pracovní oděvy-praní
Chtěla jsem se Vás zeptat, jestli by mi mohla některá z vedoucích ŠJ napsat, jak máte vyřešené praní pracovních oděvů kuchařek, vedoucí i pomocných kuchařek. Mám tím na mysli praní doma, jestli to máte nějakým způsobem placené nebo na to existuje nějaký předpis ? Děkuji
Dobrý den, pracuji ve školním stravování pro MŠ přes 20 let a praxe byla následovná: úplně na začátku nám prala paní školnice, protože v mateřských školách byly prádelny,pak nám přispíval magistrát nebo školský úřad na praní Kč 70 – 150,- měsíčne dle úvazku ( a prala jsme doma) a nyní si pereme sami v MŠ – máme automatickou pračku, patří do toho i utěrky a ručníky. Praní je bráno jako součást pátečního úklidu. Zdraví D
Na výše uvedený dotaz lze odpovědět pouze ve smyslu Nařízení ES č. 852/2004 o hygieně potravin a to, že primární odpovědnost je na provozovateli, který musí učinit opatření vedoucí k bezpečnému výrobku. V zásadě platí, že pracovní oblečení musí být čisté a prosté mikroorganizmů, které by mohly kontaminovat například pracovní plochy, pracovní náčiní, či potravinu. Tzn. jak to uděláte je na vás :-), předpokládám však , že si nedáte pračku do kuchyně či výdejny někam do rohu :-). Pěkný den.
Prosím o radu v jakém množství čerpáte pracovní oděvy. U nás čerpáme podle vnitřní směrnice, takže děvčata dostávají pláště a boty a kalhoty si kupují.
A k praní – kde nemáme prádelnu, dostane kuchařka asi 7 kg pracího prášku na rok. Kdysi dávno byla norma 0,6 kg na měsíc, takže jsem to takto předala ředitelce, která s tím souhlasila.
O pracovní oděvy se má postarat provozovatel, tedy škola. Jak o pořízení, tak o údržbu. Praní doma je jen zneužívání pracovnic kuchyně. Je to špatně z hygienického hlediska. Provozovatel není schopen zkontrolovat, zda je prádlo ošetřováno správně.
Ale ve školních jídelnách, jak jinak, to nikoho nezajímá. Ředitelé na praní nemají peníze a kuchařky se bojí ozvat. Dostanou sice prášek, ale kde jsou prostředky za opotřebení pračky, za vodu, za elektřinu, za čas při sušení a žehlení prádla? Přitom by stačila větička ve vyhlášce.
U nás,kromě prášku(mimochodem 2kg prášku,jestliže kuchařky mají chodit k výdeji čisté,je tedy opravdu žalostně málo)píši děvčatům čas strávený věšením a žehlením- 1hod.týdně a tyto hodiny si vybírají o hlavních prázdninách.
Předpis o tom, že pokud pracovník dostane nové ochranné pracovní pomůcky(OPP) musí staré a zničené předat k likvidaci,je pro kuchyň opravdu zavádějící. Kde bychom pak měli věci na převlečení, pokud se kuchařka ušpiní. Jde to praktikovat tak maximálně u obuvi. My máme pračku a pereme a žehlíme zadarmo, vždy se tím ohrazuji, když má být nějaké volno, že ženské perou a žehlí a připravují dětem čaj na pitný režim, (náklady si hradí děti – nejsme MŠ). Kupujeme ročně 2ks trička, kalhoty a boty. Ale je třeba vyměnit gumáky a koupily jsme si fleecové vesty, bo tu bývá v zimě chladno (a to i ve varně!!!). My čerpáme částku, kterou nám určí ředitel, je vypočítaná z ONIVU, dále z toho hradím i jednorázové rukavice a zástěry, čepice a lodičky. Hezký den.
Na toto téma již tady běžela diskuze před nějakým časem. Naprostou pravdu má Valentýna. Je jasné, že škola nemá peněz nazbyt a tudíž nemá na zaplacení firmy, která by prala prádlo. Zásadně bych ale odmítala praní prádla doma a to především z hygienických důvodů. U nás máme automatickou
pračku, škola platí prací prostředky, energii a vodu. Prádlo pereme denně, kdo má zrovna čas, zapne pračku a pověsí prádlo.
Pracovní oděvy si každá pracovnice žehlí sama, zabere jí to jen pár minut času. Nevidím v tom žádný problém.
U nás je to stejné jako u paní Aleny II s tím rozdílem, že jedna pracovnice má osobní příplatek na praní prádla (malý, ale přece jen nějaký), prádlo dá do pračky, pověsí a každá kuchařka si pak už ze šňůry sundá to své a vyžehlí si to. Sušíme v suterénu ve zvláštní místnosti a tak to u nás běží už od roku 1994, kdy jsme „spadli“ do právního subjektu se školou. Hezký slunečný a odpočinkový víkend všem.
z hygienického hlediska se prádlo nesmí prát ani žehlit doma.Na praní máme určenou místnost,pere a žehlí nám uklizečka,dokonce nám hygiena řekla,že prádlo z prádelny by se mělo do kuchyně přenášet zafoliované
Ano,ano-hygiena vám to řekla správně-prádlo se má přenášet zafoliované!
Ale my jsme šli ještě dál-prádlo po rozbalení okamžitě nechváme vysvětit od pana faráře,řádně kropenkou vykropit(kropenku nám koupil pan ředitel-takže už jen zbývá určit jednu z nás na doplnění teologického studia),posléze se všichni pomodlíme a jdem pracovat.Jen ještě nevíme jak zapudit hříšné myšlenky a vůbec zakázat myšlení a selský rozum……..zeptáme se hygieny
Moc Vás zdravím paní Jájo30 a děkuji za Váš příspěvek do diskuze. Přesvědčila jste mě, že ještě existují i normální lidé, kteří používají právě ten selský rozum. Díky Vám dnes budu z práce odcházet s úsměvem na tváři. Mějte se hezky. Beata.
Jájo, nevím proč napadáte Olgu.Napsala jenom to, co jí řekla hygiena, nikde nepíše, že by to takto striktně dodržovali. Já jenom mohu potvrdit, že hygienické podmínky na praní pracovních oděvů jsou skutečně takto přísné. Před časem nám dělali rekonstrukci celé kuchyně a v hygienických požadavcích na praní prádla jsem se setkala s něčím podobným. Tímto neříkám, že při praní nepoužíváme selský rozum, ale praní prádla doma rozhodně ne !
Bohužel ve škole o tom rozhoduje učitel, který poskočil na kariérovém žebříčku o patro výše do funkce ředitelské. No tak se pere doma. Je to špatně, ale co s tím, když se kuchařky ozvou, tak jsou špatné. Je škoda, že to nemůže kontrolovat hygiena, která jinak jídelně může pomoci ve spoustě jiných věcí.
Autor: jája30
Milá Alenko druhá-uklidněte se,sedněte si a pak mi ale opravdu v klidu napište-kdepak napadám Olgu?!?Pokud,ale nerozumíte slovním výrazům jako je napadání-tak jej raději nepoužívejte ano?-má reakce byla spíš ironií(zkuste vyhledat ve slovníku).Hezký den Alenko druhá
Autor: hygienicka
Na výše uvedený dotaz lze odpovědět pouze ve smyslu Nařízení ES č. 852/2004 o hygieně potravin a to, že primární odpovědnost je na provozovateli, který musí učinit opatření vedoucí k bezpečnému výrobku. V zásadě platí, že pracovní oblečení musí být čisté a prosté mikroorganizmů, které by mohly kontaminovat například pracovní plochy, pracovní náčiní, či potravinu. Tzn. jak to uděláte je na vás :-), předpokládám však , že si nedáte pračku do kuchyně či výdejny někam do rohu :-). Pěkný den.
Kolik čerpáte pracovních oděvů na rok? U nás jedeme podle staré vnitřní směrnice a čerpáme pro kuchařky dva pláště a dvoje boty / holinky podle potřeby/, a děvčate si sama kupují kalhoty. Děkuji.
Dobrý den,
my si můžeme zakoupit jedenkrát do roka pracovní oděv za 800,– Kč a boty za tutéž částku. Pereme si doma a dostáváme na čtvrt roku 3 kg pracího prášku.
Dobrý den,
s praním pracovních oděvů nemáme problémy, ale dnes jsem se setkala s následující situací. Každý zaměstnanec naší kuchyně má nárok jedenkráte za rok si zakoupit pracovní oděv za Kč 800,00 a pracovní obuv za Kč 800,00.
Náš hlavní kuchař si včera zakoupil bílá trička, kalhoty a ponožky. Ale paní hospodářka ponožky neproplatila, že nejsou v předpise. Měla pravdu, v předpise, který má opravdu pracovní ponožky pro pracovníky v kuchyni nejsou. Můžete mi, prosím, někdo sdělit, podle kterého předpisu se řídíte? Ráda si ověřím, jaká je pravda. Ponožky samozřejmě nosíme, doteď jsme si je kupovali za svého. Nebo máme nastydnout od nohou?
Děkuji a přeji hezký den.
Ponožky také nemáme jako součást pracovního oděvu.Spíš by mě zajímalo jak to máte s pracovní obuví,když máte 1x za rok nárok.U nás každá kuchařka má nejméně dvoje boty za rok ušoupané.A bezpečák by nám dal kdyby viděl že máme sjetý boty.Ty se mění podle opotřebení. hezký den !
Dobrý den,
i my ošoupeme několikery boty do roka. Ale řešení je prosté. Když doslouží boty zakoupené za uvedenou částku, tak si koupíme další ze svého. V něčem chodit musíme. Třeba já si kupuji klasické korkové pantofle (mám ostruhy a v těch se mi chodí nejsnesitelněji). Objednávám si je v osvědčřené lékárně. Troje mi vyjdou do tisícikoruny. Něco si připlatím a na rok mi stačí.
Kolegové si neztěžují, řeší to jako já. Ale kdyby byly ponožky v předpise, bylo by to dobré. Třeba já jsem onkologický pacient a při nastydnutí mám bolesti.
Takže naboso nechodím ani v létě. A to nehovořím o tom, že musíme chodit do chladících boxů. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Ještě že tohle nemusíme ,kupovat ze svýho.Ty ponožky nás netlačí,starou ponožku na dotahání má doma každá.My si převlíkáme i prádlo,(podpr.)po 12 hodinách je to docela síla a holky jsou takový velký,že se občas někde smočí.Ale ty taky nefasujeme.Jsme rádi že to nejdůležitější boty a mundůr máme od zaměstnavatele.Dokonce jsme dostaly vesty na studený chodby.Je ten život jen o penězích,škoda.
Autor: tara
Na každém pracovišti by měla být zpracována dle náročnosti provozu směrnice na čerpání ochr. prac. oděvů, nejlépe za přítomnosti bezpečáka, který se stará o podmínky pro celou školu, je nestranný a měl by řediteli posoudit náročnost provozu. Každý provoz má jiná specifika / převážení stravy mimo budovu a jiné/. Po opotřebení pomůcek, i když ještě neuplynula doba použitelnosti, je zaměstnavatel povinnen oděv nebo boty vyměnit za nové, pokud tak neučiní a vám se něco stane zodpovídá za to on/ třeba brknete v rozbité botě/.
není lepší si koupit nový když to nejde vyprat? Tady je mají velmi přijatelnou cenu si myslím http://www.eshop-pracovniodevy.cz/pracovni-odevy/bile-odevy-a-gastronomie/?page=2
pracovní oděvy-praní
Autor: dada
pracovní oděvy-praní
Chtěla jsem se Vás zeptat, jestli by mi mohla některá z vedoucích ŠJ napsat, jak máte vyřešené praní pracovních oděvů kuchařek, vedoucí i pomocných kuchařek. Mám tím na mysli praní doma, jestli to máte nějakým způsobem placené nebo na to existuje nějaký předpis ? Děkuji
Autor: Daniela
Dobrý den, pracuji ve školním stravování pro MŠ přes 20 let a praxe byla následovná: úplně na začátku nám prala paní školnice, protože v mateřských školách byly prádelny,pak nám přispíval magistrát nebo školský úřad na praní Kč 70 – 150,- měsíčne dle úvazku ( a prala jsme doma) a nyní si pereme sami v MŠ – máme automatickou pračku, patří do toho i utěrky a ručníky. Praní je bráno jako součást pátečního úklidu. Zdraví D
Autor: Zuza
U nás dostávají kuchařky prací prášek. Každá dostane 8 kg Persilu nebo Arielu na rok a perou si doma. Je to málo, ale alespoň něco.
Autor: Crazy
U nás má každá na rok 2 kg prášku. Co si perete v takovém množství prášku?
Autor: hygienička
Na výše uvedený dotaz lze odpovědět pouze ve smyslu Nařízení ES č. 852/2004 o hygieně potravin a to, že primární odpovědnost je na provozovateli, který musí učinit opatření vedoucí k bezpečnému výrobku. V zásadě platí, že pracovní oblečení musí být čisté a prosté mikroorganizmů, které by mohly kontaminovat například pracovní plochy, pracovní náčiní, či potravinu. Tzn. jak to uděláte je na vás :-), předpokládám však , že si nedáte pračku do kuchyně či výdejny někam do rohu :-). Pěkný den.
Autor: Olina
Prosím o radu v jakém množství čerpáte pracovní oděvy. U nás čerpáme podle vnitřní směrnice, takže děvčata dostávají pláště a boty a kalhoty si kupují.
Autor: Radkaa
My máme ve vnitřním předpise uvedeno 1x ročně: 1 plášť nebo 2 trička, 1 kalhoty, 1 obuv.
Autor: Radkaa
A k praní – kde nemáme prádelnu, dostane kuchařka asi 7 kg pracího prášku na rok. Kdysi dávno byla norma 0,6 kg na měsíc, takže jsem to takto předala ředitelce, která s tím souhlasila.
Autor: Valentýna
O pracovní oděvy se má postarat provozovatel, tedy škola. Jak o pořízení, tak o údržbu. Praní doma je jen zneužívání pracovnic kuchyně. Je to špatně z hygienického hlediska. Provozovatel není schopen zkontrolovat, zda je prádlo ošetřováno správně.
Ale ve školních jídelnách, jak jinak, to nikoho nezajímá. Ředitelé na praní nemají peníze a kuchařky se bojí ozvat. Dostanou sice prášek, ale kde jsou prostředky za opotřebení pračky, za vodu, za elektřinu, za čas při sušení a žehlení prádla? Přitom by stačila větička ve vyhlášce.
Autor: Janina Q
U nás,kromě prášku(mimochodem 2kg prášku,jestliže kuchařky mají chodit k výdeji čisté,je tedy opravdu žalostně málo)píši děvčatům čas strávený věšením a žehlením- 1hod.týdně a tyto hodiny si vybírají o hlavních prázdninách.
Autor: raduza
Předpis o tom, že pokud pracovník dostane nové ochranné pracovní pomůcky(OPP) musí staré a zničené předat k likvidaci,je pro kuchyň opravdu zavádějící. Kde bychom pak měli věci na převlečení, pokud se kuchařka ušpiní. Jde to praktikovat tak maximálně u obuvi. My máme pračku a pereme a žehlíme zadarmo, vždy se tím ohrazuji, když má být nějaké volno, že ženské perou a žehlí a připravují dětem čaj na pitný režim, (náklady si hradí děti – nejsme MŠ). Kupujeme ročně 2ks trička, kalhoty a boty. Ale je třeba vyměnit gumáky a koupily jsme si fleecové vesty, bo tu bývá v zimě chladno (a to i ve varně!!!). My čerpáme částku, kterou nám určí ředitel, je vypočítaná z ONIVU, dále z toho hradím i jednorázové rukavice a zástěry, čepice a lodičky. Hezký den.
Autor: Alena II.
Na toto téma již tady běžela diskuze před nějakým časem. Naprostou pravdu má Valentýna. Je jasné, že škola nemá peněz nazbyt a tudíž nemá na zaplacení firmy, která by prala prádlo. Zásadně bych ale odmítala praní prádla doma a to především z hygienických důvodů. U nás máme automatickou
pračku, škola platí prací prostředky, energii a vodu. Prádlo pereme denně, kdo má zrovna čas, zapne pračku a pověsí prádlo.
Pracovní oděvy si každá pracovnice žehlí sama, zabere jí to jen pár minut času. Nevidím v tom žádný problém.
Autor: Pekařka
U nás je to stejné jako u paní Aleny II s tím rozdílem, že jedna pracovnice má osobní příplatek na praní prádla (malý, ale přece jen nějaký), prádlo dá do pračky, pověsí a každá kuchařka si pak už ze šňůry sundá to své a vyžehlí si to. Sušíme v suterénu ve zvláštní místnosti a tak to u nás běží už od roku 1994, kdy jsme „spadli“ do právního subjektu se školou. Hezký slunečný a odpočinkový víkend všem.
Autor: olga
z hygienického hlediska se prádlo nesmí prát ani žehlit doma.Na praní máme určenou místnost,pere a žehlí nám uklizečka,dokonce nám hygiena řekla,že prádlo z prádelny by se mělo do kuchyně přenášet zafoliované
Autor: jája30
Ano,ano-hygiena vám to řekla správně-prádlo se má přenášet zafoliované!
Ale my jsme šli ještě dál-prádlo po rozbalení okamžitě nechváme vysvětit od pana faráře,řádně kropenkou vykropit(kropenku nám koupil pan ředitel-takže už jen zbývá určit jednu z nás na doplnění teologického studia),posléze se všichni pomodlíme a jdem pracovat.Jen ještě nevíme jak zapudit hříšné myšlenky a vůbec zakázat myšlení a selský rozum……..zeptáme se hygieny
Autor: Beata
Moc Vás zdravím paní Jájo30 a děkuji za Váš příspěvek do diskuze. Přesvědčila jste mě, že ještě existují i normální lidé, kteří používají právě ten selský rozum. Díky Vám dnes budu z práce odcházet s úsměvem na tváři. Mějte se hezky. Beata.
Autor: Alena II.
Jájo, nevím proč napadáte Olgu.Napsala jenom to, co jí řekla hygiena, nikde nepíše, že by to takto striktně dodržovali. Já jenom mohu potvrdit, že hygienické podmínky na praní pracovních oděvů jsou skutečně takto přísné. Před časem nám dělali rekonstrukci celé kuchyně a v hygienických požadavcích na praní prádla jsem se setkala s něčím podobným. Tímto neříkám, že při praní nepoužíváme selský rozum, ale praní prádla doma rozhodně ne !
Autor: jarab
Bohužel ve škole o tom rozhoduje učitel, který poskočil na kariérovém žebříčku o patro výše do funkce ředitelské. No tak se pere doma. Je to špatně, ale co s tím, když se kuchařky ozvou, tak jsou špatné. Je škoda, že to nemůže kontrolovat hygiena, která jinak jídelně může pomoci ve spoustě jiných věcí.
Autor: jája30
Milá Alenko druhá-uklidněte se,sedněte si a pak mi ale opravdu v klidu napište-kdepak napadám Olgu?!?Pokud,ale nerozumíte slovním výrazům jako je napadání-tak jej raději nepoužívejte ano?-má reakce byla spíš ironií(zkuste vyhledat ve slovníku).Hezký den Alenko druhá
Autor: hygienicka
Na výše uvedený dotaz lze odpovědět pouze ve smyslu Nařízení ES č. 852/2004 o hygieně potravin a to, že primární odpovědnost je na provozovateli, který musí učinit opatření vedoucí k bezpečnému výrobku. V zásadě platí, že pracovní oblečení musí být čisté a prosté mikroorganizmů, které by mohly kontaminovat například pracovní plochy, pracovní náčiní, či potravinu. Tzn. jak to uděláte je na vás :-), předpokládám však , že si nedáte pračku do kuchyně či výdejny někam do rohu :-). Pěkný den.
Autor: Milan
Problém to není, pokud máte kam umístit pračku.U nás takový prostor nemáme.
Autor: Olina
Kolik čerpáte pracovních oděvů na rok? U nás jedeme podle staré vnitřní směrnice a čerpáme pro kuchařky dva pláště a dvoje boty / holinky podle potřeby/, a děvčate si sama kupují kalhoty. Děkuji.
Autor: ninenka
Dobrý den,
my si můžeme zakoupit jedenkrát do roka pracovní oděv za 800,– Kč a boty za tutéž částku. Pereme si doma a dostáváme na čtvrt roku 3 kg pracího prášku.
Autor: janka
My jsme loni dostaly 500.–Kč na pracovní oděvy a obuv, letos ještě nic.
Autor: kordulka
Dobrý den,
s praním pracovních oděvů nemáme problémy, ale dnes jsem se setkala s následující situací. Každý zaměstnanec naší kuchyně má nárok jedenkráte za rok si zakoupit pracovní oděv za Kč 800,00 a pracovní obuv za Kč 800,00.
Náš hlavní kuchař si včera zakoupil bílá trička, kalhoty a ponožky. Ale paní hospodářka ponožky neproplatila, že nejsou v předpise. Měla pravdu, v předpise, který má opravdu pracovní ponožky pro pracovníky v kuchyni nejsou. Můžete mi, prosím, někdo sdělit, podle kterého předpisu se řídíte? Ráda si ověřím, jaká je pravda. Ponožky samozřejmě nosíme, doteď jsme si je kupovali za svého. Nebo máme nastydnout od nohou?
Děkuji a přeji hezký den.
Autor: haris
Ponožky také nemáme jako součást pracovního oděvu.Spíš by mě zajímalo jak to máte s pracovní obuví,když máte 1x za rok nárok.U nás každá kuchařka má nejméně dvoje boty za rok ušoupané.A bezpečák by nám dal kdyby viděl že máme sjetý boty.Ty se mění podle opotřebení. hezký den !
Autor: kordulka
Dobrý den,
i my ošoupeme několikery boty do roka. Ale řešení je prosté. Když doslouží boty zakoupené za uvedenou částku, tak si koupíme další ze svého. V něčem chodit musíme. Třeba já si kupuji klasické korkové pantofle (mám ostruhy a v těch se mi chodí nejsnesitelněji). Objednávám si je v osvědčřené lékárně. Troje mi vyjdou do tisícikoruny. Něco si připlatím a na rok mi stačí.
Kolegové si neztěžují, řeší to jako já. Ale kdyby byly ponožky v předpise, bylo by to dobré. Třeba já jsem onkologický pacient a při nastydnutí mám bolesti.
Takže naboso nechodím ani v létě. A to nehovořím o tom, že musíme chodit do chladících boxů. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Autor: haris
Ještě že tohle nemusíme ,kupovat ze svýho.Ty ponožky nás netlačí,starou ponožku na dotahání má doma každá.My si převlíkáme i prádlo,(podpr.)po 12 hodinách je to docela síla a holky jsou takový velký,že se občas někde smočí.Ale ty taky nefasujeme.Jsme rádi že to nejdůležitější boty a mundůr máme od zaměstnavatele.Dokonce jsme dostaly vesty na studený chodby.Je ten život jen o penězích,škoda.
Autor: tara
Na každém pracovišti by měla být zpracována dle náročnosti provozu směrnice na čerpání ochr. prac. oděvů, nejlépe za přítomnosti bezpečáka, který se stará o podmínky pro celou školu, je nestranný a měl by řediteli posoudit náročnost provozu. Každý provoz má jiná specifika / převážení stravy mimo budovu a jiné/. Po opotřebení pomůcek, i když ještě neuplynula doba použitelnosti, je zaměstnavatel povinnen oděv nebo boty vyměnit za nové, pokud tak neučiní a vám se něco stane zodpovídá za to on/ třeba brknete v rozbité botě/.
Autor: kordulka
Děkuji za kvalifikovanou odpověď.
Autor: Zuza
není lepší si koupit nový když to nejde vyprat? Tady je mají velmi přijatelnou cenu si myslím http://www.eshop-pracovniodevy.cz/pracovni-odevy/bile-odevy-a-gastronomie/?page=2
Autor: KatkaKlubko
Levné věci mají taky na www.levnepracovniodevy.cz
Autor: Ivana 2
Prosím o radu vedoucí ŠJ, jak by řešily pracovní oděvy pro zástup na tři měsíce /má sepsanou pracovní smlouvu/. Děkuji