Spotřební koš – je značně zastaralý, nezdravý?
Když se podívám na množství masa (134 g) a mléčných výrobků (510 g) ve spotřebním koši zaráží mě frekvence těchto potravin a nepochybně i „kvalita. Ve svém okolí neznám dospělé kteří by denně konzumovali maso. Cukry volné 40 g (DDD 60 g cukru, dospělé osoby) to mi přijde zcela zbytečné, když vezmu v potaz že je tam 180 g ovoce.
Dlouhodobě sleduji jídelníčky MŠ, a jde vidět jistý pokrok, snaha o zdravější způsob stravování. Avšak stále narážím na nevhodné kombinace potravin, přidávaný cukr ve sladkých jídlech, málo luštěnin (a dalších rostlinných bílkovin), kupované pečivo s nevhodným složením (sladké, slané, plněné) , slazené a instantní nápoje (s přidanými syntetickými vitamíny?? granko, džusy z koncentrátu, nápoje v prášku, instantní čaje), občas uzeniny nebo kupované pomazánky, šunkové pěny. Co všechno dětí musí vytrpět, aby se projedli k obezitě a zdravotním obtížím?
Vážený spasiteli,nedá mi a musím reagovat na váš příspěvek.Ve školním stravování pracuji od r.1984,jako kuchařka a posledních 12 let jako vedoucí a zároveň kuchařka.Při počtu 160 strávníkúz toho 35 mateřská škola což znamená příprava nejen obědů ale i přesnídávek a svačin jsem v kuchyni já,šikovná kuchařka a od března pomocná síla na 6 hod,která mi byla přidělena ředitelem z pracáku. O jejím pracovním nasazení nemá cenu psát.Já ani kuchařka nemáme plný úvazek.To jen tak na okraj.Teď ke spotřebnímu koši,nevidím na něm zas tak nic špatného.Cukr plním vždy k dolní hranici,ubezpečuji vás ,že pokud neosladím koktejl z ovoce,tak ho děti nebudou pít.Luštěniny bez masa skončí v odpadu, at jsou s masem nebo bez masa.Instantní nápoje nepoužívám.O koncentráty je velký zájem a víte proč? Odpověď je snadná,děti jsou na to zvyklé z domova.Pomazánky nekupuji děláme naprosto všechny a stejně je skoro nikdo nejí,jedí jen suché pečivo.Na to abych pekla rohlíky a chleba mi opravdu nezbývá čas.
Maso beru od lokálního řezníka.O bezmasá jídla zájem moc není,bohužel ale i kvalitní maso končí v odpadu.Mimochodem v průměru u nás ročně skončí v odpadu 8 tun KVALITNÍHO jídla.V průzkumu o oblíbené jídlo u dětí vyhrál smažený sýr a hranolky.Tak, o čem to asi svědčí,že ti chudáci co v těch jídelnách trpí jsou vlastně zmlsaní s….i,kteří v dnešní době nevědí co do h..y.A za jejich zdravotní problémy určitě nemohou jídelny.Raději skončím,abych se nemusela rozčílit.
Maso beru od lokálního řezníka,ale i tak končí v odpadu.O bezmasé slané jídlo zájem zrovna moc není,ale zařazuji ho.Ovoce se válí všude i po ulici,se zeleninou je to v bledě modrém.Když dělali učitelé průzkum co by si děti přály k obědu,vyhrál sýr a hranolky s tatarkou.V průměru vyhodím ročně do odpadu 8tun kvalitního jídla.Tak o čem to svědčí?
Oni by ti chudáčci, co trpí v těch jídelnách potřebovali spíš bídu a ne dnešní blahobyt.Určitě by nebyli obézní a bez zdravotních obtíží.
Nevím, tedy kde jste vzal maso na 134g a mléční výrobky na 510g = 3 -6 r. celodenní starvování. Ale více se rozepisovat nemá cenu, jak píše Zdena, děti jsou vedeny z domova a né školní jídelnou. Jídelny zabezpečí aspoň jedno teplé jídlo, které málo z dětí jí nebo vůbec nemá. Děti nejsou obézní z jídelen, ale to co dostanou doma, jsou rozcapené a mlsné. Tak nevím co řešíte, jídelny se snaží jak to jde, ale snad nebudeme péct chleba,dělat,jogurty,pěstovat ovoce a zeleninu. Rok už nemám kuchařku a přesto vaříme celodenní stravu. Vaše poslední věta mě nadzvedla ze židle! Děti trpí v jídelnách, těžko a jejich zdravotní problémy a obezita, není způsobena ve školní jídelně, ale doma!!! Podívejte se na jejich svačiny, brambůrky, cola místo oběda a hlavně lenost. Tak nenapadejte školní jídelny!!!
Vážený Pse Spasiteli, pletete dohromady maso a ryby a mléko a ml.výrobky. Sledujete MŠ je to dávka surovin pro 3 chody (2 svačiny a oběd), tudíž si toto množství odvažte, rozdělte na talíř a zjistíte, že to není mnoho. Neznáte dospělé, kteří denně jedí maso? Doma možná ne, ale určitě mi dáte za pravdu, že pokud jdete na jídlo do restaurace či jídelny a platíte si to, určitě nejdete na bezmasé jídlo. Při výběru ze dvou jídel si bezmasá jídla dává opravdu mizivé procento dětí i dospělých i přesto,že jsou tato jídla mnohdy náročnější na přípravu a suroviny dražší. Dle nových trendů by tedy strávník měl pít vodu, zobat zrní, ovoce a zeleninu. Obezita u dětí pramení v rodině ne ze školního zařízení. Můžu vás ubezpečit, že žádné školské zařízení si nedovolí nezdravé stravování, jelikož podléhá mnoha přísným kontrolám a naše platy nejsou závratné, abychom platili pokuty a sankce.
Pes Spasitel má částečně pravdu, protože nutnost úprav spotřebního koše potvrzují i poslední studie SZÚ. Ale přesto bych k jeho příspěvku něco doplnil: a) uvádí dávky pro internátní stravování, což nás všechny mate, b) sčítá mléko a mléčné výrobky, čím nás mate ještě víc, c) údajem 134 g masa nás zcela uvádí v omyl, d) nešvary, které uvádí, se v jídelníčcích MŠ skutečně vyskytují, ale jídelen MŠ je jich několik tisíc a tak podobné vždycky najdete. Rád bych uvedl, že existuje spousta MŠ, kde tomu tak není. A kdyby rodiče naučili děti jíst luštěniny, ryby, ovoce, méně sladit, tak by i školní jídelníčky mohly vypadat jinak.
Prosím Psa Spasitele ať vytvoří příklad jídelníčku pro MŠ a ZŠ na 10 pracovních dnů. To znamená 10 přesnídávek, odpoledních svačin, polévek, hlavní jídlo, doplňky. Ať předvede jak si školní stravování představuje. Aby bylo vše v souladu se spotřebním košem. Velmi ráda se poučím.
Jste příliš skromná, ať nám udělá celé čvrtletí, vejde se do finanční normy, neopakuje jídlo ani polévky a splní spotřební koš. Těch vašich 10 pracovních dní bych ho nechala za odměnu v kuchyni.Může hlídat pořádek, záruční lhůty,jednat se všemi stranami a sledovat výdej stravy. Jako odměnu může dostat náš plat. Píše pod úžasným jménem a to hovoří za vše. Mějte hezký den.
ano přesně tak,ještě by se taky měl přijít podívat na jím složený jídelníček ze samých zdravých potravin jak budou děti baštit a kolik toho sní a kolik toho skončí v koši.
Já bych si dovolila s vámi souhlasit. Snažím se v naší jídelně vařit zdravě, ale narážím na odpor všech. Vedení školy, kuchařek, dětí i části rodičů. Většina strávníků nemá o zdravé stravě ponětí. Největším štěstím je pro ně bílý knedlík s kopcem omáčky. U zřizovatele a hygieny sklízím úspěch, ale zoufale ve škole chybí podpora vedení školy a pedagogů.
Valentýno a inez u mně je to tak,že i ta omáčka s knedlíkem a hovězím zadním končí v odpadu,ale asi nemá cenu se s tím zabývat.Stát má asi peněz dost a nějakých 8 miliard na dotování školního stravování je jenom kapka v moři.Jinak si přečtěte článek o tom, jak a co by jsme měli v jídelnách vařit, na stránkách lidovky.cz,který tam dnes vyšel.
Valentýno u mně končí v odpadu i ty knedlíky s omáčkou a hovězím masem.Asi nemá cenu se s tím trápit,to že stát dotuje školní stravování 8.miliardami a většina z peněz skončí de fakto v odpadu nejspíš vadí jenom nám ,které v těch jídelnách děláme.Ona to zas tak velká částku ze státního rozpočtu asi není,takže se s tím zákonodárci nezabývají.Jinak si děvčata přečtěte dnešní článek na lidovky.cz ,další návod jak vařit.
jsem ráda že se rozjela diskuze a ráda bych odpověděla každému zvlášť.
Paní Zdenko (Zdenouš)
Svým příspěvkem nechci urazit poctivě pracující kuchaře/kuchařky ve školkách, které dřou za minimální peníz. Obsah mého příspěvku byl spíše o nevhodně nastaveném spotřebním koši a o tom jaká je kvalita jídla ve školkách ( samozřejmě existují čestné výjimky). V případě, že se trochu hlouběji zajímáte o výživu dětí dojde vám všem že přebytek živočišné stravy má svoje silná negativa (pH okyselující, zátěž pro ledviny, játra i žaludek, zahlenění..). Bohužel český rodič stravu neřeší to je fakt, ale máme na to doplácet my kteří své děti stravujeme slušně? Mé dítě miluje všechno ovoce, ze zeleniny s chutí baští syrové papriky, rajčata, okurky, mrkev, celerový salát, kukuřici, hrášek, brambory a další. Dokonce ho ani nemusím nutit, a často si sám něco vezme (nebo mě z talíře) a rozhodně to není smažený eidam a hranolky ale strava plná zeleniny, luštěnin, ovoce, obilovin, semínek a ořechů
Děkuji za výtku. Já to sečetla schválně, protože mléčné výrobky zahrnují mléko, zakysané mléčné výrobky, sýry atd. Moje dítě mléko nepije a doma používám jen zakysané mléčné výrobky a sýry, případně máslo. Co se týče masa sečetla jsem maso a ryby, protože ryby i mořské plody považuji za maso stejně jako kuřecí, vepřové apod. Přála bych vám vidět naši domácnost a mé dítě jak s chutí tyto „čechy nenáviděné“ zdravé složky stravy jí, s cukrem se ještě neseznámil (bude mít 3 roky) a jí teda hodně! Znám tyto výjimečné školky z doslechu, ale většina z nich je převážně soukromých (lesní, montensorri apod).
Já se nepozastavuji, až tak nad tím, co dokážou sestavit školky (i když někdy to je taky pěkný nářez), ale nad tím jak je nastaven spotřební koš (a co vše lze ve stravovacím režimu použít – dochucovadla (syntetická sladidla), aromata, polotovary, kupované pečivo (kde ve složení se nachází emulgátory ve stupni škodlivosti 4,5) Stojím si za tím, že tento koš je zdraví škodlivý a odpovídá svému názvu (koš, tam by také měl skončit) a ne nejnovějším poznatkům o výživě!
Z příspěvků mnohých, se domnívám, že si myslíte, že vaříte ve školce kvalitnější stravu, než tu kterou dětí jí doma. To je ve spoustě případů pravda (ne ve všech) ale nic to nemění na tom že spotřební koš je na ho***.
Uzeniny, kupované sladké a slané pečivo (kynuté, z pšeničné mouky), slazené jogurty a dezerty, smažené pokrmy, dětská pitíčka a jiné zrůdnosti, které rodiče svým dětem doma připravují nepatří zrovna do zdravé stravy.
Rodiče své děti vedou k obezitě, ekzémům a snížené imunitě, to nepochybně. I přesto jídelníček ve školkách není zdravý a nutričně vyvážený, možná jen o něco málo lepší (je tam zelenina a ovoce, kterou děti nejí)
A co my rodiče, kteří svoje děti stravujeme zdravou stravou, lokální suroviny, bez polotovarů (tím nemyslím bílý jogurt nebo sýr, ten teda dáme)? Máme doma zdravé dítě, bez obezity, bez nemocí a přijde do školky a co dostane? Tuny sladkostí, slazený čajíček, za každý prd bonbónek nebo lízátko (však je přece dítě). Rodič ztratil nárok rozhodovat..
Marcik11
Pro mě je to mnoho, takové množství mléčných výrobků mám na týden. Nepochybuji o vaší kompetenci, ani o tom že dodržujete spotřební koš. Tak trochu nechápu, kde je chyba, že spotřební koš vypadá jako by ho někdo vytvořil v 60 letech, v době kdy se strava až tak neřešila. Na 21 stol. je prostě celý špatně. Myslíte si, že by si děti nezvykly na zdravé jídlo? Možná je problém, že samotný personál by nevěděl, jak ty nové potraviny a jídla zkoncipovat tak, aby chutnaly. Ono totiž problém není to, že by děti nejedly bezmasá jídla, jen to že je lidé neumí připravit. Ty děti, které jí jen smažák, hranolky, párky a rohlíky to stejně jíst nebudou tak pro koho to vlastně vaříte, na jakou skupinu dětí tím míříte? Pro ty rodiče kteří vyznávají zdravý životní styl je to nezdravé a pro ty druhé co na to kašlou, je to příliš zdravé.
Přezdívka Pes Spasitel je ze seriálu Simpsons (ten pes a k němu to jméno mi přišlo jako mladší velmi vtipné), tak pod tím nehledejte něco, co v tom není.
Já bych váš plat, ani vaše povinnosti ve školce nechtěla, protože bych musela mít špatné spaní, z toho kdybych dětem nakládala na talíř tyhle jídla.
Kdybych ten jídelníček složila tak ho bude baštit akorát mé dítě, které je zvyklé na zdravou a pestrou stravu, jí každý den tak 300-400 g ovoce a zeleniny, obiloviny (lepkové i bezlepkové) luštěniny (3 druhy čočky, 3 druhy fazolí, cizrnu, hrách) semínka (konopné,slunečnici, dýni, sezam), ořechy (mandle, kešu, vlašské ořechy), mléčné výrobky (především jogurt, cottage, leerdamer, máslo, výjimečně mléko (občas kozí)) a šmakuje mu náramně ,mnohdy si i přidá ( ovoce mu musím dávat i více ks, jeden mu nestačí). Okurek, papriku a rajče vyžaduje k jídlům, hlavně když máme pečivo.
Čest vaší práci. Doporučím program skutečně zdravá škola, tam to jde hezkým směrem. Bohužel se svou zdravou stravou také narážím a mnozí si neodpustí „Dítě cukr potřebuje!“ Cože, sacharózu? Proč? Když máme sladké ovoce a zeleninu plnou vitamínů,minerálu a antioxidantů? Věřte, že jednou přijde den, kdy lidem bude připadat nenormální, že jsme se živili tím, čím se živíme dnes.
Milá spasitelko, je po volbách, ale jak je vidět spasitelé nám dále nabízejí své služby. Předestřela jste nám svou vizi a já bych k ní doplnil pár informací. —Doma pro pár lidí se strava připravuje vždy jednodušeji než v zařízení pro 500 strávníků. Doma rozhodujete pouze vy, zatímco do vaření v jídelnách mluví kdekdo. Znám odborníky, kteří určitě budou souhlasit s vašimi názory, a není jich málo, i kdy většinou ne v tak radikální podobě. Současně znám dost takových, kteří budou proti a na vaše tvrzení (např. to o přebytku živočišné stravy) snesou množství protiargumentů. Co pak mají jídelny dělat? Až se všichni nutriční specialisté domluví a budou mluvit aspoň trochu jednotně, pak se dá o větší změně ve spotřebním koši a školním stravování mluvit. Věřím, že řada jídelen nebude mít problém se přizpůsobit, stejně jako např. u některých bodů Nutričního doporučení. — Chtěl bych také upozornit, že se zabýváme jen otázkou výživy. Co však hygiena? Některé pokrmy a potraviny lze těžko připravit ve velkém bez porušení pravidel SVHP. Měly by se také řešit platy, protože za současného stavu je řada jídelen ráda, že jim někdo nějak uvaří a ne aby ještě vařil předepsaným způsobem. Rovněž úvazky: to, co vy pracně a ráda připravíte jako fanoušek určitého druhu stravy, nebude dělat kuchařka, která má nějakou pracovní dobu, v níž se to nedá stihnout. Stravu je potřeba také mít kde připravit, do čeho naservírovat a kde vydat. Na tyto věci se doma neohlížíme, ale v jídelnách ano. — A když vše vyřešíte, narazíte na stravovací zvyklosti většinové společnosti – 90% dětí vám vaše jídlo odnese zpět. Sk označujete za zastaralý a nezdravý. Myslíte si, že stačí prostě jen vyměnit normy, potraviny a technologické postupy?
Spotřební koš - je značně zastaralý, nezdravý?
Autor: Pes Spasitel
Spotřební koš – je značně zastaralý, nezdravý?
Když se podívám na množství masa (134 g) a mléčných výrobků (510 g) ve spotřebním koši zaráží mě frekvence těchto potravin a nepochybně i „kvalita. Ve svém okolí neznám dospělé kteří by denně konzumovali maso. Cukry volné 40 g (DDD 60 g cukru, dospělé osoby) to mi přijde zcela zbytečné, když vezmu v potaz že je tam 180 g ovoce.
Dlouhodobě sleduji jídelníčky MŠ, a jde vidět jistý pokrok, snaha o zdravější způsob stravování. Avšak stále narážím na nevhodné kombinace potravin, přidávaný cukr ve sladkých jídlech, málo luštěnin (a dalších rostlinných bílkovin), kupované pečivo s nevhodným složením (sladké, slané, plněné) , slazené a instantní nápoje (s přidanými syntetickými vitamíny?? granko, džusy z koncentrátu, nápoje v prášku, instantní čaje), občas uzeniny nebo kupované pomazánky, šunkové pěny. Co všechno dětí musí vytrpět, aby se projedli k obezitě a zdravotním obtížím?
Autor: zdenouš
Vážený spasiteli,nedá mi a musím reagovat na váš příspěvek.Ve školním stravování pracuji od r.1984,jako kuchařka a posledních 12 let jako vedoucí a zároveň kuchařka.Při počtu 160 strávníkúz toho 35 mateřská škola což znamená příprava nejen obědů ale i přesnídávek a svačin jsem v kuchyni já,šikovná kuchařka a od března pomocná síla na 6 hod,která mi byla přidělena ředitelem z pracáku. O jejím pracovním nasazení nemá cenu psát.Já ani kuchařka nemáme plný úvazek.To jen tak na okraj.Teď ke spotřebnímu koši,nevidím na něm zas tak nic špatného.Cukr plním vždy k dolní hranici,ubezpečuji vás ,že pokud neosladím koktejl z ovoce,tak ho děti nebudou pít.Luštěniny bez masa skončí v odpadu, at jsou s masem nebo bez masa.Instantní nápoje nepoužívám.O koncentráty je velký zájem a víte proč? Odpověď je snadná,děti jsou na to zvyklé z domova.Pomazánky nekupuji děláme naprosto všechny a stejně je skoro nikdo nejí,jedí jen suché pečivo.Na to abych pekla rohlíky a chleba mi opravdu nezbývá čas.
Autor: zdenouš
Maso beru od lokálního řezníka.O bezmasá jídla zájem moc není,bohužel ale i kvalitní maso končí v odpadu.Mimochodem v průměru u nás ročně skončí v odpadu 8 tun KVALITNÍHO jídla.V průzkumu o oblíbené jídlo u dětí vyhrál smažený sýr a hranolky.Tak, o čem to asi svědčí,že ti chudáci co v těch jídelnách trpí jsou vlastně zmlsaní s….i,kteří v dnešní době nevědí co do h..y.A za jejich zdravotní problémy určitě nemohou jídelny.Raději skončím,abych se nemusela rozčílit.
Autor: zdenouš
Maso beru od lokálního řezníka,ale i tak končí v odpadu.O bezmasé slané jídlo zájem zrovna moc není,ale zařazuji ho.Ovoce se válí všude i po ulici,se zeleninou je to v bledě modrém.Když dělali učitelé průzkum co by si děti přály k obědu,vyhrál sýr a hranolky s tatarkou.V průměru vyhodím ročně do odpadu 8tun kvalitního jídla.Tak o čem to svědčí?
Oni by ti chudáčci, co trpí v těch jídelnách potřebovali spíš bídu a ne dnešní blahobyt.Určitě by nebyli obézní a bez zdravotních obtíží.
Autor: zdenouš
Omlouvám se za vložení dvou podobných příspěvků.
Autor: maty200
Nevím, tedy kde jste vzal maso na 134g a mléční výrobky na 510g = 3 -6 r. celodenní starvování. Ale více se rozepisovat nemá cenu, jak píše Zdena, děti jsou vedeny z domova a né školní jídelnou. Jídelny zabezpečí aspoň jedno teplé jídlo, které málo z dětí jí nebo vůbec nemá. Děti nejsou obézní z jídelen, ale to co dostanou doma, jsou rozcapené a mlsné. Tak nevím co řešíte, jídelny se snaží jak to jde, ale snad nebudeme péct chleba,dělat,jogurty,pěstovat ovoce a zeleninu. Rok už nemám kuchařku a přesto vaříme celodenní stravu. Vaše poslední věta mě nadzvedla ze židle! Děti trpí v jídelnách, těžko a jejich zdravotní problémy a obezita, není způsobena ve školní jídelně, ale doma!!! Podívejte se na jejich svačiny, brambůrky, cola místo oběda a hlavně lenost. Tak nenapadejte školní jídelny!!!
Autor: marcik11
Vážený Pse Spasiteli, pletete dohromady maso a ryby a mléko a ml.výrobky. Sledujete MŠ je to dávka surovin pro 3 chody (2 svačiny a oběd), tudíž si toto množství odvažte, rozdělte na talíř a zjistíte, že to není mnoho. Neznáte dospělé, kteří denně jedí maso? Doma možná ne, ale určitě mi dáte za pravdu, že pokud jdete na jídlo do restaurace či jídelny a platíte si to, určitě nejdete na bezmasé jídlo. Při výběru ze dvou jídel si bezmasá jídla dává opravdu mizivé procento dětí i dospělých i přesto,že jsou tato jídla mnohdy náročnější na přípravu a suroviny dražší. Dle nových trendů by tedy strávník měl pít vodu, zobat zrní, ovoce a zeleninu. Obezita u dětí pramení v rodině ne ze školního zařízení. Můžu vás ubezpečit, že žádné školské zařízení si nedovolí nezdravé stravování, jelikož podléhá mnoha přísným kontrolám a naše platy nejsou závratné, abychom platili pokuty a sankce.
Autor: rohlik
Dobrý den, myslím, že se nám po prázdninách vrátil docent Chocholoušek, který nám všem chyběl. Je zbytečné s ním diskutovat. Přeji všem hezký den
Autor: Pavel Ludvík
Pes Spasitel má částečně pravdu, protože nutnost úprav spotřebního koše potvrzují i poslední studie SZÚ. Ale přesto bych k jeho příspěvku něco doplnil: a) uvádí dávky pro internátní stravování, což nás všechny mate, b) sčítá mléko a mléčné výrobky, čím nás mate ještě víc, c) údajem 134 g masa nás zcela uvádí v omyl, d) nešvary, které uvádí, se v jídelníčcích MŠ skutečně vyskytují, ale jídelen MŠ je jich několik tisíc a tak podobné vždycky najdete. Rád bych uvedl, že existuje spousta MŠ, kde tomu tak není. A kdyby rodiče naučili děti jíst luštěniny, ryby, ovoce, méně sladit, tak by i školní jídelníčky mohly vypadat jinak.
Autor: zdenouš
Ano,máte naprostou pravdu,ten člověk nebyl ve školní jídelně a je naprosto zbytečné na toto reagovat.Hlavně pevné nervy a vydržatˇ.
Autor: pepik
Prosím Psa Spasitele ať vytvoří příklad jídelníčku pro MŠ a ZŠ na 10 pracovních dnů. To znamená 10 přesnídávek, odpoledních svačin, polévek, hlavní jídlo, doplňky. Ať předvede jak si školní stravování představuje. Aby bylo vše v souladu se spotřebním košem. Velmi ráda se poučím.
Autor: Eva 2
Jste příliš skromná, ať nám udělá celé čvrtletí, vejde se do finanční normy, neopakuje jídlo ani polévky a splní spotřební koš. Těch vašich 10 pracovních dní bych ho nechala za odměnu v kuchyni.Může hlídat pořádek, záruční lhůty,jednat se všemi stranami a sledovat výdej stravy. Jako odměnu může dostat náš plat. Píše pod úžasným jménem a to hovoří za vše. Mějte hezký den.
Autor: inez
ano přesně tak,ještě by se taky měl přijít podívat na jím složený jídelníček ze samých zdravých potravin jak budou děti baštit a kolik toho sní a kolik toho skončí v koši.
Autor: Valentýna
Já bych si dovolila s vámi souhlasit. Snažím se v naší jídelně vařit zdravě, ale narážím na odpor všech. Vedení školy, kuchařek, dětí i části rodičů. Většina strávníků nemá o zdravé stravě ponětí. Největším štěstím je pro ně bílý knedlík s kopcem omáčky. U zřizovatele a hygieny sklízím úspěch, ale zoufale ve škole chybí podpora vedení školy a pedagogů.
Autor: zdenouš
Valentýno a inez u mně je to tak,že i ta omáčka s knedlíkem a hovězím zadním končí v odpadu,ale asi nemá cenu se s tím zabývat.Stát má asi peněz dost a nějakých 8 miliard na dotování školního stravování je jenom kapka v moři.Jinak si přečtěte článek o tom, jak a co by jsme měli v jídelnách vařit, na stránkách lidovky.cz,který tam dnes vyšel.
Autor: zdenouš
Valentýno u mně končí v odpadu i ty knedlíky s omáčkou a hovězím masem.Asi nemá cenu se s tím trápit,to že stát dotuje školní stravování 8.miliardami a většina z peněz skončí de fakto v odpadu nejspíš vadí jenom nám ,které v těch jídelnách děláme.Ona to zas tak velká částku ze státního rozpočtu asi není,takže se s tím zákonodárci nezabývají.Jinak si děvčata přečtěte dnešní článek na lidovky.cz ,další návod jak vařit.
Autor: zdenouš
Tak se mi zase povedlo vložit dva podobné příspěvky,omlouvám se
Autor: aaa
článek v lidovkách napsal náš oblíbený profesor chocholoušek
Autor: maty200
Proč myslíte, článek je zajímavý a já s ním souhlasím, určitě dětem „ptačí zob“ nepatří.
Autor: aaa
Nemyslím, vím, je pod článkem podepsaný.
Autor: Pes Spasitel
Ahoj všem,
jsem ráda že se rozjela diskuze a ráda bych odpověděla každému zvlášť.
Paní Zdenko (Zdenouš)
Svým příspěvkem nechci urazit poctivě pracující kuchaře/kuchařky ve školkách, které dřou za minimální peníz. Obsah mého příspěvku byl spíše o nevhodně nastaveném spotřebním koši a o tom jaká je kvalita jídla ve školkách ( samozřejmě existují čestné výjimky). V případě, že se trochu hlouběji zajímáte o výživu dětí dojde vám všem že přebytek živočišné stravy má svoje silná negativa (pH okyselující, zátěž pro ledviny, játra i žaludek, zahlenění..). Bohužel český rodič stravu neřeší to je fakt, ale máme na to doplácet my kteří své děti stravujeme slušně? Mé dítě miluje všechno ovoce, ze zeleniny s chutí baští syrové papriky, rajčata, okurky, mrkev, celerový salát, kukuřici, hrášek, brambory a další. Dokonce ho ani nemusím nutit, a často si sám něco vezme (nebo mě z talíře) a rozhodně to není smažený eidam a hranolky ale strava plná zeleniny, luštěnin, ovoce, obilovin, semínek a ořechů
Autor: Pes Spasitel
Děkuji za výtku. Já to sečetla schválně, protože mléčné výrobky zahrnují mléko, zakysané mléčné výrobky, sýry atd. Moje dítě mléko nepije a doma používám jen zakysané mléčné výrobky a sýry, případně máslo. Co se týče masa sečetla jsem maso a ryby, protože ryby i mořské plody považuji za maso stejně jako kuřecí, vepřové apod. Přála bych vám vidět naši domácnost a mé dítě jak s chutí tyto „čechy nenáviděné“ zdravé složky stravy jí, s cukrem se ještě neseznámil (bude mít 3 roky) a jí teda hodně! Znám tyto výjimečné školky z doslechu, ale většina z nich je převážně soukromých (lesní, montensorri apod).
Autor: Pes Spasitel
Pepiku
Já se nepozastavuji, až tak nad tím, co dokážou sestavit školky (i když někdy to je taky pěkný nářez), ale nad tím jak je nastaven spotřební koš (a co vše lze ve stravovacím režimu použít – dochucovadla (syntetická sladidla), aromata, polotovary, kupované pečivo (kde ve složení se nachází emulgátory ve stupni škodlivosti 4,5) Stojím si za tím, že tento koš je zdraví škodlivý a odpovídá svému názvu (koš, tam by také měl skončit) a ne nejnovějším poznatkům o výživě!
Autor: Pes Spasitel
Z příspěvků mnohých, se domnívám, že si myslíte, že vaříte ve školce kvalitnější stravu, než tu kterou dětí jí doma. To je ve spoustě případů pravda (ne ve všech) ale nic to nemění na tom že spotřební koš je na ho***.
Uzeniny, kupované sladké a slané pečivo (kynuté, z pšeničné mouky), slazené jogurty a dezerty, smažené pokrmy, dětská pitíčka a jiné zrůdnosti, které rodiče svým dětem doma připravují nepatří zrovna do zdravé stravy.
Rodiče své děti vedou k obezitě, ekzémům a snížené imunitě, to nepochybně. I přesto jídelníček ve školkách není zdravý a nutričně vyvážený, možná jen o něco málo lepší (je tam zelenina a ovoce, kterou děti nejí)
A co my rodiče, kteří svoje děti stravujeme zdravou stravou, lokální suroviny, bez polotovarů (tím nemyslím bílý jogurt nebo sýr, ten teda dáme)? Máme doma zdravé dítě, bez obezity, bez nemocí a přijde do školky a co dostane? Tuny sladkostí, slazený čajíček, za každý prd bonbónek nebo lízátko (však je přece dítě). Rodič ztratil nárok rozhodovat..
Autor: Pes Spasitel
Marcik11
Pro mě je to mnoho, takové množství mléčných výrobků mám na týden. Nepochybuji o vaší kompetenci, ani o tom že dodržujete spotřební koš. Tak trochu nechápu, kde je chyba, že spotřební koš vypadá jako by ho někdo vytvořil v 60 letech, v době kdy se strava až tak neřešila. Na 21 stol. je prostě celý špatně. Myslíte si, že by si děti nezvykly na zdravé jídlo? Možná je problém, že samotný personál by nevěděl, jak ty nové potraviny a jídla zkoncipovat tak, aby chutnaly. Ono totiž problém není to, že by děti nejedly bezmasá jídla, jen to že je lidé neumí připravit. Ty děti, které jí jen smažák, hranolky, párky a rohlíky to stejně jíst nebudou tak pro koho to vlastně vaříte, na jakou skupinu dětí tím míříte? Pro ty rodiče kteří vyznávají zdravý životní styl je to nezdravé a pro ty druhé co na to kašlou, je to příliš zdravé.
Autor: Pes Spasitel
Eva a Pepik
Přezdívka Pes Spasitel je ze seriálu Simpsons (ten pes a k němu to jméno mi přišlo jako mladší velmi vtipné), tak pod tím nehledejte něco, co v tom není.
Já bych váš plat, ani vaše povinnosti ve školce nechtěla, protože bych musela mít špatné spaní, z toho kdybych dětem nakládala na talíř tyhle jídla.
Kdybych ten jídelníček složila tak ho bude baštit akorát mé dítě, které je zvyklé na zdravou a pestrou stravu, jí každý den tak 300-400 g ovoce a zeleniny, obiloviny (lepkové i bezlepkové) luštěniny (3 druhy čočky, 3 druhy fazolí, cizrnu, hrách) semínka (konopné,slunečnici, dýni, sezam), ořechy (mandle, kešu, vlašské ořechy), mléčné výrobky (především jogurt, cottage, leerdamer, máslo, výjimečně mléko (občas kozí)) a šmakuje mu náramně ,mnohdy si i přidá ( ovoce mu musím dávat i více ks, jeden mu nestačí). Okurek, papriku a rajče vyžaduje k jídlům, hlavně když máme pečivo.
Autor: Pes Spasitel
Valentýno,
Čest vaší práci. Doporučím program skutečně zdravá škola, tam to jde hezkým směrem. Bohužel se svou zdravou stravou také narážím a mnozí si neodpustí „Dítě cukr potřebuje!“ Cože, sacharózu? Proč? Když máme sladké ovoce a zeleninu plnou vitamínů,minerálu a antioxidantů? Věřte, že jednou přijde den, kdy lidem bude připadat nenormální, že jsme se živili tím, čím se živíme dnes.
Autor: Pavel Ludvík
Milá spasitelko, je po volbách, ale jak je vidět spasitelé nám dále nabízejí své služby. Předestřela jste nám svou vizi a já bych k ní doplnil pár informací. —Doma pro pár lidí se strava připravuje vždy jednodušeji než v zařízení pro 500 strávníků. Doma rozhodujete pouze vy, zatímco do vaření v jídelnách mluví kdekdo. Znám odborníky, kteří určitě budou souhlasit s vašimi názory, a není jich málo, i kdy většinou ne v tak radikální podobě. Současně znám dost takových, kteří budou proti a na vaše tvrzení (např. to o přebytku živočišné stravy) snesou množství protiargumentů. Co pak mají jídelny dělat? Až se všichni nutriční specialisté domluví a budou mluvit aspoň trochu jednotně, pak se dá o větší změně ve spotřebním koši a školním stravování mluvit. Věřím, že řada jídelen nebude mít problém se přizpůsobit, stejně jako např. u některých bodů Nutričního doporučení. — Chtěl bych také upozornit, že se zabýváme jen otázkou výživy. Co však hygiena? Některé pokrmy a potraviny lze těžko připravit ve velkém bez porušení pravidel SVHP. Měly by se také řešit platy, protože za současného stavu je řada jídelen ráda, že jim někdo nějak uvaří a ne aby ještě vařil předepsaným způsobem. Rovněž úvazky: to, co vy pracně a ráda připravíte jako fanoušek určitého druhu stravy, nebude dělat kuchařka, která má nějakou pracovní dobu, v níž se to nedá stihnout. Stravu je potřeba také mít kde připravit, do čeho naservírovat a kde vydat. Na tyto věci se doma neohlížíme, ale v jídelnách ano. — A když vše vyřešíte, narazíte na stravovací zvyklosti většinové společnosti – 90% dětí vám vaše jídlo odnese zpět. Sk označujete za zastaralý a nezdravý. Myslíte si, že stačí prostě jen vyměnit normy, potraviny a technologické postupy?