Přeskočit na obsah

spotřební koš V ČR a jinde v Evropě

 • Autor: Uka

  spotřební koš V ČR a jinde v Evropě
  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, zda je někde možné pro porovnání zjistit, jaká je norma pro spotřební koš u stravování dětí v MŠ a ZŠ u nás v České republice a jinde v Evropě. Děkuji za odpovědi.

  • Autor: Pavel Ludvík

   Spotřební koš je česká záležitost. Školní stravování v našem pojetí v Evropě prakticky neexistuje. Jeho obdoba funguje na Slovensku a zde se počítají Doporučené výživové dávky. U každé receptury je definováno, kolik bílkovin , cukrů, vitamínů apod. obsahuje. To se vypočítá a porovnává s normou. Je to tedy možná ještě složitější než český spotřební koš.

   • Autor: Uka

    Mockrát děkuji za odpověď. Přesto by mě zajímalo, jak je tomu v ostatních sousedních zemích, například v Německu nebo Rakousku. Jaké normy musejí splňovat tamní školní jídelny? Daly by se někde najít a pod jakým názvem? Chtěla bych vědět, zda a v čem se liší od spotřebního koše v ČR a zda jsou závazné.
    A ještě mám jednu prosbu: spotřební koš je v ČR pro školní jídelny závazný. Jak je to s těmi Doporučenými výživovými dávkami na Slovensku? Do jaké míry jsou závazné, nebo jen doporučují? Moc děkuji předem za odpovědi.

    • Autor: Pavel Ludvík

     Prakticky nikde v Evropě nemají národní systém školního stravování. Tedy nejsou ani jednotné požadavky, ani neexistuje nějaká databáze těchto jídelen. Často je stravování dětí ve školách záležitostí místních samospráv. Záleží na nich, jestli zajistí obědy, či ne, jestli to bude jídlo jako u nás, nebo ohřátá bageta či polévka s pečivem. Záleží také na financích, jestli mají vyškolený personál nebo tam vaří rodiče – dobrovolníci (jak jste mohli nedávno číst ve Stuttgartu). Je to prostě nesrovnatelné a český systém je unikát. Samozřejmě nesmí propuknout nějaká nákaza, to by pak místní hygienici úřadovali. OVD na Slovensku jsou podobně závazné jako náš spotřební koš.

  • Autor: Pekařka

   Tak to vidíte – a jsme zase tam, kde mnohokrát předtím – náš stát má nejpropracovanější školní stravování široko daleko a vůbec si toho „neváží“. Nedokážu si představit, že by děti denně jedly jen polévku s pečivem nebo bagety, či nedejbože hamburgery. Opravdu mě z tohoto důvodu zaráží ignorace našich vysokých představitelů, kteří dělají vše pro to, aby to, co bylo tak pracně zbudováno, zašlo na úbytě. Chci věřit a doufat, že k tomu nedojde. Přeji hezký, i když hodně mrazivý den a zítra si maličko odpočiňte, když mnohde nebudete vařit.

   • Autor: Uka

    Mockrát děkuji, ještě by mě v této souvislosti zajímalo, proč je limit například na bílkoviny stanovený tak vysoký, že nutí kuchařky vařit 4x týdně maso. Nejsem sice vegetarián, ale připadá mi to trochu přehnané. Pokud by však vedoucí školní jídelny nedodržela spotřební koš, bude mít problémy. Podobnou otázku mám mám ohledně mléčných výrobků, také je svým dětem dávám, ale ne v takové míře jako dostávají ve školce. Přítom se (jak doufám) všeobecně ví, že mléko není zas tak zdravé, jak někteří tvrdí – např. jogurt v kombinaci s cukrem způsobuje otékání nosních mandlí – pročpak je tolik dětí, kterým se v současné době odstraňují nosní mandle, nebude to tím, že jedí sladké jogurty?
    Nechci nikoho napadat, jen by mě zajímalo, kdo stanovil limity spotřebního koše (jaké má vzdělání, odkud vzal data pro stanovení spotřebního koše apod.) Mockrát děkuji za odpověď.

    • Autor: eSo

     Limity stanovuje Ministerstvo zdravotnictví.

    • Autor: Andy

     Mléko a mléčné výrobky nejsou jen o jogurtech a mléku. Vždyť se z toho dá i vařit, dají se dělat šlehané tvarohy, které u nás dětem moc chutnají, když je namícháte s ovocem je to dobré a zdravé. Jsou tu ochucená zakysaná mléka, bílá káva apod. Neřekla bych, že limity jsou přehnané. A maso 4x v týdnu. Proč ne? Když se střídá maso drůbeží, hovězí, vepřové či králičí není to přeci tak velký problém. Holt práce vedoucí jídelny je o přemýšlení a vyhledávání nových receptur. Mě ta práce baví a věřte nebo nevěřte, kdybyste se podívala do našeho jídelního lístku, tak najdete maximálně 4 jídla, které se nám za půl roku 2x opakují. Pořád zkoušíme nové receptury a dětem chutná. S spotřební koš stanovoval jistě nějaký odborník na dětskou výživu a udělán tak, aby děti dostávali vše co potřebují.

     • Autor: Uka

      Dobrý den, děkuji za reakci. Věřím, že práce paní vedoucí jídelny je hodně náročná, to každopádně. Tvaroh s ovocem dětem určitě moc chutná, ale jak se mám vyrovnat například s faktem, že, cituji: „Kaseinové lepidlo je v podstatě odtučněný, vysušený a na prášek rozemletý tvaroh“. Kasein je prý výborné lepidlo a stejně výborně v podobě tvarohu také zalepuje naše střeva. Zamýšlel se nad tím někdo? Děkuji.

     • Autor: Aleš jiný

      Jak správně říkáte, je třeba se zamyslet a nečíst nesmysly různých léčitelů či objevitelů senzací apod.
      Kaseinové lepidlo vzniká až smícháním extrahovaného kaseinu s nehašeným vápnem. Počítám, že málokdo z nás má v žaludku nehašené vápno, případně si ho přimíchává do jídla…
      Ve tenkém střevě máme naopak enzymy, které štěpí kasein na vstřebatelné frakce. A nespojujte si kasein pouze s tvarohem, kasein je naprosto převažující mléčná bílkovina a tím pádem obsažená každém mléčném výrobku.

     • Autor: Uka

      Pane Aleši jiný, moc děkuji za odpověď, vidím, že ono to s tím jídlem není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá:-)). Hezký den

     • Autor: Andy

      Nejvyšším nutričním přínosem tvarohu je vysoký obsah plnohodnotných bílkovin, které obsahují vyváženou směs všech aminokyselin. Dále obsahuje vysoké množství vitamínů a minerálů. Jsou to především vápník, fosfor, draslík, hořčík a také vitamíny rozpustné v tucích, tedy A, D, E a K. Čím tučnější tvaroh je, tím obsahuje vyšší množství vitamínů. Obsah vápníku a dalších minerálních látek je ve všech typech tvarohu stejný.

     • Autor: Andy

      http://cs.wikipedia.org/wiki/Kasein

      Doporučuji pročíst.

     • Autor: Ivana Kováříková

      Systém školního stravování je skutečně unikátní a je bohužel smutným faktem, že stojí stranou hlavního zájmu MŠMT. Také veřejnost tuto službu ani zdaleka nedoceňuje, bere ji jako samozřejmost a netuší, kolik je za tím práce a usilí. Je ale také pravdou, že tzv. spotřební koš je ve svých požadovaných dávkách zastaralý, nutně potřebuje novou úpravu např. v množství požadovaných živočišných bílkovin a jejich poměru k bílkovinám rostlinným. Bylo to právě díky nátlaku odborníků na výživu dětí, že byla upravena vyhláška v toleranci přijmu tuků a sacharidů a tento trend musí pokračovat. Mimochodem podstatné informace přinesl i rozbor spotřebního koše vypracovaný na žádost hlavního hygienika ČR, který přináší i srovnání s DACH, a domnívám se, že v tomto smyslu by měli být lépe informováni i rodiče, kteří se o školní stravu svých dětí zajímají.

    • Autor: Andy

     Můžete mi ještě prosím napsat, kde jste četla moudro, že po jogurtech otékají nosní mandle? Doporučuji Vám občas zavítat na stránky www.hoax.cz kde jsou právě tyto nesmysli, které kolují mezi lidmi objasňovány. Zrovna smyšlené varování o škodlivosti jogurtů jsem v databázi našla. Je to tady, zkuste na to kouknout a nevěřte všemu, co jedna paní povídala: http://www.hoax.cz/hoax/nebezpecny-moderni-jogurt/ . Nikdo opravdu nikdo by nás nenutil dávat dětem něco, co by jim ubližovala. Stravování dětí se mění podle dlouholetých výzkumů, není to jen, že někdo od stolu řekne, je malá spotřeba jogurtů, přikážeme ve školách, aby je dávali apod. Opravdu dětem nechce nikdo ublížit. Naopak, je tu snaha, aby děti dostávali pestrou a vyváženou stravu alespoň ve školách, protože každému je jasné, jak to chodí ve většině domácností v dnešní uspěchané době.

  • Autor: Furdik

   Dobrý den,
   prosíme vás o vyplnění dotazníku na marketing (úkol do školy) :), zabere to maximálně půl minuty. Díky těm, kdo to vyplní.
   http://login.oursurvey.biz/3721

   • Autor: spaky2

    Proč si na tyto stránky dává EUREST dotazník????

   • Autor: ved...

    Neodporuje tento příspěvek pravidlům ??!!

    • Autor: Uka

     Dobrý den,
     děkuji všem za odpovědi, nechtěla jsem rozvinout diskusi o zdravých a nezdravých potravinách. Je mi jasné, že máme každý jiné názory, někdy dokonce zcela protichůdné. Chtěla jsem opravdu jen vědět, jak je to se spotřebním košem u nás a v ostatních zemích v Evropě. Když dovolíte, ráda bych tímto tuto diskusi ukončila! Hezký den.

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se