Přeskočit na obsah

Spotřební koš

 • Autor: Lehrub

  Spotřební koš
  Dobrý den, právě řeším problém ohledně splnění a překročení SK. Co děláte, když máte překročenou hranici +/- 25% ve spotřebním koši. Např. že máte mléčné výrobky 160%, ryby 193% atd. A taky by mě zajímal průměrná hranice kolik by se mělo objevit cukrů a tuků ve SK. Někdy ho mám příliš málo a někdy zase příliš hodně. Tak by mě zajímalo, kolik je tak akorát. Děkuji všem za odpověď.

  • Autor: majka

   Re: Spotřební koš
   Tak za toto překročení Vás rozhodně nikdo kárat nebude, spíše naopak. Zkontrolujte si správné koeficienty na kartách v těchto skupinách potravin a pokud to máte správně, myslím, že nikdo nic namítat ńebude. Ale při tomto plnění musíte ryby dávat každý týden, jinak to není možné.

   • Autor: Lehrub

    Re: Spotřební koš
    No jo jenže když všude je napsáno, že můžu max. překročit hranici +/- 25% a pak mi někde naskočí 190% tak je zle. Ředitelce se to nelíbí a já nevím, kde bych měla sehnat nějaká čísla abych jí dokázala, že to nevadí, nebo že tady to může být tak nebo onak. Potřebovala bych nějaký papír, kde si najdu kolik by mělo asi být v % spotřebováno u dětí ZŠ a MŠ u každé suroviny ze SK.

  • Autor: zdena

   Re: Spotřební koš
   Leni to překročení je fakt moc velký,jak jsem Vám již psala,já
   taky překračuji,ale tolik ne,koukněte na ty koeficienty,zda je to v programu dobře.

   • Autor: Radka

    Re: Spotřební koš
    Plnění spotřebního koše najdete ve vyhlášce 107/2005 (novelizovaná 107/2008) v příloze č. 1, pod tabulkami v bodě 2 a 3. Je i na tomto portále v rubrice právo.

   • Autor: Alena II.

    Re: Spotřební koš
    Pokud máte v pořádku i koeficienty, tak takhle vysoké plnění např. u mas svědčí i o tom, že máte stanoven zbytečně vysoký finanční normativ.

  • Autor: ludmi

   Re: Spotřební koš
   Tak to jsem ještě neviděla plnění ryb na 200%. Zajímal by mě váš jídelní lístek.Rovněž mléčné výrobky na 160%. Nevím jestli je to správné hnát to na taková procenta. Pak musíte mít po každém obědě mléčný výrobek. Já jsem zastáncem toho, že když dítě sní polévku a oběd, není nutné do něho tlačit jogurt. Neumím si představit, že bych to snědla já, tak to nedělejme ani dětem.Školní stravování se ohání tím,že musí plnit výživové normy a když se podíváte na svačinky školáků tak žasnete,přikl.balíček zafoliovaných párků nebo 5šátečků.Takže my už to nezachráníme a zbytečně šroubujeme ceny oběda nahoru.

   • Autor: Monik

    Re: Spotřební koš
    Plnění mléčných výrobků na více procent – klidně přes 160% – není problém. Nejedná se jen o jogurty.
    My děláme často sýrové omáčky (ne koupenou chemii, ale vlastní ze sýrů) , různé saláty se sýry, sýr mají děti v polévkách, sypeme s ním těstoviny atp. Rovněž plnění ryb hodně přes 100% není problém. Rybky nabízíme jako druhé jídlo a stále více strávníků si dá raději kvalitní rybku než třeba hovězí maso. Zdůrazňuji, že se musí jednat o rybu kvalitní. Doporučení výživářů říkají, že ryba má být na stole minimálně dvakrát týdně, tak proč ne zrovna ve školní jídelně. Hezký den

    • Autor: Alena II.

     Re: Spotřební koš
     Spotřební koš mi napovídá, jak mám jeho plnění přizpůsobit jídelní lístek. Tzn., čeho je málo, zařadit, čeho je moc, ubrat.

  • Autor: ved.ŠJ

   Re: Spotřební koš
   Mléčné výrobky plníme také přes 150%,ale máme problém s mlékem (máme dost dětí,které mléko nesmí,mléč.výrobky zakysané ano) a taky s tím nic nenadělám,mléko plníme jen na 60- 70%,tak to doháníme mléčnými výrobky,jsme MŠ.

   • Autor: Beatrice

    Re: Spotřební koš
    S mlékem ve spotřebním koši, je problém pomalu všude. Na naší Mš mají mléko denně, ale i tak neplníme a kupovat dětem mléko domů, jen aby to vyšlo v tabulce a bylo vedeno papírově, aby kontrolní orgán byl spokojený, to se mi tedy příčí.
    ALE CO TEDY ? Parametry v koši na mléko, jsou dle mne chybné. Nebudou se dělat nějaké změny ? Děkuji

   • Autor: lída

    Re: Spotřební koš
    Bylo mi řečeno, že jogurtové mléko nebo kefír se počítá do mléka, možná byste to trochu tím dohnali. A pak když je sladké k obědu, dáváme dětem vybrat, zda chtějí čaj nebo neslazené mléko a minimálně polovina dětí u nás si to mléko vybere. Po těchto změnách mléko ve školce plníme.

  • Autor: lora

   Re: Spotřební koš
   Neumím si představit, že bych plnola SK na 190%, zrovna u těchto cenově nákladných surovin. To musíte mít opravdu vysokou finanční normu.

  • Autor: Nicol

   Re: Spotřební koš
   Dobrý den, můžete mi prosím poradit, dá se spotřební koš počítat ručně a pokud ano , co je třeba vědět,a nebo jen v PC v programu. Děkuji za odpověď.

   • Autor: ivina

    Re: Spotřební koš
    Dobrý den. Spotřební koš počítám léta ručně, když se s ním začínalo, pro paní ředitelku bylo dokoupení programu na koš moc drahé!! Není to žádný problém, denně si zapisuji vybrané suroviny(maso, mléko, mléčné výrobky, tuky cukry, ovoce,zeleninu ryby a luštěniny)do tabulky v excelu, na konci měsíce dopíšu počty strávníků v jednotlivých kategoriích, všechno se mi sečte, spočte normativ a plnění v procentech.Denně to zabere asi jednu minutu.A nemusím brát třeba jogurty do stavu v gramech, ale na kusy, nebo měnit koeficienty pokaždé, když přijde třeba sýr nebo sterilovaná zelenina v jiné gramáži.Zdravím.

    • Autor: tvrzna

     Re: Spotřební koš
     prosim vas zacala jsem delat stravovani a v tom spotrebnim kosi se moc nevyznam jake mate tabulky v a kde se daji sehnat
     dekuji alena

    • Autor: Marbule

     Re: Spotřební koš
     Dobrý den, ráda bych poprosila o radu jak zpracováváte spotřební koš ručně ? Zaujala mě odpověď iviny z 13.11.2008, že má tabulku v exelu. Mohla bych poprosit o zaslání vzoru, nebo návodu ? Předem děkuji

    • Autor: IvanaG

     Re: Spotřební koš
     Prosím pošlete mi také tu tabulku v excelu nebo návod jak ji děláte. děkuji

   • Autor: Radka

    Re: Spotřební koš
    Jestli nechceš excelem, přepošlu svůj systém výpočtu ručně. Na konci měsíce jsem vypsala spotřebu z karet a propočítala s počtem dětí. Tabulku jsem měla předtištěnou a šlo to rychle.

    • Autor: tvrzna

     Re: Spotřební koš
     prosim te mohla by jsi mi zaslat tvuj vypocet delam to kratce a moc se v tom nevyznam dekuji ala

    • Autor: petra1

     Re: Spotřební koš
     Dobrý den Radko,nemohla bych taky poprosit o vaše tabulky výpočtu ručně?Měla bych začít dělat ve ŠJ a ředitelky školy mě poprosila abych se na to trochu podívala,abych věděla do čeho vlasně jdu.
     Mám před sobou spotřební koš a vůbec nic mi to neříká.Nevim co se má násobit adt.Budu ráda za každou info.Díky Petra

     • Autor: Radka

      Re: Spotřební koš
      Petro, napište adresu, vše přepošlu poštou.

     • Autor: mirča

      Re: Spotřební koš
      Prosím také o zaslání propočtu spotřebního koše, mám asi všechno špatně.
      děkuji

  • Autor: jiřka

   Re: Spotřební koš
   Dne 18.11.2008 je na www.zvas.cz/katalog/
   Spořební koš pro Šj – určeno vše pracovníkům školních a předškolních stravovacích zařízení
   18.11.2008 od 13.00-16.30 v  Třeboni Husova 75
   nad prodejnou zahradkářských přebytků
   Lektor :Alena Strosserová
   poplatek 420,- kč
   přihlási se na stránkách ZVaS – kurzy- katalog kuzů

   • Autor: Moderátor

    Re: Spotřební koš
    Zvažte, prosím, vkládání podobných příspěvků. Uvedené školení je komerční akcí. Příspěvek tak vykazuje jisté znaky reklamy, porušuje Pravidla diskuse, bod 3 a může být z diskuse odstraněn. Když už sem takové zprávy píšete, tak jen se základními údaji. Ne opsat celou nabídku.

   • Autor: marcelka

    Re: Spotřební koš
    nepodařilo se mi na seminář přihlásit, tak se chci zeptat, jaké to bylo?
    dověděli jste se něco nového? Dejte vědět jaké to bylo, jestli má cenu se příště přihlásit, jestli to budou opakovat.
    díky

  • Autor: Dada

   Re: Spotřební koš
   Problém překračování nebo nesplnění limitů + nebo – 25% ve spotřebním koši jsem řešila dotazem na ČŠI, jak postupují v praxi při kontrolách. Zákonný předpis ve vyhlášce je závaznou normou a to je obzvláště pro kontrolní orgán závazné. Při překročení nebo například nesplnění hranice je v zápise toto porušení kontatováno. Též, jako vám se mi to nelíbilo, protože jestliže ŠJ nemá spotřebu cukru vyšší než 75%, tak bych takovou jídelnu pochválila. Bohužel v praxi se stalo, že jim tato skutečnost byla v zápise vytknuta.
   Na druhé straně musíme pochopit i ČŠI, kontrolovat tento bod musí a pokud je tato tolerance překročena, musí se v zápise vyznačit. Mohu Vás ujistit, že i v tomto případě bude v příští vyhlášce změna.

  • Autor: karla

   Re: Spotřební koš
   dáváte dětem odpoledne na svačinku mléko?chtěla bych plnit spotřební koš,ale nevím jestli může mléko být jen odstáté,kuchařky už tam odpoledne nejsou aby mléko ohřály

   • Autor: Lehrub

    Re: Spotřební koš
    Ano my jim je dáváme. Pokud tam už kuchařky nemáte, tak si myslím že nemusí být tak těžké abyste to mléko ohřála vy – pokud tedy nemáte kuchyň uzamčenou. V případě že ano, tak bych zakoupila mléko v krabičkách jako je fruko, abyste to mléko měla do spotřebního koše.

  • Autor: Hany

   Re: Spotřební koš
   Dobrý den,prosím o radu,
   jak často zpracováváte spotřební koš a je to někde napsané zda-li ho má ved.stravování zpracovávat a v jaké frekvenci?
   Děkuji.

   • Autor: EvčaZ

    Re: Spotřební koš
    Spotřební koš se zpracovává na základě vyhl. 107/2005 Sb., příl. č. 1 – výživové normy pro školní stravování. Zde je uvedena průměrná měsíční spotřeba potravin, tzn. vypracovávat SK 1x měsíčně (což u nás kontroluje i hygiena). Aby toto bylo splněno, je potřeba správně sestavit jídelníček. Ten sestavuji společně s kuchařkou, ale za správné plnění zodpovídá vedoucí z titulu své funkce. Což mám zapsáno v pracovní náplni. Já sleduji SK samozřejmě i během měsíce, abych měla měsíční spotřebu dle vyhl.

  • Autor: Pibaro

   Re: Spotřební koš
   Dobrý den, mohl by někdo poradit. Kde si můžu najít a překontrolovat koeficienty pro SK v programu Jídelna?Děkuji

   • Autor: Radka

    Re: Spotřební koš
    Jestli máte VIS Plzeň, tak kliknete: skladové karty – různé – editace položek pro spotřební koš.

  • Autor: Pibaro

   Re: Spotřební koš
   Mám program Jidelna od Bardy:

   • Autor: Alena II.

    Re: Spotřební koš
    Najeďte si na POTRAVINY – F 10 – tisk rejstříku karet a tam to všechno máte.Přeji pěkný den.

  • Autor: Pibaro

   Re: Spotřební koš
   Děkuji. Ale ještě v nastavení jídla koeficien pro SK.To je vždy koeficient 1 u každého jídla i svačinek.

  • Autor: alena Stará

   Re: Spotřební koš
   Koeficient se mění u MŠ a celodenního stravování, pokud jsou jiné varianty ( kombinace druhů). Zavolejte na HL fy Barda a  nebo na 605936646, ráda upřesním.

  • Autor: Alena , Alena

   Re: Spotřební koš
   ty vaše procenta jsou určitě špatně,odkontrolujte měrné jednotky nastavené ve spotřebním koši
   určitě máte na pracovišti zkušený personál a ten vaří pořád stejně ,chyba je ve vás a vašich datech, kterými krmíte počítač.

   vedoucí stravování a účetní z I. a III.MŠ v Litomyšli

  • Autor: Jarunka

   Re: Spotřební koš
   Paní chytrá……………

  • Autor: Zuzka

   Re: Spotřební koš
   Připojuji se, když přezvemete program tak je snad všechno přednastaveno. Tak nevidím v tom člověku problém.

   • Autor: Alena II.

    Re: Spotřební koš
    Paní Alena Alena má pravdu. Nejde jenom o koeficienty, ale i o měrné jednotky, jak odepisujete ze skladu.Něco přece odepisujete na kila, něco na kusy, tady by měla být např. uvedena vsádková váha.

  • Autor: Vitězslava

   Re: Spotřební koš
   Nevím ,jaký máte program, ale já jsem se setkala
   s přednastavením a například rýže byla uvedena jako luštěnina. To se to potom plní na 200% luštěniny.
   To samé bylo s komoditou ryb 1ks sardinek byl brán za kg.Mějme trošku logické uvažování.

  • Autor: Vlaďka

   Re: Spotřební koš
   Dobrý den.
   V září 2008 jsme měli v jídelně inspekci a pani inspektorka říkala, že dojde ke změnám ve výpočtu spotřebního koše, který se bude vypočítávat podle potravinové pyramidy. Máme starý program a kvůli očekávaným změnám, vyčkáváme se zakoupením nového. Chtěla bych vědět jestli byly tyto změny schváleny, nebo ne. Nový program potřebujeme zakoupit co nejdříve. ……….Díky za vaše rady
   Vlaďka

   • Autor: Ilona

    Re: Spotřební koš
    Zatím žádné nové výživové dávky schválené nejsou. Na MŠMT byla za p. ministra Lišky ustanovena komise, která se výživovými dávkami zabývá. Měly by být upraveny dle dávek používaných v EU. Určitě to nebude v brzké době a také nevíme, jaký přístup ke stravování bude mít nové vedení MŠMT.

  • Autor: Radka

   Re: Spotřební koš
   Dobrý den. Nevíte někdo prosím, jak často( tedy jestli je to vůbec někde vyčleněno) se smí používat polotovary?? Myslím tím třeba rybí prsty, nugety z lososa.., to co je mražené, chuťově velmi dobré, ale neplácáme to rukama v kuchyni. A taky se chci zeptat, jestli takovýto výrobek mám zadávat do spotřeby nějak odděleně, odečíst nějak tu strouhanku. Doteď jsem to tedy nedělala… Díky!

   • Autor: Radka

    Re: Spotřební koš
    Dřív na nás metodičky útočily, že musíme všechyno připravovat samy, abych snad v kuchyni neodpočívaly. Dnes dáváme polotovary v rozumné míře. Např. obalovanou tresku s brokolicí a sýrem mám ve spotřebním koši rozpočítanou podle množství uvedeném na obale.

    • Autor: Radka

     Re: Spotřební koš
     Ano, tu dáváme taky a opravdu nemá chybu. A navíc dětem moc chutná. S počítáním podle obalu se musím polepšit. Děkuji

  • Autor: Radmila Karešová

   Re: Spotřební koš
   Dobrý den, já jsem si dala trošičku práce a propočítala optimum dle vyhlášky 107/2005 Sb../Výživové normy/
   Dle propočtu dnes vím, co má obsahovat jídelní lístek v daném týdnu / není dogma/.

  • Autor: marci

   Re: Spotřební koš
   Dobrý den, pocházím z Ostravska a mám takový malý problém, co se týče mléčných výrobků. Pracuji v ZŠ ,mléčné výrobky nesplňuji,ale mléko ano. Hygiena při kontrole mi řekla, že tolerují mléko a mléčné výrobky dohromady, že to vyžadují u MŠ, ale krytá samozřejmě nejsem, když to nemám písemně. Paní ředitelka to však chce. Jak jste na tom vy? Děkuji

   • Autor: Evča1

    Re: Spotřební koš
    Marci, také mám jeden měsíc více mléka a další zase mléčné výrobky. Pokud se vejdeš do 75%, tak to není tak velký problém. :-))

   • Autor: danny

    Re: Spotřební koš
    Dobrý den, abychom splnily mléčné výrobky, někdy ke sladkému obědu dáváme na pití jogurtová mléka, někdy jako dezert po obědě šlehaný tvaroh nebo jogurt, vaříme polévky z kyselého mléka (podmáslí) a tak podobně. Spotřební koš plníme.

  • Autor: zdeňka

   Re: Spotřební koš
   Ani já nemám problém s plněním spotřebního koše.Dělám dětem kromě šlehaného tvarohu a jogurtu s ovocem,také pohár z kysané smetany s piškoty a malinami,jahodami,nebo jakýmkoli jiným ovocem a je to velmi oblíbené.Hezký den.

  • Autor: Martinka

   Re: Spotřební koš
   Počítají se „dohromady“ ryby a maso, potom mléko a mléčné, ovoce a zelenina. Pokud máte v jednom míň a druhém víc, tak se nic neděje. Nesmí to ale být zase hodně málo. 75% min.
   U tuků a cukrů je 100% absolutně horní hranice, když jste pod ní, je dobře. Luštěniny jsou kapitola sama pro sebe, ale u nás se toleruje 60-70%.

  • Autor: Marie Z.

   Re: Spotřební koš
   V dubnu jsem byla na školeni, kde nám přednášela paní Votavová z ČŠI.Říkala nám nejen co kontroluje, ale také se vyjadřovala ke spotřebnímu koši a jeho plnění – luštěniny, ovoce, zelenina musí být 100%. Ostatní může být + – 25% .Tuky a cukry pod 100%.

   • Autor: danny

    Re: Spotřební koš
    Marie Z. má pravdu, ale není to podle hygieniček, ale podle „Vyhlášky č. 107/2005 Sb.o školním stravování“ Martinka s pojmy „dohromady“ nemá vůbec pravdu a ani to nezkoušejte. Hygiena a ČŠI kontroluje dodržování předpisů !! A Vyhláška 107 Vám řeší vše. V její 1. přílize najdete výživové normy . V bodě 2. se dočtete o toleranci + -25% spotřebovaných potravin. V bodě 3. se dozvíte, že
    množství zeleniny, ovoce a luštěnin musí být nejméně těch 100%, je to dolní hranice. Tam žádná tolerance není !! Hygiena Vás pochváli, když budete ještě používat kroupy, pohanku, jáhly atd.
    V příloze č.2 jsou finanční normativy pro nákup potravin

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se