Přeskočit na obsah

Pracovní oděvy v kuchyni

  • Autor: Digina

    Pracovní oděvy v kuchyni
    Jak často dostáváte nebo si kupujete nové pracovní oděvy a obuv do kuchyně?Je to někde stanovené, za jakou dobu na to má zaměstnanec nárok?
    Děkuji za odpovědi.

    • Autor: javvulka

      Dobrý den,tak na tuto otázku se mě paní kuchařky také ptají. Máme skvělé nadřízené, ale bohužel se stále potýkáme s penězi. V minulých letech jsme dostávaly 500,- Kč na rok, buď pracovní oděv nebo obuv. Letos už je to snížené v rozpočtu jen na 400,-Kč, to není ani na jednu botu. Jsme rády, že máme zaměstnání ve skvělém kolektivu, práce nás baví, a to myslím upřímně. ALE přesto bych ráda znala odpověď na otázku , kterou položila slečna nebo paní Digina. Děkuji Jarka

      • Autor: Zalka

        V kuchyni by kuchařky měly mít dostatečné množství oblečení, aby mohly vyměnit ušpiněné vždy za čisté. Vše se mění dle potřeby, pokud dosluhuje – pokud mají boty sešlápnutou podrážku, pokud je v dobrém stavu, tak výměna být nemusí. Doba není stanovena časově, ale podle skutečného opotřebení. Každý zaměstnanec by měl mít dle rizik podle jeho vykonávané práce stanoveno jaké OOPP potřebuje.

    • Autor: Valdemara

      Každý rok dostane kuchařka, o co si řekne – v průměru 2 x kalhoty a 3 trička (kvalitní od Cadenzy) + 1 x boty.

      Bohužel si musíme prát sami doma a za své.

      To snad škole šetříme dost.

      • Autor: Radkaa

        Máme vypracovaný vnitřní předpis, kuchařkám kupuji každý rok 1x obuv, 1x kalhoty, 2x tričko, buď máme ve školce prádelnu nebo dostávají prášek na praní za 500 Kč na 1 rok.
        Organizace ze zákona musí zajistit pracovní oblečení i jejich údržbu.

    • Autor: Acina

      Každý rok máme nárok na 1x kalhoty, 1x boty, 1x triko či halenu. Perme doma, každé 4 měsíce máme nárok na prášek na praní o hmotnosti 3 kg, který zajišťuji já.

      • Autor: Valdemara

        Acino, pokud k vám na pracoviště nastoupím jako kuchařka, tak mi dáte 1 x kalhoty, 1 x tričko a boty. Já si je zamažu a druhý den si vezmu na sebe co?

        • Autor: Radkaa

          Valdemaro, k nám vloni nastupovala nová kuchařka a dostala 2x kalhoty, 4x tričko a 1x obuv. Co potřebovala navíc, koupila si sama.

        • Autor: Acina

          Ano. 🙁

          • Autor: Acina

            Prostě to tak je, další věci buď jako kuchařka máte, nebo si koupíte, rozhodně jsme na tom líp, než vedoucí v první odpovědi.

    • Autor: rohlik

      V naši škole není vůbec žádný problém s prac.oděvy,dostaneme částku,která je určena na kuchyň.Domluvim se ještě s uklizečkama,co potřebuji ony a vše objednám přes internet.Někdy mám problém částku vyčerpat,žádná omezení.Některé příspěvky mě,až udivily.Přeji hezký den

    • Autor: Pekařka

      Pár dnů nám trvalo, než jsme s panem ředitelem dali dohromady Směrnici o poskytování OOPP, já jsem argumentovala tím, co potřebujeme k dohodě jsme dospěli. Takže máme ročně nárok na 3 kusy oděvů (kuchařky si rozhodnou samy, zda potřebují kalhoty nebo haleny), pracovní obuv (v případě, že by nesplňovala požadavky na bezpečnost – byla schozená nebo poničená – tak se pořídí nová), pak tam mají děvčata gumové holínky (ty máme 1 na 24 měsíců, ale kupují se zpravidla tak jednou za 5 let), bez omezení jednorázové rukavice a jednorázové igelitové zástěry, pokrývka hlavy vychází cca za 3 roky. Vše je třeba ošetřit ve Směrnici, pak finanční položka nehraje roli. Pracovní obuv, má-li být certifikovaná a halvně bezpečná, stojí nemalé penize, ale v kuchyni jde o nutnost bez diskuzí. Když nastoupila nová síla, dostala vybavení většího rozsahu, aby mohla být stále čistá. Pereme si sami, máme pračku i sušárnu na prádlo, žehlíme si také samy, prášek a aviváž hradí škola.

    • Autor: Danoš

      U nás fasujeme každý rok 1 rondon, 1 kalhoty, 1zástěra s čepicí, jednou za dva roky pořádné boty,,ne smradošky“ za 400,- do té 1000 nějaké pracovní.vše dohodě s p. ředitelkou a zástupcem pro bezpečnost

    • Autor: maja1

      Dobrý den, mají mít kuchařky oddělenou šatnu??? Do malé šatny, kterou mají kuchařky nyní jen pro sebe nám chtějí přidat šatní skříně pro uklízečky. Děkuji za radu.

      • Autor: maruš

        samostatnou šatnu mít nemusí. Legislativa hovoří pouze o šatně. Tudíž mohou mít šatnu společně s jinými zaměstnanci. Do 5 osob může být společná s muži i ženami, nad 5 osob musí být šatny oddělené.

    • Autor: lonysek

      narazil jsem na zajímavé stránky, kde se dají pořídit kvalitní a signifikantní pracovní gastro oděvy..je libo nová zástěra, rondon, nebo pokrývka hlavy?

      https://www.pracovniochrana.cz/gastronomicke-odevy

    • Autor: Elpi

      Jsem nová vedoucí SJ. U nás je nárok na nové pracovní oblečení každý rok. Chtěla bych se ale zeptat, zda může mít personál v kuchyni jinou barvu trička než bílou. Přáli by si červenou nebo růžovou. Na bílé je prý každé uspineni hned vidět. Právě mě čeká objednání nového oblečení.

      • Autor: Radek

        Dnes to není žádný problém. U nás si děvčata objednávají různé barvy triček – je to veselé a dětem i všem ostatním se to líbí. Někde mají jako standard, že vaří v barevných a vydávají v bílých tričkách, jinde si to zase nepřeje vedení?Je to provoz od provozu, zásadní je dodržet bezpečnostní a hyg. předpisy.

    • Autor: zdenouš

      Může,ale prý musí jít oblečení vyvařit.Bylo nám to kdysi řečeno na poradě.

    • Autor: kveta

      hezky den.ti co neslysi co potřebujete.uslyši to od bezpečaka.u nas kontroluje každý rok.nakup prac.oblečeni a bot.ale u nas je vse v poho.jen reaguji na příspěvek loni 500 a letos 400.to asi nic nekoupite.at se daři

    • Autor: Stonožka

      Ono je to jídelna od jídelny. Tak vám jen v krátkosti napíšu svou zkušenost s OPP. Jsem v nynější škole 17 let. Když jsem zde nastoupila žádná směrnice na OPP nebyla a paní ředitelka se se mnou handrkovala o každý kousek oděvu. Byl to dlouhý boj. Největší perla, kterou vypustila z úst byla, že prý jak se ty kuchařky mají, kantoři žádné pracovní oblečení nedostávají. No coment, to jen aby jste si udělali úsudek v čem tady žiju už 17 let. Sama sobě se divím, jak jsem to dlouho vydržela. Já se tenkrát pídila po nějaké vyhlášce, NIC. Neexistuje. Dovolávala jsem se pomoci u bezpečáka, byl při mě, ale u paní ředitelky nepochodil. Argumentovala jsem tím, že je to v rozpočtu (ONIV). Prý ty peníze co tam jsou uvedeny nikdy nedostane. Přitom paní na Magistrátu, pod který spadáme mě utvrdila v tom, že peníze paní řed. na to má, jen nechce dát. Takže po dlouhých tahanicích jsme sepsaly směrnici na 3 ks oděvu dle výběru/potřeb jednotlivých kuchařek a 1 ks prac. obuvi.

    • Autor: Stonožka

      Pokračuji: Občas holínky, rukavice jednorázové, vinilové, zástěry…. neomezeně. Zkrátka záleží na řediteli. Každopádně nevím jak některé kuchyni může stačit 500,-. Já za ty hadříky a boty utratím v průměru za rok 1500,- na hlavu. Jo a samozřejmě dle potřeby čepice či lodičky. A děvčata, jak to, že si perete doma? To je přeci zakázáno. Mě se na to hygiena už několikrát ptala. My máme pračku, pereme, sušíme, žehlíme samy si v práci.

      • Autor: Valentýna

        „Jak to, že si perete doma?“ To je právě problém, že to nikoho nezajímá. Pereme a žehlíme doma a za své. Ve svém volnu. Hygiena si jen zeptá, ale nic neudělá. Proč není závazný předpis pro ředitele školy, že musí prádlo nechat vyprat v komerční prádelně? Případně platit za práci navíc kuchařkám? !!! Když perete a žehlíte v práci, to má někdo z vás funkci pradleny?

    • Autor: Stonožka

      Fuj, čtu to po sobě. Samozřejmě ne vinilové, ale vinylové.
      Ještě jsem si vzpomněla na perličku. Před cca 15 lety jsem chtěla koupit gumové zástěry, takové ty pevnější, přitom jsem je kupovala asi 2 roky předtím, ale holkám se trhaly v pase, jak třeba zavadily o kliku a pod. Když se paní řídící rozčilovala jak to zase zástěry, nelenila jsem a zástěru jsem ji šla ukázat. Prý ať si to zašijí. Gumovou zástěru !!!
      Vám říkám, to je vše o přístupu ředitele.

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se