den v měsíci), kdy probíhají srážky. Každý strávník si musí založit souhlas s inkasem ve své bance a mně přinese potvrzení o jeho zřízení. Při uzávěrce si vytisknu hromadné příkazy a odnesu do banky. Kontrolu provádím až když mi účetní pošle výpisy. Zdá se mi to spolehlivé a hlavně nemáte u sebe velký obnos. Stravují si u nás žáci a zaměstnanci naší školy, cizí strávníci i studenti a zaměstnanci jiné školy a vše funguje.

    • Autor: milo

      Re: placení stravy
      Nevím, jaké má kdo zkušenosti s bezhotovostními platbami. Já osobně doporučuji, je to praktické, ovšem musí být na to také dobrý program se kterým jste schopna převádět inkaso příma na banku přez bussines 24 a také u spořitelny inkaso tzv. disketa, tj. na sběrný účet. Poplatky jsou u sběrného účtu 1,50 Kč za položku a u inkasa 2 Kč za položku. Je to možná více, než by se nám líbilo, možná v budoucnu si tuto položku budeme připočítávat ke strhávané částce, ovšem, když si uvědomítě, že úrok z uložených peněz na školním účtu je dost vysoký, aby vykryl tyto náklady, tak nevidím zatím problém.JInak samozřejmě doporučuji podúčet školy. Milo.

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se