učitel – jídlonosič
Dobrý večer,chtěla jsem se zeptat, zda vydáváte pravidelně obědy učitelům do jídlonoče.Máme nového ředitele a ten nechápe proč by to nemělo jít.Můžu se opřít o nějakou vyhlášku nebo předpis,kterým se toto zakazuje?Děkuji za odpověď
Doporučuji toto ošetřit v provozním řádu jídelny. Mám tam dovětek, že s vydaným obědem si může každý nakládat dle svého uvážení a pokud si jej odnese domů, jídelna nenese odpovědnost za kvalitu tohoto pokrmu. Vydáme oběd u okénka na talíř, nebo po předchozí dohodě v době, kdy chodí cizí strávníci s jídlonosiči. Výdej na talíř je vždy oddělený / časově/ od výdeje do přinesených nádob a to z hygienického hlediska/ doporučuji ošetřit v HACCAP a provozním řádu jídleny/, aby nedošlo k případné kontaminaci pokrmů. Pokud tohle nebude chtít pan ředitel pochopit , doporučuji spojit se s vaší hygieničkou a celý problém s ní prokonzultovat.Takže do jídlonoše pravidelně ano, ale v čase odděleném od výdeje žáků.
Doporučuji toto ošetřit ve vnitřním řádu školní jídelny, jak to doporučuje eva 2. My jídla do jídlonosičů nevydáváme, odvolávám se na Vyhlášku o školním stravování 107/2005 Sb., § 2, odst. 7) – Jídla poskytovaná v rámci školního stravování se konzumují ve školní jídelně… Do jídlonósičů vydáváme jen v první den onemocnění žáka, kdy má ještě nárok na dotovaný oběd.
učitel se ale stravuje podle vyhlášky o závodním stravování a tam není nic o tom, že by musel být oběd konzumován ve škole. Je lepší ošetřit to v provozním řádu, výdej do jídlonosičů dostat mimo výdej pro děti a nedělat si zbytečné problémy, protože to nestojí za to. Pěkné svátky.
To je sice pravda, ale nevím, proč by se učitel nemohl najíst v jídelně jako ostatní a musel si to nosit domů. Vím o čem mluvím, již jsme to jednou zažili a již nikdy více ! Učitelé si vybírali zásadně ta dražší jídla, levnější si odhlašovali a poznámky typu: „jen se nestyďte a přidejte mi ještě „nebo že se nehnuli od okénka, dokud nedostali plný kastrol polévky byly běžné.
Norma je snad jedna nebo jsou učitelé něco víc? Normu na talíř i do jídlonosiče a odchod. Kdysi jsem viděl jak se přebírá maso (stejné kousky se pokaždé nepovedou a i úpravou se mohou rozsypat) pro učitele větší kousek a pro děti menší nebo drť. Nastoupila nová VŠJ a a celé kastování odbourala i když to nebylo jednoduché, ale s podporou ředitelky se to povedlo.
Nemáme problém s jídlonosiči. Kdo chce do jídlonosiče, dostane ve stanovený čas. Přijde-li někdo po stanovené době, dostává na talíř.
Držím se hesla, NÁŠ ZÁKAZNÍK, NÁŠ PÁN …
Autor: Ivanaš
Souhlasím, tak to má být!!!
Autor: opportunity
Jste plátce DPH? Jídlo s sebou má jinou sazbu.
Autor: bibi
závodní stravování je stravování zvýhodněné, tj. zaměstnanec platí pouze potraviny a ještě snížené o přídpěvek z FKSP, ostatní náklady jsou hrazeny z rozpočtu(mzdové a provozní). Závodní znamená že je konzumováno za zvýhodněných podmínek na pracovišti v pracovní době a ne po pracovní době někde mimo školní jídelnu.
Neexistuje žádný předpis, který by ošetřoval dávání jídla do jídlonosičů kantorům, je to jen na dohodě a uspořádání poměrů, jak a kdy tak lze učinit. Nejlépe opravdu ošetřit v Řádu školní jídelny, tak jako je ošetřeno pro děti. U nás je v jídelně vyhrazen označený stůl, kam si rodič či učitel odloží jídlonosič, vezme si normálně tác a lžíci a oběd je mu vydán do polévkových misek (každá část zvlášť). To si pak sám přendá do jídlonosiče a špinavé nádobí odevzdá u okénka. Toto platí v době, kdy z různých důvodů nestihne vyzvednout oběd v určené době – do jídlonosičů vydáváme od 11.00 do 11.30 tzv. „zezadu“ – to v chodbě z rampy pro zásobování. Zde máme ještě upozornění, že oběd je vydán o teplotě nejméně 75°C a je určen k okamžité konzumaci bez skladování Funguje to bez problémů, jen si musíte strávníky takto naučit. Přeji všem hezké vánoce.
vyhláška 107 /2005 sb. hovoří v par. 2 odst. 7 jasně takto: JÍDLA PODÁVANÁ V RÁMCI ŠKOLNÍHO STRAVOVÁNÍ KONZUMUJÍ STRÁVNÍCI V PROVOZNÍCH MÍSTNOSTECH ŠKOLNÍHO STRAVOVÁNÍ S VYJÍMKOU PŘÍPADU PRVNÍHO DNE NEPLÁNOVANÉ NEPŘÍTOMNOSTI STRÁVNÍKA = PRVNÍ DEN NEMOCI. Důvody jsou hygienické, neboť po 4 hodinách od dovaření (kdo ví, kdy to budou konzumovat) pokrmu už nemůžeme za kvalitu ručit, nemluvě o dodržení teploty min. 60 stupňů. Také nevíme, jak dokonale hygienicky umyté jsou přepravní nádoby.
Stravování zaměstnanců se řídí vyhláškou o závodním stravování. Zaměstnanec dostane jen to, co bylo nanormováno ve výdejce pro zaměstnance. Když si nastavíte dostatečně velký finanční limit, mohou dostat třeba celé kuře. V každém případě platí, že dostanou pouze to, co je pro ně nanormováno.
Myslím,že výdej do jídlonosičů je systémový – nikde neřešený problém. Hygienické předpisy předpokládají, že kvůli zamezení rozvoje mikroorganismů musí jídlo buď mít teplotu do okamžiku výdeje nad 65 stupňů – to je postup nejčastější a nebo naopak musí být zachlazeno ( pod 10 stupňů plus nebo dokonce – 18 čili zamraženo .) Optimální teplota pro rozvoj mikroorganismů je cca 20 stupňů. A to je přesně ta teplota, která je za chvíli v jídlonosičích. V ČR je běžnou praxí rozvoz jídel v jídlonosičích – rozvážejí tak desítky jídlonosičů různé spolky co pečují o důchodce a invalidy, nosí si tak jídlo spousta lidí přímo z jídelen. Systémové řešení vyhovující normám neexistuje. Všichni dělají, že problém neexistuje, musel by se totiž výdej zakázat.
Do jídlonosičů učitelům nedáváme. Je jich více než 30. A stačí, že jin vaříme zadarmo, tak více je nerozmazlujeme. Pokod chtějí můžou si ho sami z talíře předělat.
Jestli vaříte kantorům zadarmo,jak uvádíte, pak porušujete zákonné normy a hrozí vám postih. Nemůžete poskytovat závodní stravování pro zaměstnance školy na úkor dotovaného stravování žáků.
To děláte špatně. Výnos ze stravování učitelů musí odpovídat nákladům. Jinými slovy učitelé musejí uhradit poměrné náklady vynaložené na přípravu jídel.Z tohoto pohledu se jedná také o cizí strávníky.Praxe, kdy hradí jen hodnotu potravin je nesprávná a mohla by být příčinou negativního zjištění kontrolních orgánů. Doporučuji ihned praxi změnit.Učitelům je možné přispět z FKSP, aby je to tak nebolelo.
Autor: Alena II.
Podle Vyhlášky 84/2005 Sb o nákladech na závodní stravování hradí učitelé náklady na suroviny – § 2 písm. a), b), které mohou být sníženy o příspěvek z FKSP.
Ostatní náklady na závodní stravování (věcné, osobní a další režijní náklady) hradí organizace v plné výši a to z nákladů na svou hlavní činnost – viz § 3, bod. 2).
Prostudujte si pořádně výše uvedenou vyhlášku a nepište sem bludy.
Autor: hana1
Aleno II,
je to jen otázka formulace problému. Vyhlášku citujete správně, ale platí to jen pro vlastní zařízení. Pokud by jídelna byla v pronájmu , jsou pravidla jiná. Rozhodně však neplatí princip, že učitelé platí jen potraviny a ostatní je zadarmo. Ostatní se také musí uhradit. Buď z rozpočtu školy způsobem, jak píšete vy a nebo ještě jinými mechanismy , pokud je jídelna provozována někým jiným, k tomu doporučuji : www.portalproskoly.cz/1/1/zavodni-stravovani-v-prispevkovych-organizacich-cid125220/ . Takže mír ! Díky
Autor: Hanča S.
Jsem učitelka a touto cestou chci poděkovat našim kuchařkám. Holky jste skvělé. Děkuji.
PS: Našim kuchařkám nedělá problém dát jídlo do nádoby, mile se usmát a napsat recept na masíčko, které nám chutnalo. Máme kuchařky se srdcem na pravém místě.
Milá paní učitelko, i když naše firma pro učitele a školáky zrovna nevaří, pak se mi Váš příspěvek líbí ze všech nejvíce, protože právě to srdce je v každé profesi hodně důležité, pak jde všecno lépe a troufám si říci, že i snadněji. Řešit tady normy, předpisy a vyhlášky je úplně nanic, důležité je, aby byl zákazník spokojený. Tím nemyslím, že se nemají dodržovat, ale ten čas tady strávený dokola diskutovaným problémem by se dal využít i jinak. Na stránkách www.vareni.cz nebo www.recepty.cz najdete vynikající recepty, kterými lze oživit někdy nudné jídelníčky. Přeji hezký den všem.
Dobrý den,máme problém s jídelnou která nám dodává jídlo do školní výdejny.Dnes byla Surma -špagety,maso a strouhaný sýr.Vývařovna dodala málo sýra a sdělila,že je 6g na porci.Vyhledala jsem informace o množství pokrmů a to podle paragrafu 9a odst.1 pismene c) zákona č.110/1997 sb . že má být gramáž dle kategorií 15g,10g a pro Mš 8g…..Paní vedoucí jídelny oponovala,že se řídí ne zákonem ale vyhláškou107/205sb kde jsem žádné normy nenašla.Co je správně ? Co jsem našla na netu tak se všechny jídelny řídí tímto zákonem č.110/1997 o množství pokrmů.Děkuji za odpověd Iva
Paní Balšánová, ve věci uvádění množství pokrmů je stav tento: povinnost provozovatele stravovací služby uvádět informaci o množství pokrmu je od 1. 1. 2017 zakotvena v par. 9a odst. 1 písm. c) zákona č. 110/1997 Sb. Prováděcím předpisem k tomuto ustanovení je vyhl. 417/2016 Sb., o některých způsobech označování potravin, par. 7 této vyhlášky, který je přímo nazván: „ Způsob poskytování informací o pokrmech podle paragrafu 9a zákona“.Bohužel však tato vyhláška nereflektuje zmiňovanou novelu zákona o potravinách účinnou od 1. 1. 2017 a neupravuje pravidla pro uvádění údaje o množství pokrmu, kterými by se mohli řídit provozovatelé stravovacích služeb, upravuje pouze pravidla pro uvádění názvu pokrmu a informací o alergenech. Nezbytná novela vyhlášky, která je v gesci MZ nebyla dosud připravena.
Jistě není v zákoně 110/1997 uvedeno množství sýra na 1 porci. Vedoucí školní jídelny je povinna dodržet finanční normativ, spotřební koš a technologický postup při přípravě pokrmů.
učitel - jídlonosič
Autor: ilona
učitel – jídlonosič
Dobrý večer,chtěla jsem se zeptat, zda vydáváte pravidelně obědy učitelům do jídlonoče.Máme nového ředitele a ten nechápe proč by to nemělo jít.Můžu se opřít o nějakou vyhlášku nebo předpis,kterým se toto zakazuje?Děkuji za odpověď
Autor: eva 2
Doporučuji toto ošetřit v provozním řádu jídelny. Mám tam dovětek, že s vydaným obědem si může každý nakládat dle svého uvážení a pokud si jej odnese domů, jídelna nenese odpovědnost za kvalitu tohoto pokrmu. Vydáme oběd u okénka na talíř, nebo po předchozí dohodě v době, kdy chodí cizí strávníci s jídlonosiči. Výdej na talíř je vždy oddělený / časově/ od výdeje do přinesených nádob a to z hygienického hlediska/ doporučuji ošetřit v HACCAP a provozním řádu jídleny/, aby nedošlo k případné kontaminaci pokrmů. Pokud tohle nebude chtít pan ředitel pochopit , doporučuji spojit se s vaší hygieničkou a celý problém s ní prokonzultovat.Takže do jídlonoše pravidelně ano, ale v čase odděleném od výdeje žáků.
Autor: Alena II.
Doporučuji toto ošetřit ve vnitřním řádu školní jídelny, jak to doporučuje eva 2. My jídla do jídlonosičů nevydáváme, odvolávám se na Vyhlášku o školním stravování 107/2005 Sb., § 2, odst. 7) – Jídla poskytovaná v rámci školního stravování se konzumují ve školní jídelně… Do jídlonósičů vydáváme jen v první den onemocnění žáka, kdy má ještě nárok na dotovaný oběd.
Autor: majka 1
učitel se ale stravuje podle vyhlášky o závodním stravování a tam není nic o tom, že by musel být oběd konzumován ve škole. Je lepší ošetřit to v provozním řádu, výdej do jídlonosičů dostat mimo výdej pro děti a nedělat si zbytečné problémy, protože to nestojí za to. Pěkné svátky.
Autor: Alena II.
To je sice pravda, ale nevím, proč by se učitel nemohl najíst v jídelně jako ostatní a musel si to nosit domů. Vím o čem mluvím, již jsme to jednou zažili a již nikdy více ! Učitelé si vybírali zásadně ta dražší jídla, levnější si odhlašovali a poznámky typu: „jen se nestyďte a přidejte mi ještě „nebo že se nehnuli od okénka, dokud nedostali plný kastrol polévky byly běžné.
Autor: kul
Norma je snad jedna nebo jsou učitelé něco víc? Normu na talíř i do jídlonosiče a odchod. Kdysi jsem viděl jak se přebírá maso (stejné kousky se pokaždé nepovedou a i úpravou se mohou rozsypat) pro učitele větší kousek a pro děti menší nebo drť. Nastoupila nová VŠJ a a celé kastování odbourala i když to nebylo jednoduché, ale s podporou ředitelky se to povedlo.
Autor: Monik
Nemáme problém s jídlonosiči. Kdo chce do jídlonosiče, dostane ve stanovený čas. Přijde-li někdo po stanovené době, dostává na talíř.
Držím se hesla, NÁŠ ZÁKAZNÍK, NÁŠ PÁN …
Autor: Ivanaš
Souhlasím, tak to má být!!!
Autor: opportunity
Jste plátce DPH? Jídlo s sebou má jinou sazbu.
Autor: bibi
závodní stravování je stravování zvýhodněné, tj. zaměstnanec platí pouze potraviny a ještě snížené o přídpěvek z FKSP, ostatní náklady jsou hrazeny z rozpočtu(mzdové a provozní). Závodní znamená že je konzumováno za zvýhodněných podmínek na pracovišti v pracovní době a ne po pracovní době někde mimo školní jídelnu.
Autor: Pekařka
Neexistuje žádný předpis, který by ošetřoval dávání jídla do jídlonosičů kantorům, je to jen na dohodě a uspořádání poměrů, jak a kdy tak lze učinit. Nejlépe opravdu ošetřit v Řádu školní jídelny, tak jako je ošetřeno pro děti. U nás je v jídelně vyhrazen označený stůl, kam si rodič či učitel odloží jídlonosič, vezme si normálně tác a lžíci a oběd je mu vydán do polévkových misek (každá část zvlášť). To si pak sám přendá do jídlonosiče a špinavé nádobí odevzdá u okénka. Toto platí v době, kdy z různých důvodů nestihne vyzvednout oběd v určené době – do jídlonosičů vydáváme od 11.00 do 11.30 tzv. „zezadu“ – to v chodbě z rampy pro zásobování. Zde máme ještě upozornění, že oběd je vydán o teplotě nejméně 75°C a je určen k okamžité konzumaci bez skladování Funguje to bez problémů, jen si musíte strávníky takto naučit. Přeji všem hezké vánoce.
Autor: valeria
vyhláška 107 /2005 sb. hovoří v par. 2 odst. 7 jasně takto: JÍDLA PODÁVANÁ V RÁMCI ŠKOLNÍHO STRAVOVÁNÍ KONZUMUJÍ STRÁVNÍCI V PROVOZNÍCH MÍSTNOSTECH ŠKOLNÍHO STRAVOVÁNÍ S VYJÍMKOU PŘÍPADU PRVNÍHO DNE NEPLÁNOVANÉ NEPŘÍTOMNOSTI STRÁVNÍKA = PRVNÍ DEN NEMOCI. Důvody jsou hygienické, neboť po 4 hodinách od dovaření (kdo ví, kdy to budou konzumovat) pokrmu už nemůžeme za kvalitu ručit, nemluvě o dodržení teploty min. 60 stupňů. Také nevíme, jak dokonale hygienicky umyté jsou přepravní nádoby.
Autor: ziss
Stravování zaměstnanců se řídí vyhláškou o závodním stravování. Zaměstnanec dostane jen to, co bylo nanormováno ve výdejce pro zaměstnance. Když si nastavíte dostatečně velký finanční limit, mohou dostat třeba celé kuře. V každém případě platí, že dostanou pouze to, co je pro ně nanormováno.
Autor: jana1
Myslím,že výdej do jídlonosičů je systémový – nikde neřešený problém. Hygienické předpisy předpokládají, že kvůli zamezení rozvoje mikroorganismů musí jídlo buď mít teplotu do okamžiku výdeje nad 65 stupňů – to je postup nejčastější a nebo naopak musí být zachlazeno ( pod 10 stupňů plus nebo dokonce – 18 čili zamraženo .) Optimální teplota pro rozvoj mikroorganismů je cca 20 stupňů. A to je přesně ta teplota, která je za chvíli v jídlonosičích. V ČR je běžnou praxí rozvoz jídel v jídlonosičích – rozvážejí tak desítky jídlonosičů různé spolky co pečují o důchodce a invalidy, nosí si tak jídlo spousta lidí přímo z jídelen. Systémové řešení vyhovující normám neexistuje. Všichni dělají, že problém neexistuje, musel by se totiž výdej zakázat.
Autor: Vilík
Do jídlonosičů učitelům nedáváme. Je jich více než 30. A stačí, že jin vaříme zadarmo, tak více je nerozmazlujeme. Pokod chtějí můžou si ho sami z talíře předělat.
Autor: jana1
Jestli vaříte kantorům zadarmo,jak uvádíte, pak porušujete zákonné normy a hrozí vám postih. Nemůžete poskytovat závodní stravování pro zaměstnance školy na úkor dotovaného stravování žáků.
Autor: ivins
Za potraviny dospělí, samozřejmě, platí, ale nedostáváme za tu práci mzdu (asi jsou výjimky), peníze dostáváme pouze na žáky.
Autor: hana1
To děláte špatně. Výnos ze stravování učitelů musí odpovídat nákladům. Jinými slovy učitelé musejí uhradit poměrné náklady vynaložené na přípravu jídel.Z tohoto pohledu se jedná také o cizí strávníky.Praxe, kdy hradí jen hodnotu potravin je nesprávná a mohla by být příčinou negativního zjištění kontrolních orgánů. Doporučuji ihned praxi změnit.Učitelům je možné přispět z FKSP, aby je to tak nebolelo.
Autor: Alena II.
Podle Vyhlášky 84/2005 Sb o nákladech na závodní stravování hradí učitelé náklady na suroviny – § 2 písm. a), b), které mohou být sníženy o příspěvek z FKSP.
Ostatní náklady na závodní stravování (věcné, osobní a další režijní náklady) hradí organizace v plné výši a to z nákladů na svou hlavní činnost – viz § 3, bod. 2).
Prostudujte si pořádně výše uvedenou vyhlášku a nepište sem bludy.
Autor: hana1
Aleno II,
je to jen otázka formulace problému. Vyhlášku citujete správně, ale platí to jen pro vlastní zařízení. Pokud by jídelna byla v pronájmu , jsou pravidla jiná. Rozhodně však neplatí princip, že učitelé platí jen potraviny a ostatní je zadarmo. Ostatní se také musí uhradit. Buď z rozpočtu školy způsobem, jak píšete vy a nebo ještě jinými mechanismy , pokud je jídelna provozována někým jiným, k tomu doporučuji : www.portalproskoly.cz/1/1/zavodni-stravovani-v-prispevkovych-organizacich-cid125220/ . Takže mír ! Díky
Autor: Hanča S.
Jsem učitelka a touto cestou chci poděkovat našim kuchařkám. Holky jste skvělé. Děkuji.
PS: Našim kuchařkám nedělá problém dát jídlo do nádoby, mile se usmát a napsat recept na masíčko, které nám chutnalo. Máme kuchařky se srdcem na pravém místě.
Autor: Renata-27
Milá paní učitelko, i když naše firma pro učitele a školáky zrovna nevaří, pak se mi Váš příspěvek líbí ze všech nejvíce, protože právě to srdce je v každé profesi hodně důležité, pak jde všecno lépe a troufám si říci, že i snadněji. Řešit tady normy, předpisy a vyhlášky je úplně nanic, důležité je, aby byl zákazník spokojený. Tím nemyslím, že se nemají dodržovat, ale ten čas tady strávený dokola diskutovaným problémem by se dal využít i jinak. Na stránkách www.vareni.cz nebo www.recepty.cz najdete vynikající recepty, kterými lze oživit někdy nudné jídelníčky. Přeji hezký den všem.
Autor: Iva Balšánová
Dobrý den,máme problém s jídelnou která nám dodává jídlo do školní výdejny.Dnes byla Surma -špagety,maso a strouhaný sýr.Vývařovna dodala málo sýra a sdělila,že je 6g na porci.Vyhledala jsem informace o množství pokrmů a to podle paragrafu 9a odst.1 pismene c) zákona č.110/1997 sb . že má být gramáž dle kategorií 15g,10g a pro Mš 8g…..Paní vedoucí jídelny oponovala,že se řídí ne zákonem ale vyhláškou107/205sb kde jsem žádné normy nenašla.Co je správně ? Co jsem našla na netu tak se všechny jídelny řídí tímto zákonem č.110/1997 o množství pokrmů.Děkuji za odpověd Iva
Autor: Valentýna
Pokud vám dali parmazán, tak 6 g na porci by mohlo stačit 🙂
Autor: veedouci
Paní Balšánová, ve věci uvádění množství pokrmů je stav tento: povinnost provozovatele stravovací služby uvádět informaci o množství pokrmu je od 1. 1. 2017 zakotvena v par. 9a odst. 1 písm. c) zákona č. 110/1997 Sb. Prováděcím předpisem k tomuto ustanovení je vyhl. 417/2016 Sb., o některých způsobech označování potravin, par. 7 této vyhlášky, který je přímo nazván: „ Způsob poskytování informací o pokrmech podle paragrafu 9a zákona“.Bohužel však tato vyhláška nereflektuje zmiňovanou novelu zákona o potravinách účinnou od 1. 1. 2017 a neupravuje pravidla pro uvádění údaje o množství pokrmu, kterými by se mohli řídit provozovatelé stravovacích služeb, upravuje pouze pravidla pro uvádění názvu pokrmu a informací o alergenech. Nezbytná novela vyhlášky, která je v gesci MZ nebyla dosud připravena.
Autor: veedoucí
Jistě není v zákoně 110/1997 uvedeno množství sýra na 1 porci. Vedoucí školní jídelny je povinna dodržet finanční normativ, spotřební koš a technologický postup při přípravě pokrmů.
Autor: Janca
My dáváme v mš 1dk.na dítě.
Autor: Kočcka
U nás v MŠ také 1 dkg na dítě.