Přeskočit na obsah

Sušené mléko

  • Autor: Tanca

    Sušené mléko
    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda v mateřské školce používáte kromě klasického mléka také mléko sušené. Někdy máme problém se vlézt do SK a sušené mléko má i vysoky koeficient. Jaké by jste doporučili? Budu ráda že jakýkoliv názor děkuji

    • Autor: Pavel Ludvík

      Čerstvé mléko má určitě lepší nutriční parametry než sušené. Sušené má koeficient do SK sice 10, ale zase ho použijete méně. Jestli tedy uvažujete, že byste si jeho používáním vylepšili spotřební koš, tak to si moc nepomůžete. Osobně jsem ve školkách tento produkt moc nezaznamenal.

    • Autor: Valentýna

      Ve školce bych dala přednost mléku z farmy, než sušenému. Jsem ze školy a nikdy jsme nic sušéného, natož mléko, dětem nedávali. Koš bych v tomto případě neřešila.

      • Autor: tristanka

        Vy můžete používat mléko z farmy? Nám to hygiena zakázala, neprojde takovým ochranným procesem jako v mlékárně…

        • Autor: Valentýna

          Jistě, používáme více výrobků z farmy. Nejen mléko, ale i maso. Kvalita je zcela jinde, než u mléka z mlékárny nebo masa od řezníka. Takový tvaroh z farmy a tvaroh z velké mlékárny, to je prostě neporovnatelné. Doporučuji. Farmy přece normálně dodávají zboží do sítě, tak není sebemenší důvod, proč jejich zboží nenabídnout dětem. Naopak, jídelny by měly využívat regionální produkty.

          • Autor: Handula

            Dobrý den, to mě také prekvapuje, že můžete používat potraviny z farmy. Jak jste to dokazala? Nam to zakazuji z hygieny 🙁 take se domnívám, že to je škoda. Obzvláště, pokud farma (či vyrobce) dodává do řetězce… Máte to ošetřeno nějakou smlouvou? Také bych raději odebirala kvalitnější potraviny. Děkuji Hanka

    • Autor: Valentýna

      Já se žádné hygieny neptám . Najdu farmu a už to frčí. Maso od českého farmáře máte přece mnohem lepší než třeba polské, které vám dodá velkoobchod a hlavně podporite domácí produkci. Jak jste přišli na to, že do toho má co říkat hygiena?

      • Autor: Handula

        Jasný, to chápu. Ale jak tedy postupujete. Jen nakoupíte na fakturu (kde je uveden původ masa), a je to? Máte také smlouvu?

        • Autor: Valentýna

          Když půjdu do supermarketu, kde do jídelny nakoupím např. farmářský sýr v pultovém prodeji. Tak také nemám žádný certifikát o jejich HACCP, ale nakoupím produkt. Myslím, že si příliš komplikujete život tam, kde to není třeba. Vám snad hygiena kontroluje faktury a hledá, kde tam máte uveden původ masa. Je jasné, že nenakupuji nějaké pokoutné produkty, ale od zavedených farem, které mají třeba e-shop.

        • Autor: maruš

          odebírat mléko přímo z farmy je rizikové, protože mléko je nepasterizované! Pokud ovšem farmář nepasterizuje přímo na farmě. Nepasterizované mléko bych nedala ani sobě.

    • Autor: Radkaa

      Také bereme maso z místní farmy. Minulý týden u nás byla kontrola z veteriny a kontroluje i tuto farmu. Od každé firmy, kde bereme zboží, máme certifikát, že má zavedený systém HACCP a že se jím řídí.

      • Autor: Handula

        Aha, tam bude ten zakopaný pes 🙂 To vůbec nemám (certifikát o HACCP)…vlastně ani rámcové smlouvy, ty mám jen 2 z větších firem. Nikdo to po mně zatím nevyžadoval.

    • Autor: zdenouš

      Vaii,původ masa, faktury a nejen to u mě minulý týden kontrolovala veterina.Vše jsem měla v pořádku, kuchyň chválili.Velmi mě to potěšilo.

      • Autor: Handula

        Milá Zdeni, to je super, že Vám to krásně vyšlo, moc blahopřeji. To má člověk pocit, že je k něčemu platný 🙂 Mohu se zeptat, ze ktereho jste kraje, že vam chodi veterina? A co ještě vyzadovali, kromě FA?….. Kam jsme dostaly od sušeného mleka, že 🙂

    • Autor: lenek O

      Dobrý den, minulý týden u nás byla taky veterina, chtěla dodací listy od masa, vajec, mražených výrobků. Kontrolovala skladování výše uvedených výrobků (teplotu), deratizaci, zdravotní průkazy. Fotili štítky od mražených ryb, kuřat, psali čísla z vajec. V něčem to byla duplicitní kontrola jako z hygieny. Jsem z Ostravy.
      Mějte se fajn pokud možno

    • Autor: zdenouš

      Milá Handulo,kontrola probíhala tak,jak píše Lenek,jenom chtěli vidět ještě rybičky a med na deratizaci se neptali,čísla vajec neopisovali ale zajímali se o likvidaci odpadu.Paní říkala, což mě překvapilo,že by by si mohl odpad brát i někdo pro slepice.Paní velmi chválila to, jak je v jídelně udržované zařízení a jak čistá je kychyň.Myslela si,že fungujeme tak 2 roky ne 18 let.Hezky jste to napsala,člověk má pocit,že je k něčemu platný.Bohužel ředitel školy to neocení,tak alespoň kontrola.Jsem z Vysočiny,Pokud budete ještě něco potřebovat, napište.

      • Autor: Handula

        Děkuji všem za odpovědi a příspěvky. Tenhle web je super. Našla jsem spoustu dobrých rad. Zdeni děkuji moc, je znát že máte praxi. Zase se ozvu, vaše příspěvky v diskuzích ráda vyhledavam. Pracuji v mš 5 rok, jako vedouci 4 rokem, Ale stále se učím 🙂 Třeba ty odpady, pro slepice?? To zírám, je to nejlogičtějsi řešení. Domnívám se, že i nejčistší, každodenní likvidace a kuchyně čistá! ….. Přesto na školeních slýchám zákaz…… Zejména od hygieny. Ach, ta naše legislativa! Odpady ze ŠJ, ožehavé tema…. Hezký den, a pevné nervy všem ve ŠJ

        • Autor: maruš

          na možnost zbytků ze společného stravování pro slepice a jinou havěť se informujte na místní Státní veterinární správě a tím se řiďte

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se