Přeskočit na obsah

Trvanlivost potravin

  • Autor: Dapo

    Trvanlivost potravin
    Dobrý den, poslední dobou se častěji mluví o trvanlivosti potravin a záručních lhůtáh. „Spotřebujtte do data na obalu“ je jasné. Ale s „minimální spotřebou do data“ už tak ne. V obchodě si takto označenou potravinu můžeme koupit ze zvlášť označeného odděleného regálu, ale je to na našem rozhodnutí. Jsou tam lhůty od 3 až do 18 měsíců. Jestliže tato lhůta začne u potraviny běžet můžeme ji použít ve veřejném stravování, tedy ve školní jídelně a MŠ ? Děkiji za případné vysvětlení a pěkný víkend všem 🙂

    • Autor: hygienička

      Datum minimální trvanlivosti se uvádí slovy „Minimální trvanlivost do…“ a opět následuje uvedení dne, měsíce a roku. Pokud je DMT kratší než 3 měsíce, nemusí být na obale uveden rok, pokud je DMT delší než 3 měsíce, ale nepřesahuje 18 měsíců, nemusí být na obale uveden den a pokud je DMT delší než 18 měsíců, nemusí být uveden ani den ani měsíc.
      V případě, že není v souladu s požadavky uveden den, uvede se minimální trvanlivost slovy „Minimální trvanlivost do konce…“.
      DMT se většinou označují potraviny, které se rychle nekazí. Příkladem mohou být konzervy, sušenky, čokoláda, nápoje, těstoviny atp.
      Potraviny s prošlou dobou minimální trvanlivosti lze uvádět do oběhu pouze pokud jsou zdravotně nezávadné a pokud jsou jako prošlé označeny a odděleně umístěny. (Označení slovem „sleva“, „akce“ není v žádnm případě dostačující).
      Po ukončení data výrobce nezaručuje chuťové a výživové kvality výrobku. Odpovědnost za zdravotní nezávadnost potraviny s prošlou dobou minimální trvanlivost

      • Autor: Dapo

        Děkuji, toto vše jsem si vyhledala. Ale… Uvedu vzor : granko – minimální trvanlivost do 11.2012 16:48. Jestli tomu dobře rozumím, chybí den, tak ho mohu použít ještě po dobu 18 měsíců a ve veřejném stravování ? Granko jsem použila protože ho mám doma po ruce, ale v jídelně „gnoči“ vakuově balené, dětské přesnídávky, směsy na moučníky vše s MDT. Nejsem šťoura, ale nerada bych se dostala do případných problémů 🙂

        • Autor: Aleš jiný

          Paní Depo tak to není. Údaje o tom jak označovat (kdy měsíc, den, či rok podle DMT), jsou povinnosti dané výrobci, jak správně vyznačit datum. Logicky s prodlužující se dobou trvanlivosti klesá význam dnů i měsíců, proto se u dlouhodobě trvanlivých výrobků nemusí uvádět. Tedy pozor, to nejsou žádné lhůty o použitelnosti po prošlé DMT. Pro spotřebitele je důležité konečné datum. Tedy u výrobku s označením MT do 11/2012 nelze vyvozovat, že se dá používat ještě 18 měsíců! Jeho minimální trvanlivost prostě končí dnem 30. 11. 2012. Žádné číslo, jak dlouho smíte výrobky s prošlou DMT používat, nikde nenajdete. Vy ručíte za kvalitu a zdravotní nezávadnost jídla. Snad jedině koupíte-li výrobek s prošlou DMT a spotřebujete ho ihned, za zdravotní nezávadnost ručí prodávající. Jestliže Vám ve skladu projde DMT, ručíte za zdravotní nezávadnost Vy. Ale už nemůžete garantovat původní kvalitu, takže zásadně by se výrobky s prošlou DMT používat ve veřejném stravování neměly.

          • Autor: Dapo

            Pane Aleši, děkuji za jasnou odpověd :-), pěkný den

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se