Přeskočit na obsah

Pokrývka hlavy.

 • Autor: Olina2

  Pokrývka hlavy.
  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, zda je povolené nošení lodiček (pokrývka hlavy). Děvčata nosily síťky, ale po absolvování školení Nové trendy 2023, začaly nosit lodičky, že je to prý povoleno. Chtěla bych vědět jak to tedy je. Děkuji předem.

  • Autor: ivka6

   K zabránění kontaminace je vždy nutné mít na sobě ochranný oděv dle charakteru vykonávané činnosti a nosit pokrývku hlavy, která zakrývá celou vlasatou část hlavy. Nošení tzv. lodiček či krajkových stuh má charakter pouze estetický a neplní účel, pro který má být pokrývka hlavy nošena, a tím je zabránění kontaminace potraviny nebo pokrmu vlasy.
   CITACE Z PŘEDPISŮ EU:
   ? Příloha II Nařízení EP a Rady (ES) č.852/2004, kapitola VIII, bod 1.
   Každá osoba pracující v oblasti, kde se manipuluje s potravinami, musí dodržovat vysoký stupeň osobní čistoty a musí nosit vhodný, čistý a podle potřeby ochranný oděv.
   ? Příloha II Nařízení EP a Rady (ES) č.852/2004, kapitola IX, bod 3.
   Na všech stupních výroby, zpracování a distribuce musí být potraviny chráněny proti jakékoli kontaminaci, která by mohla způsobit, že potraviny nebudou vhodné pro lidskou spotřebu, budou poškozovat zdraví nebo budou kontaminovány takovým způsobem, že by bylo nesmyslné očekávat, že by se mohly v takovém stavu konzumovat.

  • Autor: Jiří Plzák, Jídelny.cz

   Vážená paní Olino2, na školení říkám, že vyhláška č. 137/2005 Sb. v platném znění v § 50 neřeší, jak přesně má vypadat pokrývka hlavy, ale že existuje Evropské nařízení č. 852/2004 (což je nadřazená legislativa), článek 5, bod 2.a), které říká (volně vykládám), že výrobce musí učinit všechny preventivní kroky k tomu, aby na konci byl vždy zdravotně nezávadný pokrm/potravina. Přesné znění článku je: “v identifikaci všech rizik, kterým musí být předcházeno nebo která musí být vyloučena či omezena na přijatelnou úroveň“. Dále upozorňuji, že vedoucí stravovacího provozu stanovuje pravidla, která mohou být i přísnější, než stanovuje legislativa, za účelem zajištění zdravotní nezávadnosti pokrmů/potravin a pracovníci tato pravidla musí respektovat!

  • Autor: Jiří Plzák, Jídelny.cz

   Pokračování příspěvku:
   Také tvrdím, že lodičky, z mého pohledu, kromě toho, že nezakryjí všechny vlasy, jsou většinou přichyceny na hlavě pomocí pírek, pinet, sponek apod., které se mohou uvolnit a kontaminovat pokrm (z mého pohledu je pírko daleko horší riziko než vlas, i když samo sebou u obou se jedná o fyzikální kontaminaci, která je nepřípustná).

   Děkuji paní ivce6, která vše krásně uvedla na pravou míru.
   S pozdravem Jiří Plzák, Jídelny.cz, školitel hygieny, která je součástí Nové trendy 2023

  • Autor: Olina2

   Moc Vám děkuji za odpověď. Hezký den.

   • Autor: fialka

    Takže z pozice vedoucí stravování,
    vlasy pod síťku, podepsat poučení a případný problém je na hlavu té konkrétní kuchařky a pak už bude módní přehlídka pasé. Na druhou stranu se kontrolní orgány zatím nezajímaly jakou konkrétní pokrývku hlavy kuchařky mají.I lodičky byly ok, tak nevím.

  • Autor: zdenouš

   U nás kuchařky nenosily pokrývku hlavy žádnou do té doby ,dokud nevychasovala každá pětistovku pokuty od hygieny.A bylo po kecech.Považuji to za jediný způsob,jak k tomu ty ženské donutit.Dnes by to mělo být vzhledem k inflaci víc.To samé ze strany hygieny by mělo platit u nalakovaných nehtů a prstýnků.Nějaké podepisování papírů nemá vůbec cenu.

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se