Přeskočit na obsah

Trvanlivost potravin

 • Autor: ma-ry

  Trvanlivost potravin
  Distributor potravin, který zásobuje i naší školní jídelnu, se nám opakovaně snaží vnucovat cukr s prošlou dobou trvnalivosti (končila v dubnu 2007) s tvrzením, že cukr má neomezenou dobu spotřeby…Pochopitelně jsme zásilku nepřevzali, ovšem vyslechli jsme si za to spoustu nelichotivých poznámek. Má dodavatel pravdu???
  Poraďte, na jaké předpisy se mohu odvolat.
  Děkuji.
  Hana M.

  • Autor: Petrová

   Re: Trvanlivost potravin
   Dobrý den,
   hledala bych nového seriozního dodavatele.

  • Autor: Pavel Ludvík, Jídelny.cz

   Re: Trvanlivost potravin
   Jestliže má výrobek doporučené datum spotřeby, po uplynutí tohoto se nesmí prodávat (ani zlevněný). Jestliže ale má datum trvanlivosti, po tomto datu ho může prodávající dál prodávat, musí jen na datum upozornit. Takto to vyjádřila Mgr. I. Piková ze Sdružení na obranu spotřebitelů. Viz článek na homepage: Káva o čtvrté – O bezpečnosti potravin.

   • Autor: Andrea

    Re: Trvanlivost potravin
    Z toho vyplývá, že takové zboží můžeme nakupovat? Co by na to ale řekla hygiena, nebo kontrola od zřizovatele? A jak se pak bránit?

    • Autor: ivča

     Re: Trvanlivost potravin
     Já bych takové zboží nekupovala.Někdy se stane,že mi dodavatel přiveze zboží s krátkou zárukou a já si toho hned nevšimnu.I tak mi zboží vždycky bez problémů vymění.
     Myslím si,že teď je těch dodavatelů tolik,že si můžeme vbírat a nemusíme se nechat nutit do nějakých extrémů.S pozdravem Ivča

   • Autor: Aleš jiný

    Re: Trvanlivost potravin
    Dovolím si doplnit.
    Kromě označení musí být také garantována zdravotní nezávadnost, což je odpovědnost prodávajícího.
    Rozhodně tedy takový výrobek není vhodný pro účely hromadného stravování, protože jistě by při nákupu většího množství měla jídelna požadovat příslušný atest, jinak na sebe bere rizika.
    A také při nespotřebování výrobku a jeho dalším skladování by ho tedy měla před dalším použtím podrobit kontrole na zdravotní nezávadnost.

  • Autor: hygienička

   Re: Trvanlivost potravin
   potraviny se označují podle Vyhlášky č. 113/2005 Sb., o způsobu označování potravin a tabákových výrobků – http://www.szpi.gov.cz/cze/legislativa/article.asp?id=56978&cat=2166&ts=4ec57
   Podle § 6 odst. 4 se u přírodních sladidel v pevném stavu datum minimální trvanlivosti nevyžaduje. Cukr nemusí být označen žádným datem minimální trvanlivosti. Pokud ale takto označen je a uvádí se do oběhu s prošlou dobou minimální trvanlivosti, ručí za jeho bezpečnost prodejce, který by měl by být schopen bezpečnost prokázat.
   Pěkný den.

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se