Přeskočit na obsah

školní bufety

 • Autor: JAROSLAVA

  školní bufety
  Dobrý den,
  ráda bych se dozvěděla od ostatních vedoucích ,jak u nich funguje školní bufet,jaký mají sortiment a zda to neovlivňuje konzumaci obědů.V letošním roce se u nás rozšířilo,že spousta ,zvláště malých strávníků(1-3 třída),vrátí téměř celý oběd s tím,že si koupili bagetu,brumíka,tyčinku,kolu apod a že už nemůžou.Tyto malé děti mají totiž potřebu zdůvodňovat,proč oběd nesnědli,tak se vlastně dozvíme i tyto důvody.Docela nás to v jídelně všechny trápí,ale dělat nemůžeme nic.Má někdo podobné problémy,nebo můžete nám někdo poradit,co by s tímto šlo dělat?Předem děkuji za všechny reakce a zdravím .Jaroslava

  • Autor: tara

   Souhlasím s tím, že pokud dítě nejí školní oběd, většinou nemá hlad. Nesouvisí to jen s bufetem, ale také s konzumací svačiny, dělali jsme na škole průzkum a  jestliže má holčička v první třídě ke svačině z domu 3 banány a krajíc chleba,do toho občas bonbón a ve 12.00hod. jde na oběd, tak hlad mít nemůže. Co se týče bufetu, pokud ho provozuje někdo jiný než škola, musíte mít s ním smlouvu a v té si můžete určit podmínky na sortiment, provozní dobu atd.

  • Autor: raduza

   I v naší škole prý chce p. strarostka zavést „bufetek“. máme cca 140 dětských strávníků a myslím si, že to bude mít na stravování v ŠJ dopad. Máme obchod hned vedle školy a nestačíme se divit, co si děti kupují. I uklízečky nám potrdily, že třídy jsou plné PET lahví od Koly apod. a koše plné papírků od drahých pamlsků z reklam. Taky nám malí žáčci povídají, že měli velkou svačinu.V MŠ mají denní program a děti nemají možnost se v průběhu dopoledne najíst. U nás o velké přestávce řádí, jsou nad námi a někdy to vypadá, že spadne strop. Potom těsně před obědem zjistí, že mají hlad a pustí se do svačin. Vím od jedné vedoucí, že u nich redukovali sortiment bufetu.

  • Autor: Kritik2

   U nás na škole byl chvíli automat na cukrovinky a
   sladké nápoje. Okamžitě jsem to poznali, protože některé děti přestaly na oběd chodit úplně, některé se v jídle jenom „povrtaly“. U automatu stála pořád fronta. Pokud k tomu máte co říct, nesouhlaste se zavedením podobných záležitostí.

  • Autor: Pekařka

   Školní bufet – kapitola sama pro sebe. Jenže – škola má nějaký malý příjem z pronájmu, navíc je „krytá“ co do pitného režimu (vedle stojí automat na přeslazené vody) a mně se na pátek nahlásil nějaký obchoďák s tím, že se řeší obezita dětí v souvislosti s pitným režimem a jde mi nabídnout něco na ten pitný režim. Takže si ho vyslechnu a pošlu ho do školy kouknout do bufetu. Suma sumárum – za to, že jsou děti obézní, může jídelna, za to, že nejedí, může také jídelna, protože jídlo asi není k jídlu a tak to máme pořád dokola. Docela se na toho „pitného“ obchoďáka těším, budu s ním rychle hotová. Hezký den všem na portále, nenechejte se otrávit.

   • Autor: Iva K.

    Je to prekérní situace a tento problém je v dnešním shonu v podstatě neřešitelný. Začíná to v rodině. Některým rodičům opravdu vyhovuje, že nemají práci s chystáním svačinky. Dítěti dají 50 Kč a vědí, že nestrádá hladem. Že strádá na nadbytek přijaté energie ze sladkostí a ostatních pochutin, to jaksi nechtějí vidět. Zoufám si, když vidím dítko ve frontě na oběd s plnou pusou cukrlat, ale nijak to neovlivním. Po domluvě sáček schová do kapsy, ale druhý den se to opakuje … Kantýnu na naší škole provozuje soukromá osoba a nesmí prodávat brambůrky a kolové nápoje. S pozdravem Iva

    • Autor: JAROSLAVA

     Dobrý den,všem děkuji za reakce,jak vidím,tak to se školními bufety moc růžové není nikde.Můžeme jen doufat,ža nebude hůř.Zdravím Jaroslava

  • Autor: kuchtička

   O provozování bufetu rozhodne ředitel školy. Měl by si být dobře vědom, že pokud si žáci neabo studenti kupují bagety se salámem, smažený sýr v housce a podobné dobroty v bufetu, tak vlastně jde proti školní jídelně. Podráží její působení ve škole. Tak jak říkáte podle vlastních zkušeností, děti mlsají podle svého uvážení a raději řeknou, že v jídelně se vaří špatně, že si není možné vybrat kvalitní jídlo. To je na bedrech vedení školy. Bohužel se to projeví i na personálu ŠJ (špatně sestavené jídelníčky, nevhodný výběr pokrmů, špatně se vaří…… ). Jenže paradoxem je, že většinou všichni kantoři se v té jídelně velmi rádi sami stravují!!! Že by se vařilo dobře?
   Hezký den všem ve ŠJ.

  • Autor: Vladimír Bureš

   Pokud by se jídelně povedlo s ředitelem vyjednat, že se o zásobování bufetu či automatu bude starat sama jídelna, mohlo by to pomoci jídelně rozšířit doplňkovou činnost a zároveň by jídelna mohla skladbou nabídky ovlivnit zdravé stravovací návyky i to, že v poledne děti oběd většinou sní. Jednoduché to ale určitě není.

  • Autor: jaja10

   Tak je to i u nás…. párek v rohlíku, hamburger, smažák,,,,, kuchařky jsou neschopné, vedoucí hloupá, že nedává dětem jíst „mleté peří“ v kuřecích hamburgrech. Je to tak, cokoliv polité tatarkou nebio kečupem je super, cokoliv z jídelny je děsný a nejedlý. Akorát ti dospělí to snědí a snedli by i víc… Zdravím všechny, obávám se že to jiné nebude

  • Autor: Leni

   Školní bufet jsem provozovala na gymnáziu 16let, takže vím jak to na některých školách chodí.Nabídku jídel i nápojů jsem měla pestrou,každý si mohl vybrat jak zdravou i nezdravou potravinu.Pokud dítě je od mala vedeno ke zdravé stravě, nebude si denně kupovat párek v rohlíku a kolu, protože mu to prostě nebude chutnat. Od toho se vše odvíjí. Když rodič nechce, aby dítě si nakupovalo co nepotřebuje, je to jednoduché, nedávejte jim peníze a dělejte jim zdavé svačinky. Co se týče obědů ve šk. jídelnách-myslíte si, že se v nich vaří zdravě? V žádném případě.A nejhorší jsou automaty se sladkostmi.Je to v kompetenci ředitele školy.Podle toho vidíte, na čem škole záleží.Zda na dětech či nějaké té koruně z pronájmu.Přestože jsem v sortimentu měla zdravé svačinky,ředitelka mi dala z pronájmu výpověď a prostor pronajala firmě, která prodává zmražené-rozpekané pečivo plné eček.
   Takže vše je v rukou rodičů a školy.

   • Autor: Pekařka

    Moje 36 lety ověřené přesvědčení je, že ve školních jídelnách se VAŘÍ zdravě, jinak by to ani nešlo. Těch kontrol, co na nás pořád číhají, je tolik, že by nezdravé vaření ani neprošlo. Bohužel automaty na nápoje a školní bufety v drtivé většině případů provozuje někdo jiný, než školní jídelna, jinak by to i tam vypadalo jinak. Jak vidno – peníze stále více hýbou světem a bohužel pohodlností rodičů. Ono je fakt jednodušší strčit dítku do ruky peníze než stále vymýšlet, co na svačinku připravit, je to také méně náročné na čas…

   • Autor: kordulka

    Milá Leni,
    vychvalovat sebe a ostouzet práci zaměstnanců školních jídelen není umění.

    • Autor: Leni

     Kordulko, nemyslím si, že jsem příspěvkem sebe vychvalovala, a už vůbec neodsuzuji práci zaměstnankyň školní jídlen. Za mou dobu provozování bufetu, jsem měla možnost vidět jejich dřinu a vím, jakých nesmyslných předpisů se při vaření stravy musí řídit. To , že jsem napsala, že se ve šk. jídelnách nevaří zdravě, není jejich vina. Strava založená převážně na mase, místo na obilninách, luštěninách a zelenině, není zdravá strava, a už vůbec ne pro dospívající mládež. A pokud se rodiče nebudou zajímat co je a co není zdravá strava,a nebudou tlačit na vyšší místa, aby se výživové normy pro šk. jídelny změnily, a pokud sami nezaujmou ke svému zdraví jiný postoj, bude čím dál více dětí tlustých a nemocných.

  • Autor: Helča74

   U nás na ZŠ máme školní kantýnu jako doplňkovou činnost. Jelikož jsme EKO škola, v sortimentu máme jen zdravé věci (musli, zelen. saláty, minerálky, celozrnné pečivo, které se denně připravuje a plní šunkou, pl. sýrem, pom. máslem, čín. zelím) žádné coly, brambůrky atd. Samozřejmě víme, že když to děti chtějí, koupí si to vedle v obchodu. Pokud ale přijdou do kantýny a musí si vybrat jen z těchto věcí, vyberou si. A s obědem problémy nemají. Dále také prodáváme dotované výrobky (mléko, bobík, sýry, jogurty) z projektu ,,mléko do škol“, včetně školních potřeb.
   Přeji hodně spokojených strávníků 🙂 Helča

   • Autor: Leni

    Helšo, to je právě to o čem jsem psala ve svém příspěvku. Že spoustu lidí se nezabaývá skutečně zdravou stravou. Plátkové sýry, pom. másla, mléko, bobíky, jogurty, přece není zdravá strava. A navíc na to přispívá stát.

  • Autor: maxim

   Dobrý den,potřebovala bych radu, kde nalézt informace, zda je možné ve školním kiosku a v nápojových automatech prodávat energetické nápoje a solené brambůrky. Na naší škole zejména žáci 6. -9. třídy tyto nedměrně konzumují. Nemáte někdo zkušenosti jak toto omezit? Díky

   • Autor: maty200

    NIKDE A NIJAK.Čistou vodu nekoupíte,jen samé sladkosti, bagety sladké pití……Je to jen a jen o penězích!!! KDO TOMU DAL SOUHLAS……??

  • Autor: kritik2

   Omlouvám se, že odbočuju od téma, může mi někdo napsat, co dělá s ořezem? Děkuji

  • Autor: haris

   Co je dneska vlastně zdravá strava…stačí si otevřít noviny nebo Tv a pojímá mě pocit,že musím koupit ještě nějaký pozemky aby moje rodina neumřela hlady( do té chvíle než bude stát i hlína za ……)

   to je úryvek z článku od dok.Lukeše

   Já vypiju denně 2 litry coly. Nepředpokládám, že by doktoři byli tak hloupí sami od sebe, když vystudovali medicínu, a že by si nepamatovali, že například kyselina fosforečná je pro nás nejdůležitější kyselina na této planetě. Drží totiž genetický kód DNA, protože ta jediná je schopna tvořit esterické můstky, které drží šroubovici DNA, aby se nerozpadla. Kdybychom tu kyselinu neměli, budou se rodit různé zrůdy. Coca cola, která je konzervovaná kyselinou fosforečnou nám vůbec neškodí, právě naopak. a …)
   a další zajímavosti napsal NAPŘ. O CUKRU a PAK SE ČLOVĚČE VYZNEJ!!

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se