Přeskočit na obsah

stravné v mš

 • Autor: Eli

  stravné v mš
  Prosím o stručné vysvětlení fin.limitů u stravného.Rozumím tomu správně, že musím dodržet cenu stravného podle vyhlášky, např. do 6 let v MŠ, celodenní je Kč 6+14+6+3, celkem tedy 29,-, i když bychom vyšli i s nižší cenou?A když mi bude zbývat hodně peněz, znamená to, že špatně
  normujeme?
  Omlouvám se, ale začínám a mám v tom mezery.
  Mockrát děkuji.

  • Autor: zuza

   Dobrý den, nemusí jít o špatné normování (to musíte vědět samy, jak dodržujete normy), ale spíš o chudší jídelníček. Zařadit do jídelníčku ke každému jídlu ovoce (ne jen jablka), zeleninu (ne jen mrkev), mléko a mléčné výrobky, různé druhy pečiva (ne jen kmínový chléb a rohlíky), různé druhy masa … Měl by vám to částečně ukázat i spotřební koš.

  • Autor: Eli

   Děkuji za rady. SK nám vychází docela slušně,kromě mléka, to absolutně nedodržíme
   (máme 5xtýdně nějaký nápoj-kakao,caro,bílou
   kávu apod., kaše prý děti nejí)a někdy nám nevyjde ani zelenina a ovoce. Mám s tím problém, protože když toho objednám víc, kuchařky se zlobí, že to děti nesnědli a je to prý zbytečné, aby se to vyhazovalo. Já se jim snažím vysvětlit, že musíme splňovat SK. Tak s nimi tak trochu bojuji. A ještě k té ceně – chápu to tedy
   dobře s těmi 29,- Kč?
   Děkuji všem za rady.

   • Autor: xxxx

    Kuchařky se mohou zlobit jak chtějí. Pro vás je důležité, aby jste plnili spotřební koš. 6 + 6 je svačina, pak norma na oběd a co jsou ty 3 Kč?
    Já mám 7 + 16 + 7 a můžu vám říct, že se svačinkama tak tak vycházím. Dělám zvlášt výdejku na svačiny a obědy.

    • Autor: ivina

     3,- Kč jsou na nápoje, Eli, máte to dobře.Pokud Vás zbývá moc peněz, kupte třeba dražší maso, ovoce dávejte domů, objednejte ovocné mléko (pitíčko), to děti alespoň pijí.Zdravím.

  • Autor: Písnička

   Eli,
   myslíte to dobře. Minimum Kč /den je 29,— Kč u dětí 3-6 let.
   S mlékem jsme to vyřešili tak, že dětem k odpolední svačině nabízíme k čaji na výběr i
   čisté mléko, které si mohou nalít z krabice (trvanlivé – pod dohledem učitelek MŠ). A podle učitelek to má úspěch.
   Dokonce i můj syn, který mi nechce pít nic jiného než vodu, si chodí na mléko z krabice. A doma mi ho nevypije.
   Dav kolektivu má obrovskou moc.
   Držím Vám palečky, všichni jsme začínali…

  • Autor: Eli

   Děkuji všem za cenné rady, moc jste mi pomohli.

  • Autor: lenkaa

   Prosím vedoucí ŠJ o radu…..podle nové vyhlášky by mě finanční limit v MŠ- 6 leté děti vypadat například takto- 6,-(př.)+ 14,- ( ob.)+ 6,- ( sv.) + 3,- ( náp.)=29,- (nejnižší sazba ) . Doposud jsme měli dohromady 28,- . Znamená to , že musíme o 1,- zdražit – povinně ??
   7 leté děti – 7,- + 16,- + 6,- + také 3,- nápoje ?
   Dospělí – 20,- ? ( bez příspěvku FKSP )

   Děkuji za vysvětlení

   • Autor: babišta

    děti do 6 let máte správně (29,- Kč), u 7letých může být přesnídávka i svačina a nápoje stejné jako MŠ 6, jen oběd by měl mít FN vyšší podle koeficientu. Pokud máte i ZŠ – jsou 7 letí tak jako 1.st. Jen mi není jasné, jaký máte koef. na dospělé při ceně 20 Kč (podle ceny by měl být 0,7). Koef. musí souhlasit s FN, aby tzv. některá skupina nejedla na úkor druhé.

  • Autor: zdenda

   Paní Lenko podle mého názoru máte finanční normativ dobře,pokud se do toho vejdete tak OK.Já mám finanční normativ 6.leté děti 7Kč přesnídávka,19Kč oběd,7Kč svačina.Na pitný režim nic nevybíráme,děti mají jako pitný režim vodu z kohoutku,u nás je voda velmi dobré kvality.Hezký den.

   • Autor: radkaa

    Podle vyhlášky musíte mít povinně 3,– na pitný režim, i když dáváte kvalitní kohoutkovou vodu. Já to mám v ranní svačince 6+3.

  • Autor: tara

   Kdo Vám na tu kohoutkovou vodu vystavuje doklad do spotřeby?

  • Autor: Káťa

   Přidávám vyjádření ČŠI, které mi poslala naše metodička na stravování – v cenách se dostaňte alespoň na tu dolní hranici = přesnídávka 6,–, oběd 14,–, svačina 6,– ( dle vyhlášky 463/2011)- nápoje budou zahrnuty v těchto cenách. Ty 3,– Kč jsou dány jako možnost “ na přilepšenou“ pro děti, pokud byste chtěli koupit dětem něco lepšího, nebo pokud byste se do cen nevešli.

   • Autor: danča

    Souhlasím s Káťou, minulý týden jsem byla na školení ohledně nové vyhlášky. Bylo nám řečeno, že musíme dodržet spodní limity, Tzn. 3 – 6 let -26,-Kč, děti s odkladem tedy 7leté – 29,-Kč. Pokud máte vodovod, obhájíte to tím, že dáváte dětem vodu. a nemusíte připočítávat 3,- Kč na pitný režim.

  • Autor: hanan

   V nové vyhlášce upravující vyhlášku 107/2005 jsou finanční limity popsány. 6leté děti jsou jasné, ale u dětí 7letých začíná finanční limit pro přesnídávku na 7,- korunách. Podle mne musí jídelna, která má limit na přesnídávku menší než 7,- korun, zdražit. Nerozumím, proč si některé vedoucí myslí, že stačí zachovat limit 6,- korun pro 7leté. Vyhláška hovoří jasně.

  • Autor: Eli

   Tak teď jsem z toho jelen, co člověk, to názor.
   Musím mít tedy nejnižší stravné 26,- nebo 29,-?
   Zatím mi to vychází a stačilo by mi vybírat 26,-,
   ale nevím, jestli můžu nebo jestli musím povinně
   zdražit na 29,-.

  • Autor: lenkaa

   tak já to chápu že dolní hranice je na 29,- . Pod ní nelze

  • Autor: Eli

   Bohužel jsem pořád nezjistila, jestli musím dodržet hranici fin.limitů, 26,- nebo 29,-? Dívala jsem se po internetu na různé MŠ a hodně se to liší, někde ty
   3,- kč na nápoje vybírají někde ne. Chtěla jsem od středy zdražit, ale vůbec nevím o kolik. Poradí někdo?Je skutečně 29,- nejnižší možná částka stravného, pod kterou nemůžu jít?

   • Autor: lenkaa

    Eli, i já už několik dní brouzdám na netu a zjišťuji jak to mají v jiných mš a doopravdy je to různé.
    Některé školky mají upozornění že zdražují a mají stejně sazbu např. 28,- . Některé mají zase např. 30 , nebo 32.
    Obvolala jsem si některé své kolegyně a skoro nikdo nezdražuje , ale jsou na hranici 29,- – 31 ,-, nápoje zvlášt nerozepisují, ani neučtují.
    My zdražovat budeme od 1.2. na 31,- a 7 leté na 35,- .

  • Autor: spaky2

   Od ledna jsme zdražili na 32,- a 35,- Kč,konečně krásně plníme SK u ovoce a zeleniny,dětem dopřáváme kvalitnější jogurty,ne jen za 4,- – 6,- Kč,dokonce jsme jim koupili i jogurtové mléko v plastových lahvičkách a děti si je moc pochvalovaly.Někdy zbývá více,tak jim dáme i ovoce domů.Pitný režim mám zahrnutý v celkové platbě,nic zvlášť ani na výdejce nevykazuji,zatím mi to jako pochybení nikdo nevytkl.

  • Autor: evas

   spaky, nemá být mezi věkovými skupinami rozdíl
   4,– Kč ? my máme ceny 30,–a 34,–, také se nám v pohodě daří plnit spotř.koš a dle financí dětem koupit kefírové nápoje, dát ke svačince ještě musli tyčinku apod.

   • Autor: spaky2

    Dobrý den,nevím,zda má být rozdíl 4,- Kč,já už mám od dob rozdělení dětí na tyto dvě kategorie vždy rozdíl jen 3,- Kč a vím,že nejsme jediná školka s rozdílem 3,- Kč mezi kategoriemi.Měla jsem zatím jen kontrolu z kraje,ČŠI ještě ne,možná mi řeknou,že je to špatně,ale zatím mi nikdo neřekl,že to je špatně.

  • Autor: Karolína

   Dobrý den.Potřebovala bych poradit.Vařím pro ZŠ 140 obědů pro MŠ 100 a zaměstnanci 34.Obědy pro MŠ odvážíme do výdejny MŠ.Mám na  kuchyni uvazky 2,7 a vedoucí školní jídelny 1 z toho chodí vedoucí na 2 hod. vydávat svačiny do MŠ .Prosím poradte me kolik uvazků by měla mít tato jídelna.Děkuji Karolína

   • Autor: pepinda

    Záleží v jakém jste kraji.Já jsem Ústecký a je to –
    na 140 ZŠ 3.51 úvazek,100 MŠ na výdejnu se počítá asi čtvrtina úvazku a na dospělé nic pokud jsou zaměstnanci školství.

  • Autor: Pája

   Tak JAK tedy MUSíM vybírat ty 3,- Kč na nápoje???

  • Autor: lenka1

   Dobrý den, chtěla bych se zeptat na tu cenu pitného režimu, v současné době máme nastaveny ceny př.7 ob.16, sv.7 , větší děti př.7 ob.20, sv.7, celkem tedy menší děti 30, větší 34, vejdeme se tudíž i do té hranice 29 kč ale neúčtujeme 3 kč za pitný režim zvlášť je to nutné?

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se