Přeskočit na obsah

práce navíc zadarmo?

  • Autor: miluna

    práce navíc zadarmo?
    Dobrý den, dnes nám bylo oznámeno,že podle nového zákoníku záskoky v době nemoci či dovolené nebudou do 150 hod.propláceny. Už o tom něco víte? Podle některých musí být sepsána nová smlouva ve , které to bude napsáno. Pokud ,ale bude smlouva nová jen pro tento účel tak je to prý protiprávní.

    • Autor: tara

      Tedy nevím, ale zákoník práce platí pro všechny, ať je pokrývač nebo kuchařka to snad ani do pracovní smlouvy nepatří, to samé platí u pracovních oděvů a jejich udržbě – tady jsem se taky dočetla, že je nedostanou, protože nejsou peníze – absurdní! I na tyto věci chodí kontroly.

    • Autor: Písnička

      Vy jste někdy v jídelně dostali zaplaceno za odpracované přesčasové hodiny?

      Za zástup za nemoc, vám zůstanou v „balíčku“ korunky, které stejně rozdělíte na konci roku.
      A když čerpáte dovolenou během školního roku, tak kolegyně musí zaskočit v jejich pracovní době. Tam žádný přesčas není.
      Myslím si, že nám tato novela moc neublíží.
      Ubližuje nám, že jsme letos nedostali naspět 10% do mezd, které slibovaly, když nám je braly!
      Více budou breptat učitelé, protože jim bylo vypláceno 150,– Kč za suplující vyučovací hodinu. A o to zřejmě příjdou.

      • Autor: xenie

        Dobrý den, protože máme celodenní stravování, musí děvčata chodit na snídani o hodinu dříve nebo pracovat déle odpoledne. Každý rok to dělá asi 50 přesčasových hodin. Ty si vybíráme o „velkých prázdninách“, poté, co si důkladně vycídíme kuchyň, neboť dovolená nestačí….Znamená to tedy, že budeme muset pracovat o těchto prázdninách za naše uklízečky? O to vedení školy jde, uklízet ve škole, protože to chudáci uklízečky nestihnou, během školního roku tomu úklidu moc nedají.

        • Autor: arabela

          U nás se začal tento zajímavý jev dít také. Vedení školy přidělí kuchařkám z jídelny práci při úklidu školy. Rozdíl mezi pedagogem a nepedagogem je stále větší. Pedagog si během prázdnin leží doma za peníze a nepedagog, byť má smlouvu na kuchařku a také nárok na placené volno – ze zákona – je nucen vedením školy pod různými „pohrůžkami“ dělat práci uklízeček ve třídách. Co vy na to pane ministře. Nedávno jste se zastal učitelů, kteří byli propouštěni na prázdniny, zastanete se také pracovnic v jídelnách?

    • Autor: tara

      Nevím zda to správně chápu, ale pokud v mé pracovní době mi ředitel určí jinou práci / třeba uklizečky/, protože kuchyň je zavřená a nevaří se, má na to dle zákoníku práce právo, ale nemůže mi nařídit přesčasové hodiny neplacené. Pokud chcete o prázdinách volno, pište si přesčasy za nemoce, které jste neměly zaplacené a praní a žehlení prádla doma .Určete se ředitelem jak vám to asi dlouho trvá / praní a žehlení týdně- pokud to děláte doma/ , nemáme to placené a pracovní oděvy má nastarosti zaměstnavatel a můžete si vybrat náhradní volno. Pokud je ředitel uznalý, nějaké volno vám dá.

      • Autor: pavla67

        Pokusím se o přivedení informace na pravou míru…Takže _za práci přečas, kterou zaměstnanec vykoná nad sjednaný rozsah, je zaměstnavatel povinen zaměstnanci poskytnout mzdu za práci přesčas podle § 114 odst.1 popř. dosaženou mzdu a náhradní volno podle § 114 odst.2. Jen u vedoucích zaměstnanců (tedy u těch, kteří pobírají příplatek za vedení)!!!! je možno sjednat mzdu s přihlédnutím k veškeré práci přesčas – a to smlouvou mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem nebo mezi zaměstnavatelem a odborovou organizací-v kolektivní smlouvě, která bude poskytovat záruku, že výše mzdové kompenzace předpokládané práce přesčas bude dostatečná. Využití ostatních nástrojů utváření mezd – jako je vnitřní předpis nebo mzdový výměr – je pro účely přihlédnutí k případné práci přesčas vyloučeno. – tento text je uveden v měsíčníku „Mzdová účetní č.1/2012.

    • Autor: jana2

      Ano toto je pravda, ovšem pracovníci školních jídelen pobírají plat a ne mzdu, což je zásadní rozdíl. Vedoucí, který pobírá příplatek za vedení má ve svém platu do výše 150 hodin zahrnuto i případnou práci přečas (mimo so + ne, svátků).U ostatních zaměstnanců je práce přesčas hrazena.

      • Autor: Radkaa

        Je toto někde oficiálně uvedeno – např. zákoník práce?

        • Autor: pavla67

          Takže omlouvám se, že jsem použila špatné číslo paragrafu – problematiku platů řeší paragrafy 122 až 137 Zákoníku práce – konkrétně plat nebo náhradní volno za práci přesčas je popsán v § 127 odst,1,2,3. Odst. 3 říká, že zaměstnanci, který pobírá příplatek za vedení podle § 124 jejiž stanoven plat s příhlédnutím k případné práci přesčas – čili kuchařek, které příplatek za vedení nepobírají se to netýká.. ono bude nejlepší, když si tyto tři odstavce najdete a přečtete celé.

    • Autor: petulka

      Dobrý den. pracuji ve šj ,vaříme snídaně, obědy 3druhy plus večeře. Nyní řešíme práci přesčas. Do práce jdeme ráno na sedmou hodinu a když máme odpolední jsme tam až do večera na výdej večeře. Sice si píšeme hodiny, ale o příplatku za přesčas si můžeme nechat jen zdát. Tyto hodiny si vybíráme o prázdninách kdy se nevaří, ale i tak nám to nepokryje celé volno během roku. Zajímalo by mně jak tuto situaci řešíte jinde nebo podle jakého zákona toto řešíte. V případě akce sobota ,neděle jdeme též do práce ,ale opět jen za hodiny víc nic. Předem děkuji

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se