Přeskočit na obsah

Strávník co si jen vybírá

  • Autor: danda

    Strávník co si jen vybírá
    Dobrý den, prosím o radu co se strávníkem, který si vybírá pouze dražší jídla. Vyváříme pro cizí strávníky – obědy dotuje OÚ, a jeden strávník si pouze vybírá dražší jídla. Řekla jsem mu, že buď bude odebírat všechny jídla /samozřejmě i ty levnější/, nebo nic. Lze tomuto nějak zabránit- napsat dodatek do vnitřního řádu ŠJ, nebo nějak jinak toto ošetřit? Děkuji za radu. Hezký den

    • Autor: macdonaldova

      Nějak tomu nerozumím, vaříte jedno jídlo? A dotyčný se na levné jídlo odhlásí?Nevím co stanovuje vyhláška u cizích strávníků, asi bych hledala tam.Možná bych pro cizí stanovila pravidlo, že odhlásit celý týden, nebo nic.

      • Autor: danda

        Ano, vaříme jen jedno jídlo, ve vyhlášce jsem nic takového nenašla. Právě proto jsem dala dotaz, jestli by stačilo dát dodatek do vnitřního řádu, nebo to řešit jinak. Přeci za to, že nebudu ve ztátě odpovídám já. Děkuji za odpověď.

    • Autor: Alena II.

      Obávám se, že tomu asi nijak nezabráníte, zvláště, pokud se mohou strávníci přihlašovat i odhlašovat přes internet, jako u nás. Také máme takové strávníky, kteří si vybírají pouze jídla, která se jim dle jejich názoru „vyplatí.“Částečně se tomu dá zabránit tím, že si vedete pro ně výdejku odděleně od
      žáků. Takto se dá zjistit, zda na nich neprováříte. V případě, že ano, můžete
      jim zvýšit finanční limit na nákup potravin,nebo ji nedat na rozdíl od dětí ovoce, nebo jiný doplněk stravy. Není to ale ideální řešení, protože na takovéto „chytráky“ doplácí ostatní slušní strávníci.

      • Autor: Danda

        Jsme malá vesnička s malou školkou, takže jako doplňkovou činnost máme vyvařování pro cizí strávníky. Obědy jim ještě rozvážím, takže odhlášky, či přihlášky hlásí skoro všechny mně. Výdejky také vedu dvě, takže právě proto vidím, je-li oběd ztrátový, či nikoliv. Když jsem mu řekla, že bude odebírat buď vše, nebo nic, byl na mě sprostý a řekl, že nebude přece „žrát“ to, co mu nechutná. Je až s podivem, že mu chutná pouze hovězí maso a třeba králík. Nevím jak dál, asi to budu muset s obcí, která obědy strávníkům dotuje, nebo toto nějak upřesnit ve vnitřním řádě ŠJ. Ale určitě to není vůdči ostatním fér a nějak se mi to i příčí se slušností.

        • Autor: mumina

          Dobrý večer,
          myslím, že toto se už probíralo u závodního stravování. Oběd pro cizí strávníky by neměl být ztrátový, to je věc jedna a pak je to o dobrovolnosti stravování buď chci nebo nechci na oběd chodit a nikdo mi nemůže nařizovat, abych bral oběd každý den a ne třeba jen jeden den v měsíci. V době, kdy už nemusí na oběd chodit ani kuchařky to chcete po cizím strávníkovi?

    • Autor: Lucinka

      Dle mého názoru bych se poradila se zřizovatelem, jestli by nepomohli nějakým stanoviskem oni a to že jimi dotovaná strava se bude odebírat pravidelně, aby tím vybíráním nepoškozovali ostatní strávníky ve finančním limitě na nákup potravin. Děti si také nemohou státem dotované obědy odhlašovat podle chuti, bylo by to nerovné jednání vůči ostatním.

      • Autor: Alena II.

        Lucinko, proč by si děti nemohly odhlašovat obědy podle chuti? Rozdíl je pouze v tom, že si děti neodhlašují podle toho, zda se jim to finančně vyplatí nebo nevyplatí, jako to dělají dospělí.

    • Autor: Pekařka

      Taky jsme měli takové strávníky (cizí), kterým „nejelo“ třeba vajíčko nebo luštěniny, tak jsme jim vysvětlili, že aby mohli mít řízky, měli by jíst taky žemlovku, vcelku si dali říci a levné obědy už neodhlašují. Ale asi jsme jen měli štěstí na slušné strávníky.

    • Autor: vedoucí ŠJ

      Prosím o radu, jestli se někdo setkal s maminkou dítěte v MŠ , která by chtěla pro dítě vegetariánskou stravu. Mám s ní docela problém , nechce chápat, že mi to vyhláška nestanovuje. Děkuji

      • Autor: macdonaldova

        Nevím kolik máte dětí v MŠ a personálu atd.Samozřejmě to není vaše povinnost, maminka by si musela najít soukromou školku a tam by jí asi dělali extra jídlo.Jinak bych to spíše probrala s personálem a ochotou vařit extra a s ředitelkou ,a když vařit ,tak jedině za příplatek.

      • Autor: Andy1

        Dobrý den. Sice to není Vaší povinností, ale proč mamince nevyjít vstříc. Vážme si každého strávníka a pokud má někdo životní styl, že je vegetarián či vegan, tak proč mu to ve školním stravování narušovat. Už jsme tady řešili hodně diet, alergií (na mléko, lepek, rajčata apod.) a vždycky jsme rodičům vyšli vstříc. Pokud by přišel někdo, že si přeje vegetariánskou stravu, také bychom mu vyhověli. Nepřijde mi to jako problém připravit jedno jídlo trošku odlišné od ostatních.

        • Autor: 22222

          Vyjdu vstříc také pokud možno každému, co se týká diet vzhledem k zdravotnímu stavu, podloženému lékařské zprávě. Ale vařit někomu, kdo si svévolně vyloučí určité potraviny? To bychom měly těch, co zrovna nejedí určité suroviny více. Takže jsi-li vegetarián, nech maso na talíři. Ale ono se nejedná pouze o maso, ale i o masové vývary atd.Máme to za sebou, tak vím , o čem mluvím.

      • Autor: petruška

        U nás je domluveno, že to nebudeme lámat přes koleno a když bude chtít, tak to sní. Stejně na talíř musí dostat všechno, tak si vybírá. Ale klučina zbaští jako první maso)))

    • Autor: Pekařka

      Chudák dítě… Nemůže se bránit a už odmala je krmeno něčím, co mu nemůže k pořádnému růstu a vývoji stačit. Takové rodiče bych fakt trestala. Ale vážně – fakt nemáte povinnost toto připravovat, jenže – dítko je ve školce a něco jíst musí. Já bych to pořešila tak, že bych mu vařila normálně, jen bych mu nedávala maso. Jiné řešení je, ať si maminka nosí z domu uvařené jídlo, zahrnout to do HACCP, jídlo dítku ohřát a dát na talíř. Myslím, že by to brzy maminku přestalo bavit – vařit mu doma a denně nosit do školky krabičky. Zavání mi to taky trochu pohodlností maminky (ale to je můj názor). Hezký den a nedejte se.

    • Autor: mama

      Vegetariána si vychovala maminka svým životním stylem. Pokud tak vaří doma, prosím. Ale v zařízení pro děti se vaří pestře a se zastoupením všech živin v podobě rostlinné i živočišné. S takovým to problémem měla počítat, než s tím vůbec začala. My jsme bohužel také pro vegetariána vařily, protože to byl příbuzný paní zástupkyně. On mnohdy jídlo ani nesnědl a šlo do odpadu / té naší práce a k ničemu/, a pokukoval do talířů s normálním obědem. Dnes ho potkáváme s pusou plnou hamburgru a  je po vegetariánství.

      • Autor: pája.

        No já bych se s tím vůbec nepárala, na sádle stejně nikdo nevaří, maso bych mu nedala, když s tím matka souhlasí a ostatní je stejně více méně rostlinné. Měli jsme učku vegetáriánku a jedla co se uvařilo, kromě toho masa.

    • Autor: maty200

      Na přípravu těchto druhů jídel není podle legislativy právní nárok,záleží opravdu na dohodě a pochopení,ale i finanční náklady…..
      Vegeteriánství,veganství není ani určena dieta lékařem.
      My máme dva výběry obědů a jeden je bezmasa.

    • Autor: lidkajidelna

      Prosím nenešel by se někde vzor vnitřní řád jídelen-nechce se mi pracně opusovat,vyhlášky-pouze bych doplnila naše údaje

      • Autor: Andy1

        Vnitřní řád ŠJ si musíte stanovit sama podle vašeho provozu. Na internetu jich je mraky, ale nemusí sedět k vašemu provozu. Vnitřní řád by si měla každá jídelna vypracovat svůj vlastní. Co je pracného na stránce A4?

      • Autor: kokeš XII

        🙁 u vás bych nechtěl být strávník

      • Autor: Praha

        Není tomu dlouho co jsem zjistila, že jedna „kolegyně“ si opsala celý provozní řád mé školní jídelny. Já jsem si ten svůj vytvořila celý sama a ona ho s klidem okopírovala. Bohužel i s některými parametry, které jsou specifické jen pro naši jídelnu. Když to chudák sama nezvládne vytvořit, tak jí to přeji. Ani její ředitelka si řád evidentně celý nepřečetla a takto vystavila na webu.
        Z toho lidkojídelno plyne i pro Vás ponaučení – projděte si web a nějaký si přizpůsobte. Ale používejte u toho hlavu 🙂

    • Autor: Tolerance není nemoc

      Tak pro všechny chytré paní a pány tu, vegetariánství a dokonce veganství je podle Světové zdravotnické organizace PLNOHODNOTNOU stravou pro dospělé jedince, děti, sportovce i těhotné a kojící ženy. Řeči o nevhodnosti a chudákovi dítěti si prosím nechte. A jestli si myslíte, že dítě, které jí spoustu ovoce, zeleniny, luštěnin, které je schopno a je mu nabízeno 10x více příloh než nekonečná kombinace brambor a rýže trpí, tak jste pouze tak neochotně a nepěkně zažrané do svých starých metod a přesvědčení, až je mi to opravdu líto. A občas se zkuste zamyslet, proč rodiče vegetariáni jsou systémem (tedy i vámi) šikanováni a je na ně nahlíženo jako na exoty, zatímco rodiče, kteří dítěti odmalička kupují sladké limonády, tuny sladkostí a od patnácti se stravují v McDonaldu, jsou považováni za normální. Nehledě na to, že po vás nikdo nechce, ale trochu tolerance by vás nezabilo.

      • Autor: mumina

        Dobrý den, myslím, že každý rodič chce pro své dítě to nejlepší a co je dobré pro jednoho nemusí se líbit druhému. Malým dětem rozhodují o životě rodiče, to nikomu neberu, ale v případě stravy by rodiče neměli lpět na tom, aby dítě bylo za každou cenu vegetarián nebo vegan. Dítě má právo ochutnat i maso a když ho nedostane doma tak neznamená, že ho nemá mít ani v jídelně. Nebo snad vedoucí jídelny nebo kuchařka vegetariánka budou vařit pouze bezmasé jídlo. Stravovací návyky dětí nejsou dobré, ale strikně vyžadovat vegetariánství určitě není o moc lepší.

      • Autor: 100kilový vegan

        Konečně to sem někdo napsal. Češi, probuďte se a neschovávejte se stále za to co si myslí ostatní. Veganství je opravdu uznáno plnohodnotnou stravou pro všechna vývojová stádia člověka. Dokonce i USA to akceptuje :-). Jsem vegan, vážím 96 Kg a měřím „pouze“ 182cm, žena je vegan, z úcty k Ní nebudu uvádět míry, ale vypadá také velice zdravě :-), syn je doma vegan u babičky vegetarián, má 2,5 roku a když jdeme za tetou do školky na návštěvu, syn je větší a ve většině případů zručnější něž o rok starší děti. Prostě vše je dáno genetikou a to že se bude cpát živočišnými produkty mu pomůže jen ke zdravotním problémům (obezita,velká prsa, překyselení organismu a z toho plynoucí nemoci, apod.). Nějaký vědec sepsal atlas potravin, pochopitelně rostlinných, a na celé planetě jich je cca 35tis tak proč se soustředit pouze na 3 (maso, mléko a vejce)? Nemluvě o tom že veganská příp i vegetariánská strava je LEVNĚJŠÍ!! než masitá.

    • Autor: Tolerance není nemoc

      po vás nikdo nechce, abyste na danou stravu sami přecházeli

    • Autor: raduza

      Dobrý den, na školení metodiček nám bylo doporučeno, abychom „nutili“ cizí strávníky, aby odebírali všechna jídla, ne jen ta drahá. My nemáme problém, a dokonce si jen tak mimo plán příjdou např. pro buchtičky s krémem, protože se jim takové jídlo nevyplatí vařit „pro jednoho“ a jsou rádi. Ale zase třeba nejí ryby nebo nemůžou z důvodu nemoci luštěniny (kvůli dně). Taky jsem tu měla názor, že přece „nebudu za krupicovou kaši platit 50Kč“ (to bylo již dříve). Kromě výdejek mají cizí strávníci i své jídelníčky a zde je prostor pro úpravy, pokud mám finance můžu něco přidat, nebo naopak ubrat. U zaměstnanců to nedělám, chodí s dětmi a měli by jít příkladem, že se má jíst všechno, aby nebyla strava jednotvárná, ale pestrá.

      • Autor: kritik2

        Máme podobné problémy, vaříme tak, jak nám to finance dovolí, teď spíš řeším problém dvou výdejek pro děti a pro zaměstnance. Zatím máme jen jednu a mám obavu, že mě to případná kontrola napadne. Může mi prosím někdo z diskutujících napsat, jak to řešíte a jestli je samostatná výdejka pro zaměstnance „povinnná“?

        • Autor: rohlik

          Já už jsem toto vyřešila. Píšu 3 výdejky, mám cizí strávníky, MŠ a ZŠ. Zaměstnance píšu k dětem ze ZŠ a mám toho až nad hlavu.Přeji hezký den

          • Autor: Radkaa

            Od ledna také píšu 3 výdejky – MŠ, ZŠ a dospělé. Zatím to zřejmě povinné není, pouze doporučené od metodiček. Jsem spokojená, jednak jsou oddělené finance, ale také spotřební koš. V rychlosti vyhotovení není takový rozdíl, stojí to za to.

          • Autor: rohlik

            Dobrý den, v rychlosti nevidím problém. Já ho spíš vidím v tom, že vydávám školku i školu z jedné gastronádoby. Ve skutečnosti stejně nikdy nevím, kolik toho snědla školka, kolik škola. Ve výdejce jedu podle koeficientů, ale skutek utek.Přeji hezký den

          • Autor: petruška

            Opět souhlas a dělám to stejně.

    • Autor: haris

      Pročítám si tak příspěvky a zaujal mě názor na vegetariánskou stravu ve ŠJ.Jak by se řešil spotř.koš u masa a ryb kdyby např. polovina strávníků požadovala vegetariánskou nebo veganskou stravu?
      A to se přeci může klidně stát a proč nevyhovět.

    • Autor: Regina

      Kam byste zařadili sójový sýr TOFU ? Myslím spotřební koš.

    • Autor: milan

      když jsem poprve uviděl jídelníček v mateřské škole,byl jsem opravdu šokován množstvím živočišných potravin,které jsou dětem v dnešní době v civilizované zemi podávány.My si opravdu ty nemoci dokážeme pomocí norem a spotřebního koše/asi z padesátých let/ důsledně pěstovat již od malička.Dát dětem ráno pomazánku z dušených kuřat,v poledne hovězí vývar a znojemskou pečeni a odpoledne tavený sýr-to je opravdu pestrá strava.Kdy se začne dětskou stravou zábývat někdo opravdu kompetentní?Nejsem vegetarian ale dejme dětem alespoň víc tepelně upravené zeleniny a zeleninových polévek ať ty škodliviny,vznikající při trávení masa a sýrů trošku zneutralizují a odbourají.Naše tzv.normální strava opravdu není zdravá a pro děti už vůbec ne.

      • Autor: Valentýna

        Souhlasím s Vámi, ale bohužel realita je jiná.
        Děti, tedy převážná většina dětí, zeleninu odmítají.
        Snažíme se nabízet zdravá jídla každý den, ale vítězí řízky, svíčkové a dukátové buchtičky.
        Když máme zeleninová jídla, děti se odhlašují.
        Saláty z čerstvé zeleniny – normujeme jen polovinu, děti si salát vůbec nevezmou. Ovoce – jí jen banány, jablka a pomeranč. Hrozno, švestky – odmítají, jogurty – odmítají. Neodsuzujte a běžte do své školky dovnitř, promluvte si s vedoucí a kuchařkou, běžte se na děti u stolu podívat.

    • Autor: rohlik

      Dobrý den pane Milane, jsem zaměstnancem školní jídelny, vařím dotovanou stravu, kde vy platíte pouze náklady na potraviny, režii atd za vás hradí ministerstvo školství. Toto ministerstvo školství má dané požadavky, které komodity musíme plnit ve spotřebním koši, možná je tento koš zastaralý, ale bohužel nikdo ještě jiný nevymyslel. Takže se všichni snažíme s tím vyrovnat a uvařit, jak nejlépe to umíme a hlvně, aby se většina strávníků domu vracela najedená. Pokud máte dítě, které je zvyklé na zeleninu atd., blahopřeji. Moje zkušenost je opačná, děti zeleninová jídla, syrovou zeleninu nechtějí a než by chodily domů o hladu raději uvařím, něco jiného. Myslím, že každá jídelna se snaží hledat nové receptury a jít s dobou, ale podle mne je základ v rodině. Vám přeji, abyste se jednou dostal k výdejnímu okénku a viděl převážnou většinu strávníků, kteří navštěvují naše jídelny a potom se s námi podělil o Vaše informace. Přeji hezký den

    • Autor: milan

      Zdravím vás pane Rohlíku.myslím,že jste to trefil,většině lidí jde samozřejmé o peníze a o kvantitu-tedy nasycení.Raději si nakoupíme co největší množství nekvalitních potravin a nacpeme bříška nám i naším dětem.A když je strava dotovaná,tak vlastně není o čem diskutovat.Máte pravdu-syrovou zeleninu děti příliž nejedí,ale o té jsem vůbec nehovořil.Řeč byla o čistě zeleninových polévkách,které jsou levné a když se dobře uvaří i výživné.Odebíral jsem vzorky krmiv pro hospodářská zvířata-plesnivé siláže a senáže pro dobytek a granule pro drůbež aby rychle rostla.To nejhorší co tato zvířata obsahují skončí ve vydatném vývaru.Pokud to jen trochu půjde nahraďte vývary kvalitními zeleninovými polévkami s minimem soli.Dětem se elespoň trošku uleví.Moc děkuji.

    • Autor: rohlik

      Od 1.9 jsem zařadila do jídelníčku polévku brokolicovou, květákovou, mrkvovou, špenátovou, cibulovou, zeleninovou, takže 6 zeleninových polévek za 10 dnů. Přeji Vám vidět nádoby na zbytky. Opravdu běžte se podívat do reálu. Děti ve školce ještě přesvědčíte, aby ochutnaly, ale ve škole nemáte nejmenší šanci. Přeji hezký den

      • Autor: XXXXXXX

        Vyjmenované polévky vaříme, pokud je podáváme s osm. hráškem, kroužky atd., tak si je děti vezmou. Je mi jasné, že tyto doplńky nejsou zdravé, ale bez nich se většina polévky vylévá.

    • Autor: milan

      zdravím.já bohužel nejsem kuchař,takže Vam nemohu moc radit,ale chodím často do samoobslužné jídelny s převážně rostlinnou stravou.jídla jsou výborně ochucená a je tam obrovský nával lidí,okolní restaurace jsou poloprázdné,zbytky nikdo nenechává.kde je tedy chyba?Určitě v rodině děti jsou rozmazlené a mají všeho nadbytek a myslím i v chuti-asi je to trošku těžší uvařit výbornou zeleninovou polévku,ale věřte že to jde a chutná i dětem.Hlavně to nevzdávejte jde o dobrou věc.

      • Autor: Valentýna

        Milane, kdyby do jídelny, kam chodíte, mohlo přijít našich 300 nebo 500 dětí, tak asi 10% by si pochutnalo, 20% by si nevzalo nic, jen pečivo a zbytek by si jídlo naložil a šel ho vyhodit. A pak by byl Váš názor asi jiný.

    • Autor: rohlik

      Dobrý den, nic nevzdáváme, polévky děláme vynikající. Vy chodíte do jídelny, kde se vaří zdravě a kolem Vás jsou lidé, kteří toto jídlo vyhledávají. Já vařím v jídelně, kde mám děti, které Vám řeknou, že doma polévku vůbec nevaří a paní učitelka jim jí vůbec nenaleje. Takže těžko někoho přesvědčit o tom, že polévka je dobrá, když jí ani neviděl.Problém je podle mého názoru v rodině. Přeji hezký den

    • Autor: Marika

      Milé kolegině, myslím že nás pan Milan nechtěl kritizovat, ale spíš upozornit na to, že dát malému špuntovi v jeden den tolik živočišných pokrmů je prostě příliš. Vždyť pokud je hovězí maso v hlavním jídle, proč hovězí polévka, masová svačinka.. . Já osobně bych volila tvarohovou pomazánku, zeleninovou polévku a pod. I já se setkávám s odmítáním zeleninových jídel. Velkou oblibu mají smažená jídla, knedlíky, omáčky. Ale i tato jídla se dají odlehčit a vařit zdravěji. Přeji všem pevné nervy a spokojené strávníky.

      • Autor: haris

        Kdyby fungoval zdravý selský rozum,jíme zdravě zdravá jídla,nemáme obezitu a děti co neví samou roztažeností co do pusy.Samý papír,předpis SK,§§§ a co z toho…plný MC Donald,tlusté děti,kuchařky na nervy.Hlavně papíry že jsou vyplněné.tohle už je boj s větrnými mlýny.Když si člověk dá práci a přečte si etikety na jednotlivých surovinách,jak můžeme jíst zdravě ,když už ten vstup je šmejd.

    • Autor: milan

      Ahoj Valentýno,můj názor je a bude pořád stejný a nic na tom nezmění ani fakt,že máme rozežrané děti.Je to smutný výsledek naší neznalosti toho,co je zdravé a vhodné zejména pro děti.Musíme začít v rodině.ale školka ji musí podpořit.Vedeme hitparády obéznosti a nemocnosti a to by se mělo změnit.Budeme všichni šťastnější,štíhlejší a zdravější.

    • Autor: Vedoucí 77

      četla jsem moudrou myšlenku: snaž se rozlišit, co můžeš a nemůžeš změnit, a usiluj abys změnil to, co je v tvých silách

    • Autor: Milan

      To je určitě velmi moudrá myšlenka,ja jsem to třeba rozlišil hned,ale jsem v diskusi,tak se občas snažím říct svůj názor i přesto,že se asi nic nezmění.

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se