Vareni ve skolkach a veprove maso
Dobry den, mam ve skolce 3 lete dite, ktere mi tam krmi 4x tydne veprovym masem vcetne smazeneho salamu, klobasa a uzene maso, na svacinky buckova pomazanka, jatrove pomazanky a jiny hnus. Zajimalo by me, jestli na to jsou nejake normy a nebo si kazdy muze spachat jidelnicek pro tak male deti jak chce? Jake jsou normy na cetnost veproveho masa tydne? Dekuji moc za debatu
Dobrý den.Pracuji ve školní jidelně a podle spotřebního koše se má vepřové maso zařazovat 4x do měsíce.Uzeniny se mají konzumovat co nejméně.Svačinky v MŠ mají tvořit různé pomazánky,tvarohy,sýry a zelenina,ovoce,atd.Hygieně by se asi ten jídelníček nelíbil!Zdravím.
Dobrý den,
žádné normy nejsou, je pouze doporučení. Hlavně se musí plnit spotřební koš.
Vepřové maso se často nedoporučuje. Nejlepší je kuřecí, králík, ryby atd., uzené by se mělo hodně omezit nebo vyřadit.
Doporučená pestrost v jídelním lístku: http://www.jidelny.cz/show.aspx?id=1105. Jenom mám poznámku k častému podávání vepřového masa. Také ho zařazujeme v MŠ častěji, protože ho děti lépe jí, hovězí maso vaříme méně často. Do jídelníčku dále zařazujeme krůtí, králíka, srnčí maso.
Dobrý den kolegině má pravdu dle zákona se jídelny můsý řídit spotřebním košem. Pokud se jedná o pestrost jídel je spoustu doporučení ale ty nejsou poviné.
Chování některých jídelen jako tato je nepřijatelné a měla by ste se ozvat.
Doporučuji,abyste Vaše připomínky prvně probrala s paní vedoucí ve vaší školce, určitě se nějak dohodnete. Tato jídelna je určitě pod dohledem hygieny,která při kontrole vyžaduje jídelní lístky a sleduje pestrost stravy. Pokud by s paní vedoucí nebyla řeč, spojila bych se s hygienou. Vaříme také více vepřové maso než hovězí,děti ho mají raději, kombinujeme s rybou,kuřecím,krůtím atd. Prosím pana Pavla,který napsal předcházející příspěvek,aby příště více četl,co píše,protože takové hrubky snad ani není možné napsat na veřejný portál. Děkuji
Dobrý den, vše je o komunikaci s Vaší jídelnou, popř. s paní ředitelkou příslušené MŠ, pokuste se u nich informovat o skladbě jídelníčku.Před tím však doporučuji se podívat na internetu na nějaké jiné jídelní lístky z jiných MŠ pro srovnání? Souhlasím s Vámi, že časté podávání uzenin pro tuto věkovou kategorii je nevhodné.Nesouhlasím však se slovem „hnusné“ – chuťově mohou být pomazánky vynikající!
Milá maminko. – Každá školní jídelna musí dodržovat výživové normy, které jsou dané ve vyhlášce 107/2005 o školním stravování. Zjednodušeně je nazýváme spotřební koš (SK). V něm je udáno, kolik g jakého druhu potraviny musí v průměru za den každý strávník v jídelně sníst. Kontroluje to ČŠI a také KHS. – Platí to ale v průměru, aspoň za měsíc. Nelze tedy z 1 konkrétního týdne usuzovat na kvalitu stravy. – Existuje řada doporučení, kolik a jakých typů jídel musí kuchařky za měsíc připravit, aby jim SK vyšel podle normy . Odkaz na jedno takové doporučení máte v diskusi výše. – Jak to konkrétně kuchařky provedou a z čeho navaří, to už musíte nechat na nich. Pokud nakoupí potraviny v běžné tržní síti, nemůžete jim jejich použití zcela zakázat. Jde ale určitě také o to, jak často a pro jakou věkovou skupinu z nich jídlo připraví. – Ohledně vhodnosti určitých výrobků pro určitý věk se zejména mezi laickou veřejností vedou nekonečné diskuse. To, co jeden rodič, odmítá, jiný rodič schvaluje nebo vyžaduje. Máte-li zájem stav u vás změnit, jednejte s paní ředitelkou, dobrý návod vám dal Radek. – Hezký den.
dobrý večer, pracuji ve školce jako kuchařka a vůbec si neumím představit, že bych dělala bůčkovou pomazánku a paštiky jsou ve školce zakázany používáme sýry tvarohy,pomazánkové máslo,vepřové maso maximálně 1 za týden,používáme kuřecí,krůtí,králíka promluvte si s paní ředitelkou o jídelníčku a určitě by se to nelíbilo ani paní metodičce, jaké mají složení na to je norma. přeji dobré pořízení
paštika ve školce právě zakázána není – bohužel. To samé složení jídelního lístku, může být složen z čehokoliv, hlavně, když bude splněn SK – opět bohužel. Ostatní věci jsou jen doporučení, nikoliv povinnost. Je to jen na vedoucí, zda takové jídlo do jídelního lístku zařadí. Sama paštiku nejím, tak nevím, proč bych jí měla dávat dětem v naší MŠ. Dneska je všechno bohužel jen na uvážení vedoucích školních jídelen. Vidím velikou změnu (bohužel k horšímu) po tom co odešla vedoucí ŠJ ze školky, kde mám dceru a přišla tam nová paní vedoucí. Z luštěnin mají jen čočku s párkem, hrachovou kaši s párkem (to už je 2x v měsíci párek), zapečené těstoviny s uzeným – další uzenina… atd. a bohužel se objevila i paštiková pomazánka. Jak bude chvilka, budu volat do ŠJ a budu chtít mluvit s vedoucí, jak z pozice vedoucí jiné ŠJ, tak jako maminka. Jiná možnost, než si promluvit s vedoucí asi není.
Dobrý den, proč by mělo vadit vepřové maso, pokud používáme libové maso – pečeně, nebo plec. Leckdy je právě drůbeží maso uměle vyhnané a jeho kvalita pokulhává právě za vepřovým. Možná právě hormony v kuřecím mase udělají horší službu než to vepřové maso.
Dobrý den,v naší jídelně bych tedy s bůčkovou pomazánkou,paštikama a uzeninama nepochodila,rodičům by se to asi moc nelíbilo,pro mě je důležitý spotřební koš který naštěstí takové blafy neobsahuje,dáváme raději sýry,tvarohy,jogurty,hodně ovoce a zeleniny,z masa používáme také vepřové ale max.jednou týdně
Dobrý den, nám dodává králíky pan Kočár.
tel. 604347576
e-mail markus.ruhl@seznam.cz
Mají i vlastní stránky www.karilici-hyla.cz,
odkaz farma Litovany.
Je to kraj Vysočina
Resim stejnou vec u sve 3lete dcery: na jidelnicku maji -polevka s drubky,uherska pena, parek ,jatrova omacka apod.Krajska hygienicka nedoporucuje uzeniny do jidelnicku 3-5 letych deti a u vnitrnosti pokud je vubec podavat tak 1 x za 2 mesice. na krajske veterinarni sprave mi rekli ze drubezi vnitrnosti by tak malym detem nedavali vubec. protoze zakon nepredepisuje jake maso nema byt zarazeno ve spotrebnim kosi, jedinym resenim situace je konsultace s vedenim skolky a jidelny a pokud bude jejich reakce na doporuceni hygienika bude odmitava, pak je jedina moznost -domluvit se s pediatrem…
Ať se podíváte kam se podíváte v každé potravině je něco co zrovna není zdraví prospěšné.Moje generace zvládla dětství na sádle,chlebu,pečený huse a super zabíjačkách,slepičí polévka byla každou neděli,zelenina ze zahrady,pili jsme vodu ze studny a šípkový čaj,vejce k snídani i k večeři,mléko i smetanu od krávy,tvaroh domácí atd.Dneska je všechno průmyslově vyráběné,krámy praskají ve švech,děti jsou alergické na kde co.Potraviny mají měsíce dlouhou trvanlivost a ta není zadarmo.Všeho s mírou a střídmost.
Velice s Vámi souhlasím…:-) Jen dodám, že dnes v době internetu si kdekdo „zagoogluje“, zjistí si nějaké, velice často zkreslené informace a již se považuje za odborníka na zdravou výživu. Nemluvě o reklamních masážích, která lidem vnucují cokoliv co jim vyplatí prodat aniž, by braly jakýkoliv ohled na prospěšnost. Obecně mezi lidmi a mladší generací obzvláště přetrvává spousta nesmyslů ohledně výživy. Mladé maminky, které obden s dětmi vysedávají v „mekáči“ pak hledají hnidy na každém jídle ve školní jídelně. A přitom mnohem důležitější než to zda se jedná o vepřové či drůbeží maso je to z jakého chovu pochází, jak bylo chováno, čím bylo krmeno atd. protože v tom je obsažena hlavní podstata jeho zdraví prospěšnosti či škodlivosti.
Aleš jiný… dopsal jste přesně co jsem měla na jazyku a bylo toho víc.Jen už jsem se nechtěla na noc rozčilovat.
Jen si ještě dovolím…maminky,kuchařky a všichni co máte něco společného s krmením hladových krčků.Zeptejte se babiček a matek co se doporučovalo před 50,30 lety.Podle dnešních výživových tabulek(a vezmu to od miminek) by mě před 25-30 lety zavřeli za ohrožení dětí.A to už se mnozí odborníci a lékaři vrací do doby vaření našich babiček a maminek zpátky,alespoň ti rozumní.Hezký den všem.
Zdravím, z příspěvků jsem se dozvěděla o českých králících Hyla, dodavatel z Vysočiny. Ověřila jsem ceny a 1kg masa králíka vykostěného přijde na 282,- kč s daní.
Nemyslím si,že je až tak špatný(a pro mě je důležitá i cena),vzhledem k tomu,že vykrmit králíka je úkol tak na čtyři měsíce,sama je chovám a vím,co to dá práce,ale na druhou stranu,která školka si může dovolit kupovat bio-králíka za 282 Kč..Navíc,kde máte záruku,že u nás vyráběné maso je opravdu české..myslím,že nikde,dá se tu zabalit a přebalit cokoliv..(tím nemyslím ty drahé králíky):o))
králičí maso je chutné, dá se připravit na spoustu způsobu a děti ho jedí skoro lépe, než vepřové nebo hovězí. Nebojte se zkoušet dětské chutě, jinak sklouznete k nepříjemnému stereotypu. Nedejte se odradit, když se něčím zrovna netrefíte do chuti strávníků. Novinky zařaďte třeba na 2 a podle ohlasu postupujte dále. Přeji hodně úspěchů.
Výborné jsou králičí hřbety od Bidvestu, jsou to dobře upravené špalíčky, které se mohou upravit pečením nebo dělat i do omáček. Do 2.12. v akci za 99,90 bez DPH. Doporučuji.
Dávám tip na recepty z králičího masa, které vařily jídelny v Ostravě na zdejší soutěži. Třeba si tam vyberete. http://www.ssss.cz/2015/2015%20kucharka%20soutez%20sj.pd
Dobrý den, také řešíme jídelníček v naší MŠ, ale zatím celkem bezúspěšně. Určitě je třeba plnit spotřební koš, ale zajímalo by mě, zda je v pořádku, že děti dostanou v jednom týdnu čočku na husto s pečivem a zelným salátem, druhý den polévku z kyselého zelí s uzeninou a v některém dni ještě čočkovou pomazánku? Ty děti pak mají neustále větry. Druhým problémem jsou odpolední svačinky, kdy každý týden děti dostávají např. pohankovou bagetku s kedlubnem a čajem, dalamánek s medovým mlékem (někdy i 2x do týdne). Děti pak žvýkají suché pečivo, do krku jim to téměř nejde. Měly by i svačinky být vyvážené co se týče bílkovin nebo se počítá spotřeba bílkovin za celý den? Můžu zde také já jako rodič zaslat k posouzení jídelníček naší školky? Děkuji za Vaše reakce.
Suchý rohlík dáváme občas pouze k jogurtu, střídáme se sypaným müsli nebo lupínky. Jinak každé pečivo je s pomazánkou a kouskem zeleniny – chléb, dalamánek, bageta, rohlík, kukuřičná kostka, veka. Kombinace, které uvádíte v příspěvku, nejsou správně.
Koukala jsem na ten jídelníček a za tu cenu to vypadá vcelku v pohodě. Trochu nechápu, v čem vidíte problém?
Autor: bohunka
Mně se líbí,jak si maminky stěžují na kdeco a chtěly by pro své dětičky,,více ovoce,zeleniny,pomazánky a nevím co ješte,ale žádná vám neřekne,že to dítko nejí.Vařím už 30 let,ale je to pořád stejné a nejlepší je,když vám mamina řekne,,tak mu tu pomazánku seškrábněte.Ale všichni mají plnou pusu zdravé výživy a doma vaří polotovary.
Ano,Bohunko mluvíte mi z duše.Přesně tak to funguje i u nás.Tři čtvrtiny dětí ve školce nejí pomazánky,pouze suché pečivo,nepijí mléko,pouze čaj,nejí saláty a tak bych mohla pokračovat.A je to marné,je to marné.Hezký den.
U nás s pomazánkami žádné problémy nemáme, děti je mají rády a přidávají si.Hodně záleží na tom jak se která pomazánka připraví a také na prezentaci – děti vnímají vše i to kdo jim jídlo podává a jak se tváří/ na to nezapomínejte/.Najdou se samozřejmě děti, které něco nejedí, ale těch je jen velmi málo a pokud jim např. paní učitelka vysvětlí, jak je to zdravé a dobré např. formou nějaké hry, tak vše snědí. Marné je jen to pokud se nebudeme zamýšlšt nad tím co bychom mohli udělat lépe, aba děti námi připravované pomazánky jedly
Dobrý den, u nás ve školce byl kdysi také ten problém,že děti dostávali i suchý chléb,bylo to v době když jsem nastoupila , zůstala jsem nato koukat,ale nebylo mě to nic platné,bylo to přání rodičů.Pak nás jednou navštívila naše metodička,opravdu v poslední chvíli,protože se nám děti začali o ten suchý chléb skoro prát, a vysvětlila nám,že je to nepřípustné,že to je jako bychom děti o tu pomazánku okrádali,suchý chléb skončil a světe div se děti najednou pomazánku jedli,sem tam se některému z dětí pomazánka z namazaného chleba stáhla,ale i to brzy ustalo.Je to už více než 6 let a s pomazánkami nemáme téměř žádný problém.S čím máme problém jsou polévky,které děti odnáší téměř netknuté,jsou samozřejmě vyjímky,ty si chodí polévky i přidávat,ale to je dle zvyku z domova a to platí jak v MŠ tak vZŠ. Zdravím Jaroslava
Tak,to vám mohu gratulovat,že máte tak skvělé paní učitelky.To je opravdu úžasné.U nás si paní jídlo pro školku odveze ze školní jídelny a ve školce vydává,krom toho dělá ještě uklízečku a školnici,to vše při 29 dětech a na dělenou směnu.
Já chápu, že to s dětmi bývá těžké a paní kuchařky i učitelky bývají bezradné. Doma se mi také vymlouvají na vše možné a často končíme s pláčem. Ale ve školce alespoň musí ochutnat, přece jen mívají větší respekt a tolik si určitě nedovolí jako doma. Právě proto spoléhám na to, že ve školce je jídlo pestřejší a děti se tak naučí jíst lépe. Doma pak můžu říct, vidíš, ve školce to také jíš a nebo – to je recept od paní kuchařky 🙂 Za těch 30 let, co paní kuchařky vaří, se mnohé změnilo, více se hledí na „zdravou výživu“, zavádí se nové potraviny, i ony samy s tím mohou mít problém. Stejně jako my rodiče, kteří jsme na bulguru a dýni hokaido nevyrostli. Ale kdo jiný než školní zařízení pomůže dětem i rodinám, abychom se nad zdravím alespoň zamysleli a společně zahodili zažité stereotypy a předsudky.
Zdravím všechny.Jsem vedoucí školní jídelny v mateřské škole, která má 100 dětí a 13 zaměstnanců.Podle nového nařízení hygieny uzeníny, uzené , trvanlivé salámy, paštiky vůbec nepodáváme, pouze šunku a jen 1 měsíčně. Na svačinky děláme sýrové, tavrohové, lučinové pomazánky, šlehaný tvaroh, pudink, jáhlovou krupicovou kaši, někdy-spíš zřídka přesnídávku. také jogurty dáváme dětem a občas smetanový krém.Co se týká masa-vepřové jen 3x měsíčně, hovězí 2x měsíčně, jinak kuřecí, krůtí, králičí, ryby .Luštěniny podáváme min.1 x týdně a to jak ve formě oběda tak i v pomazánkách.Čerstvou zeleninu a ovoce dáváme jako přílohu téměř ke všem svačinkám.např. chléb s máslem a plátky mrkve, chléb s ramou a plátky hrušky. Cheby 3x týdně zrníčkový, žitný, celozrnný atd.Máme SK -málo maso, mnoho luštěnin.
S dodržováním nového ND tedy nemáte problémy? To vám gratuluju, takových moc není. Nemůžete nám prosím napsat nějaké zkušenosti s podáváním luštěnin u vás? Co znamená, že v Sk máte mnoho luštěnin? Na kolik % je plníte? Děkuji vám za odpovědi.
Snžíme se doržovat, protože musíme, sepisovat jídelníček je za trest, moje kuchařka se k tomu postavila velice zodpovědně, udělala tabulku, kolik čeho a jak často.S kuchařkou spolupracuju velmi dobře, je jí 43 let. Zpočátku zaměstnanci reptali, že jim narostou křídla a peří, ale my vaříme hlavně pro děti. Luštěniny v lednu 111, maso 81, zelenina 110,ryby 78 a dále asi střídavě oblačno, někdy je víc toho, příště onoho. Ale víc mě mrzí že je všechno drahé, chleby drahé, ovoce, drahé, s normou vycházím jetaktak. Momentálně chodí málo dětí tak sotva vycházíme s penězma, nerada bych zvyšovala stravné. Dneska má hodně rodičů hluboko do kapsy.
Odstraněno
Příspěvek byl odstraněn z důvodu porušení pravidel diskuse.
Autor: Moderátor
Odstraněno
Příspěvek byl odstraněn z důvodu porušení pravidel diskuse.
Autor: janah
V MŠ se dají luštěniny plnit pouze tehdy pokud každý týden máte luštěninovou polévku a 2 x do měsíce luštěninové jídlo.Někdy luštěninová pomazánka nebo přidavek do salátu.
Plnění od 85% do 100%.
Dobrý den, opakovaně jsem četla, že by děti měly dostávat celozrnné pečivo jen jednou týdně, že na něj není jejich zažívání ještě připravené a že by jim mohlo spíš ublížit.
Při tak malém množství co snědí děti v MŠ to není na závadu a většinou ani to pečivo celozrnné není – protože by muselo obsahovat více jak 80% celozrnné mouky.Takže 2 krát týdně tmavé pečivo je ok, problémy by nastaly při každodenní konzumaci
Vareni ve skolkach a veprove maso
Autor: Jana Elise
Vareni ve skolkach a veprove maso
Dobry den, mam ve skolce 3 lete dite, ktere mi tam krmi 4x tydne veprovym masem vcetne smazeneho salamu, klobasa a uzene maso, na svacinky buckova pomazanka, jatrove pomazanky a jiny hnus. Zajimalo by me, jestli na to jsou nejake normy a nebo si kazdy muze spachat jidelnicek pro tak male deti jak chce? Jake jsou normy na cetnost veproveho masa tydne? Dekuji moc za debatu
Autor: Brigita
Dobrý den.Pracuji ve školní jidelně a podle spotřebního koše se má vepřové maso zařazovat 4x do měsíce.Uzeniny se mají konzumovat co nejméně.Svačinky v MŠ mají tvořit různé pomazánky,tvarohy,sýry a zelenina,ovoce,atd.Hygieně by se asi ten jídelníček nelíbil!Zdravím.
Autor: Helča7
Dobrý den,
žádné normy nejsou, je pouze doporučení. Hlavně se musí plnit spotřební koš.
Vepřové maso se často nedoporučuje. Nejlepší je kuřecí, králík, ryby atd., uzené by se mělo hodně omezit nebo vyřadit.
Autor: Radkaa
Doporučená pestrost v jídelním lístku: http://www.jidelny.cz/show.aspx?id=1105. Jenom mám poznámku k častému podávání vepřového masa. Také ho zařazujeme v MŠ častěji, protože ho děti lépe jí, hovězí maso vaříme méně často. Do jídelníčku dále zařazujeme krůtí, králíka, srnčí maso.
Autor: pavel
Dobrý den kolegině má pravdu dle zákona se jídelny můsý řídit spotřebním košem. Pokud se jedná o pestrost jídel je spoustu doporučení ale ty nejsou poviné.
Chování některých jídelen jako tato je nepřijatelné a měla by ste se ozvat.
Autor: Luca
Myslím, že 90% jídelen se spotřebním košem řídí.
A Vy by jste se měl řídit pravidly českého pravopisu.
Autor: rohlik
Doporučuji,abyste Vaše připomínky prvně probrala s paní vedoucí ve vaší školce, určitě se nějak dohodnete. Tato jídelna je určitě pod dohledem hygieny,která při kontrole vyžaduje jídelní lístky a sleduje pestrost stravy. Pokud by s paní vedoucí nebyla řeč, spojila bych se s hygienou. Vaříme také více vepřové maso než hovězí,děti ho mají raději, kombinujeme s rybou,kuřecím,krůtím atd. Prosím pana Pavla,který napsal předcházející příspěvek,aby příště více četl,co píše,protože takové hrubky snad ani není možné napsat na veřejný portál. Děkuji
Autor: Radek
Dobrý den, vše je o komunikaci s Vaší jídelnou, popř. s paní ředitelkou příslušené MŠ, pokuste se u nich informovat o skladbě jídelníčku.Před tím však doporučuji se podívat na internetu na nějaké jiné jídelní lístky z jiných MŠ pro srovnání? Souhlasím s Vámi, že časté podávání uzenin pro tuto věkovou kategorii je nevhodné.Nesouhlasím však se slovem „hnusné“ – chuťově mohou být pomazánky vynikající!
Autor: Pavel Ludvík
Milá maminko. – Každá školní jídelna musí dodržovat výživové normy, které jsou dané ve vyhlášce 107/2005 o školním stravování. Zjednodušeně je nazýváme spotřební koš (SK). V něm je udáno, kolik g jakého druhu potraviny musí v průměru za den každý strávník v jídelně sníst. Kontroluje to ČŠI a také KHS. – Platí to ale v průměru, aspoň za měsíc. Nelze tedy z 1 konkrétního týdne usuzovat na kvalitu stravy. – Existuje řada doporučení, kolik a jakých typů jídel musí kuchařky za měsíc připravit, aby jim SK vyšel podle normy . Odkaz na jedno takové doporučení máte v diskusi výše. – Jak to konkrétně kuchařky provedou a z čeho navaří, to už musíte nechat na nich. Pokud nakoupí potraviny v běžné tržní síti, nemůžete jim jejich použití zcela zakázat. Jde ale určitě také o to, jak často a pro jakou věkovou skupinu z nich jídlo připraví. – Ohledně vhodnosti určitých výrobků pro určitý věk se zejména mezi laickou veřejností vedou nekonečné diskuse. To, co jeden rodič, odmítá, jiný rodič schvaluje nebo vyžaduje. Máte-li zájem stav u vás změnit, jednejte s paní ředitelkou, dobrý návod vám dal Radek. – Hezký den.
Autor: jii
dobrý večer, pracuji ve školce jako kuchařka a vůbec si neumím představit, že bych dělala bůčkovou pomazánku a paštiky jsou ve školce zakázany používáme sýry tvarohy,pomazánkové máslo,vepřové maso maximálně 1 za týden,používáme kuřecí,krůtí,králíka promluvte si s paní ředitelkou o jídelníčku a určitě by se to nelíbilo ani paní metodičce, jaké mají složení na to je norma. přeji dobré pořízení
Autor: andy1
Dobrý den,
paštika ve školce právě zakázána není – bohužel. To samé složení jídelního lístku, může být složen z čehokoliv, hlavně, když bude splněn SK – opět bohužel. Ostatní věci jsou jen doporučení, nikoliv povinnost. Je to jen na vedoucí, zda takové jídlo do jídelního lístku zařadí. Sama paštiku nejím, tak nevím, proč bych jí měla dávat dětem v naší MŠ. Dneska je všechno bohužel jen na uvážení vedoucích školních jídelen. Vidím velikou změnu (bohužel k horšímu) po tom co odešla vedoucí ŠJ ze školky, kde mám dceru a přišla tam nová paní vedoucí. Z luštěnin mají jen čočku s párkem, hrachovou kaši s párkem (to už je 2x v měsíci párek), zapečené těstoviny s uzeným – další uzenina… atd. a bohužel se objevila i paštiková pomazánka. Jak bude chvilka, budu volat do ŠJ a budu chtít mluvit s vedoucí, jak z pozice vedoucí jiné ŠJ, tak jako maminka. Jiná možnost, než si promluvit s vedoucí asi není.
Autor: bela1974
Dobrý den, proč by mělo vadit vepřové maso, pokud používáme libové maso – pečeně, nebo plec. Leckdy je právě drůbeží maso uměle vyhnané a jeho kvalita pokulhává právě za vepřovým. Možná právě hormony v kuřecím mase udělají horší službu než to vepřové maso.
Autor: ilka
Dobrý den,v naší jídelně bych tedy s bůčkovou pomazánkou,paštikama a uzeninama nepochodila,rodičům by se to asi moc nelíbilo,pro mě je důležitý spotřební koš který naštěstí takové blafy neobsahuje,dáváme raději sýry,tvarohy,jogurty,hodně ovoce a zeleniny,z masa používáme také vepřové ale max.jednou týdně
Autor: ŠJ
Dobrý den,prosím vás poradíte? Znáte dodavatele českých králíků? Děkuji.
Autor: Máňa
Dobrý den, nám dodává králíky pan Kočár.
tel. 604347576
e-mail markus.ruhl@seznam.cz
Mají i vlastní stránky www.karilici-hyla.cz,
odkaz farma Litovany.
Je to kraj Vysočina
Autor: Máňa
Opravuji tel. číslo na králíky 776638478
Autor: linda
Resim stejnou vec u sve 3lete dcery: na jidelnicku maji -polevka s drubky,uherska pena, parek ,jatrova omacka apod.Krajska hygienicka nedoporucuje uzeniny do jidelnicku 3-5 letych deti a u vnitrnosti pokud je vubec podavat tak 1 x za 2 mesice. na krajske veterinarni sprave mi rekli ze drubezi vnitrnosti by tak malym detem nedavali vubec. protoze zakon nepredepisuje jake maso nema byt zarazeno ve spotrebnim kosi, jedinym resenim situace je konsultace s vedenim skolky a jidelny a pokud bude jejich reakce na doporuceni hygienika bude odmitava, pak je jedina moznost -domluvit se s pediatrem…
Autor: A nebo
Nerozumím roli krajské veterinární správy v celém příběhu.
Autor: haris
Ať se podíváte kam se podíváte v každé potravině je něco co zrovna není zdraví prospěšné.Moje generace zvládla dětství na sádle,chlebu,pečený huse a super zabíjačkách,slepičí polévka byla každou neděli,zelenina ze zahrady,pili jsme vodu ze studny a šípkový čaj,vejce k snídani i k večeři,mléko i smetanu od krávy,tvaroh domácí atd.Dneska je všechno průmyslově vyráběné,krámy praskají ve švech,děti jsou alergické na kde co.Potraviny mají měsíce dlouhou trvanlivost a ta není zadarmo.Všeho s mírou a střídmost.
Autor: Aleš jiný
Velice s Vámi souhlasím…:-) Jen dodám, že dnes v době internetu si kdekdo „zagoogluje“, zjistí si nějaké, velice často zkreslené informace a již se považuje za odborníka na zdravou výživu. Nemluvě o reklamních masážích, která lidem vnucují cokoliv co jim vyplatí prodat aniž, by braly jakýkoliv ohled na prospěšnost. Obecně mezi lidmi a mladší generací obzvláště přetrvává spousta nesmyslů ohledně výživy. Mladé maminky, které obden s dětmi vysedávají v „mekáči“ pak hledají hnidy na každém jídle ve školní jídelně. A přitom mnohem důležitější než to zda se jedná o vepřové či drůbeží maso je to z jakého chovu pochází, jak bylo chováno, čím bylo krmeno atd. protože v tom je obsažena hlavní podstata jeho zdraví prospěšnosti či škodlivosti.
Autor: Vildas
Pěkně napsané :-), absolutní souhlas!!!
Aspoň jsem se v tom pracovním shonu pobavila, mějte pohodové dny.
Autor: haris
Aleš jiný… dopsal jste přesně co jsem měla na jazyku a bylo toho víc.Jen už jsem se nechtěla na noc rozčilovat.
Jen si ještě dovolím…maminky,kuchařky a všichni co máte něco společného s krmením hladových krčků.Zeptejte se babiček a matek co se doporučovalo před 50,30 lety.Podle dnešních výživových tabulek(a vezmu to od miminek) by mě před 25-30 lety zavřeli za ohrožení dětí.A to už se mnozí odborníci a lékaři vrací do doby vaření našich babiček a maminek zpátky,alespoň ti rozumní.Hezký den všem.
Autor: asimi
Zdravím, z příspěvků jsem se dozvěděla o českých králících Hyla, dodavatel z Vysočiny. Ověřila jsem ceny a 1kg masa králíka vykostěného přijde na 282,- kč s daní.
Autor: jiji
nevím od koho berete králíka ale my ho bereme od Nowaca a vykoštěný bez kůře stojí 115 kč i s daní
Autor: lulu
Nowaco=králík z Číny?
Autor: tristanka
Nemyslím si,že je až tak špatný(a pro mě je důležitá i cena),vzhledem k tomu,že vykrmit králíka je úkol tak na čtyři měsíce,sama je chovám a vím,co to dá práce,ale na druhou stranu,která školka si může dovolit kupovat bio-králíka za 282 Kč..Navíc,kde máte záruku,že u nás vyráběné maso je opravdu české..myslím,že nikde,dá se tu zabalit a přebalit cokoliv..(tím nemyslím ty drahé králíky):o))
Autor: majka 1
králičí maso je chutné, dá se připravit na spoustu způsobu a děti ho jedí skoro lépe, než vepřové nebo hovězí. Nebojte se zkoušet dětské chutě, jinak sklouznete k nepříjemnému stereotypu. Nedejte se odradit, když se něčím zrovna netrefíte do chuti strávníků. Novinky zařaďte třeba na 2 a podle ohlasu postupujte dále. Přeji hodně úspěchů.
Autor: Andy1
Králičí stehna Rabbit (české) 125,35 Kč s DPH
Autor: jarkaš
Výborné jsou králičí hřbety od Bidvestu, jsou to dobře upravené špalíčky, které se mohou upravit pečením nebo dělat i do omáček. Do 2.12. v akci za 99,90 bez DPH. Doporučuji.
Autor: Zdenka
Dávám tip na recepty z králičího masa, které vařily jídelny v Ostravě na zdejší soutěži. Třeba si tam vyberete. http://www.ssss.cz/2015/2015%20kucharka%20soutez%20sj.pd
Autor: Klára
Dobrý den, také řešíme jídelníček v naší MŠ, ale zatím celkem bezúspěšně. Určitě je třeba plnit spotřební koš, ale zajímalo by mě, zda je v pořádku, že děti dostanou v jednom týdnu čočku na husto s pečivem a zelným salátem, druhý den polévku z kyselého zelí s uzeninou a v některém dni ještě čočkovou pomazánku? Ty děti pak mají neustále větry. Druhým problémem jsou odpolední svačinky, kdy každý týden děti dostávají např. pohankovou bagetku s kedlubnem a čajem, dalamánek s medovým mlékem (někdy i 2x do týdne). Děti pak žvýkají suché pečivo, do krku jim to téměř nejde. Měly by i svačinky být vyvážené co se týče bílkovin nebo se počítá spotřeba bílkovin za celý den? Můžu zde také já jako rodič zaslat k posouzení jídelníček naší školky? Děkuji za Vaše reakce.
Autor: Ingrid
Uzeniny by děti neměly v MŠ dostávat vůbec žádné.
Autor: Radkaa
Suchý rohlík dáváme občas pouze k jogurtu, střídáme se sypaným müsli nebo lupínky. Jinak každé pečivo je s pomazánkou a kouskem zeleniny – chléb, dalamánek, bageta, rohlík, kukuřičná kostka, veka. Kombinace, které uvádíte v příspěvku, nejsou správně.
Autor: Klára
Děkuji za odpověď. Nabízeli jsme našemu vedení k nahlédnutí jídelníčky 5 školek a vůbec neprojevili zájem. Ach jo, vždyť jde o děti.
Autor: jidelnicek
Klarko, napiste pod prezdivkou veb te ms.Kouknu na rozdily a uvedte cenu za obed.
Jana
Autor: Klára
Dobrý den,
cena celodenního stravování je Kč 28,-. http://zshodslavice.cz/mshodslavice/
Autor: Eva N.
Koukala jsem na ten jídelníček a za tu cenu to vypadá vcelku v pohodě. Trochu nechápu, v čem vidíte problém?
Autor: bohunka
Mně se líbí,jak si maminky stěžují na kdeco a chtěly by pro své dětičky,,více ovoce,zeleniny,pomazánky a nevím co ješte,ale žádná vám neřekne,že to dítko nejí.Vařím už 30 let,ale je to pořád stejné a nejlepší je,když vám mamina řekne,,tak mu tu pomazánku seškrábněte.Ale všichni mají plnou pusu zdravé výživy a doma vaří polotovary.
Autor: zdenouš
Ano,Bohunko mluvíte mi z duše.Přesně tak to funguje i u nás.Tři čtvrtiny dětí ve školce nejí pomazánky,pouze suché pečivo,nepijí mléko,pouze čaj,nejí saláty a tak bych mohla pokračovat.A je to marné,je to marné.Hezký den.
Autor: nototo
U nás s pomazánkami žádné problémy nemáme, děti je mají rády a přidávají si.Hodně záleží na tom jak se která pomazánka připraví a také na prezentaci – děti vnímají vše i to kdo jim jídlo podává a jak se tváří/ na to nezapomínejte/.Najdou se samozřejmě děti, které něco nejedí, ale těch je jen velmi málo a pokud jim např. paní učitelka vysvětlí, jak je to zdravé a dobré např. formou nějaké hry, tak vše snědí. Marné je jen to pokud se nebudeme zamýšlšt nad tím co bychom mohli udělat lépe, aba děti námi připravované pomazánky jedly
Autor: JAROSLAVA
Dobrý den, u nás ve školce byl kdysi také ten problém,že děti dostávali i suchý chléb,bylo to v době když jsem nastoupila , zůstala jsem nato koukat,ale nebylo mě to nic platné,bylo to přání rodičů.Pak nás jednou navštívila naše metodička,opravdu v poslední chvíli,protože se nám děti začali o ten suchý chléb skoro prát, a vysvětlila nám,že je to nepřípustné,že to je jako bychom děti o tu pomazánku okrádali,suchý chléb skončil a světe div se děti najednou pomazánku jedli,sem tam se některému z dětí pomazánka z namazaného chleba stáhla,ale i to brzy ustalo.Je to už více než 6 let a s pomazánkami nemáme téměř žádný problém.S čím máme problém jsou polévky,které děti odnáší téměř netknuté,jsou samozřejmě vyjímky,ty si chodí polévky i přidávat,ale to je dle zvyku z domova a to platí jak v MŠ tak vZŠ. Zdravím Jaroslava
Autor: zdenouš
Tak,to vám mohu gratulovat,že máte tak skvělé paní učitelky.To je opravdu úžasné.U nás si paní jídlo pro školku odveze ze školní jídelny a ve školce vydává,krom toho dělá ještě uklízečku a školnici,to vše při 29 dětech a na dělenou směnu.
Autor: Klára
Já chápu, že to s dětmi bývá těžké a paní kuchařky i učitelky bývají bezradné. Doma se mi také vymlouvají na vše možné a často končíme s pláčem. Ale ve školce alespoň musí ochutnat, přece jen mívají větší respekt a tolik si určitě nedovolí jako doma. Právě proto spoléhám na to, že ve školce je jídlo pestřejší a děti se tak naučí jíst lépe. Doma pak můžu říct, vidíš, ve školce to také jíš a nebo – to je recept od paní kuchařky 🙂 Za těch 30 let, co paní kuchařky vaří, se mnohé změnilo, více se hledí na „zdravou výživu“, zavádí se nové potraviny, i ony samy s tím mohou mít problém. Stejně jako my rodiče, kteří jsme na bulguru a dýni hokaido nevyrostli. Ale kdo jiný než školní zařízení pomůže dětem i rodinám, abychom se nad zdravím alespoň zamysleli a společně zahodili zažité stereotypy a předsudky.
Autor: Pája ML
Zdravím všechny.Jsem vedoucí školní jídelny v mateřské škole, která má 100 dětí a 13 zaměstnanců.Podle nového nařízení hygieny uzeníny, uzené , trvanlivé salámy, paštiky vůbec nepodáváme, pouze šunku a jen 1 měsíčně. Na svačinky děláme sýrové, tavrohové, lučinové pomazánky, šlehaný tvaroh, pudink, jáhlovou krupicovou kaši, někdy-spíš zřídka přesnídávku. také jogurty dáváme dětem a občas smetanový krém.Co se týká masa-vepřové jen 3x měsíčně, hovězí 2x měsíčně, jinak kuřecí, krůtí, králičí, ryby .Luštěniny podáváme min.1 x týdně a to jak ve formě oběda tak i v pomazánkách.Čerstvou zeleninu a ovoce dáváme jako přílohu téměř ke všem svačinkám.např. chléb s máslem a plátky mrkve, chléb s ramou a plátky hrušky. Cheby 3x týdně zrníčkový, žitný, celozrnný atd.Máme SK -málo maso, mnoho luštěnin.
Autor: Pavel Ludvík
S dodržováním nového ND tedy nemáte problémy? To vám gratuluju, takových moc není. Nemůžete nám prosím napsat nějaké zkušenosti s podáváním luštěnin u vás? Co znamená, že v Sk máte mnoho luštěnin? Na kolik % je plníte? Děkuji vám za odpovědi.
Autor: Pája ML
Snžíme se doržovat, protože musíme, sepisovat jídelníček je za trest, moje kuchařka se k tomu postavila velice zodpovědně, udělala tabulku, kolik čeho a jak často.S kuchařkou spolupracuju velmi dobře, je jí 43 let. Zpočátku zaměstnanci reptali, že jim narostou křídla a peří, ale my vaříme hlavně pro děti. Luštěniny v lednu 111, maso 81, zelenina 110,ryby 78 a dále asi střídavě oblačno, někdy je víc toho, příště onoho. Ale víc mě mrzí že je všechno drahé, chleby drahé, ovoce, drahé, s normou vycházím jetaktak. Momentálně chodí málo dětí tak sotva vycházíme s penězma, nerada bych zvyšovala stravné. Dneska má hodně rodičů hluboko do kapsy.
Autor: Moderátor
Odstraněno
Příspěvek byl odstraněn z důvodu porušení pravidel diskuse.
Autor: Moderátor
Odstraněno
Příspěvek byl odstraněn z důvodu porušení pravidel diskuse.
Autor: janah
V MŠ se dají luštěniny plnit pouze tehdy pokud každý týden máte luštěninovou polévku a 2 x do měsíce luštěninové jídlo.Někdy luštěninová pomazánka nebo přidavek do salátu.
Plnění od 85% do 100%.
Autor: Hanka71
Dobrý den,plnění od 85% do 100% vám stačí, klidně i 75%. Nemusí být nad 100% ničeho.
Autor: Moderátor
Odstraněno
Příspěvek byl odstraněn z důvodu porušení pravidel diskuse.
Autor: káťa
Dobrý den, opakovaně jsem četla, že by děti měly dostávat celozrnné pečivo jen jednou týdně, že na něj není jejich zažívání ještě připravené a že by jim mohlo spíš ublížit.
Autor: jentak
Při tak malém množství co snědí děti v MŠ to není na závadu a většinou ani to pečivo celozrnné není – protože by muselo obsahovat více jak 80% celozrnné mouky.Takže 2 krát týdně tmavé pečivo je ok, problémy by nastaly při každodenní konzumaci