Přeskočit na obsah

Uchovávání vzorků

  • Autor: Krista

    Uchovávání vzorků
    V naší jídelně stále odebíráme vzorky. Chtěla bych se tedy zeptat v čem se musí vzorky správně uchovávat – ve skleněných miskách či plastových?
    U nás máme stále skleněné, ale chtěli bychom přejít na plastové kelímky s víčky. Jaký máte názor vy? Děkuji mnohokrát.

    • Autor: majka1

      Re: Uchovávání vzorků
      neodebírejte je vůbec

    • Autor: hygienička

      Re: Uchovávání vzorků
      Dobrý den, proč uchováváte vzorky? Nařídil vám to orgán ochrany veřejného zdraví (hygiena)?, protože jinak vzorky nemusíte odebírat a uchovávat. V případě nařízení musíte respektovat požadavky na odběr vzorků . Přeji pohodový den.

      • Autor: krista

        Re: Uchovávání vzorků
        Ano, uložila nám to asi před 4mi roky hygiena a stále na to trvá.Takže zrušit to u nás nejde a ani nechceme, myslíme si, že to není úplně zbytečné(pro jistotu). Takže je nějaké nařízení nebo tak něco kde je dáno v čem uchovávat vzorky?

        • Autor: Aleš jiný

          Re: Uchovávání vzorků
          Hygiena (správně – Zaměstnanci orgánů ochrany veřejného zdraví) nemá žádné oprávnění Vám nařizovat odebírat a uchovávat vzorky !
          Mohou pouze sami odebírat vzorky a ukládat případná opatření k nápravě.
          Odběr a ukládání vzorků osobami bez odborné způsobilosti nemá žádný význam.

          • Autor: Roman Buras

            Re: Uchovávání vzorků
            Nemáte tak úplně pravdu, OOVZ má plné právo vyžadovat na provozovateli povinnost odebírat si vlastní vzorky pokrmů v případě, že tuto skutečnost uznal za oprávněnou tj. např. OOVZ zjistil při vlastních odběrech v minulosti pozitivní přítomnost mikroorganismů při rozboru v laboratoři, popř. je situace provozní hygieny na provozovně opakovaně nedostačující, tudíž se OOVZ jistí nařízením odběru vlastních vzorků provozovatelem pro případ výskytu epidemie, která by se z odebraných vzorků z předchozích dnů na provozovně potvrdila/vyvrátila(pokud provozovnu rovnou neuzavře). Trvat na této skutečnosti 4 roky je však záležitost značně marginální, obvykle se to i v případě nedostatků na provozovně drží tak do půl roku, poté se od této skutečnosti upustí.
            Nicméně mi není jasné, z jakého důvodu píšete, že OOVZ nemá právo nařizovat odebírat a uchovávat si vzorky. Přečtěte si § 24 odst. 1 písm. g) zákona č.258/2000 Sb., a dále přílohu č.5 vyhl.č.137/2004 Sb. S pozdravem Roman Buras KHS Plzeň

          • Autor: Aleš jiný

            Re: Uchovávání vzorků
            Dobrý den, dovolím si oponovat. Váš výklad (stále častý u pracovníků OOVZ) vychází z původního znění vyhlášky 137/2004 a dnes by již při případném soudním sporu v žádném případě neobstál. OOVZ mohou provádět a nařizovat pouze úkony ke kterým jsou výslovně zmocněny. V původním znění vyhlášky v § 39 bylo skutečně pracovníkům OOVZ přiznáno právo nařídit odběr a úschovu vzorků.
            Od 1. 1. 2007 již bylo toto oprávnění vypuštěno a nahrazeno pouze obecným odkazem jak odebírat vzorky. Tedy odběr a uchovávání vzorků je zcela na vůli provozovatele, který se jen musí řídit zásadami odběru v příloze uvedené vyhlášky. I § 24 zákona pouze v tomto směru obecně odkazuje na vyhlášku a rovněž právo OOVZ toto nařídit v žádném případě nepřiznává.
            A připomínám, že i původní znění vyhlášky toto právo přiznávalo výhradně v odůvodněných případech, tj., při výskytu zásadního epidemiologického problému.! Nikoliv jaksi preventivně, jak vyplývá z dotazu, kde lze důvodně usuzovat na svévoli OOVZ.

          • Autor: hygienička

            Re: Uchovávání vzorků
            §82 zákona č.258/2000 Sb.,

            Krajské hygienické stanice……

            q) nařídit osobě provozující stravovací službu odběr a uchovávání vzorků podávaných pokrmů, je-li to potřebné pro zajištění zdravotní nezávadnosti podávaných pokrmů nebo z důvodů podezření na vznik infekčního onemocnění z pokrmů, a určit rozsah a dobu plnění této povinnosti; postup při odběru a uchovávání vzorků pokrmů upraví prováděcí právní předpis,

          • Autor: Aleš jiný

            Re: Uchovávání vzorků
            Ano paní hygieničko, máte pravdu, neuvědomil jsem si, že tato pravomoc v určitých případech odběr vzorků uložit, byla ve velké novele v r. 2005 nově dána do kompetenčního paragrafu 82. Děkuji za upozornění.

          • Autor: Roman Buras

            Re: Uchovávání vzorků
            Dobrý den,
            vycházím pochopitelně z novely vyhl. č.602/2006 Sb, všimněte si, že jsem záměrně neodkázal na § 39, protože v něm výše uvedená věta o právu nařídit odběr skutečně zmizela a můj odkaz se týkal jen způsobu odběru, o kterém jste ve svém příspěvku z 25.2. napsal, že je nemá význam – říkám tedy má význam, pokud bude pracovník obeznámen s přílohou č. 5 vyhlášky č. 137/2004 Sb., v pl.zn.
            Stále ale trvám na tom, že OOVZ může nařídit odběr vzorků pokrmu.
            Ohledně samotného nařízení odběru vzorků, v případě, že by to bylo odůvodněné a zároveň by s povinností odběrů vlastních vzorků pokrmu provozovatel dobrovolně nesouhlasil, bych použil § 82 odst. 2 písm.q) (v pův.znění zákona je to písm.p), samotný způsob odběru by pak už probíhal podle přílohy 5 vyhl.137/2004 Sb.
            Je tato forma pro vás „soudně průchodná“. Děkuji za odpověď, s podravem Roman Buras

          • Autor: Roman Buras

            Re: Uchovávání vzorků
            Dobrý den, nevšimnul jsem si, že už jste reagovala přede mnou, pak tedy to stejné ještě jednou

          • Autor: Aleš jiný

            Re: Uchovávání vzorků
            Dobrý den. Škoda, že jste ten kompetenční paragraf použil až po radě paní hygieničky a  původně použil ustanovení, která byla zcela irelevantní….
            Ale to je vedlejší, v  tomto máte pravdu, já se zde dopustil chyby, lze nařídit za jistých okolností odběr vzorků, nicméně i použití tohoto paragrafu musí být doprovázeno, jak vyplývá z jeho znění i zdůvodněním. Určitě to nelze zdůvodnít tím, „nyní budu méně shovívavý“, nebo „je to pro vaše dobro“ – jakkoliv by toto bylo „profesionálně překládáno“. Taková forma by skutečně „soudně průchodná“ nebyla.
            A když se vrátíme in medias res, tj. původnímu dotazu, tak zjistíme, že tam postoj OOVZ nijak zdůvodněn nebyl. Já jako provozovatel bych to jistě nerespektoval.
            Ještě malá připomínka – v původním znění zákona 258/2000 Sb toto ustanovení vůbec nebylo, ale objevilo se tam až v novelizaci v roce 2005. Ale to jen skutečně pro úplnost. Zdravím.

          • Autor: Roman Buras

            Re: Uchovávání vzorků
            Děkuji za odpověď, kompetenční paragraf jsem nepoužil po radě paní hygieničky, ale po radě kolegyně z odd. Hygieny dětí a dorostu, která mě na tuto skutečnost upozornila, jelikož na Hygieně výživu v kontrolách restaurací praxi o odběru vzorku moc neuplatňujeme, vycházel jsem z novely z roku 2005, kterou máme sešitou jako pomocný manuál, změnu písmene jsem bral z novely z roku 2009, děkuji za vaše zajímavé postřehy. S pozdravem Roman Buras

          • Autor: Aleš jiný

            Re: Uchovávání vzorků
            I já děkuji, díky Vaší reakci, jsem si opravil chybný názor na důležitou věc a osvěžil si i jiné věci. Smysl diskusního fóra byl naplněn…. Zdravím.

          • Autor: hygienička

            Re: Uchovávání vzorků
            Dobré ráno,
            vzhledem k výše vedenému jsem ráda, že jsme si vše v dobrém vysvětlili…a o tom to je 🙂 Přeji pohodový den.

        • Autor: Aleš jiný

          Re: Uchovávání vzorků
          Paní Kristo, protože se okamžitě rozvířila diskuse o povinnosti vůbec vzorky odebírat, zapadl Vás původní dotaz jak to vlastně dělat.
          Tedy pokud tak činíte, musíte se řídit přílohou č. 5, vyhlášky 137/2004 Sb. v platném znění. Tam máte přesně popsán postup.

    • Autor: Eva 1.

      Re: Uchovávání vzorků
      Dobrý deň. My vzorky odoberáme, máme to nariadené regionálnym úradom verejného zdravotníctva, tiež je to súčasť prevádzkového poriadku a metodických pokynov. Pri audite mi odkladanie vzoriek RÚVZ kontroloval, takisto evidenciu s uvedením dátumu a času odobratia vzorky a názvami jedál.
      Určite by som nemenila sklenené nádoby za plastové, nakoľko vzorky sa musia u nás uskladňovať po dobu 48 hodín vo vyvarených nádobách. Sklenené nádoby sa vyvárajú po dobu 15 minút ako aj náčinie s ktorým sa vzorky odoberajú. S pozdravom Eva

    • Autor: Pavlík

      Re: Uchovávání vzorků
      DD, taky jsme odebírali vzorky, ale p. hygienička nám řekla, že už to není potřeba. Kontaktujte hygienu a zeptejte se na to!

    • Autor: Krista

      Re: Uchovávání vzorků
      Problém u nás nikdy nebyl, jenže hygiena chce stále prostě i věci které jsou zrušené. Ž e prý to je pro naše dobro, abychom se případně mohli něčím ohánět. (Ve vyhlášce je tato povinnost zrušena. )
      Také skladujema vzorky po dobu 48 hodin. A nyní právě řešíme, zda by platové kelímky s víčky nebyly lepší.

      • Autor: hygienička

        Re: Uchovávání vzorků
        Nevím odkud jste (která hygiena to po vás chce), ale prostě pokud není důvod tak je nedělejte (jak zdůvodníte finanč. nárok na odběr vzorku) a vůbec nechápu s verzí … Že prý to je pro naše dobro, abychom se případně mohli něčím ohánět.

        Mějte hezký den.

        • Autor: Roman Buras

          Re: Uchovávání vzorků
          Hovorová fráze „je to pro vaše dobro“, se dá profesionálním výkladem přeložit jako:

          „pokud si zavedete systém vlastního odběru vzorků, budete tak mít zajištěn průkaz o zpětné sledovanosti pokrmů, kterým se budete moci prokázat v případě, že by povaha podnětu, který byl vznesen vůči mikrobiologické nezávadnosti vámi vyráběných pokrmů, byla oprávněná a slovní ubezpečení o mikrobiologické nezávadnosti z vaší strany by protistraně nestačilo“

          dá se to ale také říci jako fráze „je to pro vaše dobro“, ovšem nezní to tak hezky 🙂

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se