Přeskočit na obsah

Plnění SK nad 125%

 • Autor: Rozmálka

  Plnění SK nad 125%
  Dobrý den,
  zajímalo by mě, zda inspekce bere jako porušení plnění SK i to, že přesahujeme 125% v ovoci, zelenině, mléčných výrobcích. Dáváme dětem hodně jogurty, ředěné ovocné šťávy a zeleninové talíře k svačině, proto tak vysoká spotřeba.
  A také bych chtěla vědět, jak je to s plněním SK u masa. V článku Doporučená pestrost v jídelním lístku jsem se dočetla, že maso se má plnit spíš na 75% a luštěnina nad 100%. Můžu se tím řídit?
  Děkuji.

  • Autor: Marťule

   Re: Plnění SK nad 125%
   Zdravím, neumím si představit plnit luštěniny na 100%, to musí být potom balonové létání. Podle toho, co mi hygiena každý rok kontroluje spotřební koš, tak vím, že luštěniny jim stačí na 65-70%, maso kolem té 100% určitě.
   Dává se dohromady ovoce+zelenina, mléko+mléčné výrobky, maso+ryby, tuky+cukry. Když máte v jednom více a ve druhém méně, tak se to srovná. Zeleninu máme většinou také vyšší, někdy i ovoce, ale zatím nikdo nic nenamítal. Spíš vadí vyšší nebo nižší tuky a cukry.

  • Autor: JAROSLAVA

   Re: Plnění SK nad 125%
   Dobrý den,
   zda je porušení předpisů ovoce více než 125%opravdu nevím,ale luštěniny pod 100% porušení předpisů pro inspekci je určitě.V žádném případě vám nebudou jednotlivé skupiny brát společně.Něco jiného je kontrola z hygieny,ty berou SK spíše orientačně.Inspekce počítá přesně na procento ,většinou průměrem za 3 měsíce,
   jednotlivě každou skupinu.To ,že dokážete ovoce splnit na tolik procent vám opravdu závidím,u nás je to jediná skupina u které máme měsíc co měsíc problém,ale to je spíše o penězích.Zdravím Jaroslava

   • Autor: Rozmálka

    Re: Plnění SK nad 125%
    Dobrý den.
    Děkuji za příspěvky. O tom, že se jednotlivé skupiny sčítají také pochybuji. Každá se počítá zvlášť (snad se přihlíží jen při plnění mléka i na mléčné výrobky). Já se trochu bojím, že když budu plnit nad 125%, aby mi to někdo nevytkl. Luštěniny plníme vysoko i díky tofu. Ovoce si zvyšujeme zase díky ovocným džusům Tropico, které se do spotřebního koše počítají-1kus(6litrů nápoje) je 6kg čerstvého ovoce.

  • Autor: Petra1

   Re: Plnění SK nad 125%
   Zdravím všechny kolegyně,jsme základní škola,Vaříme cca 250jídel.Luštěninvou polévku máme každý týden(cca 5kg luš.),hlavní jídlo 2xdo měsíce(2x16kg).Luštěniny plníme na 120%,kontrola byla spokojena,nic nenamítala.
   S luštěninama problém nemáme,ale když splníme ovoce na 75%,tak jsme rádi.

  • Autor: janaju

   Re: Plnění SK nad 125%
   Pokuste se ve pravo jak je hledání bílé okénko zadat “ Znáte dobře spotřební koš? kliknite OK a tam se na toto téma dne 23.1. 2011 pan Ludvík rozepisoval vše tam najdete.

  • Autor: pája

   Re: Plnění SK nad 125%
   Paní Rozmálko, vy máte v SK tofu jako luštěninu?

  • Autor: Pekařka

   Re: Plnění SK nad 125%
   Nemáme žádný problém s plněním luštěnin – stačí 2x v měsíci plné jídlo, 2 – 3x polévka, není přece problém do té polévky luštěnin přidat nad normu. Děti tyto polévky milují. Někdy přidáme sojové boby do salátu, někdy trochu cizrnové mouky do sekané, kapání do polévky jsme občas dělali z hrašky, ono se to nasbírá. Mě spíš bolí hovězí maso, má být upřednostňováno před vepřovým, ale za tu cenu je mi líto, aby prošlo jen papírem, když vím, že ho děti stejně nejedí. Ale všeobecně nemáme problém s žádnou komoditou ve SK, snad trochu mléko a mléčné výrobky, tam se málokdy podaří 100% u každé jednotlivě. Kontrolu jsme zatím (kromě hygieny) neměli. Hezký den.

  • Autor: Rozmálka

   Re: Plnění SK nad 125%
   Paní Pájo, tofu je „sojový sýr“, vyrobený ze sojových bobů, nikoliv z kravského mléka. Proto jej mám jako luštěninu s koef. 1.

  • Autor: Valentýna

   Re: Plnění SK nad 125%
   Ano Rozmálko, bere.
   U nás byla inspekce nedávno a měla jsem mléčné výrobky nad 150 procent a mám to uvedeno jako chybu.

  • Autor: ved. ŠJ

   Re: Plnění SK nad 125%
   Luštěniny 100% nebo +25 % nesmí být pod 100%Ovoce 100% + 25% nesmí být pod 100%
   Ryby 100% a tolerance + – 25% Tak, že 75% nebo
   125% a je vše OK
   Tuky pouze – 25% nesmí být nad 100%

  • Autor: Rozmálka

   Re: Plnění SK nad 125%
   Paní Valentýno, to je teda na hlavu, opravdu. Doufala jsem , že to bude právě naopak. No, co se dá dělat. Nejspíš nebudeme moct kupovat tolik jogurtů a sýrů….. 🙁

  • Autor: pája

   Re: Plnění SK nad 125%
   Paní Rozmálko, já vým, že tofu je sójový sýr, ale podle mého se nejedná přímo o luštěninu. Třeba se pletu, ale nevyrábí se náhodou ze sójového mléka (jak se vyrábí samozřejmě vím)?
   Tím pádem by i sójové mléko byla luštěnina?

   • Autor: Rozmálka

    Re: Plnění SK nad 125%
    Paní Pájo a podle Vás by to měl být mléčný výrobek? S mlékem to nemá nic společného nebo byste ho nezařazovala do koše vůbec?
    To bych pak ale nemohla zařazovat třeba přesnídávku do ovoce nebo šunku do masa.

  • Autor: leonav

   Re: Plnění SK nad 125%
   Ve školní jídelně máme k obědu pitný režim, čaj/ džus, čistou pramenitou vodu a denně mají děti k nabídce mléko , čisté nebo s příchutí ( 500 strávníků)
   Mléka dáváme 10 litrů, mléko děti denně vypijí.
   Splníme spotřební koš ve spotřebě mléka, což je směrodatné. Můžeme také dělat mléčné polévky, popř. smetanové omáčky, což ale může stoupat spotřeba tuků.
   Byla jsem upozorněna ředitelem školy, že učíme děti špatným stravovacím návykům, pokud si mohou dát např. k čočce mléko a ať hledám cestu jinou na plnění spotřebního koše.

   Chtěla bych vědět, zda porušuju nějaký předpis tím, že děti mají mléko v nabídce k obědu, popř. narušuju stravovací zvyklosti dětí.
   JAk to děláte u vás s nabídkou mléka?

   • Autor: mumina

    Re: Plnění SK nad 125%
    Dobrý den, nevidím nic špatného na tom, když je mléko k obědu v nabídce každý den. Také to tak a i přesto máme s plněním SK v mléce problémy, 15 litrů denně děti nevypijí. Po koktejlových mlékách se ve škole jen zapráší, ale ty vyjdou docela draho.
    Váš ředitel pravděpodobně mléko nepije vůbec a přijde mi daleko horší, volit tou jinou cestou např. mléčnou polévku nebo kulajdu k vepřo knedlo zelo nebo dušené mrkvi.

   • Autor: Nina Malá

    Re: Plnění SK nad 125%
    Vezměte si nové receptury pokrmů.U luštěnin je napsané,že se k nim doporučuje podávat mléko.

   • Autor: leonav

    Re: Plnění SK nad 125%
    Obrátila jsem se s dotazem i na hlavní hygieničku a výživového specialistu. Zajímá mě i jejich názor. PAní doktorka uznala, že je to zajímavé téma a poradí se i s ČŠI inspekcí ohledně spotřebního koše. Děkuji vám za odpověď a současně bych přivítala názor hodnotících jídelní lístky zde na Jídelnách.cz

  • Autor: mama

   Re: Plnění SK nad 125%
   My to s výběrem nápojů děláme také tak. Každý den je na výběr vitamínový nápoj bez konzervantů a umělých barviv, mléko, voda s citronem, občas kefír. Děti si mohou vybrat, na co mají chuť nebo na co jsou zvyklé. Neřešíme, k jakému je to jídlu, kdysi nám bylo řečeno metodičkou, že mléko se může podávat i k vepřovému se zelím. Jiné by bylo, pokud byste dávali pouze mléko.

  • Autor: pája

   Re: Plnění SK nad 125%
   Tofu používáme, ve spotř. koši ho mám uloženo hodnotou 1000 g v XX ostat. stejně jako jáhly, koření, chléb… .
   Pokud by tofu mělo být skutečně pod luštěninou, budu jedině ráda, ale nejsem si tím jistá. Nerada bych udělala chybu.
   Na SK jsem již měla kontrolu, vše může být v limitu +-25%, pokud je to pod 75, nebo nad 125 je to špatně, vyjimku tvoří pouze tuky a cukry, které se mají snižovat, mohou být pod 75%. Kontrola se namátkou dívala i do PC jak mám některé potraviny zapsány a jestli je správný přepočet. Většinou se jednalo o steril. jestli mám správně zapsán pevný podíl a podobně.

   • Autor: Rozmálka

    Re: Plnění SK nad 125%
    Paní Pájo, děkuji za Váš příspěvek. Opravdu jsem byla přesvědčená, že tofu by mělo, jakožto výrobek ze sojových bobů, být zařazeno v luštěninách…pro svůj vysoký podíl bílkovin. Tofu podáváme dětem jako náhražku za uzeniny při přípravě hlavních jídel i pomazánek. Po Vaší přípomínce jsem začala hledat na internetu a po nějaké době jsem našla metodiku pro SK kraje Vysočina, kde jsou Tofu,Robi, Šmakoun, Klaso vedené jako rostliné maso s koef. 1. Tuto komoditu ale můj SK vůbec nebere v potaz. 🙁

    • Autor: Lída Nová

     Re: Plnění SK nad 125%
     Jak máte prosím ve SK vedeny fazolové lusky mražené a sterilované?

     • Autor: Ivana 1

      Re: Plnění SK nad 125%
      Pod zeleninou.

  • Autor: máša

   Re: Plnění SK nad 125%
   V PC mám již od výrobce programu přednastavenou zeleninu sterilovanou s koeficientem 1.42, zeleninu mraženou také koeficient 1.42 a zeleninu čerstvou s koeficientem 1. Při tisku SK na konci měsíce se v tabulce objeví pouze jeden název zelenina. U ovoce je to podobné.

   • Autor: Lída Nové

    Re: Plnění SK nad 125%
    Od výrobce mám nastavené fazolové lusky pod luštěninami,tak hned opravuji.Děkuji za odpověď.

  • Autor: Kritik2

   Re: Plnění SK nad 125%
   Dáváte kompoty do ovoce nebo cukrů? Mám program od VIS a nevím, zda tam jdou nějakým způsobem nastavit obě komodity, poraďte, prosím.

  • Autor: tara

   Re: Plnění SK nad 125%
   Vždy se řídíme zákonem a vyhláškou, protože ta je pro každého směrodatná. Jestliže kontrola , hygiena nebo ČŠI, požaduje něco s úpravami, tak to je podle mého úsudku pouze doporučení. Každá by jsme měla vědět, že výživové normy se sice nemusí dodržovat úplně přesně, ale také víme jak vařit co s čím souvisí / viz. mléko-čočka/ , je to trochu chemie. Spotřeba ovoce a zeleniny nad 125% se mi také nezdá úplně správné, protože všeho moc škodí / představa , že se podává během zimních měsíců převážně jížní nastříkané ovoce je tedy děsivá v takovém množství/. Pracuji ve stravování mnoho let a  i před rokem 1989 byla různá doporučení a je tomu tak i dnes. Dříve to bylo z důvodů, že něco nebylo a teď je to samá reklama- mé je to nejlepší. Řídím se heslem zlatá střední cesta a používám zdravý selský rozum.

  • Autor: máša

   Re: Plnění SK nad 125%
   Kompot patří ve SK do ovoce, koeficient 1, nezapomeňte, že se ve skladu uvádí pouze pevný podíl. Sterilované ovoce, např. steril. jablečné řezy, patří také do ovoce, ale s koeficientem 1.42.

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se