Přeskočit na obsah

stravování zaměstnanců škol a školských zařízení

 • Autor: Lenďule

  stravování zaměstnanců škol a školských zařízení
  Ráda bych se zeptala, jak máte vyřešeno stravování zaměstnanců školy, která nemá vlastní jídelnu a stravuje se ve vašem zařízení podle novely vyhlášky o stravování zaměstnanců. Stravování zaměstnanců zabezpečované ve vlastním zařízení mám dle vyhlášky 84/2005 Sb. jsme i ve zřizovací listině v hlavní činnosti. Zaměstnanec hradí náklady na suroviny /ponížené o příspěvek FKSP/ a ostatní provozní náklady jsou hrazeny v plné výši, a to z nákladů na svou hlavní činnost. Učitele z cizí školy máme jako stravování zaměstnanců zabezpečované prostřednictvím organizační složky státu, stravování je zajištěno na základě smlouvy, tam si hradí celou „smluvní cenu“ /stravné+provozní a mzdové náklady/, poníženou o příspěvek z FKSP od zaměstnavatele. Je to takto správně? Pokud je v par. 5 vyhlášky o stravování zaměstnanců uvedeno, že organizace může proplatit až 55% z nákladů na svou hlavní činnost, musí mít v požadavku u rozpočtu od zřizovatele. Děkuji, Lenka

  • Autor: nenad

   Učitelé ,kteří se u nás stravují z cizích škol, platí plnou cenu oběda jako cizí strávníci. Tzn. náklady na potraviny, věcné náklady a náklady na mzdy.

  • Autor: exitkaaa

   Já mám smlouvu s danou příspěvkovou organizací a účtuji ji celou cenu oběda. Neodečítám žádné FKSP. A oni si to vnitřně dělají sami. Kdysi dááávno jsem měla období, kdy si měnili FKSP co dva měsíce. Tak jsme po dohodě změnili smlouvu a je klid na obou stranách. A je to to nejlepší co jsem mohla udělat.

  • Autor: Radkaa

   Také mám s ředitelem cizí školy smlouvu, platí frakturou. Jak si řeší FKSP nebo jak si peníze od nich vybere, mě nezajímá.

  • Autor: Bela1974

   Dobrý den, mám dotaz ohledně stravování vlastních zaměstnanců. Dle dopisu poslaného v září nám náklady spojené s výrobou jídla pro zaměstnance má hradit zřizovatel. Máte s tím někdo zkušenost? Jsme kraj Vysočina. Zatím jsme to nijak neřešili, platilo tzv. pro učitele se vaří zadarmo.

  • Autor: ivka6

   Jestli máte na mysli ten dopis z MŠMT, tak z toho vyplývá, že kdo zřizuje, ten platí. Ve vlastní jídelně kryje z nákladů hlavní činnosti pro vlastní zaměstnance a u ostatních škol, které stravujete, požadujete vše a oni podle5 vyhlášky o stravování zaměstnanců, že organizace může proplatit až 55% z nákladů na svou hlavní činnost, musí mít v požadavku u rozpočtu od zřizovatele. Je jedno, jestli se stravují v jídelně, mají paušál nebo smluvně, mají stravenky, vždy jde za zřizovatelem.

  • Autor: podzim

   Projíždím internet, ale žádný dopis z MŠMT ohledně stravování zaměstnanců nevidím. Dáte sem prosím k dispozici odkaz na tento dopis? Díky

  • Autor: Renáta

   Zasílám odkaz, kde se toto také řeší:
   http://seminar-ms.cz/otevreny-dopis-vsem-odborum-skolstvi-krajskych-uradu-v-cr/
   http://seminar-ms.cz/otevreny-dopis-skolam-a-skolskym-zarizenim-v-regionalnim-skolstvi/

  • Autor: Ivka5

   Bohužel odkaz nelze otevřít, buď chyba v adrese, nebo byl dopis rychle smazán.

   • Autor: podzim

    V pohodě jsem otevřela z druhého odkazu. Děkuji za něj

   • Autor: Renáta

    Jsou to dva odkazy.
    1.: http://seminar-ms.cz/otevreny-dopis-vsem-odborum-skolstvi-krajskych-uradu-v-cr/
    2.: http://seminar-ms.cz/otevreny-dopis-skolam-a-skolskym-zarizenim-v-regionalnim-skolstvi/

  • Autor: Katy99

   Dobrý den, já jsem teď teda z toho trošku jelen. Platí tedy zaměstnanci jen potraviny? Nebo je to tedy jinak od začátku roku? Děkuji za odpověď

   • Autor: MarieM.

    Ano, podle vyhlášky o stravování zaměstnanců, platí pouze potraviny, případně je částka snížená o příspěvek z FKSP.

  • Autor: ivka6

   Záleží na tom jestli máte vlastní jídelnu, pak hradní strávník potraviny snížené o příspěvek FKSP. Náklady na výrobu jídla hradí zaměstnavatel z nákladu hlavní činnosti, pokud se k poskytování stravování zavázal (zabezpečuje- li, není vysloveně povinnost, postaru v předpisech zabezpečuje).
   Tam, kde je strava službou, může zaměstnavatel přispět až 55% nákladů (stravenky, paušál, výdejna pokrmů atp.)

   • Autor: Prochazkova

    Rozumím tomu dobře, že náklady na mzdy se účtují na vrub zřizovatele? V mém případě města?
    Děkuji za odpověď Procházková

  • Autor: Julie

   Dobrý den, také mě velice zajímá, zda se může použít ve školních jídelnách pro personál stravovací paušál, zda je to v souladu se zákonem. Zatím se vaří pro personál ve vlastní jídelně zadarmo, všichni si hradí pouze cenu surovin – FKSP. V dnešní době to je na pováženou. Určitě to v pořádku není. Moc děkuji za info.

  • Autor: ivka 6

   je věcí zaměstnavatele jakou formu stravování zvolí pro své zaměstnance. Zákoník práce stravování umožňuje, není povinnost. Je to pro zaměstnance benefit. V příspěvkových organizacích je primárně určeno stravování ve vlastních zařízeních, na které přispívá jak zřizovatel, tak zaměstnavatel. Nesmí se použít prostředky, které jsou určeny ze státního rozpočtu na stravování dětí, žáků, studentů, viz školský zákon. Měl by zvolit co nejefektivnější způsob zabezpečení. Vžd se bude podílet zřizovatel a zaměstnavatel.

  • Autor: Jana

   Dobrý den, můžete mi poradit, jak je to s jídlem u 12 hod. směny? Pracují v nepřetržitém provozu, když nastoupí v 18,00 večer a končí druhý den v 6,00 má nárok na 2 jídla? Strávník po mě chce večeři za 6 h v 1 kalendářním dni a že si přijde pro oběd za 6h odpracovaných v 2. kalendářním dni. Sdělila jsem mu, že za odpracovanou směnu po 3 hod. nárok na 1 jídlo.
   Děkuji

   • Autor: ivka6

    Kdy mají nárok zaměstnanci na druhé jídlo najdete ve vyhlášce 84/2005 Sb., a i v úvodním paragrafu jak je to s příspěvkem zaměstnavatele. Domnívám se, že pokud je směna delší jak 12 hod. má nárok na dvě jídla, zajišťuje podle provozu vlastní jídelny, když není v provozu, tak nastupují další paragrafy vyhlášky 84 ( službou, atp.). Je věcí zaměstnavatele jakou zvolí formu poskytování stravování zaměstnanců. Ošetřit ve vnitřních předpisech, rovný přístup pro všechny zaměstnance.

  • Autor: Jana

   Dobrý den, rozumím, že podle vyhl.84/2005 §3 má nárok po odprac. 3h na 1 jídlo a §3,odst.5 organizace může poskytnout další jídlo…. Vrátný ve směně 12h dokonce bral oběd i večeři, ale to měl denní, když má ale noční chce večeři po 6h, kterou ve směně si vyzvedne, pak ale za 6 hod. nocční do 6h rána si nevyzvedne již nic, pro oběd by si musel přijít mezi směnami. Hledala jsem v kolektivní smlouvě, kde neřeší, že někdo pracuje 12h a je tam pouze 1 jídlo při odpracování směny po 3hod. Pravděpodobně bych to měla dát k řešení na vedení školy? Děkuji za informace

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se