Přeskočit na obsah

pracovní úraz

  • Autor: ivina

    pracovní úraz
    Dobrý den, kolegyně si přivodila pracovní úraz. Má u jednoho zaměstnavatele dva pracovní úvazky – polovinu jako pomocná kuchařka, polovinu jako uklízečka, tudíž musí mít dvě neschopenky. Lékař jí řekl,že pracovní úraz může napsat jenom na jednu z nich. Dostane proto vyrovnání za pracovní úraz jenom z poloviny, druhou polovinu bude mít normální pracovní neschopnost. Chápu, že si úraz způsobila jenom na jednom úvazku, ale v důsledku toho přijde o peníze i v tom druhém úvazku.Podle mě by měla dostat vyrovnání celé. Máte někdo s tímto zkušenost?

    • Autor: Marťule

      Dobrý den, neměla jsem pracovní úraz, ale byla jsem na paragrafu s dcerou a na dva úvazky jsem měla dva paragrafy. Možná je to ale na pracovní úraz jinak. Neschopenku ale přece mít musí na oba úvazky, zeptala bych se ještě jiného lékaře.

    • Autor: zdenda

      Ano,je to tak.Také mám dva úvazky,byla jsem nemocná a musela jsem mít dvě neschopenky a je jedno zda je to pracovní úraz,nebo chřipka.Hezký večer.

      • Autor: eva 2

        Mám za to, že bude mít dvě neschopenky, ale jen jedna bude odškodněna jako pracovní úraz a na té druhé poběží „jen“ pracovní neschopnost. Lékař podle mého názoru jednal správně.Kdyby paní měla dva zaměstnavatele/ hlavní a vedlejší pracovní poměr/ a u jednoho z nich si způsobila pracovní úraz, tak u toho druhého bude také jen nemocná a nebude čerpat plnění z pracovního úrazu. To,že v tomto případě je jeden zaměstnavatel se dvěma smlouvami je vlastně totéž. I když s tím vnitřně nesouhlasím, zřejmně nic nenadělá,ale pro jistotu bych doporučovala právní pomoc- existují bezplatní právníci na telefonu, sice nic moc ochota. ale informace se z nich vytáhnout dají / vlastní zkušenost :-)……. hezký víkend

    • Autor: Tomáš Neugebauer

      Pro náhrady škod vzniklých v důsledku pracovního úrazu není podstatné, zda máte jednu nebo dvě „neschopenky“ a zda je zaškrtnuto, že se jedná o pracovní úraz. Pokud zaměstnavatel vaší kolegini uznal úraz za úraz pracovní a nemůže se v souladu se zákoníkem práce zprostit své odpovědnosti, bude mít nárok na náhradu všech jí vzniklých škod, tzn. i na náhradu ztrát na výdělcích z obou pracovních poměrů. Další informace viz např. http://bozppo.vfn.cz/nahrady_PU.htm.

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se