strav. v době nepřítomnosti
Můžete prosím předat zkušenosti jak máte vyřešeno stravování žáka v době jeho nepřítomností?První den je oběd za dotovanou cenu.Následující neodhlášený oběd za plnou.Pokud žáka budu počítat za plnou cenu,měl by být veden i se spotřebou potravin na výdejce pro cizí strávníky.
Od státu dostáváme na žaka peníze,pokud bude veden jako cizí strávník a zaplatí veškeré náklady,měla bych správně státní peníze vrátit státu.Jak a na jaký účet?
Nějaké dopočítávání na konci měsíce podle třídních knih je podle mě nesprávné,a každodenní počítání žáků po třídách nereálné.Reagujte a pište.Dík.
Re: strav. v době nepřítomnosti
Dobrý den, u nás se to nepraktikuje, není v mé moci zjistit který žák je v ten den nemocný a když by mi to na konci měsíce nahlásila sekretářka – tak jak bych to asi zpětně dopsala do výdejek ?
Re: strav. v době nepřítomnosti
Já dostávám docházku denně prostřednictvím elektronické třídní knihy. Vždy za celodenní nepřítomnost (včerejší) změním v evidenci v počítači dotovaný oběd za oběd v plné ceně a tyto náklady se automaticky žákovi zúčtují – těm, co platí přes účet, se upraví konečné konto tak, že se mu automaticky sníží o ty režijní náklady. Kdo platí hotově, tak se mu to buďto odečte z případného přeplatku (odhlášek) a pokud nemá odhlášky, dostane se do mínusu a tato částka se mu automaticky připočte ke stravnému na další měsíc. Ve výdejkách se nic nemění, tito zůstávají v hlavní výdejce, jen při uzávěrce vyjede jedna sestava, kde je celkově počet těchto plných obědů dle jednotl. kategorií a účetní školy si pak tyto částky doúčtuje, kam podle ní patří. Už tak jedeme druhý školní rok, nevím však, jak se nakládá s těmi penězi dále, to už řeší ekonomka školy. Myslím si ale, že se nikam neposílají.
Re: strav. v době nepřítomnosti
Každý pátek si okopíruji docházku z třídních knih a doúčtuji režii strávníkům, kteří nebyli odhlášeni. Na konci měsíce vyjedu sestavu pro účetní, jak postupuje ona dále nevím.
Re: strav. v době nepřítomnosti
Tento problém jsem měla vyřešen a fungovalo to. Dnes vedoucí, co nastoupila na mé místo, nezjišťuje nic a neobtěžuje pedagogy. Nevadí to ani vedení školy a je vše vpořádku. Není žalobce – není soudce. Není kontola shora – nejsou postihy. Nedělejte si problémy, funguje to jinde, bude i u vás.
Re: strav. v době nepřítomnosti
Tady je spíše otázka,kdo má hlásit nepřítomnost žáka.Rodiče podepisují u nás přihlášku, kde je tato povinnost napsaná a je to jejich věc odhlašovat žáka.Jsme internátní škola a nevím kdo přijel nebo né.Jeden čas jsem jako blbec kontrolovala přítomnost žáků a vše doúčtovala,ale jestli že se k tomu nikdo nemá,aby mi hlásit kdo přijen nebo nepřijel,jsem to přestala řešit a nic se taky neděje.Podle mě to naše povinnost není se doprošovat,aby vám stále někdo předkládal nepřítomnost a to je celý problém a začarovaný kruh.Nedovedu si představit jak to funguje při 1000 obědech,chudák vedoucí.
Re: strav. v době nepřítomnosti
no ono to takhle může fugovat až do první pořádné kontroly, která na to příjde, pak máte problém, protože vyhláška, která je mimochodem úplně nesmyslná, to říká jasně.
Re: strav. v době nepřítomnosti
Ano – podle vyhlášky o školním stravování ( Sbírka zákonů č.107/2005 § 4 odst.9 ).
První den neplánované nepřítomnosti strávníka ve škole se pro účely této vyhlášky považuje za pobyt ve škole, strava je účtována za nižší cenu, další následující dny, kdy není strava odhlášena, se účtuje plná cena tj. suroviny včetně režie.
Ale jak píšete je to nevyjasněné ,kdo za to zodpovídá,kdo to má hlásit vedoucí….atd.
Jako se vším, já nic ,já muzikant,ale když dojde na lámání, může za to vedoucí jídelny.
Re: strav. v době nepřítomnosti
Prosím, vysvětlí mi někdo, proč, když rodiče oběd neodhlásí, ten propadne a oni ho stejně zaplatí, musíme doúčtovat náklady?Pro ten oběd stejně nikdo nepřijde, to mám podchycené, pokud ano, náklady se samozřejmě doúčtují. Přijde mi to úplně na hlavu postavené, asi mám zatmění, když nejsem schopná toto pochopit.
Re: strav. v době nepřítomnosti
Ono je to tak, že podle Školského zákona a potažmo podle naší Vyhlášky má žák nárok na dotovaný oběd pouze, když je ve škole, případně první den nepřítomnosti. Dál už jen za plnou cenu. Takže vůbec není podstatné, jestli si pro oběd někdo přišel, či nikoliv, vždy se musejí režijní náklady doúčtovat. Rodičům se to sice moc nelíbí, popravdě řečeno ani mně ne (dost práce navíc), ale vždy jim říkám, že to není z mé hlavy a že si mají stěžovat na vyšších místech. Však všichni dobře víme, kdo tyto předpisy vydává a že jich je spousta „postavených na hlavu“, ale my s tím nic nenaděláme. Jen je musíme plnit. Hezký den všem.
Re: strav. v době nepřítomnosti
Je to postavené na hlavu, bohužel po nás to zřizovatel (MSK) chce. Nemá to stejně žádný efekt, protože ty peníze ze 2/3 nevymůžeme, ale stejně to musíme dělat. Nevím, o co se komu jedná, protože ty peníze se do rozpočtu nevracejí.
Re: strav. v době nepřítomnosti
Dobrý den, kolem této problematiky je asi hodně nejasností. Jsme malá jídelna vaříme pro 55 dětí ze školy a protože vydávám i obědy mám docela přehled jak děti chodí na obědy. V 90% je rodiče odhlašují, ale najdou se i tací, kteří se po 3 letech docházky diví proč musí odhlašovat se slovy tak to rozdělte ostatním. Myslím, že vyhláška by se měla zrušit, ať si každý hlídá odhlašování když má zaplaceno. Velké jídelny to stejně nemohou uhlídat a v některých si dokonce můžete chodit pro stravu celou dobu nemoci. Hezký den.
Jak byste toto řešili…Včera jeden žák ZŠ ve škole v době oběda zvracel, jeho babička si přišla pro oběd,žáka neodhlásili a dnes si pro oběd přišli znovu. Mám mu ten oběd dát,nebo na něj nemá nárok? Děkuji za odpovědi :o)
Bohužel jsem v té chvíli měla fofry u myčky, takže jsem to nestihla je upozornit. Tím spíše, že v ZŠ je momentálně epidemie střevní chřipky. Každopádně díky.
Jenže, rodiče měli dost času na odhlášení,když věděli,že je nemocný..myslím, že první den nepřítomnosti platí jen pro děti,které onemocní po návratu ze školy a není mořnost je odhlásit, nebo ne?
Myslím,že pokud ráno byl ve škole, je v docházce, tak není důvod proč ho počítat, jako první den nemoci. Další den bych vydala oběd jako 1 den nemoci a dál bych upozornila rodiče, že nelze oběd vydávat. Zdá se mi to jako hrozně vyhrocené. Někdy se stane,že dítěti jeden den neí dobře a druhý přijde. Je to věc rodičů a myslím,že nárok na tento oběd mají.Přeji hezký den
Dítě má na dotovaný oběd nárok pouze, když je ve škole.Pokud ve škole není ,nárok nemá. To znamená, že nemá nárok ani první den nemoci.Máte na to upozornit písemně na začátku roku všechny rodiče a pak nemusíte upozorňovat každého vzlášť. Pak už si to musejí hlídat sami.
Podle vyhlášky o školním stravování (107/2005 § 4 odst.9 ).
První den neplánované nepřítomnosti strávníka ve škole se pro účely této vyhlášky považuje za pobyt ve škole, strava je účtována za nižší cenu, další následující dny,kdy není strava odhlášena, se účtuje plná cena tj. suroviny včetně režie na stravu.
Když citujete vyhlášku, citujte přesně. Vyhláška 107/2005 pouze hovoří o skutečnosti, že se první den nemoci počítá jako přítomnost ve škole. Nikde ani zmínka o doplatcích do plné ceny. Dokonce ani školský zákon nehovoří o doplatcích za stravu, jen se zmiňuje o době hmotného zabezpečení dětí, takže doplatky do plné ceny jsou pouze nepodloženým příjmem školy. Dál se nebudu k této problematice vyjadřovat, protože je to nedořešená věc, která se táhne již léta.
Pěkný den Ivka
O doplatcích vyhláška opravdu nehovoří. Povinnost doplatků vyplývá ze školského zákona č. 561/2004, který je vyhlášce nadřazený! Konkrétně paragraf 122, odstavec 2. zmiňovaného zákona udává nárok dítěte na: „hmotné zabezpečení, které zahrnuje školní stravování po dobu jejich pobytu ve škole“
Vyhláška je pouze prováděcím předpisem školského zákona a upřesňuje nejasnosti. Konkrétně ve vyhlášace č. 107/2005 v paragrafu 4, odstavec 9 upravuje tvrdost zákona v tom že, první den NEPLÁNOVANÉ nepřítomnosti strávníka ve škole nebo školském zařízení se pro účely této vyhlášky považuje za pobyt ve škole nebo školském zařízení.
Z toho by mohlo vyplývat, že v případě, kdy je dítě nepřítomno plánovaně (preventivní prohlídka a jiné jednodenní absence), nemá nárok na dotovaný oběd…. Tím samozřejmě nechci rozpoutat debatu o jednodenních absencích. Už tak je toho na nás moc. Spíše to uvádím jako argumentační „zbraň“ na nespokojené rodiče.
A jak je paní Ivko možné, že ČŠI kontroluje doúčtování nákladů na uvařené obědy v době nepřítomnosti žáků? Chcete říci, že ČŠI porušuje zákony a vyhlášky?
Dobrý den, nechci přímo říct , že porušuje zákon, ale využívá nejasnosti v zákoně a toho, že se nebráníme dostatečně efektivně. Já osobně jsem požádala o vyjádření k dané problematice právní odbor MŠMT a centrálu ČŠI v Praze a na základě jejich odpovědí jsem v květnu při inspekci argumentovala. A světe div se, nikdo mi nedal pokutu a nedošlo ani ke konkrétní odpovědi na dotaz, kterou právní normu jsem porušila. Neporušuji nic tím , že neúčtuji režie, protože není zákon, který by mi to přikazoval. Vědí to na ministerstvu, vědí to i na inspekci. V provozním řádu mám upozornění na povinnost odhlašovat a zároveň upozornění, že v případě neodhlášení oběd propadá do zbytků a strávník nemá nárok na jeho odběr. Velice mě štve tato zvůle ze strany ČŠI, ale dělají jen to, co si necháme líbit. Zdraví Ivka
Proč s tím nic nezmůžete? Měla jsem uklízečku, která si chodila pro obědy i v době dovolené. Prostě jsem jí řekla,že na ně nemá nárok a pokud jste vedoucí tak snad rozhodujete a argumentujete Vy. Přeji hezký den
Dobrý den,
s dětmi a jejich rodiči nic neuděláte – opravdu nemá nikdo oporu v zákoně – tudíž nějaké doúčtování je práce navíc pro školu.Se zaměstnanci je to jiné – není v práci – NEMÁ nárok na oběd / nebo ať si ho zaplatí celý jako cizí strávník/.Nenechte zneužívat sebe ani své podřízené. Přeji hezký den
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jak to děláte s odhlášením dětí přes víkend, když si rodiče přišli v pátek pro oběd 1. den jeho nepřítomnosti a v pondělí si mysleli, že ho pošlou do školy a oni si přijdou pro oběd? Vím, měli by to mít s režií, ale oni se mi tu rozčiluji, že nemužou vědět jk na tom dítě bude. Dík za názory.
Také se nám to občas stane.Ale jsou to výjimky,neřešíme to radikálně, rodiče upozorníme, oběd dáme. Je to cca 3x do roka. Jinak ohledně přihlašování, přihlašují si ze dne na den, tak aspoň nehrozí, že když stůňou, že mají přihlášené obědy na více dnů kdy jsou nepřítomni. Ale zase je problém je po nemoci přihlašovat, zapomínají.
Pondělí je nedořešený problém. Rodičům vždy vysvětlím, že s jejich připomínkou z lidského hlediska naprosto souhlasím, ale bohužel s tím nic nenadělám, že je to nešťastný předpis. Oběd si samozřejmě mohou vzít, byl přece uvařený, ale musím k němu doúčtovat režie. Rodičům rovnou radím, aby si oběd vzali, že mají aspoň ten oběd, když už musejí doplácet. Je třeba trochu lidský přístup a hodně vysvětlování, od toho tady mimo jiné jsme, i když někteří umějí být i dost nepříjemní. Přeji všem ze strany rodičů hodně pochopení.
To nemění nic na tom, že doplatit vám ho musí stejně.Jen o něj navíc přišli.
Autor: Petrana
Po každé to nezjistím, že si nepřišli. Nad tímto tu nemáme kontrolu. 🙁
Autor: Pekařka
Ale to vás vůbec nemusí zajímat, jestli si pro oběd někdo přišel či nikoliv. Prostě na něj nemá nárok a tudíž doplácí režie, bez ohledu na to, zda si oběd vezme nebo ho nechá propadnout. Nedělejte si to složitější a pracnější než to ve skutečnosti je.
Dobrý den,
dítě má nárok na dotovaný oběd pouze jeden den nepřítomnosti. Od druhého dne musí být odhlášený. Ať si oběd odebere nebo ne, oběd doplácí. Je pravda, že je to o dost více práce pro nás. Jednou za měsíc dostávám docházku dětí od třídních, dovážíme i do školek, tam to platí totéž. Docházku zaměstnanců mi dokládá zástupce ředitele. Zaměstnanec nemá na oběd nárok, pokud není na pracovišti 3 hod. Nemusí je však odučit, může dělat třeba přípravu. Pokud je s nimi na výletě, na seminářích atd. déle než 5 hod, vyúčtuje si stravné na cestovném, u nás oběd také doplácí. Vše mám ošetřené v Řádu školní jídelny a hlavně na přihláškách, které mi rodiče podepisují.
Přeji všem hodně šťastných strávníků.
Dobrý den, vážené kolegyně, diskuze na dané téma už probíhá dlouho a nikdo nepodal jasnou odpověď na danou problematiku. Sama jsem se snažila osvětlit ji na základě informací získaných na MŠMT, ale asi jsem Vám to špatně vysvětlila, proto Vám vkládám kontakt na referentku školního stravování úřadující na MŠMT. Veškeré dotazy směřujete přímo na ni a máte klid, já to tak dělám již delší dobu a jednání s jakoukoliv kontrolou je daleko jednodušší. Pěkný den Ivka
kontakt: Krmíčková Jitka, email: Jitka.Krmickova@msmt.cz
Dobrý den, začala jsem pracovat jako vedoucí ŠJ teprve letos v lednu, mám velké štěstí, že dělám práci, která mě baví a že mám kolem sebe ženské, co umějí poradit a pomoct – bývalá p. vedoucí i kuchařinky. Přesto mám spoustu dotazů, v noci nespím, pořád něco kontroluji a přepočítávám…Chci se zeptat: Má dítě omluvený oběd v pondělí automaticky? Jak řešíte neplatiče? Co se dělá, když se něco zkazí nebo rozbije? Jak to zapisujete? Kdyžbudu mít děti v +, mohu jim dát oplatky k obědu? Jak se “ udělá “ 0 ( nula ) na konci měsíce? Jak je to se sanitárními dny – frekvence? Nesmějte se mi prosím, ale je toho na mě mnoho a já se chci naučit svou práci dělat pořádně. Tak prosím o radu Vás, zkušenější. Díky.
Vše musíte mít ošetřeno v provozním, sanitárním, vnitřním řádu šj, HACCP, pokud jsou zpracované, tak si je pročtěte – jinak doplňte dle vašich provozních problémů, seznamte s nimi zaměstnance i děti a rodiče.Sanitární den – frekvenci a jak co často uklízet v sanitárním řádu, většinou je to v době uzavření provozu nebo uklízíme dle úseků.To co dáte dětem záleží na financích a spotřebním koši. Pokud máte peníze a nepřekročíte cukry ve sp. koši, tak proč ne. Vše si raději projednejte s vedením školy, z nich je někdo vedoucím týmu HACCP. Když si to dle předpisů pořádně zpracujete a budete to dodržovat, budete klidně spát. Je práce pořád dost a někdy je to psychicky náročné, tak si to ještě zbytečně nekomplikujte.
Na konci měsíce žádnou nulu nedělejte, to byste se zbláznila. Udělejte jen na konci školního roku, ať neokradete deváťáky a nepřidáte novým prvňákům. Někde chtějí nulu i na konci kalendářního roku, ale u nás ne. Záleží na každé škole, nikde to nařízené není.
Dobrý den, ještě bych se optala jak je to u Vás. Dnes si přišla maminka pro oběd s dětmi jeden oběd vzala do ešusu druhý si snědli zde, ještě k tomu chtěla dva talířky. Kuchařky naštvaný, že musí kuli paní lítat, tak jsem jí řekla, že tu nemůžou jíst. Měla připlacenou režii. Jak je to můžou nebo ne, ale kdyby takových rodičů bylo víc? 🙂
Tak zkuste paní kuchařkám vysvětlit, že jim přišel zákazník. Ať se na něj usmějí a mají radost, že přišel, protože kdyby ne, tak by mohly ležet doma. Nebo stát u okénka na pracovním úřadě.
Pokud je Váš oběd kvalitní a dobrý, tak se z té matky rázem stala chodící reklama na Vaši jídelnu.
Neochotní lidé už by neměli v jídelně pracovat.
Máme časově odděleno odnášení v ešusech dle hygieny a v jídelně pro děti se stravují jen zaměstnanci školy, cizí strávníci mají oddělenou jídelnu. Nemůže se nám stát, aby tatínek v modrákách seděl u stolu s dětmi. A jsme zase u toho samého, dotované obědy by měli jíst ti, pro koho jsou určené, ať to jsou děti nebo zaměstnanci a hygiena by se taky neměla porušovat.
U nás sedí pan školník v „modrákách“ u stolu s učitelkami a děti sedí hned vedle. Děti jsou také někdy v teplákách, protože jdou třeba ze soutěže ve skoku dalekém.
Ale pořád je to lepší, než „protivná“ kuchařka, která za každou cenu „brání“ dotovaný oběd.
Že by nebyla protivná, ale jen unavená? Pokud má 100 strávníků tak když si může vymýšlet jeden, proč to neumožnit všem? Možná by jste se měla zamyslet nad pracovními podmínkami a věkem kuchařek a ne je kritizovat. Určitě vyjde ochotně vstříc když může, ale proč jeden oběd rozdělovat na dva talíře a druhý dávat do ešusu. Nerozumím.
dobrý den, asi některé pracovnice nepochopily, že pracují ve službách a vstřícnost a ochota je na prvním místě a není to o pracovních podmínkách a o věku kuchařek. Máme 800 strávníků a takovéto prkotiny neřešíme. Všem přeji hezký víkend
Autor: ilka
A vy tam určitě děláte kuchaře, který ochotně vyhoví. Rozumím tomu, že pracujeme ve službách a myslím, že pracujeme dobře. Jen nerozumím tomu, proč vyhovět nesmyslným rozmarům.
Autor: Eli
Dobrý den,máme 400 strávníků a klidně budu všech těch 400 porcí dávát do ešusů.Neřeším to kdo marodí či ne.Řídím se tím jestli mají zaplaceno a normou na danou kategorii.
Autor: tara
Nebudu polemizovat, každý ať si to dělá jak chce, nenechám si na druhou stranu od jiných rodičů nadávat za to, že jeho dítě sedělo bůhví vedle koho, u nás děti nesmějí chodit do jídelny nevhodně oblečené, s koukajícími zadky z kalhot a v procených trikách a kšiltovkách, každý má asi jinou úroveň stolování, školník chodí na konci vydávání, když už tam děti nejsou nebo do jídelny pro cizí. Strávníků máme dost, zástupci z rodičů si mají možnost kdykoli přijít jídlo ochutnat, ale ještě toho nikdo nevyužil, reklamu máme díky cizím strávníkům, těm chutná, chodí i obecní úřad, takže kontrola dostatečná.
Dobrý den,
chtěla bych jen vědět jak máte ošetřeno stravování o prázdninách? Jde mě o školku o prázdninách je v provozu 14 dnů na začátku prázdnin a 14 dnů na konci prázdnin. Teď se mi nahlásí x počet strávníku a pak do školky přijde půlka a my pak vaříme pro pár dětiček a dospělých. Máte to dané jako závazné bez odhlášek? Že si musí pro oběd dojít i když nakonec v MŠ nejsou a i z režií? Děkuji za zkušenosti.
strav. v době nepřítomnosti
Autor: ilka
strav. v době nepřítomnosti
Můžete prosím předat zkušenosti jak máte vyřešeno stravování žáka v době jeho nepřítomností?První den je oběd za dotovanou cenu.Následující neodhlášený oběd za plnou.Pokud žáka budu počítat za plnou cenu,měl by být veden i se spotřebou potravin na výdejce pro cizí strávníky.
Od státu dostáváme na žaka peníze,pokud bude veden jako cizí strávník a zaplatí veškeré náklady,měla bych správně státní peníze vrátit státu.Jak a na jaký účet?
Nějaké dopočítávání na konci měsíce podle třídních knih je podle mě nesprávné,a každodenní počítání žáků po třídách nereálné.Reagujte a pište.Dík.
Autor: kamaradka7
Re: strav. v době nepřítomnosti
Dobrý den, u nás se to nepraktikuje, není v mé moci zjistit který žák je v ten den nemocný a když by mi to na konci měsíce nahlásila sekretářka – tak jak bych to asi zpětně dopsala do výdejek ?
Autor: Pekařka
Re: strav. v době nepřítomnosti
Já dostávám docházku denně prostřednictvím elektronické třídní knihy. Vždy za celodenní nepřítomnost (včerejší) změním v evidenci v počítači dotovaný oběd za oběd v plné ceně a tyto náklady se automaticky žákovi zúčtují – těm, co platí přes účet, se upraví konečné konto tak, že se mu automaticky sníží o ty režijní náklady. Kdo platí hotově, tak se mu to buďto odečte z případného přeplatku (odhlášek) a pokud nemá odhlášky, dostane se do mínusu a tato částka se mu automaticky připočte ke stravnému na další měsíc. Ve výdejkách se nic nemění, tito zůstávají v hlavní výdejce, jen při uzávěrce vyjede jedna sestava, kde je celkově počet těchto plných obědů dle jednotl. kategorií a účetní školy si pak tyto částky doúčtuje, kam podle ní patří. Už tak jedeme druhý školní rok, nevím však, jak se nakládá s těmi penězi dále, to už řeší ekonomka školy. Myslím si ale, že se nikam neposílají.
Autor: Olina
Re: strav. v době nepřítomnosti
Každý pátek si okopíruji docházku z třídních knih a doúčtuji režii strávníkům, kteří nebyli odhlášeni. Na konci měsíce vyjedu sestavu pro účetní, jak postupuje ona dále nevím.
Autor: Šeher.
Re: strav. v době nepřítomnosti
Tento problém jsem měla vyřešen a fungovalo to. Dnes vedoucí, co nastoupila na mé místo, nezjišťuje nic a neobtěžuje pedagogy. Nevadí to ani vedení školy a je vše vpořádku. Není žalobce – není soudce. Není kontola shora – nejsou postihy. Nedělejte si problémy, funguje to jinde, bude i u vás.
Autor: maty200
Re: strav. v době nepřítomnosti
Tady je spíše otázka,kdo má hlásit nepřítomnost žáka.Rodiče podepisují u nás přihlášku, kde je tato povinnost napsaná a je to jejich věc odhlašovat žáka.Jsme internátní škola a nevím kdo přijel nebo né.Jeden čas jsem jako blbec kontrolovala přítomnost žáků a vše doúčtovala,ale jestli že se k tomu nikdo nemá,aby mi hlásit kdo přijen nebo nepřijel,jsem to přestala řešit a nic se taky neděje.Podle mě to naše povinnost není se doprošovat,aby vám stále někdo předkládal nepřítomnost a to je celý problém a začarovaný kruh.Nedovedu si představit jak to funguje při 1000 obědech,chudák vedoucí.
Autor: pája
Re: strav. v době nepřítomnosti
no ono to takhle může fugovat až do první pořádné kontroly, která na to příjde, pak máte problém, protože vyhláška, která je mimochodem úplně nesmyslná, to říká jasně.
Autor: maty200
Re: strav. v době nepřítomnosti
Ano – podle vyhlášky o školním stravování ( Sbírka zákonů č.107/2005 § 4 odst.9 ).
První den neplánované nepřítomnosti strávníka ve škole se pro účely této vyhlášky považuje za pobyt ve škole, strava je účtována za nižší cenu, další následující dny, kdy není strava odhlášena, se účtuje plná cena tj. suroviny včetně režie.
Ale jak píšete je to nevyjasněné ,kdo za to zodpovídá,kdo to má hlásit vedoucí….atd.
Jako se vším, já nic ,já muzikant,ale když dojde na lámání, může za to vedoucí jídelny.
Autor: Jaji
Re: strav. v době nepřítomnosti
Prosím, vysvětlí mi někdo, proč, když rodiče oběd neodhlásí, ten propadne a oni ho stejně zaplatí, musíme doúčtovat náklady?Pro ten oběd stejně nikdo nepřijde, to mám podchycené, pokud ano, náklady se samozřejmě doúčtují. Přijde mi to úplně na hlavu postavené, asi mám zatmění, když nejsem schopná toto pochopit.
Autor: Pekařka
Re: strav. v době nepřítomnosti
Ono je to tak, že podle Školského zákona a potažmo podle naší Vyhlášky má žák nárok na dotovaný oběd pouze, když je ve škole, případně první den nepřítomnosti. Dál už jen za plnou cenu. Takže vůbec není podstatné, jestli si pro oběd někdo přišel, či nikoliv, vždy se musejí režijní náklady doúčtovat. Rodičům se to sice moc nelíbí, popravdě řečeno ani mně ne (dost práce navíc), ale vždy jim říkám, že to není z mé hlavy a že si mají stěžovat na vyšších místech. Však všichni dobře víme, kdo tyto předpisy vydává a že jich je spousta „postavených na hlavu“, ale my s tím nic nenaděláme. Jen je musíme plnit. Hezký den všem.
Autor: Lukáš
Re: strav. v době nepřítomnosti
Je to postavené na hlavu, bohužel po nás to zřizovatel (MSK) chce. Nemá to stejně žádný efekt, protože ty peníze ze 2/3 nevymůžeme, ale stejně to musíme dělat. Nevím, o co se komu jedná, protože ty peníze se do rozpočtu nevracejí.
Autor: Lukáš
Re: strav. v době nepřítomnosti
Ale je to stejná blbost, jako povinnost vydávat karty strávníkům zdarma. Co naděláme, úřad je úřad. 😉
Autor: mumina
Re: strav. v době nepřítomnosti
Dobrý den, kolem této problematiky je asi hodně nejasností. Jsme malá jídelna vaříme pro 55 dětí ze školy a protože vydávám i obědy mám docela přehled jak děti chodí na obědy. V 90% je rodiče odhlašují, ale najdou se i tací, kteří se po 3 letech docházky diví proč musí odhlašovat se slovy tak to rozdělte ostatním. Myslím, že vyhláška by se měla zrušit, ať si každý hlídá odhlašování když má zaplaceno. Velké jídelny to stejně nemohou uhlídat a v některých si dokonce můžete chodit pro stravu celou dobu nemoci. Hezký den.
Autor: tristanka
Jak byste toto řešili…Včera jeden žák ZŠ ve škole v době oběda zvracel, jeho babička si přišla pro oběd,žáka neodhlásili a dnes si pro oběd přišli znovu. Mám mu ten oběd dát,nebo na něj nemá nárok? Děkuji za odpovědi :o)
Autor: al
u nás když vznikne tato situace tak den nevolnosti oběd dám a zároveň upozorním, že druhý den pouze s doplatkem režií. Většinou oběd odhlásí.
Autor: tristanka
Bohužel jsem v té chvíli měla fofry u myčky, takže jsem to nestihla je upozornit. Tím spíše, že v ZŠ je momentálně epidemie střevní chřipky. Každopádně díky.
Autor: janav.
Když mu bylo špatně, byl ve škole. Druhý den – první den nepřítomnosti si ho může vyzvednout.
Autor: tristanka
Jenže, rodiče měli dost času na odhlášení,když věděli,že je nemocný..myslím, že první den nepřítomnosti platí jen pro děti,které onemocní po návratu ze školy a není mořnost je odhlásit, nebo ne?
Autor: chery
Souhlasím.
Autor: šárkaSch
souhlasím, tk jt i správně
Autor: rohlik
Myslím,že pokud ráno byl ve škole, je v docházce, tak není důvod proč ho počítat, jako první den nemoci. Další den bych vydala oběd jako 1 den nemoci a dál bych upozornila rodiče, že nelze oběd vydávat. Zdá se mi to jako hrozně vyhrocené. Někdy se stane,že dítěti jeden den neí dobře a druhý přijde. Je to věc rodičů a myslím,že nárok na tento oběd mají.Přeji hezký den
Autor: Cindy
Dítě má na dotovaný oběd nárok pouze, když je ve škole.Pokud ve škole není ,nárok nemá. To znamená, že nemá nárok ani první den nemoci.Máte na to upozornit písemně na začátku roku všechny rodiče a pak nemusíte upozorňovat každého vzlášť. Pak už si to musejí hlídat sami.
Autor: 1234
Přečtěte si pozorně vyhlášku. první den neplánované nepřítomnosti ve škole se počítá jako by dítě ve škole bylo a nárok na dotovaný oběd má.
Autor: maty200
Podle vyhlášky o školním stravování (107/2005 § 4 odst.9 ).
První den neplánované nepřítomnosti strávníka ve škole se pro účely této vyhlášky považuje za pobyt ve škole, strava je účtována za nižší cenu, další následující dny,kdy není strava odhlášena, se účtuje plná cena tj. suroviny včetně režie na stravu.
Autor: ivka 11
Když citujete vyhlášku, citujte přesně. Vyhláška 107/2005 pouze hovoří o skutečnosti, že se první den nemoci počítá jako přítomnost ve škole. Nikde ani zmínka o doplatcích do plné ceny. Dokonce ani školský zákon nehovoří o doplatcích za stravu, jen se zmiňuje o době hmotného zabezpečení dětí, takže doplatky do plné ceny jsou pouze nepodloženým příjmem školy. Dál se nebudu k této problematice vyjadřovat, protože je to nedořešená věc, která se táhne již léta.
Pěkný den Ivka
Autor: Ludmila Kujalová
O doplatcích vyhláška opravdu nehovoří. Povinnost doplatků vyplývá ze školského zákona č. 561/2004, který je vyhlášce nadřazený! Konkrétně paragraf 122, odstavec 2. zmiňovaného zákona udává nárok dítěte na: „hmotné zabezpečení, které zahrnuje školní stravování po dobu jejich pobytu ve škole“
Vyhláška je pouze prováděcím předpisem školského zákona a upřesňuje nejasnosti. Konkrétně ve vyhlášace č. 107/2005 v paragrafu 4, odstavec 9 upravuje tvrdost zákona v tom že, první den NEPLÁNOVANÉ nepřítomnosti strávníka ve škole nebo školském zařízení se pro účely této vyhlášky považuje za pobyt ve škole nebo školském zařízení.
Z toho by mohlo vyplývat, že v případě, kdy je dítě nepřítomno plánovaně (preventivní prohlídka a jiné jednodenní absence), nemá nárok na dotovaný oběd…. Tím samozřejmě nechci rozpoutat debatu o jednodenních absencích. Už tak je toho na nás moc. Spíše to uvádím jako argumentační „zbraň“ na nespokojené rodiče.
Autor: 1234
A jak je paní Ivko možné, že ČŠI kontroluje doúčtování nákladů na uvařené obědy v době nepřítomnosti žáků? Chcete říci, že ČŠI porušuje zákony a vyhlášky?
Autor: ivka 11
Dobrý den, nechci přímo říct , že porušuje zákon, ale využívá nejasnosti v zákoně a toho, že se nebráníme dostatečně efektivně. Já osobně jsem požádala o vyjádření k dané problematice právní odbor MŠMT a centrálu ČŠI v Praze a na základě jejich odpovědí jsem v květnu při inspekci argumentovala. A světe div se, nikdo mi nedal pokutu a nedošlo ani ke konkrétní odpovědi na dotaz, kterou právní normu jsem porušila. Neporušuji nic tím , že neúčtuji režie, protože není zákon, který by mi to přikazoval. Vědí to na ministerstvu, vědí to i na inspekci. V provozním řádu mám upozornění na povinnost odhlašovat a zároveň upozornění, že v případě neodhlášení oběd propadá do zbytků a strávník nemá nárok na jeho odběr. Velice mě štve tato zvůle ze strany ČŠI, ale dělají jen to, co si necháme líbit. Zdraví Ivka
Autor: kkk
Dobrý den Ivko, mohla byste svoji odpověď trochu rozvinout, např. co konkrétně Vám sdělil právní odbor MŠMT a spol?
Autor: kuchta
Zdravim když je nemocná uklizečka, tak nesmí brát obědy .Ale u nás muže a nikdo stím nic nezmůžeme.
Autor: rohlik
Proč s tím nic nezmůžete? Měla jsem uklízečku, která si chodila pro obědy i v době dovolené. Prostě jsem jí řekla,že na ně nemá nárok a pokud jste vedoucí tak snad rozhodujete a argumentujete Vy. Přeji hezký den
Autor: sonča
Dobrý den,
s dětmi a jejich rodiči nic neuděláte – opravdu nemá nikdo oporu v zákoně – tudíž nějaké doúčtování je práce navíc pro školu.Se zaměstnanci je to jiné – není v práci – NEMÁ nárok na oběd / nebo ať si ho zaplatí celý jako cizí strávník/.Nenechte zneužívat sebe ani své podřízené. Přeji hezký den
Autor: Petrana
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jak to děláte s odhlášením dětí přes víkend, když si rodiče přišli v pátek pro oběd 1. den jeho nepřítomnosti a v pondělí si mysleli, že ho pošlou do školy a oni si přijdou pro oběd? Vím, měli by to mít s režií, ale oni se mi tu rozčiluji, že nemužou vědět jk na tom dítě bude. Dík za názory.
Autor: jídelnička
Také se nám to občas stane.Ale jsou to výjimky,neřešíme to radikálně, rodiče upozorníme, oběd dáme. Je to cca 3x do roka. Jinak ohledně přihlašování, přihlašují si ze dne na den, tak aspoň nehrozí, že když stůňou, že mají přihlášené obědy na více dnů kdy jsou nepřítomni. Ale zase je problém je po nemoci přihlašovat, zapomínají.
Autor: Pekařka
Pondělí je nedořešený problém. Rodičům vždy vysvětlím, že s jejich připomínkou z lidského hlediska naprosto souhlasím, ale bohužel s tím nic nenadělám, že je to nešťastný předpis. Oběd si samozřejmě mohou vzít, byl přece uvařený, ale musím k němu doúčtovat režie. Rodičům rovnou radím, aby si oběd vzali, že mají aspoň ten oběd, když už musejí doplácet. Je třeba trochu lidský přístup a hodně vysvětlování, od toho tady mimo jiné jsme, i když někteří umějí být i dost nepříjemní. Přeji všem ze strany rodičů hodně pochopení.
Autor: Petrana
Dobrý den, teď se mi stalo, že si oběd nechají propadnout místo vyzvednutí, protože je to levnější než aby si doplatili režii. Máte to nějak ošetřeno?
Autor: lulu
To nemění nic na tom, že doplatit vám ho musí stejně.Jen o něj navíc přišli.
Autor: Petrana
Po každé to nezjistím, že si nepřišli. Nad tímto tu nemáme kontrolu. 🙁
Autor: Pekařka
Ale to vás vůbec nemusí zajímat, jestli si pro oběd někdo přišel či nikoliv. Prostě na něj nemá nárok a tudíž doplácí režie, bez ohledu na to, zda si oběd vezme nebo ho nechá propadnout. Nedělejte si to složitější a pracnější než to ve skutečnosti je.
Autor: Helča74
Dobrý den,
dítě má nárok na dotovaný oběd pouze jeden den nepřítomnosti. Od druhého dne musí být odhlášený. Ať si oběd odebere nebo ne, oběd doplácí. Je pravda, že je to o dost více práce pro nás. Jednou za měsíc dostávám docházku dětí od třídních, dovážíme i do školek, tam to platí totéž. Docházku zaměstnanců mi dokládá zástupce ředitele. Zaměstnanec nemá na oběd nárok, pokud není na pracovišti 3 hod. Nemusí je však odučit, může dělat třeba přípravu. Pokud je s nimi na výletě, na seminářích atd. déle než 5 hod, vyúčtuje si stravné na cestovném, u nás oběd také doplácí. Vše mám ošetřené v Řádu školní jídelny a hlavně na přihláškách, které mi rodiče podepisují.
Přeji všem hodně šťastných strávníků.
Autor: ivka 11
Dobrý den, vážené kolegyně, diskuze na dané téma už probíhá dlouho a nikdo nepodal jasnou odpověď na danou problematiku. Sama jsem se snažila osvětlit ji na základě informací získaných na MŠMT, ale asi jsem Vám to špatně vysvětlila, proto Vám vkládám kontakt na referentku školního stravování úřadující na MŠMT. Veškeré dotazy směřujete přímo na ni a máte klid, já to tak dělám již delší dobu a jednání s jakoukoliv kontrolou je daleko jednodušší. Pěkný den Ivka
kontakt: Krmíčková Jitka, email: Jitka.Krmickova@msmt.cz
Autor: novajda
Dobrý den, začala jsem pracovat jako vedoucí ŠJ teprve letos v lednu, mám velké štěstí, že dělám práci, která mě baví a že mám kolem sebe ženské, co umějí poradit a pomoct – bývalá p. vedoucí i kuchařinky. Přesto mám spoustu dotazů, v noci nespím, pořád něco kontroluji a přepočítávám…Chci se zeptat: Má dítě omluvený oběd v pondělí automaticky? Jak řešíte neplatiče? Co se dělá, když se něco zkazí nebo rozbije? Jak to zapisujete? Kdyžbudu mít děti v +, mohu jim dát oplatky k obědu? Jak se “ udělá “ 0 ( nula ) na konci měsíce? Jak je to se sanitárními dny – frekvence? Nesmějte se mi prosím, ale je toho na mě mnoho a já se chci naučit svou práci dělat pořádně. Tak prosím o radu Vás, zkušenější. Díky.
Autor: tara
Vše musíte mít ošetřeno v provozním, sanitárním, vnitřním řádu šj, HACCP, pokud jsou zpracované, tak si je pročtěte – jinak doplňte dle vašich provozních problémů, seznamte s nimi zaměstnance i děti a rodiče.Sanitární den – frekvenci a jak co často uklízet v sanitárním řádu, většinou je to v době uzavření provozu nebo uklízíme dle úseků.To co dáte dětem záleží na financích a spotřebním koši. Pokud máte peníze a nepřekročíte cukry ve sp. koši, tak proč ne. Vše si raději projednejte s vedením školy, z nich je někdo vedoucím týmu HACCP. Když si to dle předpisů pořádně zpracujete a budete to dodržovat, budete klidně spát. Je práce pořád dost a někdy je to psychicky náročné, tak si to ještě zbytečně nekomplikujte.
Autor: lulu
Na konci měsíce žádnou nulu nedělejte, to byste se zbláznila. Udělejte jen na konci školního roku, ať neokradete deváťáky a nepřidáte novým prvňákům. Někde chtějí nulu i na konci kalendářního roku, ale u nás ne. Záleží na každé škole, nikde to nařízené není.
Autor: Petrana
Dobrý den, ještě bych se optala jak je to u Vás. Dnes si přišla maminka pro oběd s dětmi jeden oběd vzala do ešusu druhý si snědli zde, ještě k tomu chtěla dva talířky. Kuchařky naštvaný, že musí kuli paní lítat, tak jsem jí řekla, že tu nemůžou jíst. Měla připlacenou režii. Jak je to můžou nebo ne, ale kdyby takových rodičů bylo víc? 🙂
Autor: Valentýna
Tak zkuste paní kuchařkám vysvětlit, že jim přišel zákazník. Ať se na něj usmějí a mají radost, že přišel, protože kdyby ne, tak by mohly ležet doma. Nebo stát u okénka na pracovním úřadě.
Pokud je Váš oběd kvalitní a dobrý, tak se z té matky rázem stala chodící reklama na Vaši jídelnu.
Neochotní lidé už by neměli v jídelně pracovat.
Autor: Móňa
Konečně rozumná odpověď,naprosto s Vámi souhlasím.
Autor: tara
Máme časově odděleno odnášení v ešusech dle hygieny a v jídelně pro děti se stravují jen zaměstnanci školy, cizí strávníci mají oddělenou jídelnu. Nemůže se nám stát, aby tatínek v modrákách seděl u stolu s dětmi. A jsme zase u toho samého, dotované obědy by měli jíst ti, pro koho jsou určené, ať to jsou děti nebo zaměstnanci a hygiena by se taky neměla porušovat.
Autor: Valentýna
U nás sedí pan školník v „modrákách“ u stolu s učitelkami a děti sedí hned vedle. Děti jsou také někdy v teplákách, protože jdou třeba ze soutěže ve skoku dalekém.
Ale pořád je to lepší, než „protivná“ kuchařka, která za každou cenu „brání“ dotovaný oběd.
Autor: ilka
Že by nebyla protivná, ale jen unavená? Pokud má 100 strávníků tak když si může vymýšlet jeden, proč to neumožnit všem? Možná by jste se měla zamyslet nad pracovními podmínkami a věkem kuchařek a ne je kritizovat. Určitě vyjde ochotně vstříc když může, ale proč jeden oběd rozdělovat na dva talíře a druhý dávat do ešusu. Nerozumím.
Autor: Radek
dobrý den, asi některé pracovnice nepochopily, že pracují ve službách a vstřícnost a ochota je na prvním místě a není to o pracovních podmínkách a o věku kuchařek. Máme 800 strávníků a takovéto prkotiny neřešíme. Všem přeji hezký víkend
Autor: ilka
A vy tam určitě děláte kuchaře, který ochotně vyhoví. Rozumím tomu, že pracujeme ve službách a myslím, že pracujeme dobře. Jen nerozumím tomu, proč vyhovět nesmyslným rozmarům.
Autor: Eli
Dobrý den,máme 400 strávníků a klidně budu všech těch 400 porcí dávát do ešusů.Neřeším to kdo marodí či ne.Řídím se tím jestli mají zaplaceno a normou na danou kategorii.
Autor: tara
Nebudu polemizovat, každý ať si to dělá jak chce, nenechám si na druhou stranu od jiných rodičů nadávat za to, že jeho dítě sedělo bůhví vedle koho, u nás děti nesmějí chodit do jídelny nevhodně oblečené, s koukajícími zadky z kalhot a v procených trikách a kšiltovkách, každý má asi jinou úroveň stolování, školník chodí na konci vydávání, když už tam děti nejsou nebo do jídelny pro cizí. Strávníků máme dost, zástupci z rodičů si mají možnost kdykoli přijít jídlo ochutnat, ale ještě toho nikdo nevyužil, reklamu máme díky cizím strávníkům, těm chutná, chodí i obecní úřad, takže kontrola dostatečná.
Autor: Petrana
Dobrý den,
chtěla bych jen vědět jak máte ošetřeno stravování o prázdninách? Jde mě o školku o prázdninách je v provozu 14 dnů na začátku prázdnin a 14 dnů na konci prázdnin. Teď se mi nahlásí x počet strávníku a pak do školky přijde půlka a my pak vaříme pro pár dětiček a dospělých. Máte to dané jako závazné bez odhlášek? Že si musí pro oběd dojít i když nakonec v MŠ nejsou a i z režií? Děkuji za zkušenosti.