Přeskočit na obsah

Stravování zaměstnanců školy

  • Autor: Jankha

    Stravování zaměstnanců školy
    V době volna a nemoci nemají zaměstnanci nárok na závodní stravování. U dětí platí, že první den neplánované nepřítomnosti se považuje za pobyt ve škole. Co dospělí? Jak to řešíte, když se „zapomenou“ odhlásit? Stává se mi, že zjistím až odpoledne, že pedagog není ve škole. K tomu jen dodatek, že veřejnost nestravujeme, takže účtovat oběd za cenu vč. mzdových a režijních nákladů u nás nelze (dle mého názoru).

    • Autor: Lukáš

      Re: Stravování zaměstnanců ško
      U nás ekonomka školy porovnává výkaz docházky s objednanými obědy a pokud je někdo neoprávněně odebíral (event. mu propadly), pak doplatí zbylé náklady do plné ceny oběda.

    • Autor: Lidka

      Re: Stravování zaměstnanců školy
      No zkusím se do toho vložit taky. Včera jsem byla u ředitele a na základě nového zákoníku práce…poedle § 236, když se v kolektivní smlouvě napíše, co mu všechno škola proplatí, může se stravovat i v době nemoci a v době dovolené. Škola může hradit věcnou režii a z toho vyplývá že snad i z FKSP. Byla bych ráda, kdyby mi k tomu někdo dal názor. Já tápu a hledám…..Nevím teď co s tím. 🙁 Poradíte prosím někdo?

      • Autor: paja

        Re: Stravování zaměstnanců školy
        myslím, že je to bruslení na tenkém ledě, vyhláška 84/2005 toto stanoví jasně – pouze pokud zaměstnanec odpracuje…, tak nevím, já bych do toho nešla

        • Autor: Alena

          Re: Stravování zaměstnanců školy
          Přesně tak.Dle vyhlášky 85/2005 Sb §3odt.4 je nárok na dotované závodní stravování vázán přítomností toho vyplývá, že pokud si zaměstnanec v době své nepřítomnosti v práci neodhlásí oběd, bude mu účtován za plnou cenu.

          • Autor: Alena

            Re: Stravování zaměstnanců školy
            Pardon, to bylo jak od hotentota, protože jsem musela několikrát odejít od počítače.
            Správně: vyhláška 84/2005
            nárok na dotované závodní stravování je vázán přítomností v práci , která trvá alespoň 3 hodiny. Z toho vyplývá, že pokud si zaměstnanec v době své nepřítomnosti v práci neodhlásí oběd, bude mu účtován za plnou cenu.

          • Autor: Lenča

            Re: Stravování zaměstnanců školy
            Ani dál číst nebudu, paní Alena má pravdu. Jen doplním. Meli jsme poradu s krajskou metodičkou a jasně řekla, že v tomto případě je vyhláška nadřazená Zákoníku práce! Takže, platí to, co bývalo…toleruje se 1.den nemoci u dospělých a zbytek odhlásit a nebo v případě, že neodhlásí, zapomenou, bohužel, musí doplatit vše, co náleží k obědu pro cizí strávníky. Režie, osobní náklady a ziskovou přirážku. Ovšem, organizace, tedy škola, školské zařízení musí mít živnostenský list na doplňkovou činnost.Přiznám,my ho máme. Nevím,jak bych si počínala, kdybychom byli bez ŽL.

          • Autor: zamost.

            Re: Stravování zaměstnanců školy
            Připojuji se k tomuto stanovisku, ale chci jej jen doplnit o  ZÁKONÍK PRÁCE č…262/2006Sb. – § 236.
            Tento paragraf 236 – odst. 2 uvádí, že ke KOLEKTIVNÍ SMLOUVĚ – …. nejsou-li tyto záležitosti upraveny pro určený okruh zaměstnanců – zvláštním právním předpisem.
            ===============================
            A u nás je to tedy Vyhl. č. 84/2004Sb. v plat. znění – povinnost odpracovat 3 hodiny zaměstnancem aby měl nárok na oběd.
            Tudíž ředitel si může do své kolektivní smlouvy dát cokoliv, že v době nemoci zaměstnanec může čerpat oběd, nebo v době dovolené – ale u nás je to ošetřeno zvláštním právním předpisem !!! Tedy Vyhl. č. 84/2004Sb. v plat. znění.

            Zámost.

    • Autor: Hanka

      Re: Stravování zaměstnanců školy
      Já bych odpověděla zakladatelce této diskuse. Chápete vše dobře, ale doporučila bych vám, abyste si na zařízení stanovili kalkulaci ceny obědu, ikdyž nemáte vedlejší činnost. Je to právě z důvodů naúčtování plné ceny jak dětem, tak i zaměstnancům a mimo to by každá organizace měla znát své výrobní náíklady na l porci. My to řešíme tak, že děti nemohou odebírat do jídlonosičů – pouze v době nepřítomnosti ve škole, kdy l. den si odeberou a další dny odběru si musí odhlásit nebo nahlásit za plnou cenu. U zaměstnanců to řeším tak, že je raději odhlásím ještě ten den, kdy onemocní a kdy se to dovím /to z důvodu ulehčení práce) a když se to dovím pozdě, tak automaticky naúčtuji plnou cenu.

    • Autor: Hanka

      Re: Stravování zaměstnanců školy
      Ještě dodám, že souhlasím s „pajou“. 84 je směrodatná. Zbytečně bych neriskovala. Pěkný víkend všem.

    • Autor: Lidka

      Re: Stravování zaměstnanců ško
      Děvčata, na tohle pozor. Vím, že existuje vyhláška 84, ale pořád je to vyhláška. Zákoník práce je zákon, který je nad vyhláškou….takžeee…..v tomhle vidím já ten problém. Ne že budu bruslit. Vyhláška 84 dává jasně najevo….zákon dává taky jasně najevo. Takže…máme se řídit zákonem. Vyhláška 84 a vyhláška o FKSP nejsou novému zákoníku práce přizpůsobeny. Pořád pátrám co mám dělat, abych to měla dobře. Shora je na mě tlačeno, že zaměstnanci mají na levné obědy podle zákoníku práce po dobu nemoci a dovolený právo. Děkuji za další reakce.

    • Autor: Radka

      Re: Stravování zaměstnanců školy
      Naše jídelna sice patří pod školu,ale je v jiné budově.Proto při vyúčtování závodního stravování vycházím z docházky na oběd.Pokud si učitel objednaný oběd nevybere,pak neřeším zda je nemocný nebo ve škole byl a oběd si z jakéhokoliv
      důvodu nevyzvedl.Účtuji mu plnou cenu.Každému učiteli jsem dala na začátku školního roku podepsat,
      že seznámil s provozním řadem děti ve své třídě,tudíž i sebe.A v provozním řádě je to takto se souhlasem ředitele stanoveno.Je pravda,že si učitelé docházku hlídají,při nemoci se odhlašují .
      Máme domluvu i o tom,že jim ve vyjímečném případě dáme oběd do kastrůlku,pokud byli ve škole
      a oběd by z jakéhokoliv důvodu nestihli sníst v jídelně.

      • Autor: Klárka

        Re: Stravování zaměstnanců školy
        Paní Lidko, pan ředitel má pravdu. Zákoník práce je přece „vyšší “ než zmíněná vyhláška 84.

        • Autor: ajka

          Re: Stravování zaměstnanců školy
          ano to je pravda,ale my jsme skupina se zvláštními předpisy, o kterých je zmínka v zákoníku práce,takže školství se řídí vyhláškou 84

    • Autor: Lidka

      Re: Stravování zaměstnanců ško
      Paní Klárko. To vím. Ale co s tím? Všechno se to navzájem bije. Zákoník práce, vyhláška 84, vyhláška o FKSP. Není nic doladěno do konce. A vlastně pořádně nikdo neumí poradit. Napřed na nás tlačili kvůli vyhlášce 84 a uběhlo pár měsíců a vše je zase jinak.

      • Autor: Ilona

        Re: Stravování zaměstnanců ško
        Pro příspěvkové organizace (školy a ŠZ) platí vedle zákoníku práce také zákon č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, kde je stravování věnován § 33b. Zde se stejně jako ve vyhlášce hovoří o možnosti stravovat za sníženou cenu pouze vlastní důchodce a nikoli zaměstance v době nemoci nebo dovolené. Zákoník práce to umožňuje pokud není stravování řešeno podle zvláštního předpisu, což jsou pro nás právě zákon č. 250 a vyhláška č. 84. Problematiku jsem konzultovala s ministerstvem financí.

        • Autor: Aleš

          Re: Stravování zaměstnanců ško
          Dobrý den,
          ale toto vysvětlení není zcela správné, je trochu zavádějící, zákon č. 250/2000 problematiku stravování v době nemoci vůbec neřeší, jasně pouze mluví o závodním stravování pro vlastní zaměstnance. A i nemocný zaměstnanec je stále vlastním zaměstnancem.
          Takže vysvětlení je pouze v § 236 ZP a tam je to jasné.
          ZP zcela jednoznačně odkazuje na zvláštní právní předpis a tím je vyhláška 84/2005, resp. 430/2001.
          A tam se stravování v době nemoci nepřipouští.

          • Autor: M.Z.

            Re: Stravování zaměstnanců ško
            Souhlasím s Alešem jen pro úplnost 84/2005 byla změněna 94/2006.

          • Autor: Ilona

            Re: Stravování zaměstnanců ško
            Vyhláška č. 84/2005 Sb. je prováděcím předpisem k zákonu č. 250/2000 Sb. Proto jsem uvedla oba předpisy, protože spolu souvisí.

          • Autor: Aleš

            Re: Stravování zaměstnanců ško
            To je v pořádku a velmi dobře, že jste ho uvedla, jen jsem poopravil tvrzení, že se přímo zmiňuje o stravování v nemoci, to skutečně neřeší.
            Jen bych ještě chtěl upozornit, že vyhl. 84/2005 platí jen pro organizace zřizované obcemi. Pro organizace zřizované státem platí vyhl. 430/2001.

    • Autor: Marie

      Re: Stravování zaměstnanců ško
      Dobrý den,myslím,že správné vysvětlení podal pan Aleš.Toto řeší Zákon 250/2000 + Zákoník práce.Oběd, který si učitel neodhlásí a ani neodebere, v době nemoci, musí doplatit do plné výše.Tzn.oběd+ režie tu má mít každá jídelna vypočtenou i když nevaří pro „cizí“.Kolektivní smlouvou se toto řešit nedá.V době nemoci není nárok na příspěvek z FKSP a to souvisí jedno s druhým.

    • Autor: daki

      Re: Stravování zaměstnanců školy
      Jak s jídlonosiči?

      Může běžně zaměstnanec odnášet oběd v jídlonosičích místo toho, aby jej snědl v jídelně?

    • Autor: Lenka

      Re: Stravování zaměstnanců školy
      Nedá mi, abych nereagovala na tuto diskusi.
      V zákoníku práce z roku 2006 je v §236 odst. 2 je zmínka ….. pokud zvláštní právní předpis …. Tím bych chápala vyhlášku o záv. stravování 84/2005 nebo 430/2001 a tam je nárok na zvýhodněnou stravu upraven odpracováním min. 3 hod.

      Nato je ovšem v zák. práce v § 236 odst. 3 uvedeno, že můžeme v kolektivní smlouvě upravit nárok na zvýhodněné stravování též zaměstnanci v době nemoci a dovolené. Tak jak to tedy skutečně je? Můžeme bez problémů v kolektivní smlouvě toto upravit?

      Děkuji za odpověď.

      • Autor: Marie

        Re: Stravování zaměstnanců školy
        Přečtěte si Lenko ještě jednou odpověď Aleše, zapomeňte na Zákoník práce. Vyhláška č. 84/2005 Sb., je prováděcím předpisem zákona č. 250/2000 Sb.

    • Autor: Zdeňka

      Stravování o svaťáku
      Prosím o radu také ke stravování, ale žáků, Žáci odchází na tzv. svaťák, mají v tomto týdnu nárok na sníženou cenu za oběd?.Mám tu bohužel několik případů, kteří by na oběd rádi dojížděli.Myslím si, že za 20,– Kč ne ,nejsou ve škole, ale raději se ptám .Děkuji

    • Autor: Nováček

      Re: Stravování zaměstnanců školy
      Všechny vás srdečně zdravím. Pracuji jako vedoucí ŠJ zatím krátkou dobu a s veškerou problematikou se teprve seznamuji. Chvílema mám pocit, že se v té záplavě zákonů a nařízení utopím… V naší jídelně se ještě mimo žáků a zaměstnanců stravují i „cizí strávníci“, čili důchodci, kterým obědy rozvážíme. Mají oběd za 35 Kč, děti mají za 17,- a 19,-. Zaměstnanci za 14,-,protože 5 Kč mají hrazeno z FKSP. Vaříme i o prázdninách, právě kvůli těm „cizím strávníkům“. Jedna bývalá paní učitelka by chtěla odebírat obědy právě o prázdninách a já nevím, jestli má oběd za 35,- jako „cizí strávník“ nebo za 19,-…Prosím, poradí mi někdo?……..

      • Autor: fialka

        Re: Stravování zaměstnanců ško
        Jestliže bývalá paní učitelka odešla do důchodu od vaší príspěvkové organizace, což předpokládám že jste,má nárok na zvýhodněné stravování,ve vašem případě za 19 mínus FKSP.Je to ve vyhlášce o závodním stravování,ale musí to být také v kolektivní smlouvě,nebo vnitřním předpise.Teď si ale nejsem jistá,jak o prázdninách.Je to sice ještě školní rok, ale není školní vyučování.
        Takže když to shrnu,tak za 19 jo, ale jestli o prázdninách to nevím jistě.
        Zdravím

        • Autor: Jana

          Re: Stravování zaměstnanců ško
          Omluva, pokud odešla do důchodu tak to je jiná ,ale píše,že bývalá paní učitelka tak jsem se podivovala.

    • Autor: Jana

      Re: Stravování zaměstnanců školy
      Už jenom to ,že je BÝVALÁ jak může mít za 19?

      • Autor: fialka

        Re: Stravování zaměstnanců ško
        Pokud to není zaměstnanec, ani důchodce, tak za plnou cenu.Však už si rozumíme.Pěkný den!

    • Autor: Zdena

      Re: Stravování zaměstnanců školy
      Studentka jiné školy vykonává v naší škole ekonomickou praxi, má nárok na oběd za cenu jako naši nejstarší studenti?
      Nebo je brána jako cizi strávník za cenu 45,– Kč
      Děkuji za odpověď.

      • Autor: Olina

        Re: Stravování zaměstnanců školy
        U nás počítáme praktikantům oběd jako zaměstnancům pouze za cenu potravin bez příspěvku z FKSP / za 24,-/.

    • Autor: Janica

      Zdravím Vás,
      chtěla bych poprosit o radu, máme vlastního důchodce a chodí si pro obědy.
      Prosím, v kterém zákoně je toto ustanoveno?
      A jak tady výše čtu, chodí si pro obědy i o prázdninách. Může?

      S pozdravem Jana

      • Autor: Moňula

        Dobrý den, nevím jestli vám trochu pomůžu, ale zkusím to 🙂 Náš důchodce odebírá stravu za 30,-Kč na potraviny – 2,-Kč příspěvek z FKSP = 28,-Kč. Máme ošetřeno ve vnitřním předpisu školy (zásady čerpání FKSP). Je to sice náš důchodce, ale ve výkazech se jedná o cizího strávníka (s výhodami). Pro obědy si může chodit kdy chce, pokud je školní jídelna v provozu a vaří. V našem případě i o prázdninách, jelikož jsme v provozu pro mateřskou školu 🙂 Hezký den.

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se