Přeskočit na obsah

polévky

 • Autor: Petra000

  polévky
  Dobrý den, lze ve školní jídelně zrušit polévky a nahradit je předkrmem – chleba s pomazánkou? Nám rodičům se to nelíbí, tak zjišťuji, jestli je polévka povinná ze zákona či vyhlášky.
  Předem díky za reakce

  • Autor: majka1

   Vyhláška 107/2005 sb. , o školním stravování
   §4
   Rozsah služeb školního stravování
   (1) Pro účely této vyhlášky se rozumí
   c) obědem polévka nebo předkrm, hlavní chod, nápoj a případně doplněk (salát, dezert, ovoce)
   Myslím si, že by bylo nejlepší se domluvit přímo v jídelně.

  • Autor: nina1

   Já bych to vůbec nedělala, děti se nají chleba a tím to končí. A proč zrušit polévky??

  • Autor: majka1

   chléb s pomazánkou mně také nepřipadá jako ideální předkrm. My někdy zařazujeme kukuřici s máslem nebo s baby karotkou. Bonduelle k tomu dodává krásně potištěné kelímky a děti jsou zvyklé na vařená kukuřičný klas a tento předkrm pěkně jedí. Také vím o školách, kde dávají jak předkrm zeleninový salát. Ale o chlebu s pomazánkou jsem slyšela poprvé (i když mám dojem, že mi kolegyně kdysi říkala, že jejich vedení s tím přišlo z nějaké porady)

  • Autor: Pekařka

   Tak dvakrát do roka dáváme místo polévky chleba buďto s tvarohovou nebo tuňákovou pomazánkou. Dětem se to líbí, my naplníme spotřební koš a je to změna. Nevidím důvod, proč nezařadit.

   • Autor: majka1

    dobrý den, pokud je to dvakrát do roka, tak v tom vidím akorát změnu a ne problém. Když to děti jedí, tak je to pořád lepší, než striktně trvat na polévce a vylévat ji do zbytků.

  • Autor: Petra000

   Děkuji za názory, polévku nám predkrmem nahradili 2x týdně. Uvidíme na třídních schůzkách, co nám k tomu řekne vedení školy.

   • Autor: ved.,

    Dobrý den jak píše majka1, podle vyhlášky je to přípustné a škola tím určitě nic neporušuje. sice u nás zatím nic takového neděláme, ale jak píše zde paní vedoucí, kukuřičky, nebo nějaký zeleninový salátek určitě pro děti zajímavější, než každý den polévka, kterou stejně odnesou.

  • Autor: majdan1

   My máme místo polévky veku s tuňákovou či rybí pomazánkou 1 x v měsíci. Děti se na předkrm těší.

  • Autor: rohlik

   Chtěla bych se vrátit k tomuto tématu, pokud někdo dáváte předkrm, jaký a k jakému hlavnímu chodu? Děkuji za reakce

   • Autor: Monik

    Tak nějak si neumím představit, jak dávám před obědem předkrm pro 700 dětí?

    • Autor: Sartuna

     Dobrý den,
     zkusila jsem dát jednou místo polévky – chlebíček s krabí pomazánkou, před gulášem z těstovinami. Určitě bych to nezavrhovala, byla to zajímavá změna a děcka chlebíček docela jedla. Příští rok zkusím s tuňákovou pomazánkou:)

   • Autor: majka1

    Jak jsem již jednou psala, dáváme kukuřici Bonduelle v kelímcích s potiskem, někdy doplníme baby karotkou nebo duo mrkví. Mražená kukuřice (dle našich zkušeností je nejvhodnější) se uvaří v páře v konvektomatu a omastí máslem, případně se přidá mrkvička. Při vaření s firemním kuchařem byla nabídnuta i varianta sladká nebo se sýrovou omáčkou, ale přírodní je nejlepší.Do jídelny vyvěsíme reklamní vlaječku a děti už ode dveří jásají a těší se. Zařazujeme před takové pokrmy,ke kterým se to hodí i barevné – naposledy jsme měli před masovými koulemi v rajské omáčce. Od prvního vydávání, kdy jsme spotřebovali 15 kg kukuřice, jsme dnes již dospěli k cca 36 kg na jeden výdej.

  • Autor: janav.

   Prosím jak jste chlebíčky vydávali? Máte dezertní talířky?

  • Autor: rohlik

   Myslím, že jednou za čas neuškodí nějaká změna. Polévky většinou končí v odpadu, tak proč nezkusit předkrm. Děkuji za dobrý nápad

  • Autor: Pekařka

   My dáváme chlebíček místo polévky tak 3-4 krát do roka, většinou s rybí nebo nějakou tvarohovou pomazánkou, naplníme tím nenásilně spotřební koš. I když nemáme problémy s luštěninami ve SK, zvažujeme i nějakou cizrnovou pomazánku. Děti vítají, že není polévka, je to pro ně změna.

  • Autor: rohlik

   Měla jsem stejný nápad, protože teď do MŠ děláme pomazánky z červené čočky a naposledy z cizrny a byly opravdu dobré, tak toho využít i ve škole. Přeji hezký den

  • Autor: majdan

   Vrátím se znovu k mému příspěvku. 1 x měsíčně dáváme předkrm již asi 3 roky. Děti se velice těší na chlebíčky, sní jich několik kousků. Přídavky dostávají až sní i hlavní jídlo, jinak by jim stačil jen předkrm 🙂 Dostávají ho na talířek a rybu tím plníme na více jak 100%. Vaříme i rybí polévky, ale to kolikrát děti ani neochutnají a vrací celé nedotčené. Takže za předkrmy – stokrát ano !!

   • Autor: none

    Děláte někdo studené ovocné polévky ?
    V horku je to perfektní ! Navíc, jsou z čerstvého ovoce, tak, že to jde 100% do spotřebního koše.

    • Autor: Marcela707

     Dobrý den,
     jak děláte a vydáváte studené ovocné polévky? A pro kolik osob je připravujete? Máte nějakou kalkulaci? Děkuji

     • Autor: none

      Recept na ovocnou polévku: na 10 porcí
      ovoce(jahody, meruňky, maliny apod) 1400g
      voda pitná 1000g, cukr krupice 100g, solamyl 20g, mléko konzumní 100g, skořice mletá 1g, citrónová šťáva 30g

      hmotnost hotového výrobku: 2000g na 10 porcí

      Výrobní postup: ovoce opláchneme nakrájíme na menší kousky (odpeckujeme), asi 1/5 schováme a zbytek dáme do kotle s cukrem, přilijeme vodu a dusíme cca 20 minut. Poté propasírujeme uvedeme do varu a zahustíme škrobem rozmíchaným v mléce se skořicí. Ovoce ponechané stranou trochu povaříme, odstavíme vmícháme citr. šťávu smícháme s  uvařenou polévkou , necháme vychladit a podáváme.

  • Autor: kuchařinka

   Velice se mi líbí nápad místo polévky pomazánka, uvažuji už delší dobu o jejím zařazení. Jsme malá vesnická škola+školka. Zmíněný předkrm podáváte pouze školákům nebo i dětem v mateřince? Děkuji za odpověď. Příjemný den!

  • Autor: ihned

   Poradíte?Dělám poprvé lososa pečeného v troubě.Konvektomat nemám.Mám ho dát předem rozmrazit do lednice-přes noc.A děláte jogurtový dip,třeba s koprem a jak.Děkuji za radu.

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se